Skocz do zawartości

Autobus Nauka Jazdy przerobiony na mobilną salę wykładową ?


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zgłosił się na SKP klient który przerobił autobus nauki jazdy na pojazd specjalny - mobilną salę wykładową "kod 599" ( dołączona opinia rzeczoznawcy). Zdemontował kilkanaście siedzeń,wykonał przedział na stanowisko dla wykładowcy, zamontował tablicę,stół dla wykładowcy, zestawy plansz poglądowych ze znakami drogowymi oraz sprzęt audiowizualny. W tylnej części zamontowano stoły dla uczestników szkoleń pozostawiając niektóre siedzenia fabryczne.W wyniku tych zmian chce zrobić przegląd techniczny. Proszę o pomoc na co muszę zwrócić uwagę i jak to rozpisać aby przegląd nie został zakwestionowany.

(oczywiście zachowując status nauki jazdy o ile to może jeszcze nią być)

zmiany.thumb.JPG.f0dcf26332304c6a0c6fb5d16c75d340.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerobił autobus nauki jazdy na pojazd specjalny

(...)

zachowując status nauki jazdy

niemożliwe :!:

 

7) autobus w zakresie kategorii D powinien:

a) być przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą,

b) mieć długość co najmniej 10 m,

c) mieć szerokość co najmniej 2,40 m,

d) osiągać prędkość co najmniej 80 km/h;

8 ) autobus w zakresie kategorii D1 powinien:

a) być przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą,

b) mieć długość co najmniej 5 m,

c) mieć dopuszczalną masę całkowitą co najmniej 4 t,

d) osiągać prędkość co najmniej 80 km/h;

specjalne nie kwalifikują się na naukę jazdy

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moment - bo liczba miejsc została 27 - to jak?? Mam rozumieć, że Ci ludzie w tej sali wykładowej mają siedzieć w trakcie jazdy?? Fotele są do tego przystosowane??

 

Czyli np. jeden instruktor prowadzi na tyle teorię, a drugi instruktor w tym czasie ma jazdę z jednym kursantów - tymże samym pojazdem, w którym odbywa się szkolenie z teorii? :shock:

Hehe - gość normalnie wyprzedził czasoprzestrzeń moim zdaniem - nie wiem co powiedzieć :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe - gość normalnie wyprzedził czasoprzestrzeń moim zdaniem

 

Dokładnie tak, bo chce uczyć jazdy autobusem wykorzystując do tego celu samochód specjalny :hah:

Może mysli perspektywicznie i przewiduje powstania nowej kategorii prawa jazdy na samochody specjalne :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na specjalny może przerobić ale nie może być nauką jazdy.

 

Ot oczywista oczywistość!

 

[7) autobus w zakresie kategorii D powinien:

a) by. przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu wi.cej ni. 17 osob ..cznie z kierowc.,

b) mie. d.ugo.. co najmniej 10 m,

c) mie. szeroko.. co najmniej 2,40 m,

d) osi.ga. pr.dko.. co najmniej 80 km/h;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pan mgr inż MM nie zna

§ 3. 1. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2-13, nie może przekraczać w przypadku:

6) dwuosiowego pojazdu samochodowego - 18 ton;

:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pan mgr inż MM nie zna :razz:

Czepiasz się, :D to ma byc taki troche specjalny, trochę autobus. Taki trochę specjalny autobus co by podatku drogowego nie płacić. :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wtrącę w temacie - jaki przepis zezwala na zmianę przeznaczenia "inny" na dowolnie wymyślone przeznaczenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wtrącę w temacie - jaki przepis zezwala na zmianę przeznaczenia "inny" na dowolnie wymyślone przeznaczenie???

 

No miałem zapytać o to samo ale mnie ubiegłeś może nam ktoś rozjaśni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No miałem zapytać o to samo ale mnie ubiegłeś może nam ktoś rozjaśni .

 

Co ciekawe, nawet ITS wprowadza do katalogu pojazdy z takimi dziwnymi przeznaczeniami. Nie znalazłem jednak przepisu, który by na to pozwalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak zapytam

na jaką kategorię chce szkolić samochodem specjalnym ?

a jeżeli samochód specjalny to chyba maksymalnie na 9 osób a reszta miejsc to dostępna tylko na postoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli samochód specjalny to chyba maksymalnie na 9 osób a reszta miejsc to dostępna tylko na postoju

 

A gdzie w przepisach są limitowane miejsca dla pojazdu specjalnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Inny*/inna* - pojazd, który na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub zaświadczenia z badania technicznego zakwalifikowano do danego podrodzaju lub przeznaczenia nieokreślonego w zasadniczym podziale"

 

Objaśnienia do tabeli RPP. No już nie szukajmy dziury w całym...

 

[ Dodano: 10-02-2012, 21:09 ]

A gdzie w przepisach są limitowane miejsca dla pojazdu specjalnego?

 

Niby nigdzie nie są... Ale jak osobówka zaczyna mieć powyżej 9 miejsc, to jednak staje się z automatu autobusem... No paranoja trochę w sumie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Inny*/inna* - pojazd, który na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub zaświadczenia z badania technicznego zakwalifikowano do danego podrodzaju lub przeznaczenia nieokreślonego w zasadniczym podziale"

 

A gdzie tu widzisz "zezwolenie" na zastąpienie przeznaczenia "inny" czymkolwiek?

 

 

Niby nigdzie nie są... Ale jak osobówka zaczyna mieć powyżej 9 miejsc, to jednak staje się z automatu autobusem... No paranoja trochę w sumie...

 

Osobówka tak, ale specjalny to już sprawa dyskusyjna - czy jest bardziej specjalnym (ze względu na przeznaczenie) czy bardziej autobusem (ze względu na miejsca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykańska wydłużona limuzyna jest w sumie ciągle limuzyną, a zgodnie z polskim prawodawstwem z uwagi na liczbę miejsc będzie autobusem.

 

Kwestia dorozumienia i interpretacji chyba... Wiem o czym mówisz, bo na forum pojazd już dawno o tym mówiłem.. Pisać "inne" na wszystko co nie pasuje do katalogu bez słowa wyjaśnienia, czy to wyrzutnia rakiet, czy rębak do gałęzi, czy też jednak to nazywać?? Większa informacje o pojeździe da nam indywidualne nazywanie rzeczy po imieniu, to jednak rodzi dużą rozbieżność, bo ten sam, nietypowy pojazd będzie się różnie nazywać. Przedmiotowy pojazd jeden nazwie "ruchoma sala wykładowa", inny "mobilne centrum audiowizualne", a kto inny jeszcze inaczej... No i też zaczyna się bałagan robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie przyjmuję takich bzdurnych przeznaczeń i zalecam trzymanie się klasyfikacji - jak coś nie pasuje do wymienionych w niej przeznaczeń - określa się to jako inny/inna.

 

Idąc tym tokiem rozumowania to można by również tworzyć jakieś bzdurne podrodzaje pojazdów zamieniając inny/inna na cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tokiem rozumowania to można by również tworzyć jakieś bzdurne podrodzaje pojazdów zamieniając inny/inna na cokolwiek innego.

 

I rozumiem odrzucasz nawet te dodane przez ITS. Dzwoniłeś już do nich w tej sprawie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że odrzucam - ostatnio zamówiłem przyczepę SAM lekką-specjalną-inną. ITS chciał "szczegółowe przeznaczenie", więc odpowiedziałem, że przeznaczenie jest inne niż wymienione w klasyfikacji, więc należy wprowadzić "inna" i tak wprowadzili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.