Skocz do zawartości

Ciągnik rolniczy -SAM


wadi

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuję się do badania SAM-a,wniosek jest na etapie rzeczoznawcy.Jest to mój pierwszy SAM silnikowy.Proszę o wskazówki na co należy zwrócić uwagę,czy właściciel pojazdu powinien przedstawić dodatkowo jakąś opinię lub zaświadczenie.Z tego co wiem w ciągniku zamontowano silnik wysokoprężny(Mercedesa) i nie sądzę aby spełniał teraźniejsze normy spalania .Co w takim przypadku należy zrobić,czy można to jakoś przepchnąć ,a może wyjściem jest odstępstwo od warunków technicznych.Z tego co słyszałem Ministerstwo niechętnie zezwala na odstępstwa i może szkoda zawodu.

Zależy mi na merytorycznych wypowiedziach popartych własnym doświadczeniem .

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik rolniczy -SAM

 

No to pierwszy problem na ile czasu badanie :lol:

 

Proszę o wskazówki na co należy zwrócić uwagę,czy właściciel pojazdu powinien przedstawić dodatkowo jakąś opinię

 

Opinię rzeczoznawcy ale o tym już pisałeś, dodatkowo zdjęcia w odpowiednim formacie, wniosek o badanie zgodności pojazdu marki SAM z war. tech. Decyzja na nabicie numeru oraz tabliczkę zastępczą chociaż to już mógł zrobić wówczas ma mieć nabity numer i tabliczkę.

 

Zdjęcia i wniosek jak pisze opinię dobry rzeczoznawca to od razu robi swojej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że z terminem następnego badania są szopki ,mim zdaniem z zapisu wynika 2 lata ,ale dlatego będę rozmawiał o terminie OBT z WK ,odnośnie PC i tablic też chcę się upewnić>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co interesuje diagnostę że czegoś nie produkują. Data 1 rej jest ważna. Dla pojazdów po 30 czerwca 2008 ma mieć 1,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że z terminem następnego badania są szopki ,mim zdaniem z zapisu wynika 2 lata ,ale dlatego będę rozmawiał o terminie OBT z WK ,odnośnie PC i tablic też chcę się upewnić>

Nie wiem o czym piszecie.

Przecież nie od marki jest termin, tylko od rodzaju pojazdu.

A zna ktoś rodzaj pojazdu SAM :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym piszecie.

 

Tzn. że nie znasz ustawy kolego :) Pojazd marki SAM jest jednocześnie określeniem determinującym zastosowanie innych przepisów.

To co - samochód osobowy marki SAM też dasz na trzy lata nowe?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dla wszystkich jest to tak oczywiste,świadczą o tym obszerne tematy z wątkiem następnych terminów badań SAM.Mam na myśli coroczne badanie przyczepy lekkiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sedna ,czy w ostatnim czasie Koledzy diagności dokonaliście badania zgodności z warunkami technicznymi z wynikiem pozytywnym ciągnika rolniczego typu SAM,czy był z czymś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD art 81.6 Tylko rodzaje pojazdów wymienione w tym ustępie, gdy marka będzie określona jako SAM podlegają badaniu corocznemu. Wszystkie inne rodzaje pojazdów nawet jak są marki sam to podlegają terminom zgodnym z ustawą: autobus - 6 mies, ciągnik rolniczy 2 lata itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko rodzaje pojazdów wymienione w tym ustępie, gdy marka będzie określona jako SAM podlegają badaniu corocznemu. Wszystkie inne rodzaje pojazdów nawet jak są marki sam to podlegają terminom zgodnym z ustawą: autobus - 6 mies, ciągnik rolniczy 2 lata itd.

 

Właśnie doczytałem zwracam honor :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym piszecie.

 

Tzn. że nie znasz ustawy kolego :)Pojazd marki SAM jest jednocześnie określeniem determinującym zastosowanie innych przepisów.

To co - samochód osobowy marki SAM też dasz na trzy lata nowe?? :)

W tym wypadku chyba ty nie znasz ustawy :oops:

Samochód osobowy jak najbardziej na rok (oczywiście marki SAM) :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z rejestracji ciągnika są jakieś profity ? Bon na paliwo albo coś. Jeśli nie to ograniczyć prędkość do 25 km/h (jak na ciągnik wystarczy) można sie podeprzeć opinia rzeczoznawcy , zapłacić OC, oznakować danymi właściciela i w DROGĘ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z rejestracji ciągnika są jakieś profity ? Bon na paliwo albo coś. Jeśli nie to ograniczyć prędkość do 25 km/h (jak na ciągnik wystarczy) można sie podeprzeć opinia rzeczoznawcy , zapłacić OC, oznakować danymi właściciela i w DROGĘ :)

 

Skoro jest to ciągnik rolniczy (czyli spełnia definicję ciągnika rolniczego ze względu na swoją konstrukcję) to nawet po ograniczeniu prędkości do 25 km/h nie będzie pojazdem wolnobieżnym, gdyż definicja wolnobieżnego wyłącza ciągniki rolnicze. Dlatego - musi być jednak zarejestrowany.

 

[ Dodano: 11-02-2013, 16:05 ]

Klient chce jeździć na legalu ,a poza tym wątpię czy można opłacić OC bez DR i ważnego BT

 

Można dla pojazdów wolnobieżnych. Ale ciągnik rolniczy nigdy pojazdem wolnobieżnym nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można opłacić OC bez DR i ważnego BT

 

Bez DR i rejestracji to chyba nie bardzo ale bez badania OC jak najbardziej zapłacisz a nawet musisz zapłacić bo inaczej kara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez DR i rejestracji to chyba nie bardzo ale bez badania OC jak najbardziej zapłacisz a nawet musisz zapłacić bo inaczej kara.

 

Lekko abstrahując od tematu głównego:

 

OC (dla pojazdów podlegających rejestracji) może być zawarte przed rejestracją pojazdu, ale firma ubezpieczeniowa może zażądać od właściciela dostarczenia wyciągu ze świadectwa homologacji albo zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód osobowy jak najbardziej na rok (oczywiście marki SAM) :cool:

 

No to po co piszesz, że rodzaj "SAM" nie ma znaczenia? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód osobowy jak najbardziej na rok (oczywiście marki SAM) :cool:

 

No to po co piszesz, że rodzaj "SAM" nie ma znaczenia? :evil:

Nie ma rodzaj SAM jest Marka SAM :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie były dwa ciągniki rolnicze SAM na badanie co do zgodności z warunkami tech. - nawet nie rozpocząłem badania, właściciele odjechali sprzed kanału. W ręku aktualne rozporządzenie w sprawie homologacji ciągników rolniczych i przyczep (Dz.U. z 2005r Nr 237 poz 2009 z późn.zm.) szczególnie wykazy obowiązujących wymagań i dyrektyw (zał nr 4) + warunki techniczne. Mało realne aby dziś taki sprzęt przeszedł pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.