Skocz do zawartości
megalex

Doblo bez europejskiej homologacji

Rekomendowane odpowiedzi

megalex

Witam .Mamy z WK problem Fiat doblo Cargo ciężarowy I rej.4.12.2008 wg franc.dowodu termin I badania techn 4.12.2012 ja robię dane do rejestracji licząc ,że WK skróci do 3 lat. I zaczyna sie problem, ponieważ we fr.dowodzie jest homologacja P-25.00.0.... która nie jest homologacją europejską tylko francuską. Szukamy z Panią z WK homologacji na Doblo Cargo i znajdujemy polską ALE NA 4 OSOBY /przedmiotowy ma 2/ W myśl ustawy urząd może określić TNBT dla auta jeszcze nie badanego tylko wówczas gdy posiada ono unijną homologację. Urząd tłumaczy,że gdyby w dowodzie było już badanie techn. wykonane na stacji we Francji to OK ale tak to mam wyk. okr.przed Irej i okreslić termin na 4.12.2011Pani w WK nie upiera się ,że tak musi być ,ale tak rozumuje studiując przepisy ustawy.Czekam na Wasze opinie i interpretacje takiej sytuacji.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jarolud
ponieważ we fr.dowodzie jest homologacja P-25.00.0....

 

Czy na fabrycznej TZ jest ta sama homologacja? Czy może ma dodatkową TZ pod homo P-25.00.0...?

nie jest homologacją europejską tylko francuską.
Może to homologacja na CTTE ?
dla auta jeszcze nie badanego
Czyli pierwsze 3 lata we Francji 4 jeździ bez badań ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
laptop

Hmm dziwne, że WK spycha na Ciebie określenie TNBT do 4.12.2011

A nie można wykonać okresowego z terminem dwuletnim? np 15.06.2010-15.06.2012? Klient przyjechał wcześniej bo jest nadgorliwy lub miał taki kaprys :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ale przecież termin jest w DR! Należy go tylko skrócić! Sprawa homologacji nie ma tu nic do rzeczy. Przeczytajcie dokładnie art.81 Gdyby DR w ogóle nie miał daty to OK - wtedy kwestia homologacji jest ważna. A tu mamy DR, jest w im OBT, tylko za długie - art.81.14 + wyjaśnienia z MI mówią wszystko - termin należy dostosować do polskich warunków czyli 3 lata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
megalex
Ale przecież termin jest w DR! Należy go tylko skrócić! Sprawa homologacji nie ma tu nic do rzeczy. Przeczytajcie dokładnie art.81 Gdyby DR w ogóle nie miał daty to OK - wtedy kwestia homologacji jest ważna. A tu mamy DR, jest w im OBT, tylko za długie - art.81.14 + wyjaśnienia z MI mówią wszystko - termin należy dostosować do polskich warunków czyli 3 lata...

Tak ale jest tylko termin ważności badania a nie jego wykonania,czyli zgodnie z art81pkt4 podpkt3a "zostało wydane św.hom zgodnie ze wspólnotową procedurą hom. Aczy homologacja P25.00 jest zgodna z europ.procedurą hom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
winerek

Ciężarowe - wtedy - nie podlegały wspólnotowej homologacji, polskie też miały wyciągi P... Skoro więc niejako nie uznajemy tej homologacji to i terminu wyznaczonego we Francji na jej podstawie też chyba nie? Jeśli w dowodzie nie ma "informacja o wykonanym badaniu technicznym", jedynie sam termin to uważam że że w tym przypadku powinno być okresowe i 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop
Tak ale jest tylko termin ważności badania a nie jego wykonania

 

No tak - ale daty wykonania to nigdy nie ma w DR - łącznie z polskim. Oczywiście zgadzam się - literalnie ten pojazd nie był jeszcze badany. Bo żaden nowy pojazd nie był jeszcze badany. On ma w DR tylko termin ważności zawarty... Uważam, że taki termin można uznać, bo popadniemy w lekką paranoję tego, kiedy zaczniemy badać czy badanie było wykonane, czy nie i jest to termin ustawowy...

 

Dam Wam nowy polski DR na auto do 3,5 tony. Skąd wiecie na podstawie czego było rejestrowane? Może homologacja i ustawowe 3 lata i w tym układzie on nie był jeszcze nigdy badany, a może miał dopuszczenie jednostkowe, więc już był badany, ale rezultat ten sam - badanie w dowodzie na trzy lata. Jak chcecie dochodzić do tego? Ja takie wątpliwości rozpatruje na korzyść klienta i u mnie miałby uznany ten termin.

Co innego, gdyby terminu w DR w ogóle nie było - wtedy bym mu z automatu nie dał, ale....

ale co znaczy określenie "na którego typ zostało wydane świadectwo UE"... Na sam typ, czy na konkretny egzemplarz? :) Bo może na ten egzemplarz akurat nie, ale ogólnie na ten typ tak - prawda? A poza tym DR wcale nie musi odzwierciedlać tego stanu rzeczy (przypomnę, że nasze DR gdzieś tak dopiero od 2006 wskazują homologacje) - wcześniej wydane DR nie zawierają informacji o udzielonej homologacji - co nie oznacza, że pojazd jej nie ma. Za granica jest podobnie. Jak to badać, aby nie naruszyć praw klienta??

 

No ciekawy temat nam z tego wyszedł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
winerek
No tak - ale daty wykonania to nigdy nie ma w DR

 

Jest, chyba we włoskich, ale za to nie ma terminu... literalnie czytając ma być jedno i drugie, ale tak czytając przepisy to pewnie nie dałoby się ani żadnego pojazdu zbadać, ani zarejestrować... Rozpatrywać na korzyść klienta brzmi przyjemnie, ale my badamy/ rejestrujemy a nie sądzimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop
a nie sądzimy

 

A niestety w większości wyroków jest podnoszony zarzut, że organ winien zbadać to czy tamto...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
megalex

Jestem po rozmowie z fachowcami od stacji i homologacji z ITS. Homologacja krajowa nie musi spełniać wymagań homologacji europejskiej, i dlatego nie może być traktowana równoznacznie. A czytając art.81pkt4 podpunkt 3-a możemy uznać badanie tylko w przypadku zgodności z wspólnotową procedurą homologacji. Reasumując -auto z homologacją inną niż wspólnotowa musi mieć wykonane okresowe badanie techniczne nawet jeżeli ma ważne badanie z kraju pochodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
winerek
a nie sądzimy

 

A niestety w większości wyroków jest podnoszony zarzut, że organ winien zbadać to czy tamto...

 

Pewnie tak, ale sam napisałeś że wątpliwości tak rozpatrujesz - czyli masz jakieś obiekcje, widać nie zbadałeś do końca :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop
auto z homologacją inną niż wspólnotowa musi mieć wykonane okresowe badanie techniczne nawet jeżeli ma ważne badanie z kraju pochodzenia

 

O ile można się pokusić o taką intepretację w przypadku pierwszego terminu badania, który nie jest rezultatem faktycznego badania, ale wpisem administracyjnym, o tyle przy kolejnych badaniach jest to już zaprzeczenie wprost ustawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.