Skocz do zawartości

Przyczepa - laweta SAM Jakie i gdzie oświetlenie.


rafantek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nabyłem przyczepę - lawetę, marki SAM i dokonuje w niej remontu. Problem mam z oświetleniem - z ilością i umiejscowieniem, gdyż przepisy sa mało spójne, mało czytelne albo ja ich nie rozumiem :)

 

Przyczepa długość 4m+1,5m dyszel: łączna długość 5,5m; szerokość 1,8m + po 30cm na stronę błotniki: łączna szerokość z błotnikami 2.4m

 

Z rzeczy jasnych dla mnie, to tylne światła - pozycyjne, stop i kierunkowskazy, na obie strony. Dodatkowo oświetlenie tablicy i przeciwmgielne. Na koniec trójkąty odblaskowe.

 

Wątpliwość 1 - czy muszę mieć prostokątne tablice odblaskowe (pomarańczowe z czerwona obwódka) mam je, ale czy muszą być i czemu(jaki przepis o tym mowie, dla jakich przyczep maja być)

 

Wątpliwość 2 - jakie i gdzie umiejscowione światła obrysowe i wg jakich przepisów (mam umieszczone z tyłu przyczepy na rogach (nie na błotnikach, tylko na szerokości 1,8m, na samym tyle), na gumowych wysięgnikach światła obrysowe świecące do tylu na czerwono i do przodu na biało. Dodatkowo mam na błotnikach, umieszczone świecące do przodu światła obrysowe barwy białej, które sa na szerokości ok 2m (po środku błotników)

 

Wątpliwość 3 - czy powinienem mieć przednie światła pozycyjne barwy białej? Mam z przodu przy mocowaniu dyszla na szerokości 1.8m umieszczone odblaski barwy białej (na rogach konstrukcji) czy powinienem mieć tam zamiast odblasków pozycyjne? czy te role spełniają światła które mam umieszczone na błotnikach? (błotniki sa szerzej, ale cofnięte do osi przyczepy wiadomo)

 

Wątpliwość 4 boczne pomarańczowe czy sa wymagane świecące czy wystarcza odblaski (mam odblaski, po 2 na stronę + w tylnych obrysówkach jest pomarańczowy odblask/świecąca lampka)

 

Dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwość 1- paragraf 59 ust 9

Wątpliwość 2,3,4 - paragraf 12 i 13 łącznie z załącznikiem nr 6 (określenie szerokości i innych wymiarów masz w paragrafie 2)

Wszystkie przepisy podane znajdują się z Dz.U. nr 32 z 2003 poz 262 ze zmianami, który znajdziesz w wersji ujednoliconej tu: http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=6205

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, o co pytasz jest akurat dość dobrze i jasno opisane w przepisach, czyli w Dz.U. nr 32, poz. 262 z 2003r. (z późn. zmianami), czyli w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów. Konkretnie to w paragrafie nr 12 i w załączniku nr 6 do tego rozporządzenia. Mogę tylko trochę Cię naprowadzić. Jeśli chodzi op tablice wyróżniające, to te o których piszesz są przeznaczone dla zespołu pojazdów o długości przekraczającej 8m, lub DMC > 12t. . Nie dla przyczep. Światła odblaskowe przednie - jak najbardziej - białe, umieszczone z przodu. Światła pozycyjne przednie, obowiązkowe dla pojazdów o szer. 1,6m lub większej, białe umieszczone z przodu nie dalej niż 40cm od bocznego obrysu, wzajemna odległość - nie mniej niż 60cm. Światła obrysowe przednie i tylne - dla pojazdów o szer. >2,1m ale mogą być montowane w pojazdach o szer.>1,8m. Pozycyjne boczne, jeśli pojazd jest rejestrowany po 31.03.2003r. Cofania - jeśli jest rejestrowany po 01.08.2009r. Odblaskowe boczne - obowiązkowo. I tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umieszczone z przodu nie dalej niż 40cm od bocznego obrysu

 

no właśnie, czytałem te tabele, i chodzi mi o np definicje "z przodu" czy z przodu to ma być najbardziej wysunięty element przyczepy nie licząc dyszla, czy mogą być to błotniki? czy te na błotniku świecące do przodu na biało to obrysowe już(tylko)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)zespołu pojazdów o długości przekraczającej 8m, lub DMC > 12t. . (...)

 

Tu zaszła zmiana. Teraz jest 12m lub 16t.

 

Od kiedy?Bohdang ma rację :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział 12 paragraf 42 punkt 1. ( Dz.U.32)

a ciąg dalszy w

§ 59. 9. Do pojazdu lub zespolu pojazdów, którego dlugosc przekracza 8 m albo dopuszczalna masa calkowita przekracza 12 t, oznakowanie, o którym mowa w § 42, stosuje sie po dniu 31 marca 2003 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział 12 paragraf 42 punkt 1. ( Dz.U.32)

a ciąg dalszy w

§ 59. 9. Do pojazdu lub zespolu pojazdów, którego dlugosc przekracza 8 m albo dopuszczalna masa calkowita przekracza 12 t, oznakowanie, o którym mowa w § 42, stosuje sie po dniu 31 marca 2003 r.

 

Upss! :oops: Dziękuję i przepraszam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się śmiać. Niech koledzy się nie krępują...

