Skocz do zawartości

odmowa badania, POJAZD CIĘŻAROWY, ciężarówka kratka


migacz

Rekomendowane odpowiedzi

dzień dobry wszystkim

spotkałem się z takim przypadkiem i chciałbym zapytać jak prawidłowo powinna zostać rozwiązana ta sprawa

samochód to mercedes G (G-wagon, nie ma go w katalogu osobowych) wersja 3 drzwiowa, posiada 2 miejsca (brak tylnej kanapy, brak pasów, odsuwanych szyb z tyłu itd). dane techniczne pojazdu nie są mi dokładnie znane (waga 2 tony, hak..to chyba nie jest ważne, jeśli jest to napiszę w uzupełnieniu). samochód sprowadzony do kraju, jeszcze nie zarejestrowany, w oryginalnym dowodzie po przetłumaczeniu jasno wynika że jest to pojazd CIĘŻAROWY. samochód zarejestrowany był na osobę prywatną, kupiony też przez osobę prywatną, bez firm Vatów itp

wizyta na stacji diagnostycznej, problem

po sprawdzeniu krótkich oględzinach auta diagności mówią: panie, nie ma kratki nie ma ciężarówki, możemy panu na osobowy podbić, nawet na 4 osoby to sobie pan będzie mógł kanapę włożyć.

tłumaczenie klienta: ja nie chcę osobowego, chcę żeby było tak jak jest, nikt nic nie będzie zmieniał, nie ma kratki bo nigdy nie było i być nie musiało. ma zostać jak jest bez żadnych zmian

diagnosta: dowidzenia

 

wizyta w WK, wyjaśnienie sprawy, telefon do kierownika wydziału. kratka raczej powinna być, choć osoba z którą rozmawiam mówi że zgadza się ze mną, jeździ mnóstwo samochodów dostawczych, ciężarowych itp bez przegrody pomiędzy siedzeniami a przedziałem bagażowym, pytanie: to jak oni robią przeglądy???? odpowiedź pracownika: nie wiem : 8)

 

moje pytanie: czy to jest aż tak skomplikowana operacja?? dla mnie jest to problem z niczego, jak wyglądałaby sytuacja gdyby do Was przyjechał taki pojazd??

dzięki z góry za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek posiadania kratki w samochodzie ciężarowym wynika z Dz.U.32 poz 262 z 2003 r

 

§ 8. 1. Kabina kierowcy oraz pomieszczenie przeznaczone do przewozu osób wyposaża się w:

4. Wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób powinno odpowiadać

następującym warunkom:

7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o

odpowiedniej wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy

po dniu 29 maja 1999 r.;

8 ) przegroda, o której mowa w pkt 7, w samochodzie ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 2,5 t powinna odpowiadać następującym warunkom:

a) powinna być pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości

odpowiadającej 80 % wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią,

b) powyżej wysokości, o której mowa w lit. a, dopuszcza się, aby odległość między elementami przegrody

wynosiła nie więcej niż 100 mm w dowolnych wzajemnie prostopadłych kierunkach,

c) odległość od przegrody do ścian wewnętrznych bocznych oraz sufitu pojazdu nie powinna przekraczać 50 mm,

d) powinna wytrzymać równomiernie przyłożone na całej powierzchni równoległe do osi podłużnej pojazdu

obciążenie odpowiadające dwukrotnej masie ładunku przewidzianego do umieszczenia w przestrzeni

ładunkowej.

 

§ 58. (87) 1. Pojazdy zarejestrowane przed terminami określonymi w przepisach § 2 ust. 13 i 14, § 3 ust. 10, §

7 ust. 4 pkt 6, §11 ust. 1 pkt 18 i 19 oraz § 23 ust. 4 pkt 7 mogą spełniać wymagania zawarte w tych

przepisach.

2. Przepisy §8 ust. 4 pkt 8 stosuje się do pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium

Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 13 marca 2003 r.

 

Czyli po dacie rejestracji 29 maja 1999 samochód ciężarowy musi posiadać przegrodę między przestrzenią pasażerską a towarową, natomiast po 13 marca 2003 (rejestracja w kraju) w/w przegroda, w pojazdach o dmc do 2,5t, może mieć formę "kratki".

 

Chcesz rejestrować auto teraz, więc jak dla mnie musisz mieć przegrodę co najmniej w formie w formie "kratki". Bez tego pojazd powinien na btp otrzymać wynik N (negatywny) i nie powinien zostać dopuszczony do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po dacie rejestracji 29 maja 1999 samochód ciężarowy musi posiadać przegrodę między przestrzenią pasażerską a towarową, natomiast po 13 marca 2003 (rejestracja w kraju) w/w przegroda, w pojazdach o dmc do 2,5t, może mieć formę "kratki".

A przed 13 marca 2003 przegrodę w jakiej formie ma mieć :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie: to jak oni robią przeglądy???? odpowiedź pracownika: nie wiem :

Oni nie robią przeglądów .Oni jadą tylko podbić DR.....!!!! :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diagności mówią: panie, nie ma kratki nie ma ciężarówki,

 

możemy panu na osobowy podbić, nawet na 4 osoby to sobie pan będzie mógł kanapę włożyć.

