Skocz do zawartości

W.K. nie chcą wystawiać skierowania na bad. okresowe?


waldorff

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jak w temacie wystawiają natomiast na dodatkowe.Jaka podstawa prawna takiego postępowania?Problem poruszany na forum wielokrotnie może czegoś nie znalazłem a może mój W.K. tak tylko postępuje?Klient gubi D.R. lub zostaje mu skradziony i musi pobierać tablice czasowe i P.C. to,przecież dodatkowe koszty dla i tak poszkodowanego nie z swojej winy obywatela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miał ważne badanie udaje się do stacji, gdzie wykonywał ostatnie badanie (oczywiście ważne) i idzie do WK po dowód.

Jeżeli nie ma tego zaświadczenia to WK nie może mu wydać DR bez ważnych badań - tylko PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z art. 81 ust. 11 pkt. 2 (PoRD) dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd skierowany przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu:

a) w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji,

b) jeżeli z dokumentów wymaganych do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on w wypadku drogowym, lub narusza wymagania ochrony środowiska

 

I to jest cała sprawa. :)

 

Nie ma przewidzianego skierowania na badania okresowe w PoRD.

 

Dotego jeszcze dochodzi rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. Nr 186 poz. 1322 z 2007 r.)

§ 10. 1. W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego pojazdu organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po:

1) przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana;

2) przedstawieniu tablic rejestracyjnych;

3) przedstawieniu wyciągu z rejestru badań technicznych pojazdów prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określającego termin następnego badania technicznego pojazdu;

4) złożeniu przez właściciela stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

 

Tak jak pisał ketiw38 wraca na stację gdzie robił ostatnie badania okresowe i duplikat badań jeśli są ważne. A jak nie to rejestracja czasowa (czerwone blachy) na wniosek właściciela na przejazd na badania techniczne. Oczywiście aktualne tablice do urzędu.

 

Bez ważnych badań u mnie nie dostanie PC. Ale w tym temacie praktyka jest różna. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 2,5 lat pracy jako diagnosta tylko raz udało mi się otrzymać skierowanie na ustalenie danych motocykla bo DR był pusty.

Tak że nie tylko u ciebie WK nie wydaje skierowań, wręcz z rozmowy z nimi wyszło na to że woleli by dać PC :shock: które nie zawsze spełnia swoje zadanie, zamiast zwykłego skierowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego ma być skierowanie od Starosty na ustalenie danych? Przecież taki dokument trzeba wystawić. Skierowanie powinno być w formie decyzji administarcyjnej, od której przysługuje odwołanie.

Więc prościej jest aby badanie dodatkowe zostało przeprowadzone na wniosek właściciela pojazdu i tak się postępuje w 99,99% przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierowanie powinno być w formie decyzji administarcyjnej, od której przysługuje odwołanie.

 

Nie uważam tak. Decyzja ma w założeniu rozstrzygać sprawę co do całości jej istoty w danej instancji. Tymczasem skierowanie na badanie ma służyć tylko do udokumentowania pewnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji w sprawie rejestracji.

Można się zatem odwołać od tego, ale odwołując się od decyzji o rejestracji lub zaskarżyć samo skierowanie do WSA. Nie każda czynność urzędowa jest decyzją administracyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja ma w założeniu rozstrzygać sprawę co do całości jej istoty w danej instancji.

 

No nie do końca. Zgodnei z art. 104 par. 2 KPA decyzja może roztrzygać sprawę w części. Zgadzam się z poglądem, że najlepiej jest jak decyzja kończy sprawę. Ale...

Sam wiesz ile jestych ale, np. rejestarcja czasowa z urzędu.

Nie wiem jaka jest praktyka i orzecznictwo w Wielkopolsce. Ja stosuję zasady niezakwestionowane w orzecznictwie przez moje SKO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest cała sprawa.

 

Nie ma przewidzianego skierowania na badania okresowe w PoRD.

