Skocz do zawartości

Brak dokumentu wymaganego przez polskie pawo- motorower z niemiec


krzych1990

Rekomendowane odpowiedzi

Dokonałem zakupu w niemieckim sklepie internetowym nowego  motoroweru elektrycznego trójkołowego produkcji chińskiej. Pojazd został dostarczony przez firmę spedycyjną do Polski.

Wraz z pojazdem otrzymałem dokument w formie papierowej zatytułowany: Complete vehicle eu certyficate of conformity. Dostałem też lecz w formie elektronicznej fakturę bez daty produkcji i numeru vin pojazdu.

Numer VIN został uzupełniony na fakturze po mojej prośbie. Uzupełniono także date produkcji podana jako datę pierwszej rejestracji.

Nie dostałem dokumentu zatytułowanego: Oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji i ewidencji pojazdów.

Wydział komunikacji odrzucił wniosek z powodu braku w/w dokumentu. Według naczelnika wydziału dokument ten powinien mi wydać producent pojazdu czyli firma z Chin która go wyprodukowała.

Innym sposobem według naczelnika jest uzyskanie jednostkowego dopuszczenia pojazdu. Transportowy dozór techniczny wskazał służby które wykonują badania celem otrzymania indywidualnego dopuszczenia. Pracownik jednej z takich służb/ instytucji po oberzeniu przesłanego mu skanu dokumentu zatytułowanego Complete vehicle eu certyficate of conformity stwierdził, że pojazd ma homologację i nie można przeprowadzić badań by uzyskać to indywidualne dopuszczenie pojazdu. Sprzedawca na początku nie rozumiał co ma mi dostarczyć skoro według ich wiedzy ten dokument Complete vehicle eu certyficate of conformity jest dokumentem końcowym i na jego podstawie pojazdy są rejestrowane.

Po otrzymaniu wczoraj ode mnie informacji,  że odrzucono wniosek o rejestrację pojazdu i wskazaniu dokumentu potrzebnego do rejestracji oraz przesłaniu wzoru, napisał, że nie wie czy uda mu się nakłonić producenta do wystawienia potrzebnego dokumentu.

 

I teraz nasuwa się pytanie. Co jeśli producent nie wyda mi potrzebnego dokumentu? Czy będę mógł w jakikolwiek sposób zarejestrować pojazd? Czy może mam zezłomować pojazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co panikować :)

Czy dostałeś już decyzje o odmowie? Czy wezwanie o uzupełnienie braków?

Jeśli przyjdzie Ci wezwanie (powinno najpierw zostać wystawione) to w odpowiedzi napisz że nie jesteś w stanie uzyskać dokumentu. I w związku z powyższym prosisz o zastosowaniu przepisu o którym mowa w art 81 ust. 11 pkt. 2 lit. a. i wydanie skierowania na ustalenie danych.

 

Cytat

11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

2) skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu:

a) w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji,

Moge Ci pomóc ostatecznie odnośnie tego oświadczenia. Napisz na PW

Edytowane przez LimonQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz najważniejszy dokument czyli COC a oświadczenie o danych do rejestracji na terenie Polski ciężko bo nie ma przedstawicielstwa. Właściwie wszystkie dane masz w COC więc ustalić dane do rejestracji mógłby diagnosta. Rok produkcji, DMC, nacisk przeliczyć z kg na kN. Jak jest homologacja europejska to nie trzeba dopuszczenia jednostkowego. Więc źle powiedzieli. I to byłby bardzo duży koszt, przekraczający wartość motoroweru

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło poprosić o zarejestrowanie pojazdu w Niemczech i rejestracja w PL jako zarejestrowanego w UE. Nie byłoby tych fikołków, a jedynie badanie dodatkowe w celu ustalenia danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, aboz napisał:

A wystarczyło poprosić o zarejestrowanie pojazdu w Niemczech

W Niemczech motorowery nie podlegają rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, LimonQ napisał:

Nie ma co panikować :)

Czy dostałeś już decyzje o odmowie? Czy wezwanie o uzupełnienie braków?

Jeśli przyjdzie Ci wezwanie (powinno najpierw zostać wystawione) to w odpowiedzi napisz że nie jesteś w stanie uzyskać dokumentu. I w związku z powyższym prosisz o zastosowaniu przepisu o którym mowa w art 81 ust. 11 pkt. 2 lit. a. i wydanie skierowania na ustalenie danych.

 

Moge Ci pomóc ostatecznie odnośnie tego oświadczenia. Napisz na PW

Nie dostałem żadnej odmowy na piśmie. Po prostu oddano mi dokumenty i tyle.

