Skocz do zawartości

Urząd Celny


grzegorz70

Rekomendowane odpowiedzi

Zawitał do mnie klient skierowany przez Urząd Celny celem udokumentowania przebiegu w półtorarocznym pojeździe sprowadzonym z zagranicy. Oczywiście skierowanie typu "proszę jechać na stację to diagnosta wyda zaświadczenie". Z rozmowy wynikło, że przebieg ma wpływ na podatek w przypadku tak młodego auta. Jak dla mnie to niech sobie celnik zejdzie do auta i sam sprawdzi, tak poinformowałem klienta, ewentualnie niech klient zrobi fotkę wyświetlacza. Postąpiłem prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często widuję BT okresowe po raz pierwszy z wpisanym przebiegiem (pewnie dla celnego), ale nie ma podstawy prawnej żeby wykonywać BT w celu określenia przebiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celnika nie powinien obchodzić stan licznika. Jeśli UC ma podejrzenie zaniżenia wartości niech powoła rzeczoznawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to niech sobie celnik zejdzie do auta i sam sprawdzi, tak poinformowałem klienta, ewentualnie niech klient zrobi fotkę wyświetlacza. Postąpiłem prawidłowo?

 

Nie mamy podstaw, aby gdziekolwiek wpisywać stan licznika, a celnik nie ma podstaw aby skierować w takim przypadku na skp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mamy podstaw, aby gdziekolwiek wpisywać stan licznika,

Jednak część nadgorliwych autorów programów dla SKP zachęciła nadgorliwych diagnostów i jak widać co niektórym się to spodobało ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak część nadgorliwych autorów programów dla SKP zachęciła nadgorliwych diagnostów i jak widać co niektórym się to spodobało ,,,

 

To znaczy powiem tak, nie widzę w tym nic złego, ale dopóki nie ma takiego przymusu do do żadnych urzędów bym tego nie wpisywał. Czyli w elektronicznej wersji badania niech sobie będzie, ale nie na zaświadczeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w elektronicznej wersji badania niech sobie będzie,

Tak, tylko przez taki szczegół znów będą lepsze i gorsze skp (bo jedne mają te dane a inne nie ), pomimo, że przepisy tego nie wymagają,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawitał do mnie klient skierowany przez Urząd Celny celem udokumentowania przebiegu w półtorarocznym pojeździe sprowadzonym z zagranicy. Oczywiście skierowanie typu "proszę jechać na stację to diagnosta wyda zaświadczenie". Z rozmowy wynikło, że przebieg ma wpływ na podatek w przypadku tak młodego auta. Jak dla mnie to niech sobie celnik zejdzie do auta i sam sprawdzi, tak poinformowałem klienta, ewentualnie niech klient zrobi fotkę wyświetlacza. Postąpiłem prawidłowo?

 

Prawidłowo!

Bo nie mamy na SKP badania które przewidywałoby ustalanie przebiegu czy nawet odczytywanie stanu licznika. :shock:

Dodatkowo UC nie ma żadnych uprawnień do kierowania pojazdu na BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktyczny przebieg samochodu można określić wpisami w książce serwisowej potwierdzonymi w serwisie jeśli auto było serwisowane w ASO. Jeśli tego nie mamy to poświadczanie wskazań drogomierza w wersji elektronicznej badań czy na zaświadczeniu może się okazać poświadczaniem nieprawdy. Jak napisał pentagram : niech sobie UC powoła rzeczoznawcę, diagnoście nic do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla UC ważne jest czy czasami pojazd nie jest nowy w myśl przepisów. Nowy to taki, który nie ma przejechane więcej niż 6000 km lub nie minęło 6 miesięcy od dopuszczenia do ruchu. Oczywiście od nowego pojazdu jest sporo wyższa akcyza. Nie zmienia to jednak faktu że stacja diagnostyczna nie ma w zakresie obowiązku wystawiania takich zaświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stacja diagnostyczna nie ma w zakresie obowiązku wystawiania takich zaświadczeń.

Raczej, nie ma prawa!

Bo to nie należy do kompetencji SKP.

A jak takie "zaświadczenie" miałoby wyglądać... :roll:

Ktoś zna wzór takiego zaświadczenia :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla UC ważne jest czy czasami pojazd nie jest nowy w myśl przepisów. Nowy to taki, który nie ma przejechane więcej niż 6000 km lub nie minęło 6 miesięcy od dopuszczenia do ruchu. Oczywiście od nowego pojazdu jest sporo wyższa akcyza. Nie zmienia to jednak faktu że stacja diagnostyczna nie ma w zakresie obowiązku wystawiania takich zaświadczeń.

 

Nie pomyliłeś tego czasem z podatkiem VAT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak część nadgorliwych autorów programów dla SKP zachęciła nadgorliwych diagnostów i jak widać co niektórym się to spodobało

 

Mam taki "nadgorliwy" program ale mam to głęboko gdzieś :razz: u mnie wszystkie pojazdy na przeglądzie mają przebieg 1 km, ale czasem zastawiałem się jaki wpisać przebieg w przypadku naczep, przyczep, ciągników rolniczych :lol:

 

Co do przebiegu pojazdu byłbym ostrożny, jak coś to piszę wskazanie drogomierza.

To jest prawidłowa definicja :ok:ok:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe pojazdy po prostu płacą VAT - używane jedynie 160 zł, za poświadczenie, że nie płacą - ot i cała różnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi, klient miły i kulturalny, nie chciałem wprowadzić go w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal_k Możliwe, nie pamiętam szczegółów ale jakby nie patrzeć chodzi o dodatkowe pieniądze...

 

 

Spotkałem sie z tym w US.Przy rejestracji motoroweru (sprowadzony,miał ok roku)podaje sie stan licznika na deklaracji podatkowej. I tu własnie było wazne to 6000km. (mniej lub wiecej)

A prawda taka,ze przejechac 6000 samochodem a motorowerem to troche jest roznica.

I jest to tylko deklaracja klienta bez zadnych zaswiadczen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.