Skocz do zawartości

Gasnice w samochodach osobowych


Jurat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wam mam takie pytanie jak to jest ze sprawdzaniem gasnic samochodowych czy muszą one byc aby wynik badania technicznego był pozytywny, jest to wsumie dodatkowe wyposazenie samochodu a DZ.U. 227 mówi ze " podstawą kryterium uznania stanu technicznego za niezadawalający jest brak gasnicy (jezeli jest wymagana) a skąd to wiadomo czy jest w danym aucie wymagana czy tez nie. Lepiej zeby była w kazdym samochodzie i zeby jeszcze miała wazna date legalizacji a co w tedy jesli nie ma waznej daty legalizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    7

  • Qnick

    6

  • brodatymazur

    5

  • IVVO

    4

a skąd to wiadomo czy jest w danym aucie wymagana czy tez nie

 

Dz.U.32 par.11.1 - Pojazd samochodowy wyposaża się:

14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla;

 

 

 

Czyli każdy samochód musi mieć gaśnicę, ale nie ma słowa o jej legalizacji. Ja nie sprawdzam legalizacji i uważam, że policja też nieprawnie sprawdzi i kara za niezalegalizowaną gaśnicę mandatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd to wiadomo czy jest w danym aucie wymagana czy tez nie

 

Dz.U.32 par.11.1 - Pojazd samochodowy wyposaża się:

14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla;

 

 

 

Czyli każdy samochód musi mieć gaśnicę, ale nie ma słowa o jej legalizacji. Ja nie sprawdzam legalizacji i uważam, że policja też nieprawnie sprawdzi i kara za niezalegalizowaną gaśnicę mandatem.

 

A czy ktoś wie gdzie można znaleźć przepis jaka gaśnica ma być w samochodzie poza pojazdami ADR tam jest to wyraźnie napisane ale w pozostałych pojazdach? 0,5 kg, 1 czy 2 kg a może jest dowolność w tym zakresie. Wszyscy mówią, że powinna być 1kg w sam. osobowym ale na jakiej podstawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 kg, 1 czy 2 kg a może jest dowolność w tym zakresie.

 

Hmm... nigdy nie widziałem daśnicy 0,5 kg. Nie mówię, że nie ma ale wydaje mi się, że 1kg to najmniejsza. I wtedy nie ma problemu. A tak nawiasem to nikt nie zabroni mi wozić nawet i 15 kg. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nic w przepisach nie ma o tym, aby gaśnica samochodowa była legalizowana. Prawo budowlane mówi dokładnie, że w pomieszczeniach powinny być odpowiednie gaśnice legalizowane raz w roku, Natomiast w samochodach ( zwyjątkiem ADR) ma tylko być. Nigdzie nie spotkałem się aby było określenie minimalnej wagi gaśnicy ani legalizacji. Jest przepis, że jeśli coś mamy na wyposażeniu samochodu to musi to być sprawne. I z tym się zgadzam. Ale osobiście mam gaśnicę w samochodzie ze wskaźnikiem i strzałka jest na zielonym polu - wg mnie jest to wystarczające według obowiązujących przepisów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie, bo możesz mieć sprawne auto i co z tego jak nie masz przeglądu?? podstawą sprawności gaśnicy jest jej legalizacja. To że jest wskaznik na zielonym oznacza że mógł się zaciąć. :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Racja bo na logikę tak ma być i zgadzam się z tym. Ale co ile robić tą legalizację? Miesiąc? Nie wiadomo. Także jak zkupuje legalizowaną gaśnicę i ma homologację to powinno być OK tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ile robić tą legalizację?

 

To już regulują przepisy p.poż. Bodajże małe gaśnice co rok, a pow 6 kg co pół roku. Nie jestem pewien. W każdym razie ja tylko sprawdzam czy gaśnica jest. Legalizacja też nie jest gwarancją sprawności. Oni ważą nabój z nośnikiem i teoretycznie sprawdzają czy proszek się nie zbrylił. Czy jest sprawna okaże się dopiero po odpaleniu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy p.poż mówią:

 