Czekam na ten moment na odpowiedź sprzedawcy czy uzyskał od chińskiego producenta potrzebny dokument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego było już przerabiane. Co prawda dotyczyło samochodu, ale sednem był brak rzeczonego oświadczenia producenta o danych technicznych pojazdu niezbędnych do jego zarejestrowania w Polsce.

Warto się zapoznać by mieć poszerzone horyzonty: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak zaskoczyć urzędników i samemu złożyć oświadczenie? :D

 

Z ustawy o systemach homologacji:

Art. 27. 1. Producent pojazdu jest obowiązany:

3) wystawić oświadczenie zawierające dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, którego wzór określają przepisy wydane na podstawie art. 54 ust. 1 lub art. 55 ust. 1; oświadczenie może być podpisane podpisem odbitym sposobem mechanicznym i może je złożyć w imieniu producenta importer, dystrybutor lub przedstawiciel producenta;

Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) dystrybutorze – rozumie się przez to dystrybutora, o którym mowa odpowiednio w art. 3 pkt 42 rozporządzenia 167/2013, art. 3 pkt 50 rozporządzenia 168/2013 albo art. 3 pkt 43 rozporządzenia 2018/858;

Z rozporządzenia WE:

50) „dystrybutor” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną w łańcuchu dostaw, inną niż producent lub importer, która udostępnia na rynku pojazd, układ, komponent, oddzielny zespół techniczny, część lub wyposażenie;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, michal_k napisał:

A jakby tak zaskoczyć urzędników i samemu złożyć oświadczenie? :D

 

Z ustawy o systemach homologacji:

Art. 27. 1. Producent pojazdu jest obowiązany:

3) wystawić oświadczenie zawierające dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, którego wzór określają przepisy wydane na podstawie art. 54 ust. 1 lub art. 55 ust. 1; oświadczenie może być podpisane podpisem odbitym sposobem mechanicznym i może je złożyć w imieniu producenta importer, dystrybutor lub przedstawiciel producenta;

Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) dystrybutorze – rozumie się przez to dystrybutora, o którym mowa odpowiednio w art. 3 pkt 42 rozporządzenia 167/2013, art. 3 pkt 50 rozporządzenia 168/2013 albo art. 3 pkt 43 rozporządzenia 2018/858;

Z rozporządzenia WE:

50) „dystrybutor” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną w łańcuchu dostaw, inną niż producent lub importer, która udostępnia na rynku pojazd, układ, komponent, oddzielny zespół techniczny, część lub wyposażenie;

Według tego co podano producent jest zobowiązany wydać taki dokument ale producentem jest firma z Chin a w Chinach polskie prawo nie obowiązuje.

Oświadczenie o którym mowa w art. 54 ust. 1 lub art. 55 ust. 1 może jak wskazano złożyć importer w imieniu producenta. Tylko czy ja jako osoba fizyczna mam prawo zrobić coś w imieniu Chińskiej firmy będącej producentem w sytuacji gdy nie jestem ich przedstawicielem?

Według dokumentu: Complete vehicle eu certificate of conformity przedstawicielem producenta w Niemczech jest firma Bleile Bikes która jest firmą niemiecką. Niemcy także nie podlegają pod polskie prawo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, krzych1990 napisał:

Niemcy także nie podlegają pod polskie prawo. 

Dlatego jak nie ma przedstawicielstwa w Polsce to prawdopodobnie oświadczenia w ogóle nie załatwisz i musisz obrać inną drogę. Ale nie dopuszczenie jednostkowe bo to przekracza wartość motoroweru tylko ustalenie parametrów przez SKP. Wszystko jest jak na tacy w COC, wystarczy przeliczyć nacisk i podac rok produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Solaris, a czytałeś co likowałem. 

Poza tym każdy chcący sprzedawać nowe pojazdy w Polsce, z naciskiem na nowe, takie oświadczenie skrobie. Od Daci poprzez Lamborghini i Ferrari na Maybachu i Rolls Roysie kończąc.

I nie ma, że boli, że CoC też jest wypisany. Ma być oświadczenie i po temacie. Widzisz, że sam #michal_k się głowi jak i przez kogo ma zostać wystawiony ten papier. Papier który jest obowiązkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Tylko jeśli ten papier jest obowiązkowy to jak ominąć wymóg jego dostarczenia?

Przecież diagnosta na SKP nie wystawi tego dokumentu bo nie ma prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystawi a dokument jest według przepisów obowiązkowy. Także jak ominąć, może skończyć się tak że trzeba będzie szukać urzędnika który przymknie oko tak jak czasem szuka się diagnosty który na coś przymknie oko. I przyjmie w Urzędzie opcje ustalenia danych przez SKP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Solaris napisał:

Nie wystawi a dokument jest według przepisów obowiązkowy. Także jak ominąć, może skończyć się tak że trzeba będzie szukać urzędnika który przymknie oko tak jak czasem szuka się diagnosty który na coś przymknie oko. I przyjmie w Urzędzie opcje ustalenia danych przez SKP. 

