Skocz do zawartości

Światła cofania w przyczepie DMC do 750 kg


faba

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem zatrzymany do kontroli drogowej. Samochodem osobowym ciągnąłem przyczepkę lekką DMC do 750kg. W trakcie kontroli funkcjonariusz stwierdził,iż w przyczepce nie działają światła cofania i w związku z tym zatrzymał mi dowód rejestracyjny przyczepki. Czy miał do tego prawo? Rok produkcji przyczepki 2010, posiada złącze 7 pinowe, fabryczne lampy z wbudowanymi światłami cofania, z tego co wiem to złącze na 7 pinów nie posiada możliwości zainstalowania śiateł cofania. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miał do tego prawo?

Spytaj komendanta ,,,

Dz. U. 32 poz 262 par. 12. 1. 14

14) (56) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie

całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;

fabryczne lampy z wbudowanymi światłami cofania,

Policjant zastosował zasadę, że urządzenie zamontowane w pojeździe ma być sprawne ,,,

Ja też każę wyrzucać przeciwmgłowe przednie na przykład jeśli nie działają ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eśli była to p-pa lekka to światła cofania nie są wymagane przez przepisy.

Ale ma w lampach ,policjant uznał że ma zamontowane a jak zamontowane to mają działać .

Ostatecznie może się skończyć wymianą lamp ,na takie bez światła cofania.

Rok produkcji przyczepki 2010

Przyczepka fabryczna czy marki SAM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieważne jaka ,,,

3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:

10) (60) cofania - przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg oraz przyczepy, o której mowa w

ust. 1 pkt 14, zarejestrowanej po raz pierwszy do dnia 1 sierpnia 2009 r.;

Czyli ,,,

Są zamontowane, mają działać ,,,

 

A w ogóle , gdzie jest brodaty , przecież mają wewnętrzne rozporządzenia, mógłby nam pomóc ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wyprodukował przyczepkę i zamontował takie a nie inne lampy, ktoś wydał świadectwo homologacji i dopuścił do ruchu, a pan policjant stwierdził,że przyczepka jest niesprawna i kto tu ma racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wyprodukował przyczepkę

Jeżeli w instalacji jest za mało "kabelków" to znaczy że ktoś zamontował takie lampy jakie miał w danej chwili a nie takie jakie powinny być .

W tej o ile dobrze widzę cofania nie ma.

http://www.przyczepy-boro.pl/PRZYCZEPATYPUBORK/bork02.html

Zdejmij klosz i zobacz czy są podłączone w lampie , bo jeżeli wiązka ma wystarczającą ilość przewodów ,to być może wystarczy zamontować gniazdo 13 pinowe i zastosować przejściówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko jasne, ale czy brak światła cofania w przyczepce w której jest to nie wymagane powoduje takie zagrożenie w ruchu drogowym ,że trzeba zatrzymać DR???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do siebie?

Znasz takie dwa powiedzenia : "widziały gały co brały " i " nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania ". :D

Sprawdziłeś światła jak kupowałeś ? O numerze VIN nie wspomnę. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam jeszcze jedno- nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :?

Też dobre. Miałem kilka takich przypadków kiedy klienci dziękowali po fakcie .

Łatwiej jest wyjaśnić sprawę na gorąco niż po kilku latach.

Zadzwoń do producenta może wymienią lampy gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu

 

Wybacz ale to nie była nadgorliwość ze strony policjanta tylko stwierdzenie faktu niesprawności świateł cofania, a to że danego pojazdu te światła nie dotyczą to inna bajka. Producent dał ciała montując takie lampy, Ty kupiłeś w dobrej wierze a policjant podczas kontroli Cię wyprostował a pretensję masz do Nas.

 

Zasada jest prosta i u Nas i u Policjanta jak jest zamontowane jakieś światło które nie jest wymaganie ale może byc zastosowane w danym pojeździe ta ma być sprawne (czyli świecić).

 

Na Twoim miejscu reklamacja lamp u producenta pojazdu i wymiana na odpowiednie czyli bez świateł cofania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojazd jest w coś wyposażony to musi to być sprawne.Np.nie wszystkie samochody moją obowiązek posiadania ABS ale jak posiadają to musi on być sprawny.I tak jest ze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.