Skocz do zawartości

Przyczepa z 1993 roku -problem z pierwszą rejestracja


sebgr

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie chcę odpisu wyciągu od producenta tylko chcę iść np. do ITS (jeżeli to oni homologowali i tam jest dokument homologacji) i poprosić o wyciąg z homologacji bo te dane mnie satysfakcjonują to co mi wydadzą, jeżeli w ogóle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej zasadzie mógłbym przedłożyć zamiast DR kawałek papieru, BO W MOJEJ OCENIE jest to poprawny dokument. Nie. Organ w omawianym przypadku ma prawo pozostawić sprawę bez rozpatrzenia, bo dokumentu zgodnego z przepisami nie przedstawiono, a działanie organu może być wtedy przedmiotem skargi w WSA.

 

Spojrzyj więc na orzecznictwo w tej kwestii.

Zapewne masz LEX-a w pracy.

Strona WNOSI o wydanie decyzji ponieważ rejestracja pojazdu odbywa się w drodze decyzji administracyjnej i nawet jak przedłoży świstek papieru zamiast DR to organ ma obowiązek takową decyzję wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przedłoży świstek papieru zamiast DR to organ ma obowiązek takową decyzję wydać.

 

wystarczy spojrzeć w kpa - wniosek niekompletny = sprawa pozostawiona bez rozpatrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie chcę odpisu wyciągu od producenta tylko chcę iść np. do ITS (jeżeli to oni homologowali i tam jest dokument homologacji) i poprosić o wyciąg z homologacji

 

W ITS-ie chętnie dokonaja ponownej homologacji tej przyczepy za co trzeba będzie zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy spojrzeć w kpa - wniosek niekompletny = sprawa pozostawiona bez rozpatrzenia.

 

Pytanie, co jest wnioskiem niekompletnym?

Zgodnie z Twoją teorią, jeśli złożę wniosek o rejestrację pojazdu ze wszystkimi dokumentami wraz z dowodem rejestracyjnym, mimo kompletu dokumentów Urząd ma prawo wezwać mnie do uzupełnienia dokumentów i wniosek pozostawi bez rozpatrzenia?

Dlaczego?

Bo np. osoba rozpatrująca wniosek uzna, że DR, który przedłożyłem nie jest ...... DR :)

Albo np. umowa kupna-sprzedaży nie jest dokumentem przenoszącym własność .... z jakiegoś powodu :)

Prawda, że jest to wielce prawdopodobne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie. Tak trudno to zrozumieć?

Jeśli Ty uznajesz papier toaletowego ze swojego WC za np. dowód rejestracyjny nie znaczy to, iż istotnie on nim jest. Oczywiście wszystko jest kwestią subiektywnej oceny, dlatego mamy wyraźne przepisy, gdzie są wzory, opisy dokumentów, aby takiej jałowej dyskusji uniknąć. Czy Twój papier toaletowy odpowiada wzorowi DR z rozp?

Czy dok.posiadany przez właśc.odpowiada wzorowi homolog.z rozp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twój papier toaletowy odpowiada wzorowi DR z rozp?

 

Hmmmm..... mój DR nie odpowiada temu wzorowi, a nim jest :)

Czyli nie zarejestrujesz mi mojego pojazdu ze starym ............... bardzo starym DR?

Nie ma go podanego jako wzoru w żadnym akcie prawnym, a założę się, że jednak rejestrujesz pojazdy z tymi DR bez żadnego problemu, więc jak to jest?

 

Oczywiście wszystko jest kwestią subiektywnej oceny, dlatego mamy wyraźne przepisy, gdzie są wzory, opisy dokumentów, aby takiej jałowej dyskusji uniknąć.

Znajdź mi wzory chociażby dokumentów przenoszących własność!

Dla mnie np. dokument będzie umową-kupna sprzedaży, dla Ciebie nie, bo jak napisałeś to ocena subiektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie zarejestrujesz mi mojego pojazdu ze starym ............... bardzo starym DR?

 

Z bardzo starym wzorem tak - z papierem toaletowym nie.

Bo bardzo stary DR był w poprzednim rozp. a obecne rozp. zawiera PRZEPISY PRZEJŚCIOWE, które pozwolą mi go honorować. Papieru toaletowego nie, bo nigdy, w żadnym ,nawet najstarszym rozp. go nie było. Rozumiesz różnicę, czy bardziej wytłumaczyć? :)

I niestety jak zwykle zły przykład dla opisanego przypadku gdyż w przypadku przepisów regulujących wyciągi ze świadectwa homologacji i zasady ich wydawania NIE MA żadnych przepisów przejściowych co zmusza organ do stosowania wyłącznie tych wymogów, które stawia aktualne rozp. :) Dlatego poprzedniej homologacji przyjąć jako obowiązującej zasadniczo nie można!

 

Znajdź mi wzory chociażby dokumentów przenoszących własność!

Dla mnie np. dokument będzie umową-kupna sprzedaży, dla Ciebie nie, bo jak napisałeś to ocena subiektywna.

