Skocz do zawartości

Fiat Ducato 2,5 TD Laweta


Stoned44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowne Gremium. Dostałem taki przypadek do rozpatrzenia. Właściciel Fiata Ducato 2,5 TD chce zrobic z tego pojazdu lawetę. O2 = 1600 kg. Czy jest to możliwe ze względu na konstrukcję pojazdu i jak to wygląda w świetle obowiązujących przepisów. Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - nie jest to możliwe, gdyż wg warunków technicznych ta masa nie może być większa niż 750 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - nie jest to możliwe, gdyż wg warunków technicznych ta masa nie może być większa niż 750 kg.

 

Koledze

O2 = 1600 kg.
Chodzi zapewne o przyczepkę z hamulcem. Ale to musi sam potwierdzić :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No być może przez pomyłkę napisał O2, a chodzi mu o O1, ale w takim przypadku skąd pytanie? 1600 kg dla DUCATO miałoby być problemem?? Raczej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel Fiata Ducato 2,5 TD chce zrobic z tego pojazdu lawetę.

Auto - lawetę zdaje się, skrzynia, blaszak ...? Więcej danych 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Trochę rzeczywiście nakręciłem. DMC = z tego co pamiętam to 4170. Nadwozie furgon. Według mnie przerobienie go na lawetę jest realne. Przedłużyłbym bym pakę, ale tak żeby tylny zwis nie wystawał dalej od tylnej osi o 1/3 długości całej paki. Przesunąłbym w to miejsce zabezpieczenie przed wjechaniem pod pojazd od tyłu innego pojazdu. Odchudził trochę zmieniając starą blachę na nowe aluminiowe zabezpieczenia. No i oczywiście z ładunkiem czyli z pojazdem na sobie nie może przekroczy DMC. Ale to tylko moje sugestie. Jestem świeży w tym temacie więc proszę o wasze sugestie.

Pozdrawiam.

 

[ Dodano: 05-02-2010, 09:44 ]

Dla lepszego zorientowania w temacie zdjęcie

http://kfz_h.republika.pl/samoch/02/2.html.

Dwudrzwiowy. Jedna kanapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - nie jest to możliwe, gdyż wg warunków technicznych ta masa nie może być większa niż 750 kg.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że na 99% to Ducato jest ciężarowe, możesz mi napisać z jakiego przepisu wynika to co napisałeś :?:

Ja takowego nie znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz mi napisać z jakiego przepisu wynika to co napisałeś

Jezeli miales na myśli O2 to jest tak jak napisal Blakop...

Nie pamiętam tego Dz.U...... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz mi napisać z jakiego przepisu wynika to co napisałeś

Jezeli miales na myśli O2 to jest tak jak napisal Blakop...

Nie pamiętam tego Dz.U...... :razz:

 

Dz.U.32 par.3 ust.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli miales na myśli O2 to jest tak jak napisal Blakop...

Nie pamiętam tego Dz.U...... :razz:

 

Nie pamiętasz bo go NIE MA!

 

Dz.U.32 par.3 ust.5

 

DARIO64, a przeczytałeś chociaż ten ustęp dokładnie?

 

Może Ci go zacytuję:

 

Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca nie może przekroczyć:

 

Po pierwsze gdzie tu mowa o samochodzie ciężarowym, po drugie o MAKSYMALNEJ masie całkowitej ciągniętej przyczepy (O1)?

Pisałem już kiedyś o tym, że zgodnie z brzmieniem przepisów o warunkach technicznych nie widzę powodu aby sam. ciężarowy nie miał O2 np. 4000kg :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieporozumienie powstało dlatego, że: w/g kategorii homologacyjnej O1 to przyczepa lekka, czyli DMC do 750kg., zaś: O2, O3, O4 to kategorie przyczep innych niż lekka. Natomiast w dowodzie rejestracyjnym jakiś osioł :twisted: w rubryce oznaczonej kodem O.1 nakazał wpisywanie MMC przyczepy z hamulcem, a w rubryce oznaczonej kodem O.2 - MMC p-py bez hamulca. Trzeba to brać pod uwagę aby uniknąć nieporozumień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kiedyś o tym, że zgodnie z brzmieniem przepisów o warunkach technicznych nie widzę powodu aby sam. ciężarowy nie miał O2 np. 4000kg :P

 

Na pewno ?

