Skocz do zawartości

rejestracja pojazdu widniejącego jako sam.ciężarowy


pafni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o jakiekolwiek informacje w sprawie mojej niewiedzy. :/::? Po zakupie auta i opłaceniu podatku udałem sie do wydziału komunikacji gdzie otrzymałem nowy dow.rej. na siebie tyle, że mimo iż w umowie-sprzedaży wyraźnie jest napisane SAMOCHÓD OSOBOWY to pani urzędniczka wydrukowała tak jak było w poprzdnim dowodzie SAMOCHÓD CIĘŻAROWY. Niestety "moja" pani urzędniczka niewiedziała czy w związku z tym, że samochód będzie widniał jako ciężarowy mogę go normalnie urzytkowac, czy też może lepiej "przerejestrowac" na zwykły osobowy..Dodam jeszcze, że mimo 5 pasów bezpieczeństwa w dowodzie widnieją 4 miejsca siędzące.

Jak to jest? Czy nie przejmowac się niczym?

Z góry dzęki za odzew. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • cubitus

    17

  • adam1501

    10

  • blakop

    9

  • Yeti

    7

Top Posters In This Topic

Niestety - dla WK faktura czy umowa kupna-sprzedaży jest tylko dokumentem potwierdzającym prawo własności. Urzędniczka postąpiła właściwie, przenosząc zapisy ze starego DR do nowego. Jeżeli samochód nie jest potrzebny jako cięzarowy, to należy przejśc procedurę zmian powodujących zmianę rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak pobieżnie procedura wygląda tak, gromadzisz dokumenty dot zmiany rodzaju pojazdu czyli:

1. dokonujesz zmian usunięcia kratki, montażu pasów itp. Warsztat za to wystawia Ci fakturke, oświadczenie o dokonanych zmianach oraz daje kopie wpisu do działalności gospodarczej.

2. Jedziesz na stacje diagnostyczna, robisz przegladzik dot. zmiany rodzaju pojazdu.

3. udajesz sie do swojego WK, ktory wymieni Ci DR i wpisy w KP.

 

I nie pisz prosze, ze nie masz kratki, masz wszystkie pasy.....

Takie dokumenty masz przedlozyc inaczej zmiany nie dokonaja w WK, natomiast jesli zlapia Cie "biale czapeczki" zabiora DR za niezgodnosc wpisow w DR ze stanem faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można go użytkować.Należy zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów , gdyż jest niezgodność zapisu ze stanem faktycznym.Aby był pojazdem osobowym , musi być dokonane przekwalifikowanie z poj. ciężarowego na osobowy [ prawdopodobnie poj. ten miał kratkę] .Wcześniej właściciel dostosował go do osobowego , lecz nie dopełnił formalności .Zmianę taką dokonuje SKP na podstawie faktury od przedsiębiorcy z kodem 5020a z opisem dokonanych zmian .Dopiero na podstawie zaświadczenia z SKP , Wydział Komunikacji może dokonać wpisu że poj.jest pojazdem osobowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ale - w wielu miejscach kraju (głównie województwo dolnośląskie) WK odmówi Ci dokonania zmiany polegającej na zmianie rodzaju pojazdu. Zadzwoń do swojego WK i zorientuj sie, czy to będzie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ale - w wielu miejscach kraju (głównie województwo dolnośląskie) WK odmówi Ci dokonania zmiany polegającej na zmianie rodzaju pojazdu

 

Czyli "Państwo w Państwie" trzeba z tym absurdem walczyć , w koncu woj. dolnosląskie nie jest jak narazie jednym ze stanów w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeżeli już masz PC jako ciężarowy to DR już "robi się" jako ciężarowy z 4 miejscami Po dokonaniu zmiany trzeba wymienić DR czyli ponownie opłaty za wymiane :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Thanks, spasiba, dankeszejn...dziękuje wszystkim za wszelkie informacje, co w efekcie rozwiązało mój problem. Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

No ja mam podobny problem, kupiłem samochód bez kratki zarejestrowany jako ciężarowy. Nie wiem czy kiedykolwiek była tam ta kratka czy nie. Jak mam teraz wybrnąć z tego problemu ?

Czy wystarczy tylko wizyta na stacji diagnostycznej ?

