Skocz do zawartości

Nowy pojazd zza granicy pierwsza rejestracja w kraju


strict0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mój problem wygląda następująco. Sprowadziłem pojazd ze Szwecji [wg WK nowy, jednak pojazd posiada dokumenty rejestracyjne ze Szwecji oraz tablice], przy probie rejestracji wydział komunikacji zarządał świadectwa zgodności, które to też świadectwo uzyskałem od producenta - swiadectwo zgodnosci UE.
   Przy kolejnej probie rejestracji urząd zarządał przedstawienia Oświadczenia o danych i informacjach o pojeździe, oświadczenie jako takie znajduje się na pierwszej stronie świadectwa zgodności wydanego przez producenta jednak urząd utrzymuje, że powinien być to ściśle określony wzór zawartym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2 sierpnia 2023 poz. 1651 załącznik nr 11.
   Moje pytanie jest następujące, jak uzyskać w kraju takie oświadczenie, do kogo się udać? Czy wymaganie takiego oświadczenia przez urząd jest zasadne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były ze dwa tematy podobne. Jeden odnalazłem: 

 

A poza tym...

ETYKIETA FORUM

2. Zanim zapytasz...!

To chyba podstawowa zasada wszystkich forów. Zanim przedstawisz swój problem, poszukaj w dziale problemów rozwiązanych, czy już ktoś wcześniej nie rozwiązał Twojego problemu. Może z początku wydawać Ci się to stratą czasu, jednak 10-20 minut poświęconych na szukanie to nie to samo, co 10 godzin lub nawet dni na ponowne rozpatrywanie tematu. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z Wyszukiwarki dostępnej tutaj!

 

 

W drugim podobnym temacie były zawarte patenty, żeby takie oświadczenie ogarnąć samemu. Nie pamiętam kto wpadł na taki pomysł, ale podparł to przepisem. :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, natrafiłem też na ten temat jednak nie odpowiada on w pełni na to pytanie. Pan naczelnik WK ostrzegł mnie, że jeśli jakimś sposobem uda mi się załatwić takie oświadczenie od producenta musi być one opatrzone podpisem osoby uprawnionej do wystawienia takowego i wpisanej do jakiegoś rejestru ( nie pamiętam już dokładnie). Pytanie gdzie ja takie coś dostane? Kto jest osobą uprawnioną do wystawienia oświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie oświadczenia wystawia tylko producent. Tylko producent i tylko dla Polski. Reszta świata na certyfikacie zgodności daje radę, ale u nas, jak to u nas, musi być po naszemu. Z tego powodu każdy chętny dystrybuować pojazdy na terenie Polski rzeźbi takie oświadczenie i przy sprzedaży nabywcy oddaje, a ten ostatni kładzie go pani w okienku do rejestracji. Pozamiatane.

Ja bym sie pokusił inaczej zdefiniować ten pojazd niż jako NOWY, tym bardziej że ma tablice rejestracyjne, bo pojazd nowy według ustawy, to pojazd fabrycznie nowy, który nie był zarejestrowany.

Złóż papiery o rejestrację, a jak usłyszysz odmowę  z powodu potraktowania tego pojazdu jako nowy, to poproś o uzasadnienie na piśmie.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

Złóż papiery o rejestrację, a jak usłyszysz odmowę  z powodu potraktowania tego pojazdu jako nowy, to poproś o uzasadnienie na piśmie.

Zapewne nie chodziło o to, że to pojazd nowy, tylko, że pojazd nie był uprzednio zarejestrowany na terytorium RP, a dla takiego pojazdu wymagany jest jeden z dokumentów wymienionych w Art. 72 ust. 1 pkt 3 

PoRD oczywiście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla nowego pojazdu wymagane jest oświadczenie producenta, więc niech WK się zdecyduje czy pojazd jest nowy czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, danielg539 napisał:

Tylko dla nowego pojazdu

Dla każdego pojazdu rejestrowanego po raz pierwszy na terytorium RP- mam na myśli pojazdy sprowadzone zza granicy (w tym z Państwa członkowskiego UE) 

Edytowane przez dominik_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pierwsze słyszę.:omg:

A podasz w kontrze jakieś wyjątki dla pojazdów zza wielkiej wody. Przecież też są rejestrowane, a tam ani widu, ani słychu o wspomnianych dokumentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paprock, przeczytaj od deski do deski cały art. 72 z PoRD to zobaczysz które pojazdy są zwolnione z przedstawienia dokumentów typu świadectwo zgodności 🙂

 

Edytowane przez dominik_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dominik_z napisał:

przeczytaj od deski do deski cały art. 72 z PoRD to zobaczysz które pojazdy są zwolnione z przedstawienia dokumentów typu świadectwo zgodności

Rozporządzenie precyzuje, że chodzi o pojazdy nowe. Inaczej nawet na kilkudziesięcioletnie pojazdy z zagranicy byłyby wymagane dokumenty jak dla "nowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz wskazać ten zapis w rozporządzeniu?  Bo czytałem i nigdzie nie znalazłem. 🙂

Bo chętnie doczytam i nie będę prawił głupot jeśli się mylę. 

"§ 3. [Pierwsza lub powtórna rejestracja na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej]

1. W przypadku zgłoszenia do:

1) pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1–6a ustawy;"

 

Ja tam nie widzę żadnego wyłączenia zwalniającego z art. 72. Ust. 1 pkt 3 ustawy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Par. 2:

5. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nowego pojazdu do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza jeden z dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Faktycznie ustawa jest trochę niefortunnie napisana i gdyby stosować literalne jej brzmienie to należałoby wymagać dokumentu jak dla nowego praktycznie w każdym przypadku pojazdu z zagranicy - nawet pojazdu zabytkowego czy pojazdu marki SAM albo pojazdów, które w danym czasie nie podlegały obowiązkowi uzyskania homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.