Czyli nie da się ominąć wymogu dostarczenia dokumentu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pojazd mogę sprzedać jako pojazd bez prawa do rejestracji albo pociąć na kawałki i wyrzucić na złom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie się nie poddawaj, zobaczymy jak rozwinie się sytuacja. Na razie czekasz i wierzysz, że ktoś tam to oświadczenie przyśle z zagranicy. Potem popróbuj rejestracji w innych województwach, w innych urzędach bo w twoim się nie udało.

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, krzych1990 napisał:

jako osoba fizyczna mam prawo zrobić coś w imieniu Chińskiej firmy będącej producentem w sytuacji gdy nie jestem ich przedstawicielem?

A czytałeś cytowany przeze mnie przepis? Ja bym się uznał za dystrybutora :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2024 o 20:56, michal_k napisał:

Ja bym się uznał za dystrybutora

Albo poprosić Niemców (np. dealera) o wystawienie stosownego dokumentu w ichnim języku i przetłumaczyć na nasze.

W dniu 6.01.2024 o 09:38, michal_k napisał:

50) „dystrybutor” oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną w łańcuchu dostaw, inną niż producent lub importer, która udostępnia na rynku pojazd, układ, komponent, oddzielny zespół techniczny, część lub wyposażenie;

 

Jakoś mi się z tym nie zgrywa osoba właściciela, póki nie sprzeda takiego pojazdu w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2024 o 09:38, michal_k napisał:

A jakby tak zaskoczyć urzędników i samemu złożyć oświadczenie? :D

 

Tez uważam podobnie :)

Zwłaszcza że zgodnie z art. 67 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia (Dz. U. z 2023 poz. 919)

Cytat

Art. 67. Producent, przedstawiciel producenta, importer albo właściciel pojazdu, dla którego zostało wydane świadectwo unijnego indywidualnego dopuszczenia pojazdu, świadectwo krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu albo uznanie świadectwa krajowego indywidualnego dopuszczenia pojazdu, jest obowiązany wystawić oświadczenie zawierające dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, zgodnie ze wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 68 ust. 1. Oświadczenie może być podpisane podpisem odbitym sposobem mechanicznym. 

Tylko dotyczy to pojazdów o indywidualnym dopuszczeniu. Ale ewidentnie właściciel jest importerem pojazdu :)

2 godziny temu, aboz napisał:

Jakoś mi się z tym nie zgrywa osoba właściciela, póki nie sprzeda takiego pojazdu w Polsce.

Tylko że skąd firma zagraniczna może wiedzieć jakie przepisy obowiązują w danym kraju jeśli nie ma swojego przedstawiciela w Polsce.

Edytowane przez LimonQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LimonQ napisał:

Tylko że skąd firma zagraniczna może wiedzieć jakie przepisy obowiązują w danym kraju jeśli nie ma swojego przedstawiciela w Polsce.

A po co ma wiedzieć? Wystarczy, że wystawi dokument o treści, jaką wnosi kupujący. Nie jest to nad wyraz problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co mogę zrobić w obecnej sytuacji by zarejestrować pojazd?

Czy jest to w ogóle możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebić urzędniczy mur. Powodzenia.

Po mojemu marne szanse by podjęli walkę i zarejestrowali bez oświadczenia producenta. Z naciskiem na producenta lub przedstawiciela producenta, czyli tak, jak to się odbywa przy rejestacji każdego nowego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem parę razy podobny temat. Z tym, że u mnie Wydział Komunikacji od razu wysyła nowy pojazd na stację na ustalenie danych potrzebnych do rejestracji. Za każdym razem najpierw odsyłałem pojazd do Wydziału po czerwone tablice i następnie robiłem ustalenie danych.

Podpytać w wydziale jakich konkretnie danych brakuje do rejestracji. Spytać, czy te dane może ustalić diagnosta. Pobrać pozwolenie czasowe i czerwone tablice. Podjechać na Stację kontroli pojazdów, żeby diagnosta ustalił co tam chcą. Zapewne brakuje im nacisków przeliczonych na kN oraz roku produkcji. 

Pojazd posiada europejską homologację, tak że można go zarejestrować...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli się da nowy pojazd bez oświadczenia tylko tak jak przypuszczałem trzeba wybrać odpowiedni Wydział Komunikacji. I tak samo w każdej sprawie jest z diagnostami. Trzeba wybrać odpowiednią stacje. 

To masz odpowiedź, zarejestruj w tym Wydziale a potem u siebie jako używany, przerejestrowanie 

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.