Skocz do zawartości

zmiany konstrukcyjne w nowym pojeździe


drogba

Rekomendowane odpowiedzi

To nowy, seryjny pojazd można zarejestrować bez świadectwa homologacji?

 

To nie jest pojazd "seryjny", gdyż dokonano w nim zmian przed pierwszą rejestracją. Powinno być nowe świadectwo homologacji, ale jest wyjątek - tzw. produkcja (zabudowa) 1 sztuki tego typu rocznie jest zwolniona z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

 

Podstawa prawna - art. 68 ust. 17 PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o takie badanie powinien wystąpić importer lub producent a nie jednostka która zakupiła ten pojazd w Polsce.

 

Niby dlaczego? Każdy może wystąpić o takie badanie, bo nie ma żadnego znaczenia kto występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o takie badanie powinien wystąpić importer lub producent a nie jednostka która zakupiła ten pojazd w Polsce.

 

skowerek - wystąpi ten kto będzie chciał i tak jak się strony dogadają... Zresztą - jakie to ma znaczenie kto podjedzie na SKP?? :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę to tak nie jest. W PORD nie ma nic na temat jak badać pojazd wyprodukowany lub importowany w ilości jednej sztuki rocznie.

DIP dla pojazdu wyprodukowanego lub importowanego w ilości jednej sztuki rocznie wykonywało się tylko wg Dz.U.2003.227.2250 , ale on już nie obowiązuje.

Pojazd nowy co do którego została wykonana zabudowa z homologacją przez podmiot dokonujący montażu lub zabudowy pojazdów Atr 68 ust 4 PORD powinno być wykonane max na zlecenie WK ustalenie danych lub opis zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd nowy co do którego została wykonana zabudowa z homologacją przez podmiot dokonujący montażu lub zabudowy

 

Po co w takim przypadku badanie ::?

 

Masz homologację i fakturę i rejestrujesz po co badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd, który ma homologację nie podlega żadnym badaniom.

Natomiast taki, który nie posiada homologacji (tzw. zabudowa jednostkowa) podlega OBT. Co Ty kombinujesz skowerek? Bo nie nadążam za Tobą.

PoRD mówi jasno - każdy pojazd podlega OBT, a po raz pierwszy jest ono przeprowadzane PRZED pierwszą rejestracją w kraju. Od tej reguły są wyjątki - m.in. ta, że jak pojazd ma homologacje, to temu badaniu nie podlega. Pojazd zabudowany jednostkowo nie ma, więc podlega! Art. 81.3. PoRD określa to jasno - 996 tez się do tego odnosi, więc robisz OBT + DIP, a nie żadne zmiany konstrukcyjne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasno to mówi Art 68 ust.5

Za producenta, o którym mowa w ust. 1, uważa się również podmiot dokonujący montażu lub zabudowy pojazdów.

W tym przypadku jest to pojazd kupiony w kraju dla którego wydano Świadectwo homologacji,oraz zabudowa dla której też powinno być uzyskane Świadectwo homologacji. To co ty mi mówisz o pojeździe wyprodukowanym w w ilości jednej sztuki rocznie.

Gdzie w 996 jest napisane że do pojadzu nowego kupionego w kraju od importera wypełniasz DIP bo ja nigdzie nie widzę :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku jest to pojazd kupiony w kraju dla którego wydano Świadectwo homologacji,oraz zabudowa dla której też powinno być uzyskane Świadectwo homologacji.

 

Jeśli już to świadectwo homologacji dla pojazdu niekompletnego (czyli podwozie z kabiną) + świadectwo homologacji na skompletowany pojazd (po założeniu zabudowy).

Jeśli jednak producent nie mam świadectwa homologacji na skompletowany pojazd z zabudową, którą zakłada, to nie oznacza, że nie wolno mu tak pojazdu skompletować - warunek jest taki, że nie może takich pojazdów kompletować więcej niż jeden danego typu w roku. Ale wtedy podlega on OBT przed I rejestracją. Bo art 68 ma więcej ustępów kolego... Tu akurat proponuję ostatni :) Ty naprawdę nie miałeś z zabudową jednostkową nigdy do czynienia? :shock:

 

Gdzie w 996 jest napisane że do pojadzu nowego kupionego w kraju od importera wypełniasz DIP bo ja nigdzie nie widzę

 

Ja w ogóle nie widzę, żeby 996 gdziekolwiek poruszało probelamtyke tego kto od kogo kupuje pojazd, ale:

"§ 2.10. Wykonując okresowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, uprawniony diagnosta wystawia dokument identyfikacyjny pojazdu, który jest załącznikiem do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Wzór dokumentu identyfikacyjnego pojazdu jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia."

 

Ciągle nie kumam o co Ci chodzi z tym kto ma zrobić badanie... jakie to ma znaczenie kto??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to Art 81 ust.

4. Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega:

1) nowy pojazd, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji, o

którym mowa w art. 68 ust. 1, lub zostało wydane zwolnienie z obowiązku

homologacji, o którym mowa w art. 70,

 

A na ten pojazd z pewnością było wydane świadectwo homologacji ( patrz 3 odp wcześniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega drogba (autor tematu) napisał m.in.:

 

"Koledzy mam pytanie czy ktoś z was miał już zmiany konstrukcyjne w nowym pojeździe bez zabudowy , przed 8.10.12 robiłem to bez rejestracji a teraz to chyba wynik negatywny ze względu na brak tablic"

 

Napisane może troszkę językiem potocznym, ale jak dla mnie jak nic chodzi o zabudowę jednostkową - inaczej na cóż badanie w ogóle?? Autorowi się rozchodzi natomiast o kwestie tego, czy teraz nowe pojazdy tez mają mieć blachy - analogicznie do sprowadzonych.

Nie wiem - może Tobie o co innego chodzi?? Bo ja do tego w rozmowie z Tobą się odnoszę i za nic nie mogę zrozumieć o co Tobie chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby klient nie musiał ganiać tam i z powrotem.

 

A ja się właśnie zastanawiałem czy nie gonić klienta do diagnosty, który w pojeździe nowym jednostkowym dokonuje zmian konstrukcyjnych :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.