Skocz do zawartości

Man 8-125 zmiana z ciężarowego na ciągnik siodłowy?


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy czy widzicie jakieś przeciwwskazania by zrobić zmiany konstrukcyjne tak by z MANa 8-125 ( najkrótszy 1999r ) powstał ciągnik siodłowy? Z tabliczki znamionowej wynika, że może mieć siodło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciągnika siodłowego można zrobić wywrotkę

 

Tez widziałem :razz: Zwis tylny taki sam jak rozstaw osi :evil: i pojechał szukać szczęścia gdzieś indziej :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zobacz DMC zestawu na tabliczce bedziesz wiedział czy warto sie "brudzi". W rachubę wchodzi raczej naczepa 2-osiowa na 17.5. Przypuszczam gdyż nie mam przed sobą katalogu że między 20-24t zestaw czyli tzw. pszczoły luzem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem- czy na tabliczce jest DMC w zestawie /pierwsza pozycja/ jak jest to znaleśc "przedsiębiorce" który w KRS ma naprawa i modernizacja pojazdów, przebudować, opinia biegłego rzeczoznawcy tzw. RWD /czyli ratuj własną dupę/ zwanżyć na zalegalizowanej wadze i po ptakach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tego podstawa? Tak przez ciekawość...

 

Tego chyba w przepisach nie znajdziesz. Natomiast jest fizyka i logika ;) No i zalecenia producenta, który dla każdego modelu robi badania homologacyjne i określa pewne graniczne parametry. W COC jest to opisane (chociaż zdarzają się bzdury). Raczej żaden producent z tego co wiem nie przewiduje większego zwisu niż 60% rozstawu osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwis tylny taki sam jak rozstaw osi :evil: i pojechał szukać szczęścia gdzieś indziej :x

Jest tego podstawa? Tak przez ciekawość...

Tego chyba w przepisach nie znajdziesz.

znajdę :!:

tylko jest inaczej napisane

 

 

Udział obciążenia osi przedniej dla każdego stanu obciążenia ciągnika nie może być mniejszy niż 20% jego masy własnej;

 

[ Dodano: 28-01-2012, 08:18 ]

opinia biegłego rzeczoznawcy tzw. RWD /czyli ratuj własną dupę/

akurat markes30 ma takie zdolności :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu Dmc Zestawu 11900 wiec troszkę przegiołem z tymi 20-24 ale przy masie 7940 i mocy 120 i krótkiej kabinie styropian mozna wozic. Talie małe naczepy robi Gniotpol na zamówienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwis tylny taki sam jak rozstaw osi :evil: i pojechał szukać szczęścia gdzieś indziej :x

Jest tego podstawa? Tak przez ciekawość...

 

Stosuje sie do tego:

DzU 32

Par. 3 pkt.4

3) suma maksymalnych nacisków osi nie może być mniejsza niż maksymalna masa całkowita pojazdu, a nacisk osi przedniej przy maksymalnym nacisku na oś tylną oraz maksymalnej masie całkowitej pojazdu nie może być mniejszy niż 30% maksymalnej masy całkowitej;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tego podstawa? Tak przez ciekawość...

 

Podstawy może i nie ma ale znalazłem warunki zabudowy nadwozi dla danego producenta i tam był określony jaki może być max. zwis tylny pojazdu po zabudowie, było to max. 60% rozstawu osi a tu było 100 % i na tym się oparłem a klient odpuścił pojechał gdzieś indziej i zarejestrował, bo już widziałem to cudo na drodze :razz: ale ja śpię spokojnie póki co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko opiera się to wszystko o nacisk na oś i w przypadku styropianu to nie koniecznie zależność wspominana wcześniej będzie miała zastosowanie, bo przy takim wyliczeniu każdy rzeczoznawca, który potrafi przeliczyć obciążenie tegoż materiału dopuści to jako spełniające warunki techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz pewność że pewnego dnia nie załaduje np. żwiru :?::?:

 

Dokładnie. Moim zdaniem nie ma co wybiegać przed szereg. Skoro producent widzi pewne granice techniczne w takim, a nie innym zwisie, to ja bym nie zakładał, że klient tylko styropian będzie woził...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko opiera się to wszystko o nacisk na oś i w przypadku styropianu to nie koniecznie zależność wspominana wcześniej będzie miała zastosowanie, bo przy takim wyliczeniu każdy rzeczoznawca, który potrafi przeliczyć obciążenie tegoż materiału dopuści to jako spełniające warunki techniczne.

 

Rodzaj ładunku raczej nie ma znaczenia bo cytowany przepis odnosi udział nacisku przedniej osi w % do obciążenia tylnej osi i w odniesieniu do maksymalnego nacisku na tę tylną oś przy maksymalnej masie całkowitej pojazdu.

Inaczej mówiąc kilogram styropianu waży tyle samo co kilogram żwiru :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej mówiąc kilogram styropianu waży tyle samo co kilogram żwiru :lol:

ale żeby załadować tonę styropianu klasy FS12 potrzeba ~83 m3 przestrzeni ładunkowej

2,4 x 3 x 11,5 m czyli prawie wielkość naczepy

a tona żwiru to ~0,65 m3

więc w takiej samej naczepie ( 2,4 x 11,5) będzie na wysokość 2,5 cm :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale żeby załadować tonę styropianu klasy FS12 potrzeba ~83 m3 przestrzeni ładunkowej

2,4 x 3 x 11,5 m czyli prawie wielkość naczepy

a tona żwiru to ~0,65 m3

więc w takiej samej naczepie ( 2,4 x 11,5) będzie na wysokość 2,5 cm :!:

 

Nie chodzi o liniowe porównanie.

Cyt. przepis odnosi obciążenie przedniej osi do MMC pojazdu a nie do jego pojemności przestrzennej.

Więc dla potrzeb tych obliczeń będzie to ładunek który w określonej pojemności przestrzennej wykorzystuje cała ładowność pojazdu.

Przecież tych pojazdów nie ma w specjalnych ani specjalizowanych jako do przewożenia ładunków lekkich i przestrzennych i nie można zakładać że poza nimi nie może załadować innego ładunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak deszcz spadnie
Art. 61.

5. Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.