Skocz do zawartości

Badanie powypadkowe w rocznym samochodzie


Galaxy_13

Rekomendowane odpowiedzi

Wykonujesz zakres okresowego(pkt 0-10 z zał. nr 1) i dodatkowo czynności przewidziane dla powypadkowego( z zał 2) i kasujesz mniej niż za okresowe?

To jeszcze dorzuć loda gratis od firmy

Nie wykonujesz okresowego tylko sprawdzasz i oceniasz warunki techniczne pojazdu w sposób określony w pkt 0-10 tabeli.

 

Zakres okresowego przy DBT, co jest wyraźnie napisane, wykonujesz jedynie w przypadku badaia po zmianach konstrukcyjnych.

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=163003#163003

 

I jeżeli masz w pokwitowaniu napisane uszkodzenia po kolizyjne i nic więcej, to jedziesz cały zakres od 0-10. Wybrane, sprawdzasz jeżeli masz jakieś układy uszkodzone wymienione w pokwitowaniu. Chyba, że jesteś genialnym jasnowidzem i wiesz co było uszkodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 248
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    42

  • JANUSZ60

    25

  • skpauto

    23

  • markes30

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nie wykonujesz okresowego tylko sprawdzasz i oceniasz warunki techniczne pojazdu w sposób określony w pkt 0-10 tabeli.

 

Zakres okresowego przy DBT, co jest wyraźnie napisane, wykonujesz jedynie w przypadku badaia po zmianach konstrukcyjnych.

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=163003#163003

 

Pełna zgoda.Też wykonuję DBT-/powypadkowe/,bez OBT i pobieram opłatę 94zł.Dodam że OBT, niekiedy wykonuję razem z DBT-/powypadkowym/ ,na wyraźny wniosek klienta.I wówczas opłata dla samochodu osobowego 98+94 z wyznaczeniem NTBT.Po odebraniu DW przez klienta, wpis do DW i pobranie 1zł na CEP.Uważam że ustanowiona opłata za DBT-/powypadkowe/w niektórych przypadkach nie rekompensuje nakładu pracy wniesionej przez diagnostę,powinna być wyższa.Jednak pobieranie opłaty np 98+94, nie jest zgodne z zapisem o czynnościach jakie należy wykonać w/g rozporządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pobieranie opłaty np 98+94, nie jest zgodne z zapisem o czynnościach jakie należy wykonać w/g rozporządzenia.

Masz na to jasny i czytelny przepis??

Ja dostałem konkretną odpowiedź z mojego WK jak kasować. 98+94.

Udało mi się zeskanować. Proszę

tabelacen.thumb.JPG.9cab3d4fea0a277944052cd88efc3fd6.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli wpisał "pojazd uczestniczył w kolizji, rozbity reflektor, uszkodzony przedni zderzak" to ile skasujesz
Przy takim zapisie kasuję za usterki.

Czyli nigdy nie nauczymy się odróżniać pozycje 4.1 od 4.2 cennika ???

Moim zdaniem, jeśli pojazd uczestniczył w kolizji, wypadku to jest 4.2 pomimo wymienionych usterek, a kasowanie za okresowe to interpretacja (nie pierwsza i nie ostatnia) nadgorliwych,,,

 

[ Dodano: 02-02-2013, 09:02 ]

Ja dostałem konkretną odpowiedź z mojego WK jak kasować. 98+94.

Jeśli to jest konkretna Twoim zdaniem odpowiedź w tym temacie, to proszę nic już nie pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nigdy nie nauczymy się odróżniać pozycje 4.1 od 4.2 cennika ???

Czyli jak jest wpis ,że rozbita lampa, zderzak, to 4,01 a jak tylko dopiszą do tego, że to rozbite po kolizji to 4,02....

Ciekawe, bo żeby uszkodzić, rozbić lampę czy zderzak to zawsze do tego potrzebna jest jakaś kolizja... :-P

 

 

Moim zdaniem, jeśli pojazd uczestniczył w kolizji, wypadku to jest 4.2 pomimo wymienionych usterek

Więc kiedy uczestniczył?