Zgodnie z § 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 121, poz. 1138) urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odnośnej dokumentacji technicznej oraz instrukcjach obsługi. Przeglądy te powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Obowiązkowym przeglądom podlegają zatem (oczywiście gdy występują w obiekcie): gaśnice przenośne i przewoźne, stałe i półstałe instalacje gaśnicze, urządzenia i elementy wchodzące w skład systemów sygnalizacji pożarowej oraz dźwiękowych systemów ostrzegawczych umożliwiających rozgłaszanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych dla potrzeb bezpieczeństwa, instalacje i elementy oświetlenia ewakuacyjnego, urządzenia oddymiające lub zapobiegające rozprzestrzenianiu się dymu, drzwi i bramy przeciwpożarowe oraz urządzenia nimi sterujące, oraz hydranty wewnętrzne i związane z nimi elementy instalacji. Ponadto raz na 5 lat węże, stanowiące wyposażenie hydrantów wewnętrznych, powinny być poddane próbie ciśnieniowej na maksymalne ciśnienie robocze. Szczegóły badań określa Polska Norma dotycząca konserwacji hydrantów wewnętrznych.

Mimo że przepisy dopuszczają dokonywanie konserwacji i przeglądów gaśnic raz w roku, praktyka pokazuje, że większość producentów użytkowanych w Polsce gaśnic nakazuje poddawanie ich przeglądom konserwacyjnym raz na sześć miesięcy lub nawet częściej, jeżeli gaśnica trzymana jest w warunkach dużej wilgotności, w atmosferze agresywnych chemicznie par itp. W większości typów gaśnic regułą jest również raz na 5 lat konieczność wymiany znajdującego się w nich środka gaśniczego. Ponadto raz na 5 lat zbiorniki ciśnieniowe gaśnic o objętości większej niż 5 dm3 (w zbiorniki takie wyposażone są np. gaśnice proszkowe o masie środka gaśniczego 6 kg i większym) powinny być poddawane badaniom i legalizacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Wyjątkiem są gaśnice śniegowe, w których termin ważności wynosić może nawet 10 lat, a datę ważności ostatniego badania UDT odczytać można z cechy wybitej bezpośrednio na górnej części butli.

Niezależnie od obowiązujących okresowych przeglądów, poddaniu czynnościom konserwacyjnym wymagają też gaśnice wyposażone w manometr, kiedy jego strzałka znajduje się poniżej zaznaczonego na zielono obszaru skali oraz gaśnice, które były w jakikolwiek sposób uruchamiane – nawet „na próbę” lub w które wbito zbijak, uruchomiono dźwignię lub odkręcono umieszczony na zewnątrz zawór wyzwalający gazowy środek napędzający. Konserwacji należy też poddać gaśnice, w których zerwano plomby umieszczone przez producenta lub konserwatora na dźwigni uruchamiającej, na zaworze butli lub na zaworze bezpieczeństwa, gaśnice, które mają ślady uszkodzenia mechanicznego (skrzywiony zawór, rozbity manometr, przecięty lub przedziurawiony wąż, brak pokrętła na zaworze, ogniska korozji itp.) oraz nie posiadają czytelnej kontrolki z terminem ważności badań.

Moim zdaniem nic dodać i nic ująć, tylko nie padło słowo w samochodach ale myślę że interpretacja jest zgodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy przypadkiem nie szukamy sobie jeszcze więcej pracy? Uważam, że jeśli pojazd posiada gaśnicę to ok. Nas nie powinno obchodzić czy ona jest sprawna czy nie to zrobią osoby upoważnione do tego ( ludzie któzy przeszli odpowiednie szkolenia), a jak odkleji sie naklejka kontrolana z gaśnicy to ona jest sprawna czy nie?? Pytań pewnie znalazło by się bardzo dużo. ja stwierdzam czy ona jest. Nigdzie nie ma napisane, że jak pojazd posiada gąsnicę nie sprawną ( a tego nie potrafię stwierdzić ) to powinienem wykonać badanie z wynikiem negatywnym.

rozmawiałem na ten temat z kolegą strażakiem - pocieszył mnie i powiedział, że w przypadku pożaru samochodu to gaśnica samochdowa i tak nic nie pomoże bo potrzebna jest duuuużo większa.

