Skocz do zawartości

Przyczepa Autosan D35 sprowadzona z Holandi


julian

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie.Przyczepa Autosan D35 sprowadzona z Holandi.Jedynym dokumentem

jest umowa kupna.Czy na podstawie tego"dokumentu" można zrobić pierwsze badanie i czy można przyczepę zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Przyczepa Autosan D35 sprowadzona z Holandi.Jedynym dokumentem

jest umowa kupna.Czy na podstawie tego"dokumentu" można zrobić pierwsze badanie i czy można przyczepę zarejestrować.

 

1. Nie ma pierwszego badania, jak już okresowe przed pierwszą rejestracją.

2. Klient musi się udać do WK i tam zorganizować TR + PC, wtedy możesz robić badanie z ad1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Klient musi się udać do WK i tam zorganizować TR + PC, wtedy możesz robić badanie z ad1.

 

Nic podobnego. Ustawa mówi, że badanie wykonuje się przed I rejestracją, więc żaden dokument nie jest do niego potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa mówi, że badanie wykonuje się przed I rejestracją, więc żaden dokument nie jest do niego potrzebny.

Jednak Julien musi się spieszyć...

Bo po 07.10.2012 będzie musiał mieć co najmniej tablice rejestracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli nie rady z polskiego WK to stąd na pewno :

 

Da radę. Tylko po co? Brak tablic powinien dawać wynik N wyłącznie przy pojeździe zarejestrowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak tablic powinien dawać wynik N wyłącznie przy pojeździe zarejestrowanym.

Niestety!

Zapisy w DzU 996 z 2012 nie pozostawiają wątpliwości.

Brak TR to UI i nic nt. tego, co w przypadku gdy pojazd nie jest zarejestrowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.Przyczepa Autosan D35 sprowadzona z Holandi....
WOW, nie wiedziałem że takie coś szło do Holandii, Ursusy, Zetory owszem ale takie małe przyczepki ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy badaniu technicznym przed pierwsza rejestracją przecież większość sprowadzone na lawecie bez tablic,a wracając do tematu to chyba ciekawy sposób zarejestrować przyczepę bez dokumentów,niektóre WK wymagają zaświadczenia od odpowiednika naszej gminy że takowy pojazd był tam uzytkowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre WK wymagają zaświadczenia od odpowiednika naszej gminy że takowy pojazd był tam uzytkowany

 

Bezprawnie. Żaden przepis nie pozwala na wymaganie takiego zaświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Bezprawnie. Żaden przepis nie pozwala na wymaganie takiego zaświadczenia.

 

Hmm, tutaj nie byłbym taki pewien. Jeżeli opierasz się wyłącznie na PORD to masz rację, ale ja bym zastosował art 6, 7 oraz 75 Kpa i już masz gotową podstawę prawną. Natomiast czy dokument z holenderskiej gminy jest właściwym dokumentem to już bym się spierał, ja raczej wymyśliłbym coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tutaj nie byłbym taki pewien. Jeżeli opierasz się wyłącznie na PORD to masz rację, ale ja bym zastosował art 6, 7 oraz 75 Kpa i już masz gotową podstawę prawną.

 

Absolutnie. Polecam art. 220 par. 2 KPA. Żaden przepis prawa tego nie nakazuje, więc nie można żądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK - jeśli by chciał koniecznie i uznał za słuszne, może sobie sam z siebie na tych podstawach co mówisz, czyli:

 

art 6, 7 oraz 75 Kpa

 

sam sprawdzać i potwierdzać dane w Holandii. Proszę bardzo. Ale na pewno nie może obarczać tym obowiązkiem strony. Oczywiście wszystko niech sobie trwa ustawowe 30 dni, bo powyżej tego terminu to już bym skarżył WK o przewlekłość i sprawa do SKO by leciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu się z wami nie zgodzę. Ciężar udowodnienia faktu że pojazd nie był rejestrowany leży po stronie wnioskodawcy. To tak jakby do wniosku o rejestrację nie załączać DR, gdyż urzędnik sam sobie powinien sprawdzić fakt rejestracji pojazdu. Poza tym w zasadzie organ nie ma prawa przyjmować od wnioskodawcy oświadczenia o tym, że pojazd nie podlegał rejestracji za granicą jeżeli wymóg złożenia takiego oświadczenia nie jest wymogiem ustawowym. Do Holandii to ja mogę sobie napisać żęby zweryfikować treść przedłożonego dokumentu, natomiast nie mam prawa gromadzić za stronę materiału dowodowego. Zapewniam, że w tej sprawie SKO będzie trzymać stronę urzędu. i skończyło się jak opisałem wyżej.

Oczywiście to moje stanowisko i nie chcę wdawać się w polemikę. Róbta jak chceta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urząd nie może wymagać poświadczania stanu faktycznego, które jest mu znane. Oficjalne stanowisko jednostek konsularnych NL w tej sprawie było i jest szeroko publikowane - kanałami nie tylko dyplomatycznymi. Są okólniki MI, jest wewnętrzny system informacji dla starostw, gdzie te informacje są przesyłane.

