Skocz do zawartości

DMC naczepy


AdrianD

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam pytanie odnośnie takiej sprawy. Chciałbym zakupić ciągnik 3,5t DMC (2190 masa własna), który ma wpis w dowodzie holenderskim, że max masa naczepy może wynosić 4810kg, co jest równoznacze z tym, że zestaw może mieć 7 ton DMC. Znalazłem naczepę w Holandii, której DMC wynosi 4900kg. Moje pytanie brzmi czy jest jakaś możliwość, aby obniżyć DMC naczepy, żeby nie przekroczyć 7 ton DMC pojazdu? Czy przy rejestracji na stacji kontroli w dowód wbijają z dowodu holenderskiego? Proszę o wyrozumiałość :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, AdrianD napisał:

czy jest

nie ma

 

32 minuty temu, AdrianD napisał:

Czy przy rejestracji na stacji kontroli w dowód wbijają z dowodu holenderskiego

wbijają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdrianD napisał:

Chciałbym zakupić ciągnik 3,5t DMC

Rozumiem ciągnik siodłowy? Tabliczka znamionowa jest? Na tabliczce powinna być masa zestawu. Uważam że od tego należy zacząć, potem będziemy dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, nesiasps napisał:

nie ma

 

wbijają

A czy zmianą konstrukcyjna wpływa na to? Mam na myśli konkretnie przerobienie bocznej ściany z kontenera na plandekę (tak, da się i robi się tak).

 

 

21 godzin temu, wojteczek napisał:

Rozumiem ciągnik siodłowy? Tabliczka znamionowa jest? Na tabliczce powinna być masa zestawu. Uważam że od tego należy zacząć, potem będziemy dyskutować.

Tak, ciągnik siodłowy. Jest tabliczka:

WhatsApp Image 2023-09-15 at 11.21.21.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, AdrianD napisał:

Chciałbym zakupić ciągnik 3,5t DMC

Tylko, że ten z tabliczki ma 5 t DMC. Możliwe, że w zagranicznym DR są wpisane jakieś zmiany obniżające DMC ale zgodnie z naszymi przepisami na TZ też mają się pojawić nowe parametry.

Poprosimy jeszcze fotkę DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, danielg539 napisał:

Tylko, że ten z tabliczki ma 5 t DMC. Możliwe, że w zagranicznym DR są wpisane jakieś zmiany obniżające DMC ale zgodnie z naszymi przepisami na TZ też mają się pojawić nowe parametry.

Poprosimy jeszcze fotkę DR

W DR holenderskim ma 3,5t DMC, masa własna 2190 i do tego dochodzi naczepa o max DMC 4810, razem 7t DMC. Fotka:

brief.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F3 nie wynika z równania G+O, F3 ustala producent. W Twoim przypadku ktoś obniżył DMC ciągnika, są  kraje gdzie na wniosek klienta idzie to zrobić bez wprowadzania żadnych zmian konstr. Ale ma to skutek uboczny, zmniejszył się nacisk na siodło.   Jak obniżyć DMC naczepy? Najprościej zmniejszyć liczbę osi, jeżeli posiada oś wielokrotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, wojteczek napisał:

W Twoim przypadku ktoś obniżył DMC ciągnika, są  kraje gdzie na wniosek klienta idzie to zrobić bez wprowadzania żadnych zmian konstr.

Obniżenie wynika z przyczyn podatkowych lub z obejścia zakazu jazdy dla ciężarówek. Z tą TZ jaka jest na samochodzie będzie problem podczas badania technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to DMC można obniżyć, nawet w przepisach mamy że nie może przekraczać pierwotnej wielkości, ale mniejsze ok. Tylko ze on ma wpisane F1 3500 a F1 to nie jest DMC. Konstrukcyjnej się nie obniża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Was Panowie nie zarejestrują mi tego ciągnika na 3.5 DMC i 7 DMC zestawu? :o 

2 godziny temu, wojteczek napisał:

Jak obniżyć DMC naczepy? Najprościej zmniejszyć liczbę osi, jeżeli posiada oś wielokrotną.

Te wszystkie naczepy pod ciągnik na B+E są jednoosiowe..

Edytowane przez AdrianD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że znajdziesz diagnoste który zauważy na tabliczce 3500 kg, a pewnie taki dobrze widzący się znajdzie. Ewentualnie zamów sobie na allegro tabliczkę znamionową na 3500 i będziesz miał zgodność z dowodem:D

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Solaris napisał:

Ewentualnie zamów sobie na allegro tabliczkę znamionową na 3500 i będziesz miał zgodność z dowodem:D

No właśnie taka opcja też wchodzi w grę. 