 

Ja ten przepis przewałkowałem dokładnie kilkanaście lat temu kiedy musiałem zamontować tablice na przyczepie po kontroli Policji i szef nie chciał mi dać pieniędzy na tablice dopóki nie wskażę mu czarno na białym, że są one konieczne. Wskazałem i znałem ten przepis dokładnie. Dzisiaj kiedy czytałem post otwierający temat kolega mi zza pleców "podpowiedział" :-D , że słyszał że coś się w tym przepisie zmieniło. Ja zajrzałem do "forumowego" tekstu ujednoliconego ustawy i (sam mocno zdziwiony, że taka zmiana mi umknęła) napisałem to. Przepraszam kolegów nieomylnych, których to do głębi wstrząsnęło i dziękuję innym za zrozumienie. Obiecuję więcej nie słuchać podszeptów, i nie pisać nic bez dogłębnego sprawdzenia.

BTW: Dz.U. 32 był publikowany 26 lutego 2003 roku. Jaki ma sens pisać prawo z zastrzeżeniem w przepisach końcowych, że po miesiącu będzie już obowiązywało inne. Nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem.

Jak poprawi Ci to humor to nie tylko Ciebie nerwicuje taki stan rzeczy, że jedną rzecz określa się w piętnastu paragrafach na oddzielnych stronach i dziennikach. Taki niestety urok naszego prawodawstwa, którego żadna "banda" nie chce zmienić choć wszyscy dookoła narzekają na jej złożoność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiło

Nie przejmuj się tym, nikt poważny śmiać się z tego nie będzie, po to właśnie jest Nas tu więcej niż dwóch, by się uzupełniać ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiło :-D

 

 

 

Nie mniej mi to za złe, w życiu nie chciałem Cię obrazić lub dokuczyć. Niekiedy mam taki głupi żart. Przepraszam. Sam niekiedy nie wiem lub zapominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dalej nie wiem gdzie jest "przód"... czyli gdzie maja byc te przednie pozycje.

 

Przód należy rozumieć moim zdaniem jako przednią ścianę (burtę) przyczepy. Ale jest pewien warunek mianowicie taki, że światła te nie mogą być umieszczone daleko od obrysu pojazdu. Jeśli błotniki daleko wystają poza skraj skrzyni ładunkowej wtedy światła pozycyjne musiałyby być zamontowane na wysięgnikach albo być powtórzone na błotniku (tak jak w ciągnikach rolniczych). Tak sugeruję klientom robiącym przyczepki i raczej na tym tle nie było konfliktów na linii klient- SKP czy klient- Policja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAŁĄCZNIK Nr 6 (98) Dz.ust32poz262 /2003

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ŚWIATEŁ ZEWNĘTRZNYCH POJAZDU SAMOCHODOWEGO I PRZYCZEPY

§ 1. 1. Zespół dwóch niezależnych lub zgrupowanych świateł, takich samych lub różnych, lecz o jednakowym

przeznaczeniu i jednakowej barwy, uważa się za jedno światło, jeżeli rzut ich powierzchni świetlnych na

płaszczyznę poprzeczną zajmuje co najmniej 60% powierzchni najmniejszego prostokąta opisanego na rzutach

tych powierzchni świetlnych oraz pod warunkiem, że światła te zostały homologowane jako światło typu D

(zgodnie z oznaczeniem homologacyjnym); nie stosuje się do świateł drogowych, świateł mijania i świateł

przeciwmgłowych przednich.

2. Ilekroć w niniejszych przepisach jest mowa o "odległości rozmieszczenia świateł", należy przez to rozumieć,

że:

1) największą wysokość mierzy się od płaszczyzny jezdni do najwyższego punktu powierzchni świetlnej przy

pojeździe nieobciążonym;

2) najmniejszą wysokość mierzy się od płaszczyzny jezdni do najniższego punktu powierzchni świetlnej przy

pojeździe nieobciążonym;

3) odległość od bocznego obrysu pojazdu mierzy się do najbardziej odległego od podłużnej płaszczyzny

symetrii pojazdu punktu powierzchni świetlnej;

4) odległość od przedniego lub tylnego obrysu pojazdu mierzy się do najbardziej wysuniętego odpowiednio

do przodu lub do tyłu punktu powierzchni świetlnej;

5) odległość między dwoma światłami skierowanymi w tę samą stronę mierzy się między najbliższymi

punktami rzutów ich powierzchni świetlnych na płaszczyznę prostopadłą do osi tych świateł.

3. Powierzchnia świetlna oznacza dla świateł widoczną powierzchnię wysyłającą światło, a dla świateł

odblaskowych - widoczną powierzchnię odbijającą światło.

4. Boczny obrys pojazdu oznacza płaszczyznę równoległą do podłużnej płaszczyzny symetrii pojazdu,

przechodzącą przez najdalej wysunięty punkt na zewnątrz pojazdu, z wyjątkiem lusterek, świateł bocznych i

elementów elastycznych (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

5. Przedni lub tylny obrys pojazdu oznacza pionową płaszczyznę prostopadłą do podłużnej płaszczyzny

symetrii pojazdu, przechodzącą przez najdalej wysunięty odpowiednio do przodu lub do tyłu punkt pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Światła pozycyjne przednie, obowiązkowe dla pojazdów o szer. 1,6m lub większej, białe umieszczone z przodu nie dalej niż 40cm od bocznego obrysu...

dla przyczep ta odległość jest zmniejszona do 15cm (odnośnik "19")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dziekuje.

Wnioskujac z tego, zakładam ze dyszel nie jest czescia pojazdu, wiec pozycyjne maja byc na przedniej czesci ramy pojazdu, a ze blotniki są dalej, to na nich dodatkowo obrysowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.