Skocz do zawartości

nr vin tylko 6 znaków


szyszon

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Mam na przegladzie przyczepe specjalna z Estoni ale w dokumentach i na przyczepie jest 6 znaków nr VIN. Czy musi byc odstepstwo od Ministerstwa? czy moge normalnie zrobic badanie z wynikiem pozytywnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z opinią MI przyczepa nie musi mieć numeru VIN. Wynika to z niejasnego zapisu w warunkach technicznych, który można różnie interpretować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz U 32 §11 pkt 1.1

1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w

sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz

tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie

wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz dla motocykla

zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 r., ciągnika rolniczego, pojazdu

wolnobieŜnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdu z nadanym i wybitym

numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami

 

I wszystko rozbija się o to czy dotyczy to ciągnika i pojazdu wolnobieżnego czy też wszystkich pojazdów wymienionych w tym przepisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko rozbija się o to czy dotyczy to ciągnika i pojazdu wolnobieżnego czy też wszystkich pojazdów wymienionych w tym przepisie.

Dla mnie jest oczywiste, że z tymi, znaczy tu wymienionymi pojazdami ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg tych §§ dotyczy to ciągnika rolniczego i wolnobieżnych :D

§ 6. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to pojazd samochodowy i przyczepę.

 

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz dla motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 r., ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;

 

2. Przepisy ust.1 pkt 1, 10, 11, 13 i 18 stosuje się również do przyczepy.

 

 

§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik rolniczy, leśny i pojazd wolnobieżny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi pojazdami.

§ 46. 1. Pojazd silnikowy, o którym mowa w § 44:

 

2) powinien odpowiadać warunkom określonym w § 9 ust. 1 pkt 12, § 10, § 11 ust. 1 pkt 1, pkt 5 lit. b, pkt 12, 14 i 19 oraz ust. 7 pkt 1 i 4-6.

2. Do przyczepy, o której mowa w § 44, stosuje się przepisy § 11 ust.1 pkt 1 i 12, ust. 5 oraz ust. 7 pkt 1 i 4-6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg tych §§ dotyczy to ciągnika rolniczego i wolnobieżnych :D

 

Niekoniecznie - ustęp ten dotyczy przyczepy w tym zakresie, że powinna posiadać cechę identyfikacyjną, ale niekoniecznie VIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - ustęp ten dotyczy przyczepy w tym zakresie, że powinna posiadać cechę identyfikacyjną, ale niekoniecznie VIN.

Czyli każdy z nas jak się uprze, wymyśli swoją wersję ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każdy z nas jak się uprze, wymyśli swoją wersję ???

 

Każdy może się jakoś wybronić. Jeden powie, że dotyczy to przyczepy do ciągnika i wolnobieżnego, a inny, że do wszystkich pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli czytacie w taki sposób:

numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami

 

więc pojazd z 1994 roku może ciągnąć przyczepę np z 2000 roku z numerem ramy

ale pojazd z 1995 (i młodszy) musi ciągnąć przyczepę z VIN

;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli czytacie w taki sposób:

numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami

 

Coś w tym rodzaju - tak czyta również MI. Przy czym przyczepa nie jest przypisana do konkretnego pojazdu (przed czy po 1995 r.), więc de facto żadna przyczepa nie musi posiadać numeru VIN.

 

Nie wiem czy to słuszne, ale uznałem tą interpretację MI (z tego powodu, że dotyczy to rozporządzenia wydanego przez MI). Innych, bardziej bzdurnych interpretacji, raczej nie uznaję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc de facto żadna przyczepa nie musi posiadać numeru VIN.

Pewnie coś w tym jest bo niektóre nówki sztuki krajowe homologowane nie mają VIN(rolnicza o ile dobrze pamiętam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś w tym jest bo niektóre nówki sztuki krajowe homologowane nie mają VIN(rolnicza o ile dobrze pamiętam).

 

Akurat rolnicze są wyłączone z tego wymogu na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś w tym jest bo niektóre nówki sztuki krajowe homologowane nie mają VIN(rolnicza o ile dobrze pamiętam).

 

Akurat rolnicze są wyłączone z tego wymogu na pewno.

 

Jednak Szyszon, który jak do tej pory najbardziej milczy w tym temacie, pytał o przyczepę specjalną więc nie wiem czy to nt p-py rolniczej jest odpowiedzią na jego pytanie... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc de facto żadna przyczepa nie musi posiadać numeru VIN.

 

i to jest wg mnie najbardziej trafna interpretacja tego przepisu ,chyba,że znajdzie się przyczepa przeznaczona do łączenia z samolotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli czytacie w taki sposób:

numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami

Coś w tym rodzaju

Czyli VIN ma mieć ta przyczepa której nie da się połączyć z pojazdem zarejestrowanym przed 1 styczniem !993 roku... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy końcówka tego przepisu nie jest istotna?

"...oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami..."

Jak wiemy stoi przed Szyszonem przyczepa z nadanymi numerami na podstawie odrębnych przepisów (Estońskich, chyba...), czyż to nie ma znaczenia przy podchodzeniu do tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami..."

 

Zawsze myślałem, że dotyczy to sytuacji nadania numerów przez starostę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem, że dotyczy to sytuacji nadania numerów przez starostę.

Przepis jest, jak zwykle, na tyle nieprecyzyjny, że można pod to, nawet numerator Pana Kazia podciągnąć... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis jest, jak zwykle, na tyle nieprecyzyjny, że można pod to, nawet numerator Pana Kazia podciągnąć... :)

 

Jeśli tylko Pan Kaziu ma na to "odrębny przepis" to jak najbardziej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i to jest wg mnie najbardziej trafna interpretacja tego przepisu ,chyba,że znajdzie się przyczepa przeznaczona do łączenia z samolotem
ale to już chyba prawo lotnicze i ciut inne przepisy niż PORD ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wszyscy napisali swoje interpretacje. Ale nikt nie wypowiedział się dokładnie czy mogę z wynikiem pozytywnym zrobić badanie tech?, czy n-ka i po odstępstwo niech idzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie wypowiedział się dokładnie czy mogę z wynikiem pozytywnym zrobić badanie tech?

ale to już tylko Twoja decyzja i odpowiedzialność :lol:

 

czytając "od tyłu"

2. Przepisy ust.1 pkt 1, 10, 11, 13 i 18 stosuje się również do przyczepy.

 

i wtedy mamy

§ 11. 1. Przyczepę wyposaża się:

1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r.

 

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.