Skocz do zawartości

Jaki rodzaj badania ?


azot14

Rekomendowane odpowiedzi

We wrześniu wykonałem pierwsze badanie sam. specjalnego Demag (żuraw samochodowy) -wynik badania N ze względu na przekroczenie dmc i nacisków na oś. Uzytkownik wystapił z wnioskiem do MT o odstępstwo od warunków techn.- 26 października otrzymał decyzję o udzieleniu odstępstwa na w/w warunki. Jaki powinien być wpisany rodzaj badania : dodatkowe badanie - ponowne sprawdzenie pojazdu , czy raz jeszcze badanie pierwsze ?

Ja wpisałem badanie pierwsze min. ze względu na to że nie został dotrzymany 14 dniowy termin jak również nie była to usterka spowodowana niewłaściwym stanem technicznym .

co koledzy o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po jaką cholerę jeszcze raz pierwsze ???? IMHO - sytuacja nie zmieniła się prócz tego, że dostał ostępstwo - Czy WK nie powinien zarejestrować na podstawie negatywnego + odstępstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy WK nie powinien zarejestrować na podstawie negatywnego + odstępstwa?

Sęk w tym że oni mogą rejestrowac tylko z pozytywnym wynikiem badania

podst. prawna

Dz.U.133 z 2002 ze zmianami

§ 3. 1. W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jego właściciel dołącza do wniosku o rejestrację, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, następujące dokumenty:

.........

5) zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

 

a wracając do tematu moim zdaniem jeszcze raz pierwesze z pozytywnym wynikiem z wipisnym w uwagach odstępstwem z MI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat odstepstw jest mało poruszany i żadne dostępne przepisy nie precyzują jak postępować w takim przypadku, co pisać w DIP jaki wynik badania itd. Ustawodawca stworzył furtke ale niezadbał o właściwe podejście. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do tematu moim zdaniem jeszcze raz pierwesze z pozytywnym wynikiem z wipisnym w uwagach odstępstwem z MI

 

Kto zapłaci za "jeszcze raz pierwsze"? Przecież klient już raz zapłacił, nie było żadnych usterek, a że długo czeka się na odstępstwo to ma drugi raz płacić? A nie ma możliwości wykonania drugi raz pierwszego bez opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam, jak chyba większość wypowiadających się, że powinno być zrobione ponownie pierwsze badanie ze względu na przekroczenie terminu.

Klient przyjeżdżając na badanie przedstawia pojazd, który spełnia uwarunkowania wynikające z naszego prawodastwa i w związku z tym powinien wiedzieć jakie obowiązują w Polsce dmc i naciski na oś. Mógł przecież wystąpić o odstępstwo wcześniej, przed badaniem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł przecież wystąpić o odstępstwo wcześniej, przed badaniem.

MI wymaga badania z negatywnym wynikiem ,przed odstępstwem, potwierdzającego dane do odstępstwa ( takie mam info ale ręki sobie uciąc nie dam :roll: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważył kolega markes musi być badanie z negatywnym wynikiem aby wystąpić do MT o odstepstwo - przecież to naszym zadaniem jest sprawdzić podczas I- badania warunki techniczne i porównać je z obowiązującymi przepisami oraz w takim przypadku wykazać niezgodności . Poza tym chyba do wniosku potrzebna jest jeszcze opinia rzeczoznawcy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł przecież wystąpić o odstępstwo wcześniej, przed badaniem.

 

MI wymaga badania z negatywnym wynikiem ,przed odstępstwem

 

Miałem kilka lat temu taki przypadek gdzie były przekroczone dmc, dopuszczalne naciski na osie i szerokość pojazdu. Poradziłem klientowi żeby przed pierwszym badaniem zwrócił się o dstępstwo. Tak też zrobił i nikt od niego nie wymagał badania z wynikem negatywnym. Nie wiem jak jest teraz, może coś się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MI wymaga badania z negatywnym wynikiem ,przed odstępstwem, potwierdzającego dane do odstępstwa ( takie mam info ale ręki sobie uciąc nie dam )

A ja sobie dam uciąć rękę że tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam po raz pierwszy tutaj. Co do tematu to po pierwsze - rzeczywiście sprawa nie jest do końca określona przepisami jeśli chodzi o szczegółowe procedury, ale z doświadczenia wiem, że rzeczywiście MT wydaje odstępstwo na podstawie negatywnego wyniku badania technicznego. Ten tryb postępowania choć nie do końca unormoawny przepisami jest podyktowany tym, iż właścieiel/wnioskodawca nie do końca musi orientować się, jakie są parametry tego pojazdu, o ile są w nich przekroczone dozwolone ramy i czy rzeczywiście musi w związku z tym ubiegać sie o odstępstwo. Badanie w jasny sposób pokaże, które parametry i o ile są przekroczone i to jest podtawą do podjęcia decyzji przez MT.

Co do przeprowadzenia kolejnego badania i jego wyniku to powiem tylko tyle. Rezcywiście przytoczony wczesniej przepis mówi, że warunkiem rejestracji jest pozytywny wynik badania technicznego, jednak do przepisu tego nie można podchodzić zbyt literalnie, ponieważ jeśli PoRD dopuszca rejestrację na podstawie odstępstwa to należy ten zapis przedewszystkim mieć na uwadze oraz to, że nawet po uzyskaniu odstępstwa pojazd nadal nie odpowiada warunkom technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.