Skocz do zawartości

Kierunkowskazy boczne


radekd2

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy przepis:
11) Jeżeli kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi, to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamocowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne.

To oznacza, iż auta z USA mogą jeździć bez kierunkowskazów bocznych? Czy jest jakiś inny przepis obligujący do montażu w nich kierunkowskazów bocznych tak jak w autach z UE?

Edit.

Precyzuje pytanie: czy auta z USA mogą jeździć bez dodatkowych kierunkowskazów bocznych.

Dotyczy samochodów osobowych.

Może odpowiem sobie sam w temacie dlaczego auta UE mają kierunkowskazy boczne:

Odszukałem regulamin ONZ: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=OJ%3AL%3A2021%3A347%3AFULL
Punkt: 6.5.1.
 

Cytat

Obowiązkowe Rodzaje świateł kierunkowskazów dzieli się na kategorie (1, 1a, 1b, 2a, 2b, 5 i 6)

Gdzie pod 1 są kierunkowskazy przednie, pod 2 kierunkowskazy tylne, a pod 5 i 6 kierunkowskazy boczne.

Cytat

 

dwa boczne światła kierunkowskazu należące do kategorii 5 lub 6 (wymagania minimalne):

5

Dla wszystkich pojazdów kategorii M1.

Dla pojazdów kategorii N1, M2 i M3 o długości nieprzekraczającej 6 metrów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, radekd2 napisał:

Obowiązkowe Rodzaje świateł kierunkowskazów dzieli się na kategorie (1, 1a, 1b, 2a, 2b, 5 i 6)

Problem polega na tym, że amerykańskie światła nie mają europejskich oznaczeń homologacyjnych a zatem trudno ustalić, czy przedni kierunkowskaz można uznać za przednio boczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto ma wymienione lampy na EU z homologacją. Z samego wyglądu lampy można wywnioskować, że przedni jest także boczny.
Ale europejski odpowiednik/wersja tego samochodu ma także boczne kierunki w lusterkach - bo tak narzuca ww. Dyrektywa nr 48.
I tak naprawdę nie ma żadnego przepisu nakazującego montaż tych dodatkowych bocznych kierunkowskazów w aucie z USA.

Edit:
Zespolone lampy przednie wymienione na EU moją oznaczenie dla kierunkowskazu: 1 01, czyli jak dobrze rozumiem kierunkowskaz kategorii 1 z serią poprawek 1

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, danielg539 napisał:

amerykańskie światła nie mają europejskich oznaczeń homologacyjnych

i należałoby sobie zadać jedno bardzo ważne pytanie:
Czy takie elementy jak lampy, pasy bezpieczeństwa powinny posiadać oznaczenia homologacyjne?  :) 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to jest stosowny przepis:

Cytat

 

10. 1. Przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniony jest co najmniej jeden z następujących warunków:

1) oznakowane są znakami homologacji międzynarodowej stosowanymi w homologacji Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) - "E" lub Unii Europejskiej - "e";

2) oznakowane są cechami producenta pojazdu, na który wystawiono świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do jednostki uprawnionej w celu ewidencji;

3) oznakowane są cechami dostawcy producenta pojazdu, na który wystawiono świadectwo homologacji typu pojazdu; ocechowanie to powinno być zgłoszone do jednostki uprawnionej w celu ewidencji;

4) oznakowane są znakiem zgodności zgodnie z przepisami o systemie oceny zgodności i akredytacji; przepisu nie stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części oznakowanych znakiem bezpieczeństwa na podstawie dotychczasowych przepisów o badaniach i certyfikacji;

5) tablice rejestracyjne mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli oznakowane są znakiem producenta zgodnie z przepisami o rejestracji i oznaczaniu pojazdów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Galaxy_13 napisał:

Kierunkowskazy boczne są wymagane dla aut które posiadają hak do holowania przyczep !!!

Pewny jesteś tej tezy ???

A czy auto sprowadzone z USA z kierunkowskazami od wewnętrznej strony reflektora , bez haka .. musi czy nie musi mieć boczne kierunkowskazy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Galaxy_13 napisał:

Kierunkowskazy boczne są wymagane dla aut które posiadają hak do holowania przyczep !!!

Poproszę o stosowny przepis, bo gdzieś mi umknął. :nausea: mysli.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiat 125p czyli popularny duży Fiat był wypuszczany bez bocznych kierunkowskazów a po zamontowaniu haka trzeba było je dokładać.

