Skocz do zawartości

ZMIANA PODRODZAJU


mmiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy czy my DIAGNOŚCI mamy prawo ingerować w Podrodzaj. I czy mając działalność "Mechanika Pojazdów" i PKD45.20.Z można zmienić podrodzaj samochodu ciężarowego do 3,5 T.

Dodam że jest mi znane jakie czynności są w PKD:

 

Podklasa ta obejmuje:

- naprawy, konserwację i przebudowę pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), takie jak:

· naprawy mechaniczne,

· naprawy elektryczne,

· naprawy elektronicznych systemów wtryskowych,

· przeglądy,

· naprawy nadwozia,

· naprawy części,

· mycie, polerowanie itp.,

· lakierowanie i malowanie,

· naprawy szyb i okien,

· naprawy siedzeń samochodowych,

- naprawy opon i dętek, zakładanie lub wymiana,

- wykonywanie zabiegów antykorozyjnych w pojazdach samochodowych, z wyłączeniem motocykli,

- instalowanie części i akcesoriów w pojazdach samochodowych (niebędące częścią procesu produkcji), z

wyłączeniem motocykli.

 

 

Podklasa ta nie obejmuje:

- bieżnikowania i regeneracji opon, sklasyfikowanego w 22.11.Z,

- konserwacji i naprawy motocykli, sklasyfikowanych w 45.40.Z,

- wykonywania badań silników, pojazdów samochodowych itp., sklasyfikowanego w 71.20.B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się ,gdyż jest Peugeot -Partner -w homologacji [furgon] i klijent chce zmiany podrodzaju na Van w wiadomym celu. Twierdzi ,że ma kto mu zrobić . Dopytując się wśród znajomych Diagnostów dowiedziałem się ,że tylko Producent określa podrodzaj. I teraz już sam nie wiem.

 

[ Dodano: 28-08-2012, 20:38 ]

Z drugiej strony patrząc , przykład -- jest pojazd na Pierwszym Badaniu to tez w niektórych sytuacjach określamy przecież porodzaj

 

przykład inny -samochód ciężarowy cysterna ,zwalam beczkę i zakładam skrzynię ,już zmieniam podrodzaj. Czy nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytując się wśród znajomych Diagnostów dowiedziałem się ,że tylko Producent określa podrodzaj. I teraz już sam nie wiem

 

Akurat furgon i VAN mogą się fizycznie niczym nie różnić. Natomiast zmiana podrodzaju jest często stosowana po zmianach konstrukcyjnych - np. po demontażu kontenera i zamontowaniu w jego miejsce skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pogniewaj się ,ale zbyt dużo mi nie pomogłeś. Można czy nie ???

 

Wiem, bo nie wiedziałem, że chodzi de facto o zmianę bez zmiany ;) W moim WK jeśli przy badaniu dodatkowym na VAT1 diagnosta określi podrodzaj jako VAN (a był furgon) to po prostu zmienia się na VAN i wpisuje VAT1. Z tego co zauważyłem to nikt nie wnika w pierwotną homologację, więc i ja się nie wychylam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być mało ciekawie, gdy NIK w to wniknie ... :x

 

Bardzo często jednak nie ma homologacji, więc i nie ma w co wnikać ;)

 

A gdzie przy ustalaniu rodzaju VAT-u jest mowa o homologacji:

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko Producent określa podrodzaj

 

Aha - czyli jak masz DIP, czy opis zmian gdzie trzeba taką pozycję (podrodzaj) wpisać, to dzwonisz do producenta (no bo akurat z polskiego, ale i wielu zagranicznych DR to nie wynika). No fajnie fajnie - chwali się. I co - tak od razu producenci Ci odpowiadają?? A klient co - czeka? Czy umawiasz się na badanie na inny dzień? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie przy ustalaniu rodzaju VAT-u jest mowa o homologacji:

 

Marek, jeszcze w lutym pisałeś,,,

"CYTAT" Lepiej "pomęcz" poprzedniego właściciela albo producenta :lol:

bo musisz mieć fizycznie tę homologację lub zaświadczenie że ten pojazd jest tak hmologowany.... wielozadaniowy van"

 

To jest potrzebna homologacja, czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się ,gdyż jest Peugeot -Partner -w homologacji [furgon] i klijent chce zmiany podrodzaju na Van w wiadomym celu.(...)

Niestety ja nie wiem po co :razz:

Przecież jak furgon to na stację i VAT 4 i po kłopocie ;)

Dla klienta nie ma to znaczenia czy VAT -1 ; czy VAT -4.