Następne pytanie, które się nasywa, czy nie sprawna gaśnica, wlywa na stan techniczny pojazdu ( a chyba to nas najbardziej interesuje )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
Podłącze sie do tematu.

a ciężko jest się podłączyć do DzU :?:

 

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

 

13) w trójkąt do ustawiania na drodze, przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu; przepisu nie stosuje się do motocykla jednośladowego;

 

i dla całkowitej pewności

2. Przepisy ust.1 pkt 1, 10, 11, 13 i 18 stosuje się również do przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze sie do tematu. Tak dla pewności, trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy i z takiego powodu diagnosata może dać N :?:

 

Nie wiadomo czy ci co ciągnęli ten temat żyją

Co do Psuja i Wolfa nie ma wątpliwości że tak :lol:

 

a co trójkąta to jak najbardziej tak, N za brak.

No i jeszcze ma być ich tyle co pojazdów w zestawie np. samochód z przyczepą dwa trójkaty a ciągnik z dwiema przyczepami trzy trójkąty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy ci co ciągnęli ten temat żyją

zaraz byś chciał wszystkich wysłać do krainy wiecznych łowów

 

Ostatnia wizyta:

Jurat 26-10-2011,

Andrzej65 Wczoraj 22:15

TOSPOL Dzisiaj 16:50

PREZES 20-06-2011,

Robert 15-02-2007,

krzycho 22-02-2011,

 

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy ci co ciągnęli ten temat żyją

zaraz byś chciał wszystkich wysłać do krainy wiecznych łowów

 

Ostatnia wizyta:

Jurat 26-10-2011,

Andrzej65 Wczoraj 22:15

TOSPOL Dzisiaj 16:50

PREZES 20-06-2011,

Robert 15-02-2007,

krzycho 22-02-2011,

 

:evil:

 

Też miałem ochotę wejść w statystyki ale... :ok

 

Chociaż ten Robert to trochę marnie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

 

 

Ja nie sprawdzam legalizacji i uważam, że policja też nieprawnie sprawdzi i kara za niezalegalizowaną gaśnicę mandatem.

 

Odgrzeje temat .

wyczytałem ot taką opinie o legalizacji i mandatach za za jej brak:

 

 

 

 

"....Kontrola gaśnic

 

Do niedawna policjanci patrzyli przez palce na brak kontrolki gaśnicy i polscy kierowcy wozili często atrapy gaśnic, które mogły posłużyć jedynie zamiast blokady pod koło lub jako narzędzie do walki wręcz. Obecnie mandat za brak ważności przeglądu technicznego (legalizacji) gaśnicy przy kontroli drogowej może być potraktowany tak, jak brak gaśnicy i kosztować do 200 zł. kontrolaNiezależnie od różnych opinii na ten temat, jest to całkowicie uzasadnione albowiem tam, gdzie przepisy wymagają zastosowania sprzętu gaśniczego (w tym przypadku w samochodzie) przepisy także zobowiązują do poddawania gaśnic przeglądom technicznym (nie rzadziej niż raz w roku - zgodnie z § 3.3. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 109, poz. 719)...."

 

http://www.2go.pl/

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

 

z dnia 7 czerwca 2010 r.

 

w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

 

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 353) zarządza się, co następuje:

 

..................

§ 3. 1. Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia do ich użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.

 

2. Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej "gaśnicami", powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.

 

3. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

 

...........

 

 

Brodaty jest w temacie :-D ,ale sie ostatnio nie odzywa.

Ja uważam że rozporzadzenie dotyczy budynków i gaśnic się w nim znajdujących.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzicie?

 

Nic nie spotkałem się jeszcze z mandatem za brak legalizacji gaśnicy i przepisach jest napisane że pojazd ma mieć gaśnicę i ma. A to że trzeba zrobić jej przegląd to może Pan Policjant mnie poinformować :P

 

A tak swoją drogą mam uprawnienia i robię przeglądy gaśnić przy badaniu okresowym jak ktoś oczywiście sobie życzy nic na siłę :cool: także ja mam swoją zawsze aktualną :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ocenie Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji gaśnica stanowiąca wyposażenie pojazdu samochodowego innego niż motocykl (z wyłączeniem pojazdów przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych) nie podlega przepisom rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów jako sprzęt gaśniczy.

 

 

Co uważam zresztą za bzdurę - skoro pojazd ma być w nią obowiązkowo wyposażony to należało wprowadzić obowiązek legalizacji KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co uważam zresztą za bzdurę - skoro pojazd ma być w nią obowiązkowo wyposażony to należało wprowadzić obowiązek legalizacji

 

Tak jak jest w tramwajach, gdzie przepis wprost mówi, że tramwaj wyposaża sie w zalegalizowaną gaśnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.