Skocz do zawartości

Zabytek a dokumenty


motonita

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 150
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • motonita

    35

  • blakop

    30

  • michal_k

    21

  • markes30

    10

Więc co - chcesz żeby dla auto 1960 roku stosować dzisiejsze warunki techniczne, jeśli jest pojazdem zabytkowym?? Nie. Jego warunki można odnieść tylko do tych wymogów, które obowiązywały w chwili jego wyprodukowania. Jeśli natomiast okazałoby się, że pojazd taki nie spełnia nawet tych warunków, które obowiązywały w czasie jego produkcji to moim zdaniem może być powodem albo w ogóle nie wydania dokumentu przez SKP dla tego pojazdu, albo nałożenia bardzo poważnych ograniczeń w jego użytkowaniu (z zakazem poruszania w normalnym ruchu ulicznym włącznie).

Trochę to teoretyzowanie, bo w praktyce nie znam takiego przypadku. Ale i nie za bardzo się interesuję zabytkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjasnij mi ten pewien sens... ustawy uchylone zastepowane sa obowiazujacymi....

Siedzisz, jak twierdzisz, trochę w tej materii, więc jak wg Ciebie powinno wyglądać BT pojazdów z lat np 30 - 40, bez względu na to czy to zabytek czy normalnie eksploatowany pojazd, do jakich warunków technicznych ma być porównany?. Mówisz, że dajesz diagnoście literaturę odnośnie pojazdu, która jeżeli jest oryginalna i wiarygodna to jest z 1935 r jak sądzisz na jakich przepisach się będzie opierała? Nie traktuj tego jako złośliwości, a tylko jako podejście zdroworozsądkowego właściciela takiego pojazdu, który chce się poruszać zgodnie z literą prawa po drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzisz, jak twierdzisz, trochę w tej materii, więc jak wg Ciebie powinno wyglądać BT pojazdów z lat np 30 - 40, bez względu na to czy to zabytek czy normalnie eksploatowany pojazd, do jakich warunków technicznych ma być porównany?. Mówisz, że dajesz diagnoście literaturę odnośnie pojazdu, która jeżeli jest oryginalna i wiarygodna to jest z 1935 r jak sądzisz na jakich przepisach się będzie opierała? Nie traktuj tego jako złośliwości, a tylko jako podejście zdroworozsądkowego właściciela takiego pojazdu, który chce się poruszać zgodnie z literą prawa po drogach publicznych.

 

nie traktuje, ale kolejgo ja byłem na przegladzie junakiem z lat 60tych...

 

i sadze ze wszystko powinno sie opierac na przepisach obowiazujacych....

czyli tych:

 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030320262+2003%2403%2413&min=1

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

Dział I

Paragraf 1.1 punkt 3 ...

 

Sadze że to wyjasnia WSZYSTKIE wątpliwośći....

 

Z innej beczułki

Dział II

Paragraf 2. punkt 14-15 :) tak dla śmiechu:)

 

dalej - światła

Rozdział III

Paragraf 12. 2.... podpunkt 1

 

i teraz moje pytanie, czy zna ktos jakies obejscie tego? motorowery marki romet produkowali do lat 90tych (np modele serii 200-205) bez takowego swiatła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i teraz moje pytanie, czy zna ktos jakies obejscie tego? motorowery marki romet produkowali do lat 90tych (np modele serii 200-205) bez takowego swiatła...

 

Więc jeżeli nie jest zabytkiem to musisz go w takie światło doposażyć.I wszystko w temacie.

 

Jeśli natomiast byłby zabytkiem, to spokojnie można się podeprzeć ówcześnie panującymi warunkami technicznymi - właśnie tymi z tego uchylonego Dziennika Ustaw - i spokojnie dać sobie spokój z tym wymogiem. Diagnosta co najwyżej wpisze Ci zakaz używania pojazdów w warunkach mniejszej przejrzystości powietrza.