 

Dowód własności nie musi mieć wzoru, ale musi odpowiadać pewnym cechom przypisanym dokumentowi przenoszącemu własność. I żąden subiektywizm nie ma tu nic do rzeczy. Kolejny idiotyczny przykład. Rozp. nazywa niektóre z dowodów własności, choć jest to katalog otwarty. Natomiast to czym jest dowód własności, decydują pewne jego elementy wynikające m.in. z KC. Jeśli zatem, na papierze toaletowym napiszesz sobie "dowód własności mercedesa nr rej. itd...", a na dole podpisze się pod tym Twoje dziecko przystawiając pieczątkę z kaczorem Donaldem, to nawet nie rozpatrzę twojego wniosku, bo to nie jest dowód własności wg polskiego prawodawstwa, nawet pomimo braku jednolitego wzoru takiego dokumentu - i moja ocena nie ma tu nic do rzeczy.

Jeśli jednak na tym samym papierze toaletowym podpiszecie się razem ze zbywcą pojazdu, to choćby nie wiem jaki tytuł miał ten dokument i w jak dziwacznej formie był spisany, to przyjmę go jako dowód własności (przy założeniu, że będzie spełniał pozostałe elementy zgodnego oświadczenia woli stron tego stosunku). I wtedy ten Twój papier toaletowy będzie miała taką samą moc jak formularz umowy z "AutoŚwiata" bo tu liczy się treść, a nie forma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ITS-ie chętnie dokonaja ponownej homologacji tej przyczepy za co trzeba będzie zapłacić.

A ile taka homologacja może kosztować (nie chcę konkretnej kwoty - chodzi mi o rząd wielkości)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo bardzo stary DR był w poprzednim rozp. a obecne rozp.

 

Możesz mi podać to rozporządzenie (nadmienię, że chodzi nie chodzi mi o DR 'brązowy', a starszy wzór).

 

eśli jednak na tym samym papierze toaletowym podpiszecie się razem ze zbywcą pojazdu, to choćby nie wiem jaki tytuł miał ten dokument i w jak dziwacznej formie był spisany, to przyjmę go jako dowód własności

 

Ty przyjmiesz ale dla innej osoby on nie będzie przenosił własności, chociażby przez pieczątkę z Kaczorem Donaldem i tu właśnie mamy do czynienia z oceną subiektywną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wiesz - ocena subiektywna ma to do siebie, że mogę Cie nie obsłużyć np z uwagi na to, że - parafrazując Stuhra z King Size - "a mnie się nie podoba Wasza gęba" ;)

Chodzi o realna ocenę faktów - nikt Ci nie zabroni spisać umowy na papierze, przystawić na niej pieczątki kaczora donalda czy co tam chcesz i dowiedziesz tego przed każdym organem - może w drodze odwoławczej, a może nawet będzie to zbędne (oczywiście, że zasadnicze elementy oświadczenia woli przenoszacego własność będą tam zawarte).

W opisanym przypadku natomiast nie ma co oceniać - przepis mówi jasno jak coś ma wyglądać, i to co klient ma tym nie jest...

 

Aha - przypomniało mi się. W poprz.rozp. o rejestracji był podany okres w jakim można honorować poprzednie wyciągi - było to zdaje się 9 miesięcy. Ustawodawca uznał, że to wystarczy i przepis "wygasł". W kolejnej nowelizacji po latach już usunięto ten zapis, bo okres ten upłynął - postaram się to odszukać, bo tak mi sie cos kołacze po głowie, że to było tak właśnie unormowane.

 

To rozp. tez Ci znajdę - daj mi chwilę - brązowy DR był w Dz.U.59 z 199 (albo 57) - poprzedni aż tak dobrze nie pamiętam :)

 

[ Dodano: 13-10-2010, 19:54 ]

Tak - różowy DR o który pytasz - ten na sztywnym, śliskim nieco papierze wprowadzono w 1993 roku - Dz.U.Nr 37, poz.164 - wcześniej był jeszcze DR nieco inny - tez różowy, ale w nieco innym układzie - najlepiej go rozróżnić po rubryce "miejsce garażowania pojazdu", które już w tym wzorze z 1993 zlikwidowano.

I sęk w tym, że każde kolejne rozp.o rejestracji zawierało przepis przejściowe (i tak jest do dziś), że DR wydane na podst. dotychczasowych przepisów zachowują ważność. Natomiast w przepisach o homologacji brak tego zapisu. Był przepis w rozp.o rejestracji o honorowaniu starych wyciągów - był to paragraf 2.7, który mówił: "Dopuszcza się, w terminie 9 miesięcy od dnia utraty ważności świadectwa homologacji typu pojazdu, rejestrację pojazdu na podstawie wyciągu, o którym mowa w ust. 6, wydanego przez producenta lub importera w okresie ważności tego świadectwa." Ale w 2005 roku, kiedy weszły w życie nowe rozp. dotyczące homologacji, przepis usunięto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.