Starostwo zatem wie Z URZĘDU, że taki, a taki pojazd ie jest tam rejestrowany i w tym układzie nie może żądać od strony żadnych zaświadczeń, bo łamie podstawy kpa.

 

I nie zapewniaj nic w imieniu SKO, bo każde SKO w kraju jest w stanie orzec co innego, a nikt z nas nie jest wszech wiedzący ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, wystarczy więc kupić dowolną przyczepę rolniczą w Holandii, i z automatu przyjmujesz że była tam eksploatowana. Czyli sprytny Polak juma przyczepę Hansowi z pola koło Frankfurtu, przedkłada umowę z "Holendrem" i pojazd jest zarejestrowany, bo tak każą ci głupie pisma. Nikt nie zabrania urzędnikowi myśleć, a dobrze uzasadniona potrzeba przedłożenia dodatkowych dokumentów pozwoli obronić decyzję przed organem odwoławczym. Ale nie spierajmy się już oto, każdy robi jak uważa i każdy z nas ponosi odpowiedzialność za podjętą decyzję. Ja w takich przypadkach wolę być lekko nadgorliwy niż ślepy i głuchy na pewne niepokojące sygnały.

 

I jeszcze pytanko z inej strony - rejestrujecie to jako import jednostkowy? W końcu to pierwsza rejestracja pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - najlepiej ze wszystkich obywateli tego kraju zrobić złodziei i kazać im przynosić zaświadczenia od sołtysa...

Żenada?? Czy to dobre słowo??

 

Kolego - jak dla mnie możesz przed wpuszczeniem mamy do domy poprosić ją o dowód osobisty i skonfrontować ją z tatą, czy to na pewno TA kobieta... Naprawdę możesz... Tylko nie próbuj sobie wmawiać, że to w imię praworządności :P

 

Jeśli pisemne stanowiska organów konsularnych danego kraju przekazujące informację w danej dziedzinie nazywasz "głupimi pismami".... to jak nazwać pismo, które otrzymasz od miejscowego sołtysa w kwestii tej przyczepy? :) Ono już nie będzie głupie?? :evil:

A w ogóle kto miałby je wystawić? Sołtys? A może jakaś rada?? Nooo i skąd wiedzieć kto jest tym sołtysem?? Wiem!!! Oprócz zaświadczenia o pojeździe, jeszcze by się przydało takie zaświadczenie, że ten sołtys, to faktycznie jest sołtys - no nie?

 

Nie - nie rejestruje się tego u nas jako import jednostkowy, choć z literalnego punktu widzenia faktycznie powinno tak być. W praktyce prowadzi to do pewnych absurdów wynikających z faktu, że nasze przepisy nie przewidują procedur w przypadku pojazdu dopuszczonego do ruchu w drodze innej niż rejestracja (w tej czy innej postaci).

 

Zarejestrowałem w swoim życiu więcej takich przyczep, niż nie jeden z Was widział - i jakoś dziwnie sen mam spokojny... Nie jest mi też znany ani jeden przypadek nieprawidłowości z tym związanych, które musiałby być rozpatrywane przez organ odwoławczy. Dotyczy to również ciągników, quadów, motorowerów (w wybranych krajach) itd...

A co z przyczepami w ogóle z Anglii? :) Zaśw.od Królowej Elżbiety kolega by wymagał, czy jak? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiesz, że ta przyczepa Autosan nidgy Holandii nie widziała, a gościu po prostu dokumentów nie ma. Nie mógł zrobić na SAM-a to robi na "Holendra". Co do sołtysa to lekko przegiąłeś, ale powiem ci że RDW wystawia zaświadczenie bez problemu, wystarczy o to wystąpić. Ponadto funkcjonują w obiegu inne dokumenty potwierdzające eksploatację w danym kraju np. ubezpieczenie pojazdu, dokument podatkowy etc.

Kończę dyskusję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiesz, że ta przyczepa Autosan nidgy Holandii nie widziała

 

Bo??

Mnóstwo szło na eksport. A gość jakby chciał kombinować powiedziałby, że z Anglii.

Więc sprawdzaj gdzie chcesz - w ubezpieczalniach, na stacjach paliw, w sklepie z oponami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale powiem ci że RDW wystawia zaświadczenie bez problemu, wystarczy o to wystąpić. Ponadto funkcjonują w obiegu inne dokumenty potwierdzające eksploatację w danym kraju np. ubezpieczenie pojazdu, dokument podatkowy etc.

 

Wskaż w art. 72 PORD podstawę na ich wymaganie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mnóstwo szło na eksport. A gość jakby chciał kombinować powiedziałby, że z Anglii.

Więc sprawdzaj gdzie chcesz - w ubezpieczalniach, na stacjach paliw, w sklepie z oponami...

