Skocz do zawartości

Uszkodzony silnik


pablo

Rekomendowane odpowiedzi

Prawo o ruchu drogowym

8. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 2 i 3, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega również pojazd:

1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że:

a) zagraża bezpieczeństwu ruchu,

b) narusza wymagania ochrony środowiska,

c) uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

 

Badania.

 

2. Brak możliwości uruchomienia pojazdu. "N"

Uszkodzony silnik: można podciągnąć pod ppkt. a i b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o tym tu mowa. Punkty: art. 81.8 pkt 1 lit a lub b zostały przytoczone z 5 postów wcześniej.

 

Problem wyglada tak:

 

Kupiłem samochód z uszkodzonym silnikiem, zgodnie z obowiazującymi przepisami muszę zgłoscić to do WK wciagu 30 dni. Zgłaszam się do WK ze starym DR i umową kupna, w którym jest jeszcze ważne badnie techniczne i co teraz:

1.Czy WK ma prawo odmówić mi zarejstrowania samochodu i na jakiej podstawie?

2.Co będzie jeśli nie wykonam badania, na któro zostałem skierowany?

-------------------------------

Naprawa silnika może trwać, czasem bardzo długo, a ja mam tylko 30 dni na to żeby zarejestrować samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd nie spełnia podstawowych warunków technicznych - więc nie może być dopuszczony do ruchu - podstawę prawna podano kilkukrotnie. Jest jeszcze art. 66 PoRD w ogólnym brzmieniu i parę innych. Twoja sprawa, że kupiłeś auto z wadą uniemozliwiającą Ci rejestrację. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych sankcji, za przekroczenie tego terminu 30 dni. Kolego Piotrze - bardzo dziwnie rozumujesz kwestie BRD i rolę WK w tej kwestii. Pamiętaj, że to WK decyzuje o ostatecznym dopuszczeniu pojazdu do ruchu wydając na to stosowny dokument (DR), a nie wyda takiego dokumentu, jezeli z przedstawionych dokumentów wynika, że pojazd nie spełnia warunków technicznych zawartych w ustawie i rozporządzeniach wykonawczych. Jesli odmówisz wykonania takiego badania WK odmówi Ci rejestracji - na tej właśnie ustawie - podejrzeniu niespełniania warunków technicznych! A takimi UZASADNIONYMI podejrzeniami są zapisy na dowodach własności np. dotyczace stanu technicznego pojazdu! W tym układzie badanie okresowe nie ma tu nic do rzeczy. To że pojazd rejestrowany dajmy na to 5 dni temu ma badanie na 3 lata to nie oznacza, że np. w przypadku rozbicia tego pojazdu, często szkody całkowitej badanie jest nadal ważne i WK mając takie informacje bierze tylko pod uwagę termin badania okresowego. Czyli facet twoim zadnie ma przyjść do WK, gdzie mówi - mam kompletny wrak, co prawda przeszedł parę miesięcu temu okresowe i ma jeszcz eważne na pół roku, ale od tego czasu parę rzeczy się popsuło i nie działają w nim lampy pluje olejem że aż wszystko pod nim płynie itd. A WK - alez to nie ważne prosze Pana - ważne żeby Pan zarejestrował w terminie - prosze o to Pański nowy dowodzik - szerokiej drogi. To sprawa klienta jest dotrzymanie tego terminu. kupując uszkodzony pojazd musisz się z tym liczyć! To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd nie spełnia podstawowych warunków technicznych - więc nie może być dopuszczony do ruchu - podstawę prawna podano kilkukrotnie.

 

Tyle ze ten pojazd jest dopuszczony do ruch - ma ważny DR z ważnym badaniem !!!!!

 

Kolego Piotrze - bardzo dziwnie rozumujesz kwestie BRD i rolę WK w tej kwestii.

 

Bo i rola WK w tym procederze ogranicza się jedynie do kwestii porządkowych (prawidłowe oznaczenie pojazdu i prawidłową ewidencja pojazdu)

 

Pamiętaj, że to WK decyzje o ostatecznym dopuszczeniu pojazdu do ruchu wydając na to stosowny dokument (DR), a nie wyda takiego dokumentu, jeżeli z przedstawionych dokumentów wynika, że pojazd nie spełnia warunków technicznych zawartych w ustawie i rozporządzeniach wykonawczych.

 

No właśnie czy aby napewno ? Czy nie jest tak jak z SKP - spełniam warunki i Starosta lub Prezydent M. MUSI przyjąć to do wiadomości że taka staja funkcjonuje.

 

Przynoszę wymagane dokumenty i WK musi zarejestrować samochód?? A może jak przejdę z nowym samochodem prosto z salonu a na fakturze błędzie rabat 5% to starosta wmyślę mnie na badanie bo zachodzi uzasadnione podejrzenie ze pojazd jest niesprawny (w 5%) gdyż został przeceniony.

 

----------------------------------------

 

Nie podoba mi się takie działanie WK bo ma się ono nijak do państwa które jest dla obywateli a nie odwrotnie.

Idąc Twoim tropem rozumowania że nie muszę w terminie wiec nie zrobię wcale.

Mam ważny DR, mam umowę kupna, mam naprawiony silnik, za 3 lata (bez 5 dni) pojadę na okresowe, potem po dwóch i tak aż do wyczerpania miejsc w dowodzie, a potem jeszcze parę na zaświadczeniu.

 

A ze dowód na innego właściciela? Mnie to nie przeszkadza niech mandaty z fotoradarów idą do starego właściciela.

 

Czy łamię prawo? Jakiś głupi przepis porządkowy za niedotrzymanie, którego nie ma żadnych sankcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.