Ajak nie ma to nie może wystawić takiego skierowania bo co to będzie błędna decyzja,poświadczenie nieprawdy :) ustawodawca nie przewidział opisanej przeze mnie sytuacji i jak urzędnik wykazałby sie inwencją nikt mu glowy by za to nie urwał!Zakazu w/w sprawie nie ma w PORD a co nie zakazne to dozwolone... ponoć :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co da ci samo skierowanie, nawet gdyby klient je miał? Nie zastępuje w tym przypadku dowodu i nie może być podstawą do wykonania badania okresowego. Ustawodawca przewidział, i po to są czerwone blachy i PC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co da ci samo skierowanie, nawet gdyby klient je miał? Nie zastępuje w tym przypadku dowodu i nie może być podstawą do wykonania badania okresowego. Ustawodawca przewidział, i po to są czerwone blachy i PC...
Wszystko jasne pokwitowanie z policji ważniejsze niż skierowanie z W.K. :x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie że nie wszystko, niektóre WK nie przyjmują okresowych na podstawie pokwitowania z Policji, i kto wie czy nie mają racji... nie ma PC albo DR, nie ma okresowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przerabiałem taki przypadek i nie rozumiem dlaczego murem stoi WK nie chcąc wydać PC do istniejących tablic rejestracyjnych i odesłaniu na SKP w celu wykonania badania technicznego - życiowe, nieprawdaż? Przecież i tak je wystawi za nim przyjdzie DR. Urzędnik nie podłoży się w tak oczywistej sprawie - dlaczego?? ale przymknie oko na poczynania diagnosty, że wykonał BT bez dokumentów, wręcz wymoże takie postępowanie aby klient nie poniósł kosztów a w razie kontroli wiadomo kto beknie i dlaczego mnie już coś takiego nie dziwi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kto wie czy nie mają racji... nie ma PC albo DR, nie ma okresowego.

W zasadzie kto wie czy wlasnie Ty nie masz racji...???Tylko jezeli klient zglosi sie do

mnie z prośba o wydanie zaswiadczenia z ostatniego OBT to dlaczego mam mu tego

nie wydać..????Robilem to nie raz i nie było problemu zeby WK togo nie honorował..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję zasady niezakwestionowane w orzecznictwie przez moje SKO.

 

No dobra - a przyjdę po pieczątkę HAK - to tez to robisz decyzją? Nie pytam złośliwie, ale chciałbym podyskutować dla jakiego katalogu czynności przewidujesz decyzję, a dla jakiego nie i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie że nie wszystko, niektóre WK nie przyjmują okresowych na podstawie pokwitowania z Policji, i kto wie czy nie mają racji... nie ma PC albo DR, nie ma okresowego.
Jak wprowadzą odpowiedzialność urzędnika za podejmowanie decyzji to wszystko u nas w Polsce stanie nastąpi paraliż biurokratyczny czyli jeszcze raz się potwierdza,że mamy prawo do d.... nieżyciowe itd...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przerabiałem taki przypadek i nie rozumiem dlaczego murem stoi WK nie chcąc wydać PC do istniejących tablic rejestracyjnych i odesłaniu na SKP w celu wykonania badania technicznego - życiowe, nieprawdaż? Przecież i tak je wystawi za nim przyjdzie DR. Urzędnik nie podłoży się w tak oczywistej sprawie - dlaczego?? ale przymknie oko na poczynania diagnosty, że wykonał BT bez dokumentów, wręcz wymoże takie postępowanie aby klient nie poniósł kosztów a w razie kontroli wiadomo kto beknie i dlaczego mnie już coś takiego nie dziwi....

 

Ja chyba czegoś nie rozumiem, co wszyscy piszą o jakimś podkładaniu? Po co i dla kogo? WK nie może wydać dokumentu bez ważnego BT, diagnosta nie może wykonać BT bez PC lub DR, więc albo właściciel jedzie po odpis a jak śmigał bez ważnych badań i zgubił dowód to trudno, musi mieć czasowe... i nie tylko w Polsce tak jest. A to dumanie że skierowanie, że na podstawie KP, że WK coś wymusza - po co Wam to? Prawo jest jakie jest, diagności też mają niełatwą prasę ostatnio, po co i w imię czego się podkładać?

 

Tylko jezeli klient zglosi sie do

mnie z prośba o wydanie zaswiadczenia z ostatniego OBT to dlaczego mam mu tego

nie wydać..????Robilem to nie raz i nie było problemu zeby WK togo nie honorował..

