Skocz do zawartości

Ciągnik rolniczy SAM - jakie terminy badań?


bohdang

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro w ustawie użyli określenia "pojazdu marki SAM" jako ogólnego to wynika z tego, że wszystkie pojazdy określone jako SAM, bez względu na ich rodzaj, muszą być badane corocznie. Jeśli miałoby być inaczej to by napisali chyba "z wyjątkiem przyczepy lekkiej marki SAM".

Ja tak to widzę i szczerze mówiąc nie mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przeczytać art. 81 cały. I tak - ust.5 ma brzmienie: "okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie z zastrzeżeniem ust. 6-10". A więc treść ust. 5 jest zmieniona w stosunku do pojazdów wymienionych w ust. 6 do 10. Ust. 10 ma treść: "p-pa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym".

 

[ Dodano: 05-03-2010, 15:33 ]

I jeszcze jedno: czy autobus "SAM" też ma być badany corocznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę to tak:

 

pojazdy marki SAM - 1 rok

przyczepa lekka SAM- bezterminowo

autobus SAM-pierwszy na rok,później pół roku(autobus SAM mało prawdopodobne)

 

Ten temat był wałkowany 7 lat temu,jak znam polskie realia jak kto nie zrobi tak będzie dobrze . ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo inaczej: jak byś nie zrobił - będzie źle! Zależnie od interpretatora. :D

Wszystko zależy od tego dla kogo ten wywiad... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się jeszcze raz!

"Ponieważ Art 81 pkt.4 mówi ogólnie o pojazdach SAM a pozostałe uszczegóławiają jak postępować z przyczepami lekkimi i ciągnikami stosujemy przepis szczegółowy. Czyli ciągniki rolnicze SAM na 2 lata a przyczepy lekkie SAM bezterminowo."

Opinia p. Bogdanowicza przekazana w formie ustnej na jakimś że szkoleń. Potwierdziłem to również w ITS u p. Karpińskiedo i TDT podczas egzaminów na diagnostów. Nie odgrzewajmy po raz kolejny tego kotleta !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdziłem to również w ITS u p. Karpińskiedo

 

Dzwoniłem dzisiaj do biura PARONATU ITS ,pytałem o przyczepę rolniczą SAM i co usłyszałem: na 1 rok.

Z tego co widać to i w ITS są różne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to akurat analogiczny przykład.

 

Stwierdzili że w przypadku lekkiej jest to bardziej "szczegółowo" ujęte :) ,tak jak pisałem wcześniej temat ten był wałkowany 7 lat temu i z tego co pamiętam wtedy stanęło na 1roku w przypadku ciągników.W sprawie ciągników ITS pisał do ministerstwa ,niestety odpowiedzi ministerstwa nie mam , natomiast w sprawie lekkich jest pismo ministerstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym niby polega to uszczegółowienie?

 

Polega właśnie na różnej interpretacji jednego zapisu przez różnych (często poważnych ) ludzi,,,a winą jest "język" jakim tworzone jest prawo, niestety,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Osobiście mam poważne wątpliwości w kwestii możliwości uznania ciągnika rolniczego jako pojazd marki "SAM". Jak wiemy ciągniki z reguły nie posiadają ramy jak i nadwozia (orurowanie daszku trudno uznać moim zdaniem za nadwozie). Jest to typowy SKŁADAK zmontowany z różnych gotowych podzespołów, a jak wiadomo składaków nie rejestruje się.

Co Koledzy sądzicie o tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiemy ciągniki z reguły nie posiadają ramy

 

Te fabryczne faktycznie zwykle nie posiadaja ramy, ale te własnej konstrukcji zawsze oparte są na konstrukcji ramowej.

 

Jest to typowy SKŁADAK zmontowany z różnych gotowych podzespołów,

 

Nie jest to składak, bo do budowy takiego ciągnika użyto podzespoły z róznych typów i modeli pojazdów. Składak to kompletny pojazd, który był produkowany a złozony został poza wytwórnią z zkupionych podzespołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te fabryczne faktycznie zwykle nie posiadaja ramy, ale te własnej konstrukcji zawsze oparte są na konstrukcji ramowej.

 

Ten z którym mam problem, ramy nie posiada, gdyż tak jak powiedziałem, został zmontowany z gotowych podzespołów.

Nie widzę więc możliwości uznania go za SAM, gdyż takowy musi mieć ramę konstrukcji własnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z którym mam problem, ramy nie posiada, gdyż tak jak powiedziałem, został zmontowany z gotowych podzespołów.

 

Jaki to ciągnik? Zgaduję, że Ursus C-330 lub C-360.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ursus czy Sam ?

 

Niby to SAM ale Trapet napisał:

Ten z którym mam problem, ramy nie posiada, gdyż tak jak powiedziałem, został zmontowany z gotowych podzespołów

 

Z tego domniemuję, że ktoś poprostu złozył fabryczny ciągnik z gotowych podzespołów. Kilkanaście lat temu dość często tak robiono, że kupowano przecenione podzespoły ze starych zapasów magazynowych i z nich składano ciagniki. Oczywiście wówczas mozna było jeszcze rejestrować składaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennik ustaw dziennikiem ustaw.Jest przysłowie co kraj to obyczaj miałem taki sam problem wiec zadzwoniłem do WK panie poinformowały mnie iż mam badania wykonywać nastepująco:

rolnicze sam:co rocznie

p-p lekka:bezterminowo

Autobus sam :co 6mc'

 

tak wiec proponuje porozmawiać z właściwym WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.