Teraz rozumiesz w jakim sensie te uchylone Dzienniki Ustaw na swój sposób "obowiązują" przy zabytkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zna ktos jakies obejscie tego?

tak

§ 6. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to pojazd samochodowy i przyczepę.

 

Rometa dotyczą przepisy

Dział V

Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak to to rozumie... hmm... to teraz ogolnie rzecz ujmujac.... romety zarejestrowane miedzy 1986 a 1990 w wiekszosci jezdza nielegalnie.... poniewaz nie maja stopów...

 

 

wracajac do sensu tematu...

 

wedle ustawy o ochronie zabytków, kazda techniczna rzecz majaca powyzej 40 lat (mixer sokowirówka telewizor samochod) staje sie zabytkiem.... tak wiec wszystko przed 1972 jest juz zabytkiem.... tak wiec....

 

Dział I

Paragraf 1.1 punkt 3 ...

 

tyczy sie wszystkiego co jest przed 1972 rokiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... poniewaz nie maja stopów...

3. Motorower ponadto może być wyposażony w:

4) jedno światło hamowania "stop" barwy czerwonej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedle ustawy o ochronie zabytków, kazda techniczna rzecz majaca powyzej 40 lat (mixer sokowirówka telewizor samochod) staje sie zabytkiem.... tak wiec wszystko przed 1972 jest juz zabytkiem.... tak wiec....

 

Ale nie zabytkiem w świetle ustawy Prawo o ruchu drogowym. Musisz to rozgraniczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedle ustawy o ochronie zabytków, kazda techniczna rzecz majaca powyzej 40 lat (mixer sokowirówka telewizor samochod) staje sie zabytkiem.... tak wiec wszystko przed 1972 jest juz zabytkiem.... tak wiec....

 

I z punktu widzenia tej ustawy będzie to rzecz objęta ochroną prawną przewidzianą dla zabytków. Jednak z punktu widzenia prawa o ruchu drogowym aby uznać taki pojazd za zabytek i czerpać tego jakieś prawa na tle przepisów wykonawczych do ustawy wymagane jest sformalizowanie tego faktu poprzez stosowny dokument od konserwatora zabytków, względnie pojazd musi być w zbiorach muzealnych. Czy na tle innych gałęzi prawa są wymagane inne dokumenty? Czy na tle innych gałęzi prawa sytuacja tego pojazdu wcale nie będzie go stawiać jako zabytkowego?? Zakładam, że tak. Z punktu widzenia prawa celnego być może dla uznania pojazdu za zabytek konieczne jest spełnienie jeszcze innych formalności.

 

omety zarejestrowane miedzy 1986 a 1990 w wiekszosci jezdza nielegalnie.... poniewaz nie maja stopów...

 

 

Całkiem możliwe. Tak samo jak kupiony dziś w salonie skuter jadący 70 km/h z pewnością jeździ "nielegalnie" 8)

 

Rozmawiamy tu bowiem o teorii prawa, a nie o tym jak to prawo jest w praktyce w tym kraju przestrzegane i respektowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mogł bys podac dokładnie paragraf punkt podpunkt gdzie to pisze? to było do kolegi ci podał podstawe do tego ze nie musi motorower miec stopu...

 

[ Dodano: 19-07-2012, 10:10 ]

Ale nie zabytkiem w świetle ustawy Prawo o ruchu drogowym. Musisz to rozgraniczyć.

 

tu kolego masz racje ok

 

Jacdiag a mozesz podac dokładnie gdzie to w ustawie pisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, czyli definicje:

 

39) pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z punktu widzenia tej ustawy będzie to rzecz objęta ochroną prawną przewidzianą dla zabytków. (...) Czy na tle innych gałęzi prawa są wymagane inne dokumenty? Czy na tle innych gałęzi prawa sytuacja tego pojazdu wcale nie będzie go stawiać jako zabytkowego?? Zakładam, że tak.

