Skocz do zawartości

kupno pojazdu bez OC


Jacdiag

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy chce kupić motorynke dla syna. Po sprawdzeniu dokumentów wyszło, że poprzedni właściciel jej nie przerejestrował na siebie a co za tym idzie - nie opłacał składki OC choć umowa była opłacona w skarbówce. Jakie sa szanse żeby nabyaca nie był obciążony zapłaceniem zaległych składek z odsetkami, co może kilka razy przewyższyc wartość zakupu. Czy wystarczy zapis w umowie kupna, że nabywany pojazd nie posiada aktualnego OC i nabywca nie odpowiada za zaniedbanie sprzedającego :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabywca i tak nie ma nic do tego, że sprzedający nie płacił składek (z jakiej racji mam odpowiadać za coś, czego ktoś nie zrobił ?), więc umieszczanie takiej klauzuli w umowie nie ma - wg mnie - najmniejszego sensu. Nigdy o takich przypadkach nie słyszałem.

Po zakupie opłaca swoje OC - i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek na nowym właścicielu pojazdu zapłaty OC ciąży od dnia zakupu pojazdu do dnia jego sprzedaży. Jak poprzedni właściciel nie opłacał składki to albo zapłaci ją dobrowolnie z odsetkami w towarzystwie ubezpieczeniowym albo będzie zwlekał aż namierzy go fundusz gwarancyjny korzystając z bazy CEPIK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] to albo zapłaci ją dobrowolnie z odsetkami w towarzystwie ubezpieczeniowym albo będzie zwlekał aż namierzy go fundusz gwarancyjny korzystając z bazy CEPIK.

Nie plotkuj na forum. Jaki CEPiK ? :shock::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pojazd odpowiada właściciel i zgodnie z prawem ty jesteś właścicielem od chwili zakupu.

Jeśli chodzi o dopisanie na umowie brak ważnego OC to lepiej nie pisać, bo jak się dopatrzy ktoś życzliwy i zgłosi do funduszu, to "beknie" poprzedni właściciel i ty przy odrobienie "szczęścia" też możesz "beknąć".

Najlepiej kupić pojazd, wykupić OC, przerejestrować i jeździć :-D powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] to albo zapłaci ją dobrowolnie z odsetkami w towarzystwie ubezpieczeniowym albo będzie zwlekał aż namierzy go fundusz gwarancyjny korzystając z bazy CEPIK.

Nie plotkuj na forum. Jaki CEPiK ? :shock::D

 

Życzliwość sąsiada czytaj CEPIK :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już rozumiem bardziej. Z tą interpretacją się zgadzam w całej rozciągłości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa lata temu kupowałem samochód w podobnej sytuacji poprzedni właściciel nie opłacał składki oc i nie przerejestrował pojazdu na siebie , znajoma z ubezpieczalni powiedziała żeby wziąść kwitek starego oc i pójśc do właściwej ubezpieczalni w celu wypowiedzenia umowy z dniem zakupu pojazdu i zawrzeć nową umowę oc w dowolnej firmie najlepiej w dniu zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem temat, bo po użyciu "szukaj" polis* miałem 58 postów do przeczytania, w niektórych było że zmieniają się prawa i obowiązki nabywcy m.in. może jeździć na OC poprzedniego właściciela do końca terminu, musi wypowiedzieć umowę w poprzednim zakładzie jeżeli chce zmienić firme, bo może później płacić składki w obu itp.

Tak więc lepiej dwa razy zapytać niż raz się pomylić :piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.