Skocz do zawartości

Rejestracja LIGIERA jako pojazd czterokołowy lekki


Daniel:)

Rekomendowane odpowiedzi

a na przegladzie wymagacie swiadectwa homologacji? czy tylko dowód rej.wystarczy? Ma przyjechac gosc z takim cudem z Belgi na przeglad, a tam w dowodach wiecie ze prawie nic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na przegladzie wymagacie swiadectwa homologacji? czy tylko dowód rej.wystarczy? Ma przyjechac gosc z takim cudem z Belgi na przeglad, a tam w dowodach wiecie ze prawie nic nie ma.

 

Jeśli był zarejestrowany, to będzie posiadał DR(prawdopodobnie bez wciągu z homo), jeśli nie, powinien mieć homologację, PC i TTR. Niestety może okazać się tak, że będziesz musiał sam ustalić większość parametrów do DIPu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma inne zdanie! Podoba mi się propozycja UE zakazująca wprowadzania jakichkolwiek zmian w pojazdach. Gdyby to wcielić w życie i dać diagnostom dostęp do homologacji to skończyło by sie bezmyślne modyfikowanie i tuningowanie aut, któro często narusza obowiązujace przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, ja jestem za dostępem do samych homologacji. Powinna być możliwość wpisania do programu numeru homo z TZ lub DR i diagnosta otrzymywał by wszystkie dane na temat pojazdu. Skończyło by sie cwaniakowanie klientów z dziwnymi rozmiarami ogumienia, zakładaniem dystansu pomiędzy felgi i piasty czy wykonywanie zabudów o zwisie 4m za tylną oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tu się nie zapędziłeś?

Może trochę ale ostatnio widziałem Cantera ze skrzynią 6,40m a tylna oś była dokładnie w połowie długości skrzyni :( ciekawe jaki diagnosta to dopuścił :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Witam(mój pierwszy post)mam problem otóż zakupiłem dla taty(tato już jest w podeszłym wieku) pojazd marki LIGIER problem w tym że na stacji diagnostycznej nieda rady zrobić przeglądu na to autko jako motorower(tato niema prawka a chciałby sobie pojezdzić takim autkiem co dziwne w polsce są ligiery którymi można kierować na dowód osobisty,jak mam go zarejestrować aby poruszać się nim na sam dowód osobisty..............

jeśli nie na motorower to może na -czterokołowiec inny lekki-

masa pojazdu jest poniżej 350 kg prędkość 45km.

znalazłem coś takiego- www.autotechnika.com.pl/Homologacje/tab_1.pdf

według tej tabeli

MOTOROWER-Kategoria homologacyjna-L1e,L2e

CZTEROKOłOWIEC LEKKI-Kategoria homologacyjna-L6e(odpowiada L2e)

 

Jeśli dobrze rozumiem mój liger odpowiada kategorii homologacyjnej dla MOTOROWERU czyli powinno jezdzić się nim na dowodzik tak??????

 

pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

 

 

Można pod warunkiem że masz ukończone 18 lat, no twój wujek oczywiście, czyli kierowca urodził się przed 1995r.

http://czterokolowiec.phorum.pl/viewtopic.php?t=1'>http://czterokolowiec.phorum.pl/viewtopic.php?t=1

Mój kolega ze szkółki jest pełnoletni ale i tak miał wcześniej motorower więc teraz nazywa się to AM.

A w ogóle polecam nowe forum tylko o takich pojazdach lekkich.

http://czterokolowiec.phorum.pl

To w Polsce jeszcze nadal jest nowość więc miłośnicy i fora dopiero się rozkręcają.

Na zachodzie Europy i w Anglii już są całe kluby miłośników tych czterokołowców.

Sama mam takiego. Rok temu zauroczył mnie pojazd znajomych, teraz mam i ja. A rodzice są spokojniejsi. Też miałam parcie na skuter. Straszy nie chciał się zgodzić i w wyniku męczenia i dyskusji kupili mi to wymarzone pierwsze auto. Mocno używane ale fajne. Super pojazd. Prawie jak normalny samochód, a paliwa ciągnie dwie kropelki, jak skuter.

Cześć :)

Jana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pod warunkiem że masz ukończone 18 lat, no twój wujek oczywiście, czyli kierowca urodził się przed 1995r.

 

Nie opowiadaj bzdur. Czterokołowiec lekki to nie motorower, więc potrzebne jest prawko co najmniej kategorii AM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opowiadaj bzdur. Czterokołowiec lekki to nie motorower, więc potrzebne jest prawko co najmniej kategorii AM.

 

Wydaje mi się że tez można, przecież osoba która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat ( nowe kategorie prawa jazdy od stycznia 2013 ) , będzie dalej uprawniona do kierowania, nikt nie może kazać zdawać egzaminu na AM czy B 1 skoro ustawa dawała możliwość jazdy na dowód osobisty. Po dacie w którym wchodzi nowa ustawa o kierujących pojazdami naturalnie należy się uprawnienie odpowiedniej kategorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tez można,

 

Źle Ci się wydaje, bo ustawa mówi inaczej.

 

przecież osoba która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat ( nowe kategorie prawa jazdy od stycznia 2013 ) , będzie dalej uprawniona do kierowania

 

Uprawniona do kierowania MOTOROWEREM, a nie czterokołowcem lekkim.

 

Art. 133 ust. 3:

 

3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrwane z MOTOFAKTÓW : Co z kartami motorowerowymi wydanymi do 19 stycznia 2013? Zgodnie z nowelizacją, zachowają swoją ważność do ukończenia przez kierowcę 18 lat. Ponadto, będzie je można wymienić na prawo jazdy kategorii AM. Dzięki niemu, kierujący będą mogli legalnie poruszać się nie tylko motorowerami, lecz również lekkimi czterokołowcami, a także mikrosamochodami z homologacją L6e.

 

Z kolei osoby, które do 19 stycznia 2013 ukończą 18 lat, nie będą musiały podchodzić do egzaminu na prawo jazdy kat. AM. W dalszym ciągu będą mogły poruszać się takimi pojazdami jedynie za okazaniem dowodu osobistego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z nowelizacją, zachowają swoją ważność do ukończenia przez kierowcę 18 lat. Ponadto, będzie je można wymienić na prawo jazdy kategorii AM. Dzięki niemu, kierujący będą mogli legalnie poruszać się nie tylko motorowerami, lecz również lekkimi czterokołowcami, a także mikrosamochodami z homologacją L6e.

 

Zgadza się - ale w temacie nie było mowy o wymianie karty motorowerowej tylko o "jeździe na dowód osobisty".

 

Z kolei osoby, które do 19 stycznia 2013 ukończą 18 lat, nie będą musiały podchodzić do egzaminu na prawo jazdy kat. AM. W dalszym ciągu będą mogły poruszać się takimi pojazdami jedynie za okazaniem dowodu osobistego.

 

Bzdura - podstawę prawną już podałem. Lepiej przeczytać ustawę niż jakieś Motofakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.