I wg tego briefu co przesłałem wcześniej to, żeby móc jeździć takim zestawem na B+E, muszę znaleźć naczepę, która będzie miała max 4810 DMC, dobrze ja to rozumuję? W innym przypadku przekroczę i już wtedy dotyczy mnie C+E?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie pytanie... Czy w ciągniku siodłowym (takim małym) w dowodzie rejestracyjnym będą wpisane O1 i O2 ??? Czy będą one puste tak jak w przypadku ciągników 18 tonowych ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym dowodzie holenderskim są wpisane. Odnośnie kategorii prawa jazdy to się nie wypowiadam. Sprawdź w ustawie o kierujących pojazdami. Tam napisane co można prowadzić na kategorie B+E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Solaris napisał:

Tam napisane co można prowadzić na kategorie B+E

Do 7t DMC zestawu można prowadzić na B+E. Czyli wg tego briefu jeżeli przebiją mi na polski DR ten ciągnik to wtedy DMC naczepy max może być 4810 kg nie więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdrianD napisał:

Te wszystkie naczepy pod ciągnik na B+E są jednoosiowe..

tak z ciekawości ; to jest ciagnik z naczepą połączony siodłem? Czy naczepa udaje skrzynie ładunkową ?

55 minut temu, AdrianD napisał:

już wtedy dotyczy mnie C+E?

Tak to nie działa

22 minuty temu, Logen napisał:

Czy będą one puste

i to jest podstawowe pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, duchu napisał:

tak z ciekawości ; to jest ciagnik z naczepą połączony siodłem? Czy naczepa udaje skrzynie ładunkową ?

Ciągnik z siodłem. Do tego naczepa. Połączone tak jak duży zestaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Logen napisał:

będą wpisane O1 i O2 ?

Robiłem taki ciągnik 3,5t marki iveco ze 3 lata temu. Nie wpisywałem O1,O2 tylko f3, naczepa była 8t na 2 osiach. Zarejestrowane i lata tylko klient kiedyś był pytał o zmianę rodzaju z ciągnika na cokolwiek innego, OC za ciągnik samochodowy go rozkłada, jest tak duże bo podobno nie mają tam podziału do 3,5t i powyżej.  Nie pamiętam dokładnie ale z rok temu to było ok 7tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wojteczek napisał:

Robiłem taki ciągnik 3,5t marki iveco ze 3 lata temu. Nie wpisywałem O1,O2 tylko f3, naczepa była 8t na 2 osiach. Zarejestrowane i lata tylko klient kiedyś był pytał o zmianę rodzaju z ciągnika na cokolwiek innego, OC za ciągnik samochodowy go rozkłada, jest tak duże bo podobno nie mają tam podziału do 3,5t i powyżej.  Nie pamiętam dokładnie ale z rok temu to było ok 7tys zł.

Jaką masę wpisywałeś pod f3? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, AdrianD napisał:

DMC naczepy max może być 4810 kg

Pytanie : czy ta naczepa może dziś mieć DMC powyżej 3.5tdmc? (Wiem że u holendra był jakiś myk związany z prawkiem do któregoś roku?

Konar robi homo w dwóch wariantach : do 3.5 i powyżej, przynajmniej taka znalazłem i tak wyczytałem na ich stronach.

JUZJADE powyżej 32.5 dmc

Może wato poczytać https://40ton.net/iveco-daily-z-naczepa-jako-zestaw-do-zarobkowego-transportu-miedzynarodowego/ 

https://konarspj.pl/naczepy/

https://40ton.net/iveco-daily-z-naczepa-jako-zestaw-do-zarobkowego-transportu-miedzynarodowego/

https://www.dostawczakiem.pl/ciagnik-i-naczepa-na-kategorie-be-odpowiedz-gitd-w-sprawie-dmcz/2/

Godzinę temu, AdrianD napisał:

Do tego naczepa

myślałem że może taka naczepa https://40ton.net/kontrola-sprintera-z-naczepa-lezaca-na-podwoziu-jakich-formalnosci-wymagano/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, AdrianD napisał:

Jaką masę wpisywałeś

10t, F3 jedziesz z tabliczki jeżeli nie przekracza administracyjnych to tu nie masz żadnego wyboru.  Masa własna to 2,4t, tam był jeszcze inny dylemat bo dubel kabina i 6 miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.