Skocz do zawartości

Kilka pytań z teorii


htcc

Rekomendowane odpowiedzi

Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm:

 

§ 4. 1. Przez oś pojedynczą rozumie się oś oddaloną od osi sąsiedniej o więcej niŜ 1,8 m lub dwie sąsiednie osie oddalone od siebie o mniej niŜ 1 m, a przez oś wielokrotną - zespół złoŜony z dwóch lub więcej osi, zwanych "osiami składowymi", w którym odległość między sąsiednimi osiami składowymi jest nie mniejsza niŜ 1 m i nie większa niŜ 1,8 m.

 

3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem wejścia w zycie rozporządzenia, dla których przez oś pojedynczą rozumie się oś oddaloną od osi sąsiedniej o więcej niŜ 2m lub dwie sąsiednie osie oddalone od siebie o mniej niŜ 1 m, a przez oś wielokrotną - zespół złoŜony z dwóch lub więcej osi, zwanych "osiami składowymi", w którym odległość między sąsiednimi osiami składowymi jest nie mniejsza niŜ 1 m i nie większa niŜ 2 m.

 

O jakie rozporzadzenie chodzi i jaki jest jego dzien wejscia w zycie?

Rozporządzenie min. infrastruktury z 31.12.2002 czy Dz.U. zdnia 26.02.2003 czy jeszcze inna data?

 

 

I 2 pytanie.

Czy przy badaniu pojazdu sprowadzonego z zagranicy zawsze nalezy wykonac pomiar geometrii kół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    9

  • htcc

    9

  • mik8181

    8

  • Jacdiag

    6

Dz.U. 2003 nr 32 poz. 262

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Tekst aktu: pdf D20030262.pdf

Tekst ogłoszony: pdf D20030262.pdf

Status aktu prawnego: obowiązujący

Data ogłoszenia: 2003-02-26

Data wydania: 2002-12-31

Data wejścia w życie: 2003-03-13

Data obowiązywania: 2003-03-13

Organ wydający: MIN. INFRASTRUKTURY

 

za internetowym systemem aktów prawnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj przy I z zagranicy nie wykonujemy geometrii kół, ale za to muszą być tablice!

 

A w jakim Dz.U. moge znalezc o tym informacje?

 

Data ogłoszenia: 2003-02-26

Data wydania: 2002-12-31

Data wejścia w życie: 2003-03-13

 

Ehh trzy różne daty... :-?

Ale wszystko się zgadza:

 

§ 61. Rozporządzenie wchodzi w Ŝycie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

3. pytanie.

 

Hamulce uwaŜa się za sprawne, jeŜeli wymagana skuteczność jest uzyskiwana bez nadmiernego odchylenia prostoliniowego toru ruchu pojazdu i nadmiernych drgań.

 

Czy jest gdzies napisane ile wynosi nadmierne odchylenie prostoliniowe toru ruchu pojazdu?

 

Czy dla jednego diagnosty granicą może być 5cm/1metr a dla innego 50cm/m? :shock:

 

O drgania juz nie pytam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele rzeczy oceniamy subiektywnie w sposób organoleptyczny. Niektóre parametry są określone inne nie. W nowym rozporządzeniu 996 ta sama usterka może skutkować w trójnasób i nikt nam nie określa dokładnie kiedy UD, UI. USZ. Trzeba się do tego faktu w naszym fachu przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZslawZ, jak to nie wykonujemy kontroli geometri? par2.1 3d??? oraz zał1 punkt 2.4???

 

[ Dodano: 10-10-2012, 17:32 ]

ZslawZ, badanie po raz pierwszy w kraju jest badaniem okresowym a to Zakres OBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZslawZ, jak to nie wykonujemy kontroli geometri?

 

No geometrii nie robimy.

 

oraz zał1 punkt 2.4???

Porównaj sobie ze starą tabelą ze 155 - zobaczysz różnicę.

 

par2.1 3d???

 

noooo... ustawienie kół to nie geometria... szczegół, ale jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj, ale ja nie twierdzę, że robimy geometrię ale przyżądy trzeba założyć i ja sprawdzić a świadczy o tym, że trzeba zrobić kompensację bicia koła a na płycie wstępnej zbierzności niestety tego się nie da zrobić.

 

[ Dodano: 10-10-2012, 17:42 ]

No ale to tylko moja interpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przyżądy trzeba założyć i ja sprawdzić a świadczy o tym, że trzeba zrobić kompensację bicia koła

 

No właśnie już nie trzeba. Porównaj zapis z tabelką ze 155 - jest różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet same usterki mówią o "wartość zbierznośći wykracza poza dopuszczalne granice dla danego typu pojazdu."

A po drugie jak sprawdzić kompensacje bicia koła nie zakładając przyżądów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj, mam 155 przed nosem widzę różnice

 

I nie widzisz, że BYŁO dla pojazdu zza granicy dodatkowa kontrola, pomiar geometrii a JEST ustawienie kół (bez wyszczególnienia czy zza granicy), kontrolę przeprowadza się na urządzeniu ogólnej oceny (płyta), DOPUSZCZA SIĘ wykonanie zbieżności

 

 

W/g Ciebie nie ma różnicy?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj, Szanowny kolego jest różnica i to duża tu się z Tobą zgodzę. Ale zawsze jest jakieś ale ta kompensacja bicia koła mnie bardzo intryguję bo na płycie jej nie zrobisz a badanie pierwsze w kraju jest też badaniem okresowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ta kompensacja bicia koła mnie bardzo intryguję bo na płycie jej nie zrobisz

 

A po co mam robić jak jest potrzebna do pomiaru zbieżności a nie do oceny ustawienia kół. Teraz robisz ocenę ustawienia kół na płycie a MOŻESZ zrobić pomiar urządzeniem (z kompensacją) i dla aut krajowych i dla zagranicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę do domu, muszę chyba walnąć sobie coś mocniejszego...

 

Nara. Przemyśl sobie dobrze co napisałem i dobrze wczytaj się w tą rubrykę "ustawienie kół". Albo nie, nie wczytuj się dobrze, bo jeszcze coś wymyślisz innego :D

 

Pozdr. Do później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam! poszukuję odpowiedzi na pytanie dotyczące sposobu przeprowadzania pierwszego BT pojazdu wyprodukowanego w ilości 1 szt. rocznie. Miałem taka opisówkę we wrześniu i poległem. Szukam tego w Dz.U. ale nie potrafię znaleźć. Może ktoś wie gdzie szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.