Wtedy kiedy ma rozbitą lampę czy wtedy kiedy napisali że to "w kolizji"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy powypadkowym ja wykreślam obie pozycje,bez daty NBT

 

 

i to jest wg mnie właściwe podejście

Jest to jak najbardziej niewłaściwe podejście ponieważ wykonujesz przy takim badaniu zakres badania okresowego, a w objaśnieniach zapisanych na zaświadczenieu jest napisane:

Pozycje 1, 2 po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania. W przypadku potwierdzenia przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu albo w wyniku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, podczas którego nie wykonuje się zakresu okresowego badania lub nie jest ono przeprowadzane łącznie z badaniem okresowym, pozycje 1 i 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej

stronie zaświadczenia.

Zgoda odnośnie nie wyznaczania daty NBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy powypadkowym ja wykreślam obie pozycje,bez daty NBT

i to jest wg mnie właściwe podejście

 

Jest to jak najbardziej niewłaściwe podejście ponieważ wykonujesz przy takim badaniu zakres badania okresowego

 

Nie wykreślanie poz. 1, 2 jest prawidłowym podejściem gdy wykonuje samo badanie powypadkowe.

Natomiast przy powypadkowym nie wykonujesz zakresu okresowego.

 

Takie połączenie badań występuje przy badaniu po zmianach konstrukcyjnych.

I tylko w zakresie tego badania jest napisane, że masz "wykonać zakres badania okresowego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykreślanie poz. 1, 2 jest prawidłowym podejściem gdy wykonuje samo badanie powypadkowe.

 

Chyba coś pokićkałeś, alb brakło Ci przecinka :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, bo żeby uszkodzić, rozbić lampę czy zderzak to zawsze do tego potrzebna jest jakaś kolizja... :-P

Jest tylko taka mała różnica - nie do każdego rozbicia lampy jest wzywana policja, szkoda, że Ty o tym nie wiesz ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poz. 996

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia 26 czerwca 2012 r.

w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach2

par.3.1 pkt2. skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4,...obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznychdotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0–10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

To nie jest zakres OBT??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykreślanie poz. 1 i 2 jest prawidłowym podejściem gdy wykonuje samo badanie powypadkowe. :P

Poproszę o podtsawę prawną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

[ Dodano: 02-02-2013, 09:02 ]

Ja dostałem konkretną odpowiedź z mojego WK jak kasować. 98+94.

Jeśli to jest konkretna Twoim zdaniem odpowiedź w tym temacie, to proszę nic już nie pisz.

 

Jak ma nic nie pisać. To jest najrozsądniejsza odpowiedź z całego wątku. Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa do interpretacji przepisów upoważnione są nadzorujące dane stacje WK. Jeśli ktoś miałby takie wytyczne jak kolega luket to proszę o podzielenie się na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najrozsądniejsza odpowiedź z całego wątku

Nic nie wnosząca do naszej dyskusji, niestety. Tabelka owa mówi, że oba badania można połączyć ale nie nakazuje ich połączenia, a tyle to my wiemy,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykreślanie poz. 1 i 2 jest prawidłowym podejściem gdy wykonuje samo badanie powypadkowe. :P

 

chyba wykreślenie - bo to jest badanie dodatkowe.

 

tak jak kilku kolegów pisało - przy powypadkowym nie robimy okresowego - tylko zakres 0-10 (tak to w skrócie napisałem) i nawet gdy pokrywa się to z okresowym - nie jest to to samo (gra słów - ale tak ktoś to napisał)

 

Panowie - proponuje temat ten zakończyć - ponieważ dyskusja ta do niczego nie prowadzi, każdy robi inaczej, i zgodności tutaj raczej nie będzie, ew. proponuję zrobić sondę: zebrać kilka możliwych wariantów i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najrozsądniejsza odpowiedź z całego wątku

Nic nie wnosząca do naszej dyskusji, niestety. Tabelka owa mówi, że oba badania można połączyć ale nie nakazuje ich połączenia, a tyle to my wiemy,,,

