Skocz do zawartości

Jak wygląda zapis w bazie policyjnej


brodatymazur

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • brodatymazur

    29

  • blakop

    20

  • Grzegorz Łódź

    9

  • michal_k

    4

Czy aby na pewno :?::idea:

 

Ze wszystkich znanych mi obecnie wydawanych orzeczeń - na pewno.

 

U Was tolerujecie, jak osoba z zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych prowadzi motorower? Hmmm - jakim PJ się legitymuje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Was tolerujecie, jak osoba z zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych prowadzi motorower? Hmmm - jakim PJ się legitymuje??

- zakaz jest wydawany na wszelkie pojazdy mechaniczne wymienionych w zakazie kategorii praw jazdy, a od kilku lat dodatkowo:

A+B+C.... + motorowery.

 

Jeśli nie ma na motorowery to może nim jeździć - dotyczy osób które ukończyły 18lat w chwili wejścia w życie oczywistej ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zakaz jest wydawany na wszelkie pojazdy mechaniczne wymienionych w zakazie kategorii praw jazdy

 

U nas absolutnie nie :shock:

 

Sentencja brzmi krótko - "zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów". Nic więcej.

 

Jaki dokument uprawniający do kierowania pojazdem ma kierujący motorowerem u Was w takim razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów"

kategorii: wymienione kategorie. Motorower do niedawna nie miał kategorii prawa jazdy i dlatego wpisywano go oddzielnie.

Sentencja brzmi krótko - "zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów". Nic więcej.

- uważasz, że jest to prawidłowe :shock:

 

Kodeks Karny, Kodeks Wykroczeń penalizacje czyny zabronione przez ustawy, ale PORD nie określa czym pojazdy mechaniczne są.

 

Do czasu wprowadzenia kategorii:

Art. 6.

 

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

 

1) kategorii AM:

 

a) motorowerem,

 

b) czterokołowcem lekkim;

- motorower traktowany był jak:

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,

- i to jest prawidłowe.

 

Jeśli uważasz inaczej to przedstaw argumenty gdyż to, że w Twoim rejonie tak jest mnie nie przekonuje, a wręcz śmieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- uważasz, że jest to prawidłowe :shock:

 

Nie mnie komentować wyroki sądów.

Nie specjalizuję się w PJ, więc wymądrzać się nie zamierzam, ale już 2-3 właśnie takie wyroki widziałem. Troszkę w necie szukałem i dość dużo orzecznictwa w sprawie tego "co to jest pojazd mechaniczny" jest, więc chyba takie sentencje wyroków to jednak nie rzadkość

 

Nadal nie wiem jak to u Ciebie wygląda. Załóżmy, że masz tylko PJ "B". Zabierają Ci je (fizycznie). Z czym jeździsz tą motorynką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak te zakazy są w Waszych systemach zapisywane...

Przecież napisałem:

Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych kategorii:

A + B + ..... + T.

Jeżeli w tym zapisie jest + motorowery czy też rowery to wiadomo.

 

A powiedz jak jest u WAS z rowerami? Zapisywane macie jako zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów niemechanicznych?

 

No cóż... U nas Policja inaczej do tego podchodzi...

- tu nie chodzi o podejście Policji tylko sadów. Jeżeli ktoś miałby kumatego adwokata to mając zakaz na wszelkie pojazdy mechaniczne - jak u was to wybroniłby gościa który kierował motorowerem.

 

Takie podejście sądu to nadinterpretacja jest.

 

Ja jestem za karaniem, ale za czyny będące czynami zabronionymi, a nie takie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bardzo jestem ciekaw jak taki zakaz "wszelkich pojazdów" byłby ujęty... :)

 

Jak jest w WK? Hmmm popytam... Zapewne tylko na tą kategorią, na którą było PJ, ale nie wiem. No jest jeszcze inna kwestia. Sąd musi jeszcze wysyłać wyroki do WK. A to się u nas rzadko zdarza :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tylko na tą kategorią, na którą było PJ

- tak więc jak się mają do tegpo te słowa - TWOJE:

Generalnie to każdy pojazd zasilany jakimkolwiek mechanizmem silnikowym, którego źródłem napędu nie jest siła ludzkich mięśni. Czyli rower (klasyczny) nie jest pojazdem mechanicznym. Motorower już owszem.

