Skocz do zawartości

zabytek z zagranicy


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • mariusz

    9

  • Tomek D

    6

  • rurek777

    5

  • boden

    4

Zapytam kolegów wprost: naprawdę chcecie wykonywać badania pierwsze samochodu osobowego, autobusu o liczbie miejsc do 15 - marki "SAM" za 169,-zł. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam kolegów wprost: naprawdę chcecie wykonywać badania pierwsze samochodu osobowego, autobusu o liczbie miejsc do 15 - marki "SAM" za 169,-zł. ?

Nie wiem panowie czy macie ten urzędowy cennik z patronatu ale tu autobus zabytek wg.pozycji VIf 671 :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My za zabytka braliśmy jak za sprowadzony

 

My też tak bieżemy.

 

Zapytam kolegów wprost: naprawdę chcecie wykonywać badania pierwsze samochodu osobowego, autobusu o liczbie miejsc do 15 - marki "SAM" za 169,-zł. ?

 

A jakie mamy wyjście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście jest takie: tabela opłat nie przewiduje opłat za badania "SAM-ów". Określenie "SAM" nie występuje w tabeli. Pozycje z LP 3 tabeli, dotyczące "pierwszych badań pojazdów sprowadzonych z zagranicy dotyczą również pojazdów dla których nie jest wymagane uzyskanie świadectwa homologacji", czyli np. pojazdów wyprodukowanych lub importowanych w ilości 1 sztuki rocznie. Pojazd marki "SAM" nie mieści się w określeniu "wyprodukowany". On został "zbudowany", a więc jego tabela opłat nie dotyczy. W związku z tym ustalenie opłaty za badanie pojazdu "SAM" pozostaje w gestii podmiotu dokonującego badania - czyli SKP.

 

Kolego "Andmat" -my, diagności nie możemy być bezradni i pozwalać się wciągać w jakieś prawnie groźne sytuacje - w dodatku za marne grosze. Jeszcze raz powtórzę: badanie pojazdu "SAM" co do zgodności z warunkami technicznymi nie jest nawet "badaniem pierwszym", a więc nie dotyczy go tabela opłat. Nikt nie może zmusić diagnosty do wykonania badania wykraczającego poza jego uprawnienia i możliwości, i jeszcze narzucać za to zmuszanie jakiejś tam śmiesznej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy badaniu SAM można też wliczyć poz 6.9 -ustalenie danych potrzebnych do rejestracji ?

 

[ Dodano: 28-11-2006, 15:16 ]

Skoro nikt nie odpowiedział na moje pytanie , to uzupełnię je moim spojrzeniem . Osobiście pobieram opłatę za SAM , np , poz 3.6 ; 7.6 ; 7.8 i 6.9.

Poz 6.9 - dlatego , gdyż muszę ustalić czy dane wypisane przez klijenta we wniosku są prawdziwe i odpowiednie dla danej konstrukcji. Wtedy cennik wynosi : 92+49+36+60=237 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Pod tym linkiem znajdziesz skany wszystkich dokumentów z tym związanych.

zabytek

 

pod tym linkiem wyskakuje mi fsoautoklub i nie moge tam znaleźć tych skanów. Mi tez szykuje się przeglad na zabytek Lincolna 79' sprowadzonego ze stanów a nigdy tego nie robiłem. jak poidejść do sprawy swiateł (i numeru nadwoza? Właściciel powiedział że prawdopodobnie jedyny numer to tabliczka na desce rozd. za przednia szybą a znamionowej to chyba wcale nie ma. Jakie wykonać badanie i za ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Muzealne samochody będą zarejestrowane i dopuszczone do ruchu po drogach

 

Więcej pojazdów o wartości historycznej będzie mogło zostać zarejestrowanych.

 

Dzisiaj w Sejmie (tj. 20.11.2008 r.) odbędzie się głosowanie nad zmianami w prawie o ruchu drogowym, które rozszerzą możliwości rejestracji zabytkowych aut. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) za pojazd zabytkowy będzie uznany nie tylko taki, który został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, ale także taki, który jest wpisany do inwentarza muzealiów.

