Skocz do zawartości

Cieżarowy czy osobowy


Nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem :

Dziś przyjechał domnie Nissan X-Trial pojazd sprowadzony.

I tak w belgijskim dowodzie Kategoria pojojazdu - M1

rodzaj pojazdu - lekki samochód ciężarowy, gościu był na UC akcyze mu pobrali jak od osobówki.

Siedzeń - 5 i tyle wpisanych w dowód rejestracyjny, w żeczywistości siedzeń 5 ale bez pasów i pojazd bez żadnej kraty.

Pytanie: jeśli zrobić przegląd to na jaki:

Dobrze że klient cierpliwy i poczeka do środy bo gna po auta na zachód :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma przegrody to osobowy, jak nie ma pasów a są wymagane to wynik N.

Dobrze że klient cierpliwy i poczeka do środy bo gna po auta na zachód :mrgreen:

Chyba nie kowal bo jemu bym się nie dziwił, że się nie zna a skoro fachowiec od pojazdów to chyba jest świadomy, że takie nieścisłości i braki będą skutkowały straconym czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez pasów i pojazd bez żadnej kraty.

zależy od rocznika

7) w samochodzie cieżarowym powinno byc oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwała przegroda o odpowiedniej wytrzymałosci; przepis stosuje sie do samochodu cieżarowego zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 29 maja 1999 r.;

 

8 ) w pasy bezpieczenstwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia; przepis stosuje sie do:

a)

b) siedzen innych niż przednie - w samochodach osobowych zarejestrowanych po raz

pierwszy po dniu 30 czerwca 1993 r.,

c) siedzen w pojazdach innych niż wymienione w lit. a i b, wyposażonych w punkty

kotwiczenia pasów bezpieczenstwa - zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31

grudnia 1993 r.;

jeśli zrobić przegląd to na jaki:

na to co widzisz

 

nissan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kategoria M1: Pojazdy o napędzie spalinowym, na co najmniej 4 kołach, zaprojektowane i wykonane w celu przewozu pasażerów i zawierające nie więcej niż 8 miejsc siedzących Kategoria N1: Pojazdy o napędzie spalinowym, na co najmniej 4 kołach, zaprojektowane i wykonane w celu przewozu towarów, o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.

Niestety samochód osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
dziś miałem RAV4 z Włoch. Osobówka jak się patrzy (komplet 5-ciu siedzeń i pasów) a w papierach - ciężarowy. I co z tym począć?

Skoro ciężarówka w dowodzie to robisz ciężarowke oblicz do tego liczbe miejsc ze znanego naw wzoru. P-(M+Nx68)>nx68 ale pownien zmieścić się na 5 miejsc a jak

nie to 4

I będzie samochód ciężarowy podrodzaj wielozadaniowy. :P

Oczywiście o kratce nioe zapomnij która ma też swoje wymogi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ciężarówka w dowodzie to robisz ciężarowke oblicz do tego liczbe miejsc ze znanego naw wzoru. P-(M+Nx68)>nx68 ale pownien zmieścić się na 5 miejsc a jak

nie to 4

I tu jest kolejny znak zapytania bo przed tym wzorem pisze że stosuje się go przy zmianie ilości miejsc. Salonowe Berlingo też mają po pięć miejsc a z tego wzoru wychodzi że powinny mieć cztery więc mam wątpliwości czy ten wzór ma zastosowanie do wszystkich aut czy tylko do tych przy których na badaniu robimy zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ów sławetny wzór zaistniał w przepisach dotyczących homologacji pojazdów na długo przedtem nim pojawił się w rozporządzeniu o warunkach technicznych. W przepisach o homologacji wyliczony na jego podstawie wynik przesądza o tym czy auto ma być uznawane za osobowe czy za "nieosobowe" (oczywiście oprócz rodzaju nadwozia). Tak więc powinien być stosowany (przestrzegany) przede wszystkim przez producentów pojazdów. Fakt, że producenci ów przepis łamią, nie oznacza że diagnosta również może go "olewać". Umieszczenie tego wzoru w przepisach o warunkach technicznych, dodatkowo wymusza jego stosowanie przy zmianach dokonywanych w pojeździe. Tak więc nie można mówić o jego stosowaniu tylko w przypadku dokonywania zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Chrysler Grand Voyager sprowadzony z USA, rok 2004, w Title rodzaj pojazdu VAN, tłumacz przetłumaczył jako ciężarowo osobowy. Liczba miejsc zamontowanych w pojeździe 7. Ciężarowy czy osobowy :).

