Skocz do zawartości

Szerokość ławy pomiarowej ?


markes30
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy pomóżcie w interpretacji tego pargrafu :

§ 12. 1. Wymiary ław pomiarowych powinny spełniać następujące wymagania:

1) szerokość ław mierzona między krawędziami zewnętrznymi nie powinna być mniejsza niż:

a) 2,4 m - dla stacji kontroli pojazdów przeprowadzających badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami,

b) 2,8 m - dla stacji kontroli pojazdów przeprowadzających badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami,

przy czym rozstaw krawędzi wewnętrznych powinien odpowiadać szerokości kanału przeglądowego, o której mowa w § 13 ust. 1 pkt 2;

2) długość ław nie powinna być mniejsza niż:

a) 5,0 m - dla stacji kontroli pojazdów przeprowadzających badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami,

b) 8,0 m - dla stacji kontroli pojazdów przeprowadzających badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami,

przy czym powinna zapewniać możliwość ustawienia na nich wszystkimi kołami każdego badanego pojazdu oraz umieszczania przed jego przednimi światłami przyrządu do pomiaru ustawienia i światłości świateł pojazdu.

 

Czy ławę pomiarową mierzymy od krawędzi kanału do zewnętrznęczego jej końca czy całą łącznie z szerokością kanału?

Prosze o pilna odpowiedź !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy czym rozstaw krawędzi wewnętrznych powinien odpowiadać szerokości kanału przeglądowego, o której mowa w § 13 ust. 1 pkt 2;

 

a jak rozumieć ten przypis ? według mnie od rantu kanału ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,8 m - dla stacji kontroli pojazdów przeprowadzających badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami,

kiedyś były (pojedyńcze jeszcze jeżdżą ) pojadzy o szer 2,7m (kraz itp.)to ława musi mieć 2,8 + powierzchnia pomocnicza = szerokość pomieszczenia min 6m dla OSKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak rozumieć ten przypis ? według mnie od rantu kanału ?

 

Ano... znaczy, że łatę od niwelatora mogą postawić na krawędzi kanału i też odchyłka musi się mieścić w normie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podczas kontroli TDT ustawili niwelator i z tego położenia sprawdzali lewą iprawą stronę ławy pomiarowej. Listwa ustawiana była co metr

A najprostrza domowa metoda kontroli poziomu polega na wylaniu kilku wiader wody i obserwowaniu gdzie popłynie i czy zostaną kałuże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na ławie pomiarowej jest terakota.Po ustawieniu niwelatora była sprawdzana każda płytka co do ogólnego odchylenia i pionu .Jakoś przeszło, nie przekroczyło normy ale z tego co wiem to jest to jest "słaby" punkt SKP bo przyrządy i pozostałe rzeczy to można przygotować na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale z tego co wiem to jest to jest "słaby" punkt SKP bo przyrządy i pozostałe rzeczy to można przygotować na 100%

Dokładnie z ławą są największe problemy. ( U nas w firmie kupiliśmy niwelator żeby sprawdzać ławy na stacjach przed TDT)

W zeszłym roku można było sobie odpuścić i dostać warunkowo do 2010 w tym już warto powalczyć o 5lat.

 

Zmierzyłem na 3 stacja porównałem z protokołem TDT i wychodzi żę szerokość ławy jest łącznie z kanałem dzięki wszystkim za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem na 3 stacja porównałem z protokołem TDT i wychodzi żę szerokość ławy jest łącznie z kanałem

Co to jest ława pomiarowa? To jest płaszczyzna na której stoi cały pojazd do pomiaru :mrgreen: np. ustawienia świateł :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrze :lol: Po cholerę kupować kawiarnię, jak masz ochotę napic się kawy

 

Ale jak byś robił 7 kaw dziennie to chyba expres byś kupił :)

 

Mamy w tym roku odbiór 7 naszych stacji po pomiarze 2 - 3 już się zwrócił :)

 

Dzięki za przypomnienie o punktach oczywiście dla dwóch najbardziej "elokwentnych" forumowiczów którzy podali obszerną podstawę prawną :) już wystawiłem .

P.S O piwku też nie zapomnę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zamiast kanału mam podnośnik, który jak wiadomo wchaodzi w skaład ławy pomiarowej. W związku z tym mam pytanie: czy wypoziomowanie podnośnika (również pomocniczego wchodzącego w skład głównego) powinno mieścić się w normie określonej dla ław pomiarowych? Oraz czy podnośnik musi być równo z posadzką wokół niego (kilka mm wystaje ponad poziom posadzki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Zamiast kanału mam podnośnik, który jak wiadomo wchaodzi w skaład ławy pomiarowej. W związku z tym mam pytanie: czy wypoziomowanie podnośnika (również pomocniczego wchodzącego w skład głównego) powinno mieścić się w normie określonej dla ław pomiarowych? Oraz czy podnośnik musi być równo z posadzką wokół niego (kilka mm wystaje ponad poziom posadzki)?

 

jeśli podnośnik jest węższy niż ława pomiarowa to masz problem - powinien być równo z posadzką ( musisz opuścić najazdy jeśli oczywiście się to da zrobić ). To samo dotyczy rozstawu krawędzi wewnętrznych , nie mogą być większe niż maksymalna szerokość kanału :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...
Czy ktos z Was w ostatnim czasie robil remont lawy pomiarowej? Prosze o doswiadczenia. Moze ktos poleci firme, ktora wykonywala. Firma najlepiej z okolic Poznania :cool:

 

a jaki zakres tego remontu?>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z Was w ostatnim czasie robil remont lawy pomiarowej? Prosze o doswiadczenia. Moze ktos poleci firme, ktora wykonywala. Firma najlepiej z okolic Poznania :cool:

 

polecić nie mogę natomiast proponuję w umowie na usługę napisać że ława ma być wykonana zgodnie z dz.u. takim a takim i że zapłata za usługę nastąpi po pozytywnym odebraniu przez tdt część firm wymięknie od razu a ty będziesz miał spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być wykonana zgodnie z dz.u.
To jest jasne ze takie warunki nalezy zaznaczyc w umowie.

 

Dla ciebie i dla mnie tak, ale nie zawsze dla firmy która ma wykonać usługę z doświadczenia wiem że część firm wymięka żeby się o 1 mm nie kłócić.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po swoim wykonawcy sprawdzam niwelatorem. W umowie wpisuje 3mm max. by mieć 1mm na zużycie w zapasie ( dotyczy OSKP ). Gwarancja na wykonanie 24mieś. Ostatni zrywał 1m kw i poprawiał. Jak byś Janusz bliżej miał stację to bym podjechał a tak to jakiegoś geodetę z niwelatorem skołuj. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.