Ważne że VAT

A jeżeli tak nie jest to niech zmieni księgową :evil:

Oczywiście zamiast podrodzaju :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się ,gdyż jest Peugeot -Partner -w homologacji [furgon] i klijent chce zmiany podrodzaju na Van w wiadomym celu.(...)

Niestety ja nie wiem po co :razz:

Przecież jak furgon to na stację i VAT 4 i po kłopocie ;)

Dla klienta nie ma to znaczenia czy VAT -1 ; czy VAT -4.

Ważne że VAT

A jeżeli tak nie jest to niech zmieni księgową :evil:

Oczywiście zamiast podrodzaju :evil:

 

Dobrze powiedziane :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy umawiasz się na badanie na inny dzień? :)

 

Nie kolego "blakop" nie umawiam się na drugi dzień , co do określenia BB lub AF to są jeszcze określone wzory. Do Producentów też nie dzwonię , ale to nie oto chodzi aby podśmiewać się tylko pomóc w odpowiedzi --PRAWDA. Bo nadal nikt tu na forum nie napisał konkretnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytując się dzisiaj w ustawy i rozporządzenia oraz pomoce naukowe z różnych szkoleń jestem zdania ,ze jak można zmienić rodzaj pojazdu można i wiele innych rzeczy -w tym podrodzaj również .Tylko trzeba to dobrze przemyśleć ,aby robiąc takie badanie pojazdu w którym dokonano zmian konstrukcyjnych ,czy faktycznie ich dokonano i czy dokonano ich zgodnie z zapisami prawa co diagnosta nie jednokrotnie posiadając swoja wiedzę ,wyposażenie SKP oraz dostęp do dokumentacji który jak wiadomo jest znikomy dostaje galimatiasu w głowie bo zastanawia się czy robię źle czy dobrze. Czy na tym ma polegać ta praca -jak saper na polu minowym - ryzyko wpisane w zawód :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytując się dzisiaj w ustawy i rozporządzenia oraz pomoce naukowe z różnych szkoleń jestem zdania ,ze jak można zmienić rodzaj pojazdu można i wiele innych rzeczy -w tym podrodzaj również .

Najłatwiej wtedy kiedy zmieniasz z osobowego na ciężarowy, albo ograniczasz ilość miejsc w ciężarowym do jednego rzędu siedzeń.

Nie ma problemu żeby pojazd określić jako VAN zgodnie klasyfikacją na podstawie prawa o ruchu drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej wtedy kiedy zmieniasz z osobowego na ciężarowy, albo ograniczasz ilość miejsc w ciężarowym do jednego rzędu siedzeń.

Nie ma problemu żeby pojazd określić jako VAN zgodnie klasyfikacją na podstawie prawa o ruchu drogowym.

 

I tu masz "Marek" rację. :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jak furgon to na stację i VAT 4 i po kłopocie

taki furgon nie łapie się pod 4

 

Obrazek

A dlaczego :?:

Jeżeli ktoś wydał homologację, że jest to furgon to dlaczego ja mam podważać homologację.

Mam być mądrzejszy od tych co prowadzili badania przez lata i sprawdzali czy jest to furgon :?:

Interpretacje co to jest furgon lepsze lub gorsze nie interesują mnie.

Jest zapisane furgon w homologacji czy nie :?:

 

[ Dodano: 30-08-2012, 09:20 ]

"pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy

i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie

oddzielne elementy pojazdu"

Może ktoś mnie uświadomi co to znaczy konstrukcyjnie oddzielne elementy :evil:

Bo furgon na pewno to ma :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu żeby pojazd określić jako VAN zgodnie klasyfikacją na podstawie prawa o ruchu drogowym.

 

 

I tu masz "Marek" rację. :ok

 

No właśnie - Marek1 ma rację, więc nie pisz mniodzio, że może to zrobić tylko producent.

 

dlaczego ja mam podważać homologację

 

A kto i w którym momencie każe Ci tu cokolwiek podważać?? Przy badanu VAT masz stwierdzić, czy pojazd jest (a więc czy może być) klasyfikowany do danej grupy - NIE MASZ NATOMIAST SPRAWDZAĆ CZY JEST TAK HOMOLOGOWANY NA PODSTAWIE PRZEPISÓW O HOMOLOGACJI - bo przepisy takiego obowiązku nie formułują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc nie pisz mniodzio, że może to zrobić tylko producent.

 

 

Kolego "blakop" ja widzę ,że mnie nie rozumiesz lub dokładnie nie przeczytałeś mojego postu.

Ja w życiu nie pisałem że określa Producent , natomiast napisałem że dowiedziałem się od kilku Diagnostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.