 

A czemu miałby być problem... tu chodzi o sytuację kiedy właściciel alb o nie wie gdzie było BT, albo miał nieważne w zgubionym DR. I niepotrzebnie szuka się jakiś dziwnym manewrów z pomocą - jasne, trzeba dbać o klienta, ale o siebie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba czegoś nie rozumiem, co wszyscy piszą o jakimś podkładaniu? Po co i dla kogo? WK nie może wydać dokumentu bez ważnego BT, diagnosta nie może wykonać BT bez PC lub DR

Na tym dowcip polega, sytuacja którą przytoczyłem polegała na tym, że klient udał się do WK z informacją i zgłoszeniem z policji o zaginięciu DR w którym skończyło się BT (pojazd bez KP żeby było jednoznacznie) a pani w WK odsyła go po BT :shock: bo bez tego nie wyda mu PC i nie "zamówi" DR. Odesłałem go po PC a on wraca, że pani nie wyda go dopóki nie przyniesie zaświadczenia z BT więc się pytam: dlaczego urzędnik nie kazał przynieść sobie tablic, nie wydał PC i tablic próbnych tylko urządził przepychankę i wycieczkę od Annasza do Kajfasza... ?? Czyżby nie znał swoich obowiązków czy mu się nie chciało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ma być PC do normalnych blach to nigdy nie wydadzą, do czerwonych muszą...

 

Odesłałem go po PC a on wraca, że pani nie wyda go dopóki nie przyniesie zaświadczenia z BT

 

No i jeżeli wysłałeś go tylko po PC a nie wspomniałeś o blachach, a on to powtórzył w WK to niestety, nic nie mógł załatwić... czasami trzeba jasno klientowi wytłumaczyć, to co jest jasne dla nas dla niech niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeżeli wysłałeś go tylko po PC a nie wspomniałeś o blachach, a on to powtórzył w WK to niestety, nic nie mógł załatwić

To urzędnik nie zna obowiązujących przepisów?? To ja mam klienta instruować co ma uczynić urzędnik?? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeżeli wysłałeś go tylko po PC a nie wspomniałeś o blachach, a on to powtórzył w WK to niestety, nic nie mógł załatwić

To urzędnik nie zna obowiązujących przepisów?? To ja mam klienta instruować co ma uczynić urzędnik?? :shock:

 

Oczywiście że nie, możesz powiedzieć byle co i później jęczeć że gonią klienta. Skoro diagnosta kazał tylko PC przywieźć to po co mu blachy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pani w WK odsyła go po BT bo bez tego nie wyda mu PC i nie "zamówi" DR. Odesłałem go po PC a on wraca, że pani nie wyda go dopóki nie przyniesie zaświadczenia z BT więc się pytam: dlaczego urzędnik nie kazał przynieść sobie tablic, nie wydał PC i tablic próbnych

A no wlasnie dlaczego... :?::?: :razz:Dlaczego-bo p/p urzędnik mysleli o d......e

Marynie a nie o tym jak ma zalatwić klienta...

Skoro diagnosta kazał tylko PC przywieźć to po co mu blachy...

Tak to moze myśleć klient.Od tego jest WK zeby dać w takim wypadku klientowi

niezbędne dokumenty w celu wykonania BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na argumenty, że skierowanie nie może być decyzją administarcyjną.

 

Nie argumenty w formie czy wbicie haka też jest decyzją, bo to nie jest argument :razz:

I nie w formie nie może być, bo ja tak mówię :x

 

Ja napisałem, że można wydać decyzję nie kończąc całkowicie postępowania - popierając się KPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba czegoś nie rozumiem, co wszyscy piszą o jakimś podkładaniu? Po co i dla kogo? WK nie może wydać dokumentu bez ważnego BT, diagnosta nie może wykonać BT bez PC lub DR

Na tym dowcip polega, sytuacja którą przytoczyłem polegała na tym, że klient udał się do WK z informacją i zgłoszeniem z policji o zaginięciu DR w którym skończyło się BT (pojazd bez KP żeby było jednoznacznie) a pani w WK odsyła go po BT :shock: bo bez tego nie wyda mu PC i nie "zamówi" DR. Odesłałem go po PC a on wraca, że pani nie wyda go dopóki nie przyniesie zaświadczenia z BT więc się pytam: dlaczego urzędnik nie kazał przynieść sobie tablic, nie wydał PC i tablic próbnych tylko urządził przepychankę i wycieczkę od Annasza do Kajfasza... ?? Czyżby nie znał swoich obowiązków czy mu się nie chciało?

Będę tu stroną niestety przeciwna klientowi - nasłuchałem się bajek - w takim przypadku używam telefonu, pytam się z kim rozmawiam i wyjaśniam sprawę. Po ustaleniu poglądów urzędnik - diagnosta podaję klientowi z kim rozmawiałem i co ustaliłem. I ma się udać po PC :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.