A nie prościej w bazach służb policyjnych? Jeżeli skradziona i zgłoszona to figuruje w bazie i zakup bezpośrednio od holendra to poświadczenie nieprawdy a w efekcie paserstwo lub skarbówka się przypomni.

 

PS: jak pisałem wcześniej - ciągników i kombajnów to poszło na zachód dużo ale przyczepy? Pierwsze słyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż w art. 72 PORD podstawę na ich wymaganie.

 

art. 72 Pord nie jest zamkniętym katalogiem dokumentów, które możesz żądać do postępowania administracyjnego. Ustawa Pord wyraźnie stanowi, że w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy zastosowanie ma Kpa, a tutaj kłania się już art. 75 Kpa.

Ale to wszystko zależy od urzędnika - albo ogranicza się tylko do art. 72 Pord, albo chce iść dalej i wzywa o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Jeżeli dobrze uzasadnisz potrzebę przedłożenia dokumentów to jest wszystko ok. Oczywiście odrzucam zasadę "Żądam, bo mi się tak podoba".

Chcę żeby było jasne - tu nie o chodzi o robienie na złość klientowi, lecz rzetelne zbadanie stanu faktycznego i tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art. 72 Pord nie jest zamkniętym katalogiem dokumentów, które możesz żądać do postępowania administracyjnego.

 

Ale de facto jest katalogiem zamkniętym dokumentów niezbędnych do rejestracji, a o to właśnie wnioskuje klient - o rejestrację.

 

Ustawa Pord wyraźnie stanowi, że w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy zastosowanie ma Kpa, a tutaj kłania się już art. 75 Kpa.

 

Poproszę o podstawę prawną - chyba nie naciągasz art. 65i do całej ustawy?

 

albo ogranicza się tylko do art. 72 Pord, albo chce iść dalej i wzywa o dostarczenie dodatkowych dokumentów.

 

Bezprawnie.

 

tu nie o chodzi o robienie na złość klientowi, lecz rzetelne zbadanie stanu faktycznego i tylko tyle.

 

To badaj sobie stan faktyczny, ale nie żądaj od klienta dokumentów, których nie ma obowiązku przedkładać urzędnikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa Pord wyraźnie stanowi, że w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy zastosowanie ma Kpa

 

Akurat ustawa tak nie stanowi Robercie. Ten zapis w przepisach owszem jest - ale w rozporządzeniu, a nie w ustawie. A w którym, to już sam sobie sprawdź ;)

 

art. 72 Pord nie jest zamkniętym katalogiem dokumentów

 

Przepraszam, ale jesteś w ABSOLUTNYM BŁĘDZIE. Jest to katalog jak najbardziej zamknięty. Istotą tego przepisu jest natomiast to, że pewne dokumenty są w nim określone w sposób na tyle ramowy, że trudno jednoznacznie je określić. Są też pewne dokumenty nie wymienione w art. 72, ale wskazane w innych miejscach ustawy, których żądanie oczywiście też można uzasadnić. Art. 72 ma charakter stricte enumeratywny z puntu widzenia prawa - warto o tym pamiętać.

 

Art. 75 kpa... Dobrze prawisz... I właśnie ten artykuł umożliwia Ci odebranie stosownego oświadczenia od właściciela. Tryb ten jest wręcz wskazywany oficjalnie przez ministerstwo jako najwłaściwszy w tych wypadkach. Naczelne zasady kpa to między innymi prowadzenie postępowania w sposób możliwie najprostszy i najmniej uciążliwy dla obywatela, a do tego ma ono pogłębiać zaufanie do organów publicznych (z pewnością wychodzenie z założenia, że klient "na pewno kręci" temu nie służy).

 

Niejako na przeciw tym tezom kpa wychodzi instrukcja w sprawie rejestracji, która szczegółowo określa jakim celom służy tak naprawdę rejestracja czasowa - m.in. właśnie po to, abyś potwierdził sobie wszystkie fakty i okoliczności jakie uznasz za stosowne. Dodatkowo urzędy są wyposażone w odpowiednie instrumenty (zarówno pod katem prawnym, jak i technicznym) do badania takiego stanu rzeczy. W komputerze masz więc pod ręka dzięki aplikacji IDS wszelkie informacje na temat rejestracji z państw członkowskich (wystarczy poszukać), adresy i dane kontaktowe tych organów, a jednym kliknięciem wysyłasz sobie zapytanie do systemu SIS, aby określić czy pojazd jest poszukiwany w którymkolwiek kraju strefy Schengen (i nie tylko w praktyce).

 

Ty zaś chcesz żądać od właściciela bliżej nieokreślonego dokumentu, o bliżej nieokreślonej treści, wystawionego przez nieokreślony bliżej organ w celu... no właśnie - w jakim? :) A wszystko tylko dlatego, że Tobie to nie pasuje, że krajowy producent wyeksportował przyczepę za granicę, do kraju, w którym są odmienne od krajowych przepisy...

 

PARANOJA... :razz::razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.