Skocz do zawartości

Nazwy regionów


DARIO64

Rekomendowane odpowiedzi

Bez względu na podziały administracyjne,znane lub mniej znane (lokalne)

Warszawa-krawaciarze,parasole

Łomża -dżemikowo

Śląsk -hanysy

Poznań-pyrlandia(chociaż nie wiem czemu bo u nas ziemniaków to było na co drugim polu i więcej szło do ruskich)

Szczecin- paprykarze :D

Kielce-scyzoryki

Krakowskie- krakusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstochowa - medalyjkorze ( po śląsku) ewentualnie medalijki

 

[ Dodano: 19-03-2011, 23:34 ]

Nie ślązacy - gorole ( dla ślązaków )

Nie górale - cepry (dla górali )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstochowa

O medalikach zapomniałem :D

Jak żeś taki hanys to mi powiedz wiersz o Pawle i Gawle w gwarze,kiedyś kumpel w wojsku mówił.

 

[ Dodano: 19-03-2011, 23:49 ]

A coś mi się przypomniało z waszej gwary jeśli źle napisze to popraw (piszę tak jak pamiętam wymowę)

cug - garnitur

aincug-pociąg

aszymbecher- popielniczka

sznytka-kanapka

klapsznytka- kanapka z dwóch kromek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Pawle i Gawle gdzieś czytałem po śląsku ale musiałbym poszukać

Co do Twojego słownika to musze sprostować troche :)

cug - pociąg

ancug - garnitur

aszynbecher

sznita

klapsznita

 

zoka -skarpetka - ewentualnie fuzekla :)

cygareta - papieros

itd moge tak do rana :) ale myślę że jak ktoś będzie bardzo potrzebował to znajdzie taki słownik na necie :)

 

Tu masz kilka wierszyków po śląsku :)

http://www.gimnazjum.polanow.pl/main.php?sid=1013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cug - pociąg

ancug - garnitur

 

Dokładnie tak :)

Chociaż cug to również pęd powietrza w kominie czy kanałach wentylacyjnych, a w slangach bardziej młodzieżowych choć tez oznacza pociąg, to częściej w sensie mieć pociąg do czegoś (zazwyczaj do używek). Pociąg w sensie kolej to raczej i w Poznaniu i na Śląsku bana.

Gwara śląska i poznańska mają ze sobą wiele wspólnego...

 

Ja myślę, że określenie pyrlandia, pyrusy, pyry, bierze się bardziej właśnie z tej odmiennej i charakterystycznej nazwy tego warzywa u nas, a nie z tego, że nasz region w jakiś szczególny sposób był zdominowany przez uprawę tej rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociąg w sensie kolej to raczej i w Poznaniu i na Śląsku bana.

i pytanie męża do żony:

żono, czy jest pociąg :?:

stara, je bana :?::x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blakop masz racje CUG ma jeszcze kilka innych znaczeń.Co do BANY to raczej używamy tego określenia jako kolej ogólnie lub dworzec kolejowy natomiast jedzie się CUGIEM ewentualnie BANKĄ czyli tramwajem a wszystko to z niemieckiego BAHN - kolej

STRASSENBAHN - tramwaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak na chłopaków z Lubelszczyzny się woła bo zawsze się nad tym zastanawiałem, bo wiadomo:

 

hanysy - Ślązaki

krawaciarze - z mazowieckiego

centusie - z małopolski

scyzoryki - Kielce

warchoły - z Radomia

Sledziki - ściana wschodnia ale jeszcze bardziej na wschód od Lublina (Zamość, Białystok itd. )

 

A ja jestem gorol, hanysy wiedzą o co chodzi :-D a moja ślubna to krojcok czy jak tam się to pisze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krojcok albo inaczej basztard :)

Nie wiem dokładnie gdzie pracujesz na oskp ale jak w Chorzowie,Rudzie Śląskiej i może jeszcze w paru miejscach to masz u nas przerąbane szczególnie jak komuś wbijasz N :)

Już sobie wyobrażam te komentarze hahha ale pewnie się już przyzwyczaiłeś :evil::x

 

[ Dodano: 20-03-2011, 21:34 ]

Żona mi jeszcze przypomniała że na Toruń mówi się piernikorze :) ewentualnie pierniki.

Kiedyś jeszcze na małopolskę mówiło sie u nas CESAROKI pewnie zostało to z czasów zaboru austro-węgierskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie gdzie pracujesz na oskp ale jak w Chorzowie,Rudzie Śląskiej i może jeszcze w paru miejscach to masz u nas przerąbane szczególnie jak komuś wbijasz N

 

No ta okolica odpada. A N-kę wystawiam bez kłopotu po uprzednim dobrym wytłumaczeniu za co ona jest :-D i jeszcze żaden hanys mnie nie chciał zabić :-P może moja postura ich skutecznie hamuje :evil::evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

|Siedlce , Białystok - to sledziki , tak ? :-D

Sledziki to za Bugiem :D

-Mama kup sledzi

-Oj dzieci,dzieci wam tylko łakocie w głowie

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio pisząc coś tu na forum po śląsku uświadomiłem sobie że każdy kto zna swoją regionalną gware tak śląską jak i np kaszubską umie po prostu jeden dodatkowy język dla większości obcy.Ja słysząc Kaszuba nie wiem nawet o czym do mnie mówi. :)

 

No to życza wom jeszcze miłyj niedzieli. Jo mom dzisioj rolada,kluski i modro kapusta a potym jeszcze jako fajno zista i na szpacyr ze starom ida do łogroda.Na wieczor przychodzom moje dwa kamraty i z kuli tego że już momy fest smaka robimy grila ,do tego pewno jaki bjer se chlapnymy i bydzie po niedzieli.Toż pyrsk ludkowie. :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.