 

poszukam tego zapisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to pojazd >6m ma mieć boczne kierunkowskazy chyba, że unia coś wprowadziła. Dajcie przepis że zwykła osobówka <6m długości ma mieć

boczne kierunki?

Jak się wczytać w Załącznik nr 6 to tam jest info, że boczne kierunki 2 są wymagane z odnośnikiem 11) Jeżeli kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi, to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamocowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne.

Wychodzi więc na to, że pojazd kategorii M1 ma mieć boczne kierunkowskazy.

Poprawcie mnie jak źle myślę :keep:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Galaxy_13 napisał:

Wychodzi więc na to, że pojazd kategorii M1 ma mieć boczne kierunkowskazy

Przeczytaj wątek od początku. Napisałem o tym w pierwszym poście.
Nowe auto, homologowane w UE jako M1, MUSI mieć kierunkowskazy przednie, tylne i dodatkowe boczne. Jest to jasne i oczywiste. Tak mówi Regulamin EKG ONZ nr 48 od punktu 6.5.1

A moje pytanie brzmi jak interpretować polskie/unijne prawo w stosunku do aut z USA, które nie mają dodatkowych kierunkowskazów bocznych.
Ja to interpretuje w ten sposób: po wymianie przedniego kierunkowskazu na homologowany (obojętnie czy jest on zespolony czy nie) diagnosta powinien sprawdzić czy jego homologacja obejmuje wariant "kierunkowskazu bocznego". Bo w takim przepadku nie są wymagane dodatkowe kierunkowskazy boczne. Tylko jak to sprawdzić. Może ktoś to rozszyfruje na przykładzie załączonej etykiety z lampy zespolonej Peugeota.

Lampa przednia zespolona Peugeot.jpg

 

Edit.

Powyższa lampa od Peugeota ma oznaczenie dla kierunkowskazu 011 czyli "kierunkowskaz kategorii 1 z pierwszą serią poprawek" Kierunkowskaz kategorii 1 jest kierunkowskazem tylko przednim.

Mamy przepis:11) Jeżeli kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi, to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamocowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne.

W powyższym przypadku nie mają więc jest wymagany kierunkowskaz dodatkowy boczny.

Regulaminie EKG ONZ nr 48 nie ma czegoś takiego jak "kierunkowskaz boczny ze wspólnym światłem z kierunkowskazem przednim". Każdy kierunkowskaz kategorii 1., 1a czy 1b są określane jako przednie. W związku z tym, wg mnie każde auto z USA, nawet po wymianie lapy przedniej na homologowaną w UE musi mieć zamontowane dodatkowe kierunkowskazy boczne kategorii 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, radekd2 napisał:

Mamy przepis:11) Jeżeli kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi, to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamocowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne.

W powyższym przypadku nie mają więc jest wymagany kierunkowskaz dodatkowy boczny.

I wszystko w temacie. Obecnie każdy pojazd samochodowy ma mieć kierunkowskazy boczne jeżeli przednie nie są homologowane jako przednio-boczne.

12 godzin temu, radekd2 napisał:

Powyższa lampa od Peugeota ma oznaczenie dla kierunkowskazu 011 czyli "kierunkowskaz kategorii 1 z pierwszą serią poprawek" Kierunkowskaz kategorii 1 jest kierunkowskazem tylko przednim.

Wcale mnie to nie dziwi skoro pojazd posiada kierunkowskaz boczny, bo niby po co homologować kierunkowskaz przedni jako przednio-boczny i wywalać na to kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"pkt 3c, załącznika nr 6 -  pojazdy samochodowe z wyjątkiem motocykli muszą mieć kierunkowskazyboczne w liczbie: 2"

to jest podstawa tego co ma być obowiązkowo dla P w M1 - a ponadto dodatkowo w sytuacji gdy:

10 minut temu, danielg539 napisał:

kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi

dopuszcza się 

10 minut temu, danielg539 napisał:

dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, radekd2 napisał:

jak interpretować polskie/unijne prawo w stosunku do aut z USA

Proszę podaj mi chociaż jeden przykład pojazdu wyprodukowanego na rynek Europejski po 2000r bez kierunkowskazów bocznych. 
Nawet Skoda CityGo, czy Yaris Hybrid, itp.  które nie mogą ciągnąć przyczepy mają kierunkowskazy boczne. 