Gubisz się mości Panie ;):evil:

 

====

Sąd musi jeszcze wysyłać wyroki do WK. A to się u nas rzadko zdarza

To ja nie wiem jakie u Ciebie prawo obowiązuje, gdyż to nakazuje:

Art. 182

 

§ 1. W razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, sąd przesyła odpis wyroku odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego. Jeżeli skazany prowadził pojazd wykonując pracę zarobkową, o orzeczeniu sąd zawiadamia ponadto pracodawcę, u którego skazany jest zatrudniony.

 

§ 2. Organ, do którego przestano orzeczenie zawierające zakaz prowadzenia pojazdów, zobowiązany jest cofnąć uprawnienia do ich prowadzenia w orzeczonym zakresie oraz nie może wydać tych uprawnień w okresie obowiązywania zakazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gubisz się mości Panie ;):evil:

 

Powtarzam - ja się PJ nie zajmuję i nie znam.

Natomiast u nas tak a nie inaczej sądy orzekają.

Jak to jest w systemie w WK zaznaczone, to jest nieistotne - bo co to WK ma do rzeczy??

 

Kontrolować gościa będzie Policjant - a u nas wszelkie pojazdy mechaniczne, to wszelkie pojazdy. Wykładnia jest taka jak podałem. U nas gość z takim zakazem ma ciepło jadąc motorowerem. Jak Ci to jeszcze tłumaczyć?

I nie sądzę, żeby adwokat coś tu wskórał, bo sądy opierają głównie na wykładni funkcjonalnej - a funkcja wyroku był zakaz prowadzenia WSZELKICH pojazdów. I pewnie tak byłoby to wytłumaczone.

 

Czyli co - Twoim zdaniem z takim wyrokiem, jak gość dostał tylko zakaz "ogólny", a miał tylko powiedzmy B, to zasadniczo C mógłby robić teraz, tak? :x

 

[ Dodano: 30-04-2013, 22:57 ]

Prawo nakazuje wiele rzeczy. W praktyce różnie to wychodzi... Inaczej liczne instytucje kontrolne w tym kraju nie miałby nic do roboty... ;)

 

Ni udawaj, że nie zdajesz sobie sprawy, że spory % zakazów nigdy nie trafia do WK 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a funkcja wyroku był zakaz prowadzenia WSZELKICH pojazdów.

- to znaczy jakich? Skąd ja mam wiedzieć jakich pojazdów mi sad zakazuje prowadzić? Hulajnogi z silnikiem też, seegway też? Kolego spójrz na to co piszesz.

Czyli co - Twoim zdaniem z takim wyrokiem, jak gość dostał tylko zakaz "ogólny", a miał tylko powiedzmy B, to zasadniczo C mógłby robić teraz, tak? :x

- teraz to jedziesz po bandzie i próbujesz mnie wpędzic w maliny.

 

Jeśli nie wiesz o czym napisałem wcześniej to nie ma o czym dalej mówić.

 

Zakaz prowadzenia ma być konkretny gdyż nie zawsze każdy dostaje zakaz na wszystko. Dajmy na to wykonuję prace kierowcy ciężarówki, jestem jedynym żywicielem rodziny i sąd może orzec:

 

zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych kategorii A + B + T i coś tam jeszcze, ale na ciężarowe może mi zostawić. Musi być wymienione konkretnie, a nie ogólnie.

 

Tak OGÓLNIE to widzę, że nie potrafisz obronić swojego zdania. Nara ::hey;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy na to wykonuję prace kierowcy ciężarówki, jestem jedynym żywicielem rodziny i sąd może orzec:

 

zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych kategorii A + B + T i coś tam jeszcze, ale na ciężarowe może mi zostawić. Musi być wymienione konkretnie, a nie ogólnie.

 

Tak. Wiem, że sąd tak może. Ale nie orzeka. Uważa, że występek był tak niecny, że zakazuje WSZELKICH POJAZDÓW MECH.

Wiem, że nie ma definicji wszelkich - od tego to już są komentarze i wykładnie znawców takich jak nawet i Stefański (Twój guru przecież).

Sam w innych tematach piszesz i powołujesz się na komentarze, gdy coś jest niedookreslone. Tutaj jakos masz problem i robisz wycieczki osobiste pod moim adresem, próbujac mi udowodnić nie bardzo wiem co.