 

 

przecież na przeglądzie sprowadzonego poj. z zagranicy auto należy opisać taki jak jest stan faktyczny nie można przecież zrobić zmiany na osobowy bo papiery z wozem nie będą się zgadzać

 

więc kratka , albo podróbka kratki musi być

 

chociaż ja się raz spotkałem z samochodem toyota land cruser sam. był ciężarowy , sprowadzony z niemiec , kratki nie miał ale miał deskę , która była umieszczona za przednimi fotelami i miała wysokość ok. 80 cm .Pasów z tyłu nie było i mało tego miejsce kotwiczenia pasów były zaspawane .Podobno w Niemczech auto które przerobione z osobowego na ciężąrowe tak mają i takie mają wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz rejestrować auto teraz, więc jak dla mnie musisz mieć przegrodę

 

Moment moment - dla warunków technicznych interesuje nas data I rejestracji za granicą, a nie bieżąca w kraju. Jeśli za granica został zarejestrowany przed 1999 rokiem, to kratki mieć nie musi (par.1 ust.3 pkt 1 lit.b - Dz.U.Nr 32, poz.262 z 2003 r. ze zm.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla warunków technicznych interesuje nas data I rejestracji za granicą

 

Chyba że przepis określa inaczej...

 

2. Przepisy §8 ust. 4 pkt 8 stosuje się do pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium

Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 13 marca 2003 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citroen Berlingo rocznik 98 osobowy sprowadzony. Gość chce mieć ciężarówkę . Najpierw rejestracja jako osobowy a pózniej zmiany kon i ciężarowy, tak ? i bez przegrody ani kratki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citroen Berlingo rocznik 98 osobowy sprowadzony. Gość chce mieć ciężarówkę . Najpierw rejestracja jako osobowy a pózniej zmiany kon i ciężarowy, tak ? i bez przegrody ani kratki...
7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o

odpowiedniej wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy

po dniu 29 maja 1999 r.;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilekroć w przepisach jest mowa o dacie 1 rejestracji o za datę tą uznaje sie datę pierwszej rejestracji za granicą, chyba ze jest dokładnie określone że chodzi o datę 1ej rej na terenie RP.

7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o

odpowiedniej wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy

po dniu 29 maja 1999 r.;

jeśli ta kratka ( przegroda) jest wymagana to

8 ) przegroda, o której mowa w pkt 7, w samochodzie ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 2,5 t powinna odpowiadać następującym warunkom:

a) powinna być pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości

odpowiadającej 80 % wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią,

b) powyżej wysokości, o której mowa w lit. a, dopuszcza się, aby odległość między elementami przegrody

wynosiła nie więcej niż 100 mm w dowolnych wzajemnie prostopadłych kierunkach,

c) odległość od przegrody do ścian wewnętrznych bocznych oraz sufitu pojazdu nie powinna przekraczać 50 mm,

d) powinna wytrzymać równomiernie przyłożone na całej powierzchni równoległe do osi podłużnej pojazdu

obciążenie odpowiadające dwukrotnej masie ładunku przewidzianego do umieszczenia w przestrzeni

ładunkowej.

wymagania te obowiązują dla pojazdu

2. Przepisy §8 ust. 4 pkt 8 stosuje się do pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium

Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 13 marca 2003 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citroen Berlingo rocznik 98 osobowy sprowadzony. Gość chce mieć ciężarówkę . Najpierw rejestracja jako osobowy a pózniej zmiany kon i ciężarowy, tak ? i bez przegrody ani kratki...

Oczywiście ktoś tutaj doszukuje się sprzeczności w przepisach i wykluczaniu się ich.

Może znów się domagać interpretacji ministerstwa ?

Dla mnie jest oczywiste, że ma mieć kratkę, jeżeli jest to pojazd z zagranicy, jeżeli pojazd jest od "początku eksploatacji w polsce to nie musi mieć kratki".

Dla mnie jest wszystko w porządku - ustawodawca dąży do tego aby było bezpieczniej. Jeżeli pojazd już był "dawno sprowadzony" to niech będzie już bez kratki, ale jeżeli jest to pojazd sprowadzony teraz to niech go obowiązują nowe przepisy.

Chociaż zostaje niedosyt, że przy dacie 13 marca 2003 r. nie ma zapisu oraz zmian konstrukcyjnych.....

Z drugiej strony to taki zapis nie ma najmniejszego sensu, bo jeżeli pojazd był zarejestrowany na terenie polski przed tą datą, to jeżeli były wykonane zmiany z osobowego na ciężarowy po tej dacie to nie ma w DR zapisu kiedy taką zmianę wykonano.

Dlatego jeszcze raz zacytuję siebie "Dla mnie jest wszystko w porządku" :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie.

Pojazd z 98r. nie ma kratki, po zmianach jest ciężarowy. Klient odpisał VAT o zakupu pojazdu.

Teraz klient chciałby odliczyć VAT od paliwa.

Który VAT zastosujecie. Szybki quiz macie do wyboru:

A) VAT-1

B) VAT-2

C) VAT-3

D) VAT-4

Jaka będzie prawidłowa odpowiedź???? Masz 1 koło ratunkowe... :evil:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma kratki to żaden vat. Kratka od 99 r dotyczy tylko i wyłącznie watrunków technicznych. Natomiast ustawa o vat mówi jasno, że vat 1 i 2 maja miec przegrodę bez względu na rok rejestracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No maja się zmienić... Mają... a jak się nie zmienia to... będzie jak zawsze :) Tak czy inaczej prawo unijne i tak wyższe od krajowego, więc... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.