Poradźcie co robić bo wpadłem w panikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizyta na stacji i tzw. "poszerzone" badanie, żeby zalegalizować w końcu tą likwidacje kratki - owszem. Ale przedtem musisz znaleźć warsztat, który podłoży się stosownym oświadczeniem, że to on to zrobił. Nie powinno być z tym większego problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że nie mogę jeździć bez kratki

Dlaczego nie mozesz...Mozesz jezdzic bez kratki ale jezeli dokonasz zmian i będzie

jako sam.osobowy ... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie mogę jeździć bez kratki i to jest jedyne wyjście z tej gównianej sytuacji ?

Jedź na najbliższą Okręgową Stacje Kontroli Pojazdów tam ci wszystko wytłumaczą i skierują do warsztatu. Sprawa bardzo prosta do załatwienia w godzinę. Możesz też za 50zł kupić kratkę na allegro i wozić w bagażniku dla upierdliwego policjanta wówczas żadnych przeróbek i badań robić nie musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie mogę jeździć bez kratki i to jest jedyne wyjście z tej gównianej sytuacji ?

 

Istotna jest jeszcze data I rejestracji pojazdu, czasami możesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wozić w bagażniku dla upierdliwego policjanta

Lub upierdliwego diagnosty.... :D

Istotna jest jeszcze data I rejestracji pojazdu,

Od tego chyba trzeba było zacząć.... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też za 50zł kupić kratkę na allegro i wozić w bagażniku dla upierdliwego policjanta wówczas żadnych przeróbek i badań robić nie musisz.

 

Nie do końca tak. A co podczas OBT. Nie wiem jak u Ciebie markes30, ale u mnie takie numery nie przechodzą. Kratka ma być zamontowana i to w taki sposób, aby wytrzymała wymagane obciązecie przewidziane przepisami.

Znana jest mi sytuacja pewnej OSKP, w której dokonywano fikcyjnych zmian konstrukcyjnych z samochodów osobowych na ciężarowe. Oczywiście sprawa skończyła się w sądzie. Nie pomogły zapewnienia, że kratka była wcześniej zamontowana, tylko klient ją sam sobie zdemontował. Biegły sądowy orzekł, że w miejscach, gdzie powinna być przykręcona kratka nigdy nie były wkręcone śruby (brak uszkodzeń lakieru na powierzchni gwintu). Finału sprawy chyba sie domyślacie (zamknięcie OSKP i odebranie uprawnień diagnostom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak. A co podczas OBT. Nie wiem jak u Ciebie markes30, ale u mnie takie numery nie przechodzą. Kratka ma być zamontowana i to w taki sposób, aby wytrzymała wymagane obciązecie przewidziane przepisami.

Oczywiście że na przegląd ma być założona jak będzie jeździł jako ciężarowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najrozsądniej jednak dokonać "zmiany"jak radził blakop- choć, żeby jeszcze bardziej namieszać w głowie właścicielowi, wypada dodać że sądy uznają zmiany rodzaju na podstawie BT za niezgodne z prawem - po co tłumaczyć że kratka w bagażniku, nawet jeżeli data I rej pozwala na brak kratki to tłumaczenie też proste nie będzie. No i zostają pewne ograniczenia kodeksowe dla ciężarowych, za granicą bywa że opłata za autostrady pobierana jest jak dla ciężarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zostają pewne ograniczenia kodeksowe dla ciężarowych, za granicą bywa że opłata za autostrady pobierana jest jak dla ciężarowych.

 

hehe - był nawet taki okres, że kierowali te auta na przejściach razem z TIRami na terminale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Panowie mała odskocznia... A co robicie jak auto jest sprowadzone z

zagranicy jako ciezarowe i klient chce je zarejestrowac jako osobówkę ??

Mam Peugeot-a 307 1.4 HDI sprowadzonego z francji. Tam był dostawczakiem z

2 miejscami. Teraz klient zamontował siedzenie i pasy. Orginalne

oczywiście nawet taka sama tapicerka. Mnie się wydaje że najpierw

przegląd pierwsze badanie bo nie ma już tam waznego i pózniej zmiana

konstrukcyjna

 

[ Dodano: 13-07-2010, 18:13 ]

czyli najpierw 98 zł - 1.2 a pózniej 82 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rejestracja jako ciezarowy zgodnie z DR a następnie po raz drugi przegląd na przebudowę.Inaczej nie przejdzie w moim WK

 

Bo tak powinno być ,,, i klient zadowolony jeśli zdąży do miesiąca przed wymianą PC na DR ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postępujecie jak klient przedstawia już auto w wersji przerobionej na OBT przed pierwsza rejestracją?

W dokumentach jest ciężarowe a samochód jest już osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.