 

Własnie nie... kiedys bylo głośne złapanie kogos jak na ukraine wywoził stary mixer zelmera.... i tu nie zartuje... długo sie to wlekło... mixer został w polsce a sprawe umozono ale była....

Z punktu widzenia prawa celnego być może dla uznania pojazdu za zabytek konieczne jest spełnienie jeszcze innych formalności.

 

całkiem mozliwe, na prawie celnym nie znam sie nic a nic... jest mi ono oprostu niepotrzebne gdyz gustuje w naszej rodzimej motoryzacji...

 

Całkiem możliwe. Tak samo jak kupiony dziś w salonie skuter jadący 70 km/h z pewnością jeździ "nielegalnie" 8)

 

Rozmawiamy tu bowiem o teorii prawa, a nie o tym jak to prawo jest w praktyce w tym kraju przestrzegane i respektowane.

 

dlatego w inny temacie chce by moj komar jezdzacy 46 był motocyklem

 

[ Dodano: 19-07-2012, 10:16 ]

Art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, czyli definicje:

 

39) pojazd zabytkowy – pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;

 

 

tak tak co do tego nie mam watpliwosci poprostu zakreciłem sie i zapomniałem o tym:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie nie...

 

Na pewno? Nawet tu na forum jest temat - opinia rzeczoznawcy, decyzja konserwatora, a Urząd Celny nie widzi tego jako zabytek 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie to pisze? to było do kolegi ci podał podstawe do tego ze nie musi motorower miec stopu...

nie osłabiaj ... :razz:

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

Dział V

Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego

§ 53.

3.

4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

blakop napisał/a:

motonita napisał/a:

Własnie nie...

 

 

Na pewno? Nawet tu na forum jest temat - opinia rzeczoznawcy, decyzja konserwatora, a Urząd Celny nie widzi tego jako zabytek

 

 

owszem... urzad celny raz stary mixer uwaza za zabytek, a innym razem forda T nie uzna za zabytek... i jak juz nie raz pisałem tym panom zrobił bym od nowa ustawe.... bo sa bezkarni....

 

na szczescie moim zainteresowaniem sa pojazdy produkcji polskiej:)

 

[ Dodano: 19-07-2012, 17:33 ]

Jacdiag napisał/a:

nie osłabiaj ...

 

 

przepraszam i dziekuje...

 

[ Dodano: 22-09-2012, 20:15 ]

no wiec wczoraj moja skoda nieprzeszła badania zgodnosci:)

 

o 0,5 % przekroczona norma spalin :)

26% roznicy w hamowaniu tylnich koł :)

 

no i oczywiscie.... niezgodnosc numeru VIN:):) musiałem panu z reki zabierac dowod rej... bo cos nie chciał oddac:)

 

w poniedziłałek dalsza wojna;p;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o 0,5 % przekroczona norma spalin :)

26% roznicy w hamowaniu tylnich koł :)

 

A który to przepis podaje tą normę? :cool:

 

musiałem panu z reki zabierac dowod rej... bo cos nie chciał oddac:)

 

Literalnie ten dowód nie był potrzebny. Przy badaniu zgodności nie porównuje się danych z zapisami w DR, więc tym bardziej nie było podstawy do jego zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i mam juz badanie zgodnosci...

 

jak dostałem papierek to troche z panem porozmawiałem:) nie do wszystkiego był tak pozytywnie nastawiony:)

 

no ale i tak nie jest zle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

bardzo proosta rzecz,

 

mowisz ze stoi to u ciebie 5 lat, dajesz na to 2 swiadków, mowisz ze kupiłes to za 200 zł, od niewiesz kogo albo zmarlaka idziesz do sonda sprawa w sadzie podatek, wpis do ewidencji pojazdów zabytkowych badanie zgodnosci rejestracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby kto mógł zapodać ogólnikowy kosztorys i sztukę dreptania po urzedach...to ?

 

Może najpierw nakreśl sytuację pojazdu. Są do niego jakiekolwiek dokumenty? Był wyrejestrowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.