 

4) dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie moŜe przekroczyć:

a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

b) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,

c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,

d) 3.500 kg,

z tym Ŝe w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku nr 1 do

rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów

samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta moŜe ulec zwiększeniu do 150 %

wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych

warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętasz bo go NIE MA!

W/g mnie cały czas sprawa dot.O2 czyli przyczepki lekkiej...

Rzeczywiście to co podał DARIO64 i ja tam nic nie wyczytałem... :razz:

Natomiast w DZ.U.98 POZ.602 art.2 pkt51 pisze czarne na białym-przyczepka lekka

DMC max 750 kg.Chyba ze cos jeszcze się zmieniło...????? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia w DR O1 i O2 dotyczą przyczep z i bez hamulca, nie można tego mylić z kategoriami homologacyjnymi jak również nie można rozgraniczać tego na przyczepkę lekką i taką pow 750 kg. Przykład fiat 126p możne ciągnąc przyczepkę lekką 400kg DMC ale tylko wówczas gdy ta przyczepa posiada hamulec najazdowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,, lub połowy dopuszczalnej masy

całkowitej tego pojazdu; bez hamulca, czyż nie tak ??? Rowan ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No być może przez pomyłkę napisał O2, a chodzi mu o O1, ale w takim przypadku skąd pytanie? 1600 kg dla DUCATO miałoby być problemem?? Raczej nie...

 

...no wlasnie co ma piernik do wiatraka? Pytanie bylo czy mozna przerobic takowy pojazd na lawete a czy on bedzie mogl pozniej ciagnac przyczepy to juz inna dyskusja.

Da sie zrobic taka zabudowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy napisałem coś nie tak?

Nie bynajmniej ja tego nie widzę...Oczywiście ze tylko i wyłącznie musimy podawać

wartości O1 lub O2 z homo...Widze tylko ze dyskusja w tym temacie raz zbacza by

ponownie powrocić do wlasciwego wątku.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ?

 

4) dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie moŜe przekroczyć:

a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

b) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,

c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,

d) 3.500 kg,

 

Dopuszczalna nie może, ale gdzie jest zapis zabraniający aby wynosiła tyle MAKSYMALNA, czyli właśnie O1?

Nie mylmy pojęcia maksymalnej masy z dopuszczalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli miales na myśli O2 to jest tak jak napisal Blakop...

Nie pamiętam tego Dz.U...... :razz:

 

Nie pamiętasz bo go NIE MA!

 

Dz.U.32 par.3 ust.5

 

DARIO64, a przeczytałeś chociaż ten ustęp dokładnie?

 

Może Ci go zacytuję:

 

Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca nie może przekroczyć:

 

Po pierwsze gdzie tu mowa o samochodzie ciężarowym, po drugie o MAKSYMALNEJ masie

całkowitej ciągniętej przyczepy (O1)?

 

 

 

Pisałem już kiedyś o tym, że zgodnie z brzmieniem przepisów o warunkach technicznych nie widzę powodu aby sam. ciężarowy nie miał O2 np. 4000kg :P

 

Upss,fakt moja wtopa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel Fiata Ducato 2,5 TD chce zrobic z tego pojazdu lawetę

 

Nie wiem po co bijemy dwa dni pianę o przyczepach O1 i O2, skoro potrzeba tu zarejestrować samochód ciężarowy z przeznaczeniem do przewozu pojazdów a czy będzie ciągnął przyczepę ??? nikogo to dziś nie interesuje,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "Janusz60", zerknij na początek wątku. Autorowi wątku chodziło jednak o możliwość "zrobienia" z Fita Ducato - przyczepy, lawety. No chyba, że później się rozmyślił :-D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.