 

Obecnie jeżeli pojazd zabytkowy jest już wpisany do inwentarza muzeów, nie może być jednocześnie wpisany do rejestru zabytków. W konsekwencji nie może zostać zarejestrowany jako samochód zabytkowy i korzystać z przywilejów dla takich aut.

 

Rozszerzenie stosownej definicji o pojazdy znajdujące się w inwentarzu muzeów sprawi, że będzie można takie pojazdy zarejestrować. Dzięki temu stanie się możliwe użytkowanie ich na drogach. Do tej pory auta takie co najwyżej mogły być transportowane z jednego miejsca ekspozycji na drugie. Teraz na wystawę lub paradę pojadą na własnych kołach.

 

Posłowie będą dziś głosować także inną zmianę w prawie o ruchu drogowym, która po drobnych poprawkach wróciła do Sejmu. Zgodnie z propozycją możliwa stanie się ponowna rejestracja pojazdu zabytkowego, bez starego dowodu rejestracyjnego. Dokument taki niekiedy ulega zniszczeniu. Wówczas nowy nabywca nie może zarejestrować pojazdu. Teraz stanie się to możliwe, ale pod warunkiem przedstawienia przy rejestracji oświadczenia złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej o braku dowodu rejestracyjnego.

 

Autor: Łukasz Kuligowski

 

Link do źródła:

http://www.gazetaprawna.pl

 

 

 

Senat przyjął w czwartek nowelę ustawy Prawo o ruchu drogowym

 

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy umożliwią nadanie numeru identyfikacyjnego pojazdom zabytkowym, które nie posiadają numeru naniesionego oryginalnie przez producenta.

 

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 80 senatorów, nikt nie był przeciwny. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Numer identyfikacyjny pojazdu jest jego podstawową i jedyną cechą pozwalającą na jednoznaczne zidentyfikowanie auta. Nadawanie cech identyfikacyjnych pozostaje pod ścisłym nadzorem organów rejestrujących pojazdy.

 

Link do źródła:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/96474,senat_przyjal_w_czwartek_nowele_ustawy_prawo_o_ruchu_drogowym.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 80 senatorów, nikt nie był przeciwny. Jedna osoba wstrzymała się od głosu

Tylko tylu???? Myślałem, że jest ich trochę więcej :-D Ale to dobrze, że coś robią. Niewielu ale robią. By żyło się lepiej. Wszystkim :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie, prosze o pomoc bo na sobote chyba bede miał Lincolna 79' na zabytek. Chodzi mi tylko identyfikację (numer na tablicy rozd. pod szybą, brak tabliczki) i reflektory przednie . Mam mu dać N za brak tabliczki i wysłać do wk? Robię na przeglądach 6 lat i przez ten czas miałem tylko jeden zabytek ale bezproblemowy - MZ - kę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jest tam zapis wyłączajacy zabytki. A jak jest z baaardzo starymi samochodami (lampy karbidowe, brak kierunków itp.) wpisujemy wtedy tylko ograniczenia odnosnie uzytkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z baaardzo starymi samochodami

One na swoje lata spełniały wymagania i jeżeli są nadal zarejestrowane i są sprawne technicznie to są i już. Natomiast jeżeli pojazd jest zabytkiem i przyjeżdża do Ciebie z kompletem dokumentów, ma prawo nie spełniać warunków technicznych tak jak jest to określone w 32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Natomiast jeżeli pojazd jest zabytkiem i przyjeżdża do Ciebie z kompletem dokumentów, ma prawo nie spełniać warunków technicznych tak jak jest to określone
Czyli jak ma czerwone kierunkowskazy to wg. ciebie mozna takie coś dopuścic bo to wydaje się w sprzeczności z art. ktory wkleił psuj http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=6261.Co prawda nie pisze tam wprost o czerwonych kierunkach ale skoro dr. Peszak napomina nawet o braku zielonych strzałek w kabinie to cos jest nie tak.Odnawiam temat bo wlasnie mam zabytek z USA no i te min. kierunki 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak ma czerwone kierunkowskazy to wg. ciebie mozna takie coś dopuścic

Artykułu nie czytałem,ale mamy jakieś inne wyjście?