Osobiście uważam, że ten przepis dotyczy lat 90-tych czyli wtedy kiedy pojazdy posiadały przedni kierunkowskaz oddzielnie, tzn. nie zintegrowany z lampą przednią. 
Przykład
-Astra F (pierwsze lata produkcji) kierunkowskaz przedni niezintegrowany w lampie przedniej-  brak kierunkowskazu bocznego.
-BMW E34 (seria 5 ) j.w
- Mercedes  W123, W124 (na pomarańczowym kloszu) również j.w 
-itp.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to jeszcze kwestia od którego roku wymagać ?  Prawo działa wstecz i każdy duży fiat musi dołozyć boczne kierunkowskazy ? czy jest na to zapis od kiedy się czepiać ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dominik_z napisał:

Proszę podaj mi chociaż jeden przykład pojazdu wyprodukowanego na rynek Europejski po 2000r bez kierunkowskazów bocznych. 

Zapewne obowiązek ten wynika z dyrektywy, ale na SKP dyrektywy nie obowiązują a rozporządzenie o warunkach technicznych pojazdów.

Godzinę temu, chudson napisał:

dobrze to jeszcze kwestia od którego roku wymagać

To jest dobre pytanie, bo punkty z objaśnieniami do tabeli odnośnie świateł jakoś dziwnie często się zmieniają w wyniku czego dawne zapisy giną ( np. zapis o długości pojazdu 6m i o haku - w kwestii kierunkowskazów bocznych). Dla świateł cofania i przeciwmgłowych i światła stop S3 są podane daty od kiedy tych świateł wymagać a w przypadku kierunkowskazów bocznych nie ma  żadnych dat.

Godzinę temu, chudson napisał:

każdy duży fiat musi dołozyć boczne kierunkowskazy ?

Nie każdy, bo te z końca produkcji już je miały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, danielg539 napisał:

a w przypadku kierunkowskazów bocznych nie ma  żadnych dat

i to jest klucz do zagadki - nie ma dat nie ma wyjątków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, danielg539 napisał:

ale na SKP dyrektywy nie obowiązują a rozporządzenie o warunkach technicznych pojazdów.

Ale jedno wynika z drugiego. 
 

 

W dniu 4.07.2023 o 22:13, radekd2 napisał:

11) Jeżeli kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamocowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne.

Z tego wynika, że kierunkowskaz boczny jest obowiązkowy, ale może być zintegrowany z przednim i mieć wspólne źródło światła, ale odwrotnie ta zasada nie działa. 
Wracamy do punktu wyjścia,  kierunkowskazy o oznaczeniu 1, 1a, 1b, 2a, 2b, 5 i 6 są obowiązkowe. 
Jeżeli w pojeździe z USA będzie na przedniej lampie oznaczenie homologacyjne 5 i 6 to wtedy są kierunkowskazy boczne, ale zintegrowane w przedniej lampie, a nie np w lusterku. 

Tzn. nadal wymagane są 2 przednie, 2 boczne i 2 tylne.  chyba, że boczny będzie również przednim- dla celów dydaktycznych nazwijmy go przedniobocznym ;)

Na siłę szukacie własnej interpretacji przepisów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim założyłem ten wątek szukałem odpowiedzi na forum i nic nie znalazłem.
Dzięki linkowi od @Jacdiag okazuje się, że już ktoś ponad 13 lat temu to ogarnął tylko w wątku o "DMC zespołu w autobusach" :)

Podsumowując: jeżeli kierunkowskaz z przodu pojazdu jest kategorii 1, a od 25 lat tylko są takie, to jest on kierunkowskazem przednim i muszą być założone dodatkowe kierunkowskazy boczne kategorii 5. Regulamin EKG ONZ nr 48 wszedł w życie 24 marca 1998 roku (https://www.prawo.pl/akty/dz-u-ue-l-2019-14-42,69136132.html). Od tego czasu zostały wycofane kierunkowskazy boczne posiadające wspólne światło z przednimi. Były one kategorii 3 lub 4.

2 godziny temu, dominik_z napisał:

Jeżeli w pojeździe z USA będzie na przedniej lampie oznaczenie homologacyjne 5 i 6 to wtedy są kierunkowskazy boczne, ale zintegrowane w przedniej lampie,

Przeczytaj Regulamin 48. Kierunkowskazy kategorii 5 i 6 nie mogą być zintegrowane z przednia lampą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, radekd2 napisał:

Przeczytaj Regulamin 48. Kierunkowskazy kategorii 5 i 6 nie mogą być zintegrowane z przednia lampą.

Dlatego napisałem, że jeżeli kiedykolwiek zobaczę oznaczenie 5 i 6 na lampie przedniej, wtedy uznam, że kierunkowskazu bocznego np. w lusterku pojazd posiadać nie musi. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.