Skocz do zawartości

Zafira ---czy to Van ?????


mmiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy ,mam problem. Pojazd przed 1- rejestracją . Opel Zafira , 7 miejsc łącznie z kierowcą. U nas w WK chcą aby zarejestrować jako- podrodzaj wielozadaniowy. Co wy na to ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem w katalogu i po wpisaniu wielozadaniowy znalazłem, natomiast po wpisie van nie było nic. z tego wygląda, że WK opiera się na katalogu ITS.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli osobowy to nie van BB, tylko wielozadaniowy AF

Jeśli ze wzoru wyjdzie to według mnie może być wielozadaniowy a jeśli nie to hatchback.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli osobowy to nie van BB, tylko wielozadaniowy AF

Jeśli ze wzoru wyjdzie to według mnie może być wielozadaniowy a jeśli nie to hatchback.

Chyba raczej kombi.

 

chyba za bardzo kombinujecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nadwozie typu kombi to może mieć Astra, Vectra, Omega (jeśli już mówimy o Oplu). Hatchback to np. Corsa lub Astra. Natomiast Zafira i Meriva to dla mnie van, zresztą w prospektach producenta też są one określane jako van i minivan.

Fakt, że wzrasta liczba pojazdów homologowanych jako wielozadaniowe wynika z naszych przepisów, bo jeśli pojazd nie jest hatchbackiem i kombi i nie byłby wielozadaniowy to nie mógłby być ciężarowym. Producent straciłby duże grono potencjalnych nabywców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest kolejny przykład że przepisy o BT w dużej części wymuszają przepisy skarbowe, te wszystkie przeróbki, kiedyś bankowozy, teraz problemy z furgonami które są identyczne jak wielozadaniowe/vany a nie są na równi traktowane, nawet rok produkcji w DR to skutek nacisków MF. A określanie przez producenta i wiara w homologacje też bywa zawodna, np. nowe Octavie to sedany, choć klapa otwiera się z szybą, zresztą VW zawsze coś mieszał w tej klasyfikacji, duża grupa Golfów kombi była w homo hatchbackami (a może na odwrót). Część kolegów sądzi że osobowe nie mogą być vanami, dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Bogiem a prawdą to ktoś w naszych przepisach nie pomyślał podczas transkrypcji europejskich norm i dokładając określenie van zdublował wielozadaniowy. Gdyby zostawił MPV to nie byłoby problemu, bo wszyscy wiedzą jak wyglądają nadwozia MPV, ale skoro obok wielozadaniowego (MPV) jest jeszcze van to już jakby dwa grzyby w barszcz. Zakwalifikowanie Zafiry do jednego lub drugiego podrodzaju nie jest błędem, natomiast nie zakwalifikowałbym ich jako kombi lub hatchback. Podręcznik akademicki "Konstrukcja nadwozi samochodów osobowych i pochodnych" autorstwa Andrzeja Zielińskiego wskazuje na znaczną unifikację nadwozi typu kombi z nadwoziami typu sedan zwłaszcza w przedniej części. Również nadwozie typu hatchback jest tam określone jako odmiana typu kareta (sedan). Innymi słowy hatchback to jest sedan tylko z drzwiami tylnymi :) Pewnym problemem są liftbacki, które też są odmianą nadwozi typu sedan ale dla nich nie stworzono odrębnego podrodzaju tak jak dla hatchbacków, więc tu kwalifikacja jest problematyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest tez to, że określenie VAN wrzucono jako jedną z definicji do przepisów, nie licząc się z silnym jednak wydźwiękiem potocznym tego określenia w języku nie tylko potocznym, ale i handlowym. Nie uwzględnienie tego faktu było moim zdaniem poważnym błędem, gdyż w rezultacie kupujemy auto, które potocznie określane jest VANem - a nierzadko nazwa ta występuje w specyfikacji modelu, czy nawet jego nazwie handlowej, a w istocie (wg przepisów homologacyjnych) to FURGON, WIELOZADANIOWY, KOMBI albo jeszcze co innego... Do 2004 roku każdy SEICENTO VAN (nazwa handlowa) był... Furgonem :) I co - podpada pod VAT1 czy nie? :) A wytłumacz to klientowi, że nie ma VANa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.