Skocz do zawartości

pojazd wolnobieżny


rurek777

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dobrze kombinuje ale wydaje mi się że czasookres przglądow tak jak dla ciągników rolniczych

Jeżeli jest inaczej to niech ktoś to skoryguje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (art. 2 pkt 34), pojazdem wolnobieżnym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

 

[ Dodano: 29-12-2009, 18:36 ]

Pojazdy typu koparka nie mają tablic rej. jeśli dobrze pamiętam to chyba nie podlegają badaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony pojazd wolnobieżny ciągnący kolejkę turystyczną już takie badania mieć musi i DR albo poz. czasowe mieć musi

 

Te przepisu są skaplikowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 81. (110) 1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu

wolnobieŜnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest

obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

 

7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru

przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed

upływem kaŜdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

 

§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik rolniczy, leśny i pojazd

wolnobieŜny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi pojazdami.

 

Myślę, że teraz wiesz już wszystko ,,,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolejkę to na chłopski rozum tak jak wyżej napisono OBT tak jak ciągnik rolniczy ,ale szczegółowych danych nie znalazłem.

Jestem jeszcze na kursie diagnostów i tam też na to nie zwrócili nam szczególnej uwagi choć o terminach rozmawialiśmy.

 

[ Dodano: 29-12-2009, 19:00 ]

JANUSZ60

I WSZYSTKO JASNE

 

[ Dodano: 29-12-2009, 19:01 ]

JANUSZ60,

ale koparek i itp to nie dotyczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 81. (110) 1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest

obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

 

OK ma przedstawić do badania .

 

7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed

upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

 

A gdzie tu jest mowa o wolnobieżnym wchodzącym w skład kolejki turystycznej ::?

 

Moim zdaniem jak nic nie jest napisane to co rok :D (ale to jest moje zdanie niekoniecznie poprawne :-P ) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik rolniczy, leśny i pojazd

wolnobieŜny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi pojazdami.

 

A ten cytat z czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jaki okres badanie bo nie mogę znależć

Tak oczywiscie ze w tym dzu.32 określone są war.tech. ale nic nie mogę znależc

na temat na jaki okres mozesz dać mu BT...??? :razz:

A chyba o to Ci chodzilo....????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem tylko na rok :P podobnie jak przyczepie rolniczej :D marki "SAM" :-P

 

Ja nie mówię, że nie masz racji ale poszukaj czegoś na potwierdzenie, bo ja nie widzę takiej potrzeby,,,

 

[ Dodano: 30-12-2009, 08:02 ]

4. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie

całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy moŜe być

dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego.

Przepis ten nie dotyczy motocykla.

4a. (43) Przepis ust. 4 dotyczy takŜe ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieŜnego

wchodzącego w skład kolejki turystycznej. W przypadku ciągnika rolniczego moŜe być on

dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o

ograniczeniu prędkości konstrukcyjnej do 25 km/h.

 

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu cięŜarowego o

dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o

dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niŜ 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewoŜącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu uŜywanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym

 

7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru

przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed

upływem kaŜdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

 

10. Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie,z zastrzeżeniem

ust.6-10

Skoro w ust.6-10 nie ma mowy o wolnobieżnym proponowałbym na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik rolniczy, leśny i pojazd

wolnobieŜny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi pojazdami.

 

a co z tym zapisem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik rolniczy, leśny i pojazd

wolnobieŜny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi pojazdami.

 

a co z tym zapisem ???

 

Wszystko się zgadza tylko że termin badania ustalasz na podstawie DZ.U 108 a nie DZ.U.32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza tylko że termin badania ustalasz na podstawie DZ.U 108 a nie DZ.U.32

 

Nawet jeśli dz.108 nie mówi nic o terminach dla wolnobieżnych a dz. 32 utożsamia je z ciągnikiem rolniczym ???

 

ale nie znaczy to, że się upieram przy swoim,,,

zwłaszcza, że w myśl zasady wyższości ustawy nad rozporządzeniem, racja byłaby po Twojej stronie.

 

chodzi o to, że my nie powinniśmy nic "proponować" lecz dostać to "czarne na białym"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49a) (4) kolejka turystyczna - zespół pojazdów składający się z ciągnika rolniczego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, albo pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy (przyczep) dostosowanej do przewozu osób, wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności w zakresie świadczenia usług turystycznych;

 

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu

Art. 71. 1. (38) Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.

Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna

przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony

do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.

 

Pojazd wolnobieżny wchodzący w skład kolejki turystycznej nie podlega badaniom technicznym.

Żeby rozwiać wątpliwości:

33) pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;

A resztę przepisów zacytował JANUSZ60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli dz.108 nie mówi nic o terminach dla wolnobieżnych a dz. 32 utożsamia je z ciągnikiem rolniczym

 

 

A ja dalej swoje ::hey utożsamia ale tylko co do wymagań jakim te pojazdy podlegają,

tam jest też mowa o przyczepie, czy to ma znaczyć że ciągnik rolniczy i wolnobieżny to

to samo co przyczepa :mrgreen:

 

chodzi o to, że my nie powinniśmy nic "proponować" lecz dostać to "czarne na białym"

 

100% racji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd wolnobieżny wchodzący w skład kolejki turystycznej nie podlega badaniom technicznym.

 

Teraz to nam klina wbiłeś !!!

 

a to co ?

Art. 81. (110) 1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu

wolnobieŜnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest

obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

 

[ Dodano: 30-12-2009, 12:38 ]

I tak oto wróciliśmy do punktu wyjścia,

czuję, że Ktoś nam ten temat w końcu zamknie,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pojazd wolnobieżny wchodzący w skład kolejki turystycznej nie podlega badaniom technicznym.

 

A tak wogóle czy widział ktoś zarejestrowany pojazd wolnobieżny,bo ja jeszcze się z czymś

takim nie spotkałem żeby w dowodzie rejestracyjnym pisało rodzaj pjazdu -wolnobieżny-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dz.u 155 z 09/2009 itd. wyrażnie pisze że poj. wol. wchodzacy w skład kol. tur. podlega badaniu tech. chcę tylko wiedzieć na jaki okres, skoro podlega? :( bo przecież ten cymbał który to napisał powinien wiedzieć co to jest poj. wolnobieżny. :( piszcie jak najwięcej bo mamy trochę problem w tym temacie . wmoich okolicach jeżdzi kolejka turystyczna i do tej pory ciągały ją ciagniki rolnicze i było ok. teraz pewien wk. stwierdził że powinny ją ciągnąć poj. wolnobieżne .ja sobię nie wyobrażam jak kolejke tur. ciagnie np. k.....wa walec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.