Moim zdaniem wiele wnosząca. Poprosił bym kolegę luketa o załączenie pisma przewodniego do tej tabeli. Natomiast każdy rozsądny diagnosta powinien tą tabelę skopiować i wysłać z zapytaniem do swojego WK czy może się do niej stosować . Odpowiedzieć WK muszą i mamy duży problem z głowy. Na kontrolach nikt nie zakwestionuje sposobu pobierania opłat, który sam zatwierdził!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa do interpretacji przepisów upoważnione są nadzorujące dane stacje WK

Zgadzam się z Tobą, tylko po pierwsze objaśnienie do tabelki zostało żywcem zerżnięte ze zmian konstrukcyjnych, a po drugie ciągle nie wszystkie WK się z tym zgadzają ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą, tylko po pierwsze objaśnienie do tabelki zostało żywcem zerżnięte ze zmian konstrukcyjnych, a po drugie ciągle nie wszystkie WK się z tym zgadzają ,,,

Jak zapytasz na piśmie to WK musi ci odpowiedzieć na piśmie z czym się zgadza a z czym nie. Temat załatwiony a co najważniejsze ujednolicony na danym terenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zapytasz na piśmie to WK musi ci odpowiedzieć na piśmie z czym się zgadza a z czym nie. Temat załatwiony a co najważniejsze ujednolicony na danym terenie!

Tak właśnie zrobiłem. Napisałem pismo do WK i dostałem odpowiedź.

a po drugie ciągle nie wszystkie WK się z tym zgadzają
I nie tylko WK, jak widać Janusz60 też ma obiekcję :x

Pismo zaraz będzie...

pismo.thumb.JPG.91130316d3d18e779a48bc31185b7714.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zakres OBT??

 

masz wykonać sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów

, w sposób określony w pkt 0–10

działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia.

 

Wykonać "w określony sposób" to nie znaczy "wykonać zakres badania okresowego".

 

Tam gdzie masz wykonać zakres okresowego, jak w badaniu po zmianach konstrukcyjnych masz napisane " wykonać "w sposób określony dla okresowego badania technicznego pojazdu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączniki do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. (poz. 996)

Załącznik nr 1

WYMAGANIA DOTYCZĄCE KONTROLI ORAZ WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCENY USTEREK

PODCZAS PRZEPROWADZANIA OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU

Z tytułu tegoż załącznika wynika jasno,że jest to zakres OBT.

W związku z powyższym moja interpretacja jest taka a nie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pobieranie opłaty np 98+94, nie jest zgodne z zapisem o czynnościach jakie należy wykonać w/g rozporządzenia.

Masz na to jasny i czytelny przepis??

Ja dostałem konkretną odpowiedź z mojego WK jak kasować. 98+94.

Udało mi się zeskanować. Proszę

 

Przepraszam Cię, ale z tej tabelki wynika, że twój WK chce abyś przy pojeździe z hakiem zawsze kasował 35 zł - czy dobrze to odczytałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK chce abyś przy pojeździe z hakiem zawsze kasował 35 zł

Zawsze, dopóki klient nie dokona wpisu w DR,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze, dopóki klient nie dokona wpisu w DR,,,

 

Janusz - podlegacie pod ten sam WK ? Z tabeli wynika, ze zawsze a nie jak nie ma wpisu, poza tym brak wpisu w DR nie oznacza, że opłata jest do pobrania, może w KP jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cię, ale z tej tabelki wynika, że twój WK chce abyś przy pojeździe z hakiem zawsze kasował 35 zł - czy dobrze to odczytałem?

Jest zaznaczone w tabeli: "jeśli w dowodzie nie ma adnotacji HAK"

 

[ Dodano: 02-02-2013, 10:56 ]

Z tabeli wynika, ze zawsze a nie jak nie ma wpisu, poza tym brak wpisu w DR nie oznacza, że opłata jest do pobrania, może w KP jest?

To wiadomo, że uzupełnia wpis z karty a nie na podstawie badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.