Klient chciałby go mieć jako ciężarowy.

Zmiana liczby miejsc na 5, ciężarowy. Krata za II rzędem siedzeń.

Można dokonać takiej zmiany przed I rejestracją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli klient przyjedzie do Ciebie na badanie pojazdem z odpowiednią przegrodą, z odpowiednią ilością miejsc, z odpowiednim określeniem VAN, to widząc samochód odpowiadający warunkom dla ciężarowego, co napiszesz? Tylko- ciężarowy. A co zrobi w takim przypadku WK? Któż to wie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na spotkaniu w Gorzowie Wlkp. przedstawiciele TDT wyraźnie stwierdzili, że diagnosta identyfikuje pojazd takim jakim jest w rzeczywistości na badaniu technicznym. I tak:

1. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym figuruje rodzaj pojazdu "ciężarowy", a w rzeczywistości pojazd nie spełnia warunków technicznych dla pojazdu ciężarowego to diagnosta identyfikuje go jako ciężarowy ale z wynikiem N,

2) Jeżeli w DR brakuje określenia rodzaju pojazdu lub kategorii homologacyjnej, a są lakoniczne stwierdzenia typu "pojazd do lekkiego transportu " lub "pojazd do użytku firmowego" - np. w starych włoskich lub duńskich dowodach- to diagnosta sam dokonuje właściwej identyfikacji rodzaju pojazdu zgodnie z obowiązującą klasyfikacją pojazdów.

 

I jeszcze jedna uwaga. Szczeciński urząd celny wziął się w końcu za tzw. "ciężarówki" z importu. Mam z UC oficjalną interpretację przepisów dotyczącą klasyfikacji pojazdów na potrzeby podatku akcyzowego, i cóż mogę powiedzieć - niektórzy diagności, którzy zbyt lekkomyślnie identyfikowali 5-cio miejscowe Range Rovery, Audi Q7 i BMW X5 etc. jako ciężarowe vany już powinni się martwić. Szykują się rygorystyczne kontrole. Mój faworyt to diagnosta, który zidentyfikował 7-mio miejscowego Lincoln TownCar (taka limuzyna do ślubów) jako dwuosobową ciężarówkę, podrodzaj wielozadaniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój faworyt to diagnosta, który zidentyfikował 7-mio miejscowego Lincoln TownCar (taka limuzyna do ślubów) jako dwuosobową ciężarówkę, podrodzaj wielozadaniowy.

Podejrzewam ze nie pomoze mu zadna "pomroczność"... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój faworyt to diagnosta, który zidentyfikował 7-mio miejscowego Lincoln TownCar (taka limuzyna do ślubów) jako dwuosobową ciężarówkę, podrodzaj wielozadaniowy.

I co da sie odliczyc vat z auta :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Robert :) Miło, że się zdecydowałeś poudzielać w dyskusjach :)

Cześć. Ano znalazłem trochę czasu to wam pomarudzę. Ale oczywiście muszę się pilnować bo Wielki Brat czuwa i obserwuje. :x Chyba wiesz o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ano znalazłem trochę czasu to wam pomarudzę. Ale oczywiście muszę się pilnować bo Wielki Brat czuwa i obserwuje. :x Chyba wiesz o co chodzi.

Witamy fachowca wśród nas. Proponuję zmienić nick na mniej identyfikowalny i pisać bez skrępowania o problemach. W myśl zasady - " Pytając jesteś głupcem tylko 5 min, nie pytając - całe życie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech pisać to żaden wstyd - tylko przedsiębiorcy na moim terenie jakoś przewrażliwieni. Nick nie chroni przed procesem cywilnym (niestety ale administrator na wniosek sądu musiałby podać IP forumowicza). Dlatego też nie będę podejmować tematów które mogłyby dotyczyć któregokolwiek z przedsiębiorców z mojego terenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.