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

1) (1) pojazdu specjalnego lub uŜywanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z

wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;

2) (2) pojazdu specjalnego lub uŜywanego do celów specjalnych Policji, Biura Ochrony Rządu, Agencji

Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, SłuŜby Kontrwywiadu Wojskowego, SłuŜby Wywiadu

Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, StraŜy Granicznej, kontroli skarbowej i SłuŜby Celnej,

SłuŜby Więziennej i straŜy poŜarnej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;

3) pojazdu zabytkowego;

4) tramwaju i trolejbusu, dla których warunki techniczne określają odrębne przepisy

i nie mu to słowa że nie dotyczy sprowadzonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeżeli pojazd jest zabytkiem i przyjeżdża do Ciebie z kompletem dokumentów, ma prawo nie spełniać warunków technicznych tak jak jest to określone
Czyli jak ma czerwone kierunkowskazy to wg. ciebie mozna takie coś dopuścic bo to wydaje się w sprzeczności z art. ktory wkleił psuj http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=6261.Co prawda nie pisze tam wprost o czerwonych kierunkach ale skoro dr. Peszak napomina nawet o braku zielonych strzałek w kabinie to cos jest nie tak.Odnawiam temat bo wlasnie mam zabytek z USA no i te min. kierunki 8)

 

Popieram stanowisko adama1501. Przeczytaj może się przydać :

http://mb201-124.eu/rejestracja-samochodu-jako-zabytek-wymagania-vt8602.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Przeczytaj może się przydać
Może cos nie doczytałem to mi zacytuj konkretnie chyba,że chodzi ci o to jesli nie spelnia warunkow technicznych to należy wpisac ograniczenia wruchu czyli idac dalej :) kierunki czerwone to ma jeżdzić tylko na wprost :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Przeczytaj może się przydać
Może cos nie doczytałem to mi zacytuj konkretnie chyba,że chodzi ci o to jesli nie spelnia warunkow technicznych to należy wpisac ograniczenia wruchu czyli idac dalej :) kierunki czerwone to ma jeżdzić tylko na wprost :D

 

Super poczucie humoru !!! :D:D:D . Może nie byłoby problemu w przypadku zaleceń DARIO64., ale tak całkiem poważnie. Pojazd ten uważam, że ma prawo nie :) spełniać warunków technicznych skoro jest pojazdem zabytkowym. Można jedynie ograniczyć jego poruszanie się po drogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

witam kolgów, mam pytanie jeśli ktoś wie to proszę o namiary na dziennik ustaw,

CZY POJAZD ZABYTKOWY MOŻE PORUSZAĆ SIĘ PO AUTOSTRADZIE LUB DRODZE OKSPRESOWEJ :D:piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U to chyba na to nie ma,ale skoro nie jest zabronione to jest dozwolone.Chyba że w/w pojazd ma wpisane jakieś ograniczenia,np kwestia oswietlenia,prędkości itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZY POJAZD ZABYTKOWY MOŻE PORUSZAĆ SIĘ PO AUTOSTRADZIE LUB DRODZE OKSPRESOWEJ

 

Może jeżeli nie dostał takiego ograniczenia. Jeśli masz zabytek który np. nie wyciąga 40 km/h lub ma inne uwarunkowania techniczne które mogą stworzyć jakieś problemy na drogach szybkiego ruchu to diagnosta przy badaniu na zgodność określi takie ograniczenie. Powinno ono zostac wpisane do DR przez WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ograniczenia bardzo rzadko są przez diagnostów wpisywane - dlaczego? Nie wiem. No - może się domyślam... Trudno to czasami rzetelnie i obiektywnie określić... O ile łatwo wpisać ograniczenie typu "zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu" dla jakiegoś zabytku bez świateł w standardzie, to trudno chyba tak obiektywnie powiedzieć, kiedy pojazd miałby wjechać na autostradę, a kiedy nie, żeby nie być posądzonym o widzimisię...

Natomiast w takim USA nie tylko zabytki maja takie obostrzenia. Auta po poważniejszych naprawach ("rebuild") bardzo często maja wpis w papierach zakazujący wjazdu na autostradę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.