Skocz do zawartości

Tachograf z Francji ważna legalizacja francuska


niezgdar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam prowadzimy legalizacje tachografów. Jeden z naszych klientów Kupił używane autko za granicą konkretnie we Francji. Zatrzymała go inspekcja i zatrzymała dowód rejestracyjny za brak "POLSKIEJ" legalizacji francuska ważna jeszcze przez pół roku.

Czy ktoś zna przepis jakim mógł sie kierować ów inspektor. DZwoniłem do trzech WITD i zakażdym razem słyszałem że jesteśmy w unii i mamy jednakowe przepisy i tamta legalizacja jest jest ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałem że jesteśmy w unii i mamy jednakowe przepisy i tamta legalizacja jest jest ważna.

 

(Dz. U. 243 z 2004r. poz. 2441) "Prawo o miarach" mówi;

Art. 2a. Przyrządy pomiarowe wprowadzone do obrotu w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, dopuszcza się do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

O tym czy legalizacja z państwa UE jest ważna nigdzie się nie doczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg przepisów AETR obowiązującyh w Unii to legalizacvja jest ważna, chyba, że na tabliczce pomiarowej tachografu zamiast ostatnich 8 nr VIN wpisano nr rejestracyjny, a pojazd ma nasze tablice rejestracyjne to tacho jest nieważne (dane niezgodne z pojazdem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam wzorów potwierdzeń innych państw dotyczących legalizacji tachografów , nie znam pisowni państw Uni , bo nie muszę , dlatego nie mogę stwierdzić legalności tachografu. Poświadczyć to może tylko polski urząd miar .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odpowiedź na ten temat z GUM-u. Wynika z niej, że legalizacje tachografów wydane w krajach UE są ważne w RP. (mam to e-mailem ale nie potrafię wkleić tego do postu). Nie jest to wprawdzie akt prawny, ale zawsze coś.

 

[ Dodano: 20-10-2006, 12:03 ]

A, gwoli uściślenia - diagnosta nie ma nic do tachografu. Rozważamy tu ten problem tylko jako "ciekawostkę"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości wzory tabliczek pomiarowych Polskich czy Unijnych są takie same.

A do stwierdzenia daty, nr tachografu, nr nadwozia do porównania z pojazdem nie trzeba znać języków obcych.

W Polsce też są punkty legalizacji tachografów gdzie wystawia się niemieckie tabliczki pomiarowe (tzn w języku niemieckim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie zagadka- samochod ciezarowy data pietwszej rejestracji 2006,12,06 sprowadzony z zagranicy z wazna legalizacją tachografu CYFROWEGO zrobionego w Niemczech ,tablice rejestracyjne niemieckie ,ale nie wywozowe( z niebieskim paskiem ). Pytanie czy trzeba robic naszą legalizacje, jesli tak to jaka jest cena u was i jesli macie potwierdzone to jakims dokumentem z tdt lub dziennikiem ustaw to prosze podajcie WIELKIE DZIEKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten problem reguluje Ustawa o systemie tachograów cyfrowych - Dz.U.2005-180-1494.

Wynika z niej, że tachograf cyfrowy moze być legalizowany, skonfigurowany i aktywowany przez właściwy organ zagraniczny. Jednak aby mógł być używany w kraju - musi być w umieszczony w wykazie prezesa GUM, opublikowanym w Dz. Urzędowym GUM.

 

[ Dodano: 19-12-2006, 15:18 ]

Muszę jeszcze dodać, że jeśli samochód ten będzie rejestrowany w kraju (a chyba takie znaczenie ma słowo: "sprowadzony"), to musi uzyskać kalibrację tachografu po zarejestrowaniu -m.in. choćby dlatego aby do bazy danych został wprowadzony nowy numer rejestracyjny a także aby został wprowadzony do systemu TACHONET.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jezeli masz samochod sprowadzony z zagranicy juz z legalizowanym tacho( z k unii)to najpierw jezdzisz na legalizacji z tamtego kraju i dopiero po upływie leaglizacji idziesz do zakladu w polsce i legalizujesz SPOKOJNYCH SWIĄT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z legalizacja tachografow cyfrowych w polsce jest jeszcze maly problem bo to dopiero wchodzi powoli i punktow gdzie robia tachografy cyfrowe jest bardzo malo. A ceny niestety nie znam.

A ile u was kosztuje okresowe sprawdzenie tachografu analogowego porownamy ceny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Ja nie neguję, że legalizacja tachografu "zagraniczna" - tj. z UE, jest u nas ważna. Jak sam napisałem, odpowiedź potwierdzającą tę opinię dostałem mail-em z GUM. Jednak, aby to uznać za pełnoprawne, należy dotrzeć do opublikowanego w Dz. Urz. GUM-u wykazu uznanych zatwierdzeń typu i legalizacji tachografów. W tym wykazie, zgodnie z Prawem o miarach (Dz.U.2001-63-636 ze zm.) i Ustawą o systemie tachografów cyfrowych z 2005r., Prezes GUM zamieszcza listę uznanych, zagranicznych dopuszczeń typów i legalizacji. I tachograf z oznaczeniami wskazanymi w tym wykazie może być bez przeszkód eksploatowany w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dzień dobry mam prośbę do forumowiczów , mógł by mi ktoś przypomnieć zapis o sprawdzaniu trachografu przez diagnostę ? Chodzi mi w asadzie o to kiedy zostało to uchylone tj Dz.U , par , punkt . Z gory dziękuję za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchylone to nie bardzo wyeliminowano raczej podwójny zapis w prawie.

Na dziś to tacho podlega przepisowi iż wszystkie urządzenia i wyposażenie w pojeździe powinno być sprawne. Ale jeśli nie ma w ogóle, to nie ma i OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pismo i to pierwsze i drugie u mnie otwiera sie ok! :D

Może masz starszą wersje Adobe Reader ;7.0 -otwiera ten dokument ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.