 

Czy ja Cię próbuję wpuścić w maliny? nie - głosno myślę. Jesli ktoś miał B, teraz dostaje zakaz na wszelkie pojazdy, co w praktyce w rejestrach oznacza, że dadza mu zakaz tylko na B - bo takie miał, to czy może w tym układzie starać się o inna kategorię??

 

Prosiłbym, abyś skoncentrował się na temacie, a nie na tym, czy ja się gubię, czy nie - ok?? Albo w ogóle zamilknij.

Opisujesz tu czesto sposób wzorowego postępowania organów - jaki byc powinien - byc może. Ja Ci opisuję konkretny stan faktyczny jaki znam - a on się różni od przepisów... jak i w wielu innych dziedzinach zycia...

Moje rozważania mają na celu ustalenie, jakie korzyści lub ujemne sankcje taki stan rzeczy może wywrzeć na stronie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo w ogóle zamilknij

brodatymazur, milczał ostatnio przez jakić czas, bo poczuł się obrażony i może lepiej Błażeju nie prowokuj podobnej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo w ogóle zamilknij.

Nie Tobie stanowic kiedy ja zamilknę kolego BLAKOP.

Tak. Wiem, że sąd tak może. Ale nie orzeka. Uważa, że występek był tak niecny, że zakazuje WSZELKICH POJAZDÓW MECH.

Chyba tylko w Twoim regionie.

Ja Ci opisuję konkretny stan faktyczny jaki znam - a on się różni od przepisów...

Jak się może różnić od przepisów. Lepiej tym się nie chwal :evil:

 

- podstawową sprawa jest to że muszą być wymienione kategorie pojazdów mechanicznych. Jeśli uważasz, że wszystko co ma silnik jest mechanicznym to co w przypadku jadącego wózkiem inwalidzkim z SILNIKIEM po ulicy nawalonej osoby kalekiej. Też sąd u Ciebie da mu zakaz na wózki? Rozmieszasz mnie. :evil:

Więc niech nie obraża innych.

.... :razz: ....

 

====

 

Poza tym widziałem więcej wyroków sądu niż Ty i wiem o czym pisze. Nie staraj się błyszczeć we wszystkich tematach gdyż się ośmieszasz. nie znasz się to się nie wypowiadaj. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, spór między Wami ma charakter twórczy. Odnawiamy sobie pojęcia: pojazdu mechanicznego, pojazdu silnikowego i w ogóle pojęcia pojazdu.

Bardzo cenię sobie wypowiedzi Kolegi brodatymazur-a, ponieważ najczęściej uzasadnia swoje tezy w zapisach prawnych, co daje możliwość weryfikacji i wyrobienia sobie poglądu na dany temat. Dlatego bardzo bym prosił Kolegę o nie obrażanie się na nas.

 

W kwestiach, które to poruszaliście Koledzy, to nasuwa się jeden wniosek, z uwagi na brak pewnych definicji, przy jednoczesnym niejednoznacznym orzecznictwie sądowym, należało by w polskim prawie wprowadzić zasadę "precedensu", a wówczas pewne kwestie by się wyprostowały.

Nie jestem prawnikiem, ale ta zasada mogła by wiele wyprostować w orzecznictwie sądowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnawiamy sobie pojęcia: pojazdu mechanicznego

- te definicje są tylko w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń oraz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

 

Jednak nie może zaistnieć sytuacja w wyroku sadu, że ktoś dostaje ZAKAZ PROWADZENIA WSZELKICH POJAZDÓW MECHANICZNYCH przy czym nie określa się kategorii prawa jazdy, a z czym idzie rodzaju pojazdu. Nie jest zrozumiałym, ze jadąc motorowerem zostaje ktoś zatrzymany i później ukarany z z art. 244 kpk jeżeli nie ma wpisu w wyroku sądu, że nie może kierować, prowadzić motoroweru.

 

Blakop jazda motorowerem posiadając w wyroku zapis ZAKAZ PROWADZENIA WSZELKICH POJAZDÓW MECHANICZNYCH nie jest czynem zabronionym jeżeli nie ma określonej kategorii pr.j.

Moje rozważania mają na celu ustalenie, jakie korzyści lub ujemne sankcje taki stan rzeczy może wywrzeć na stronie...

Jeżeli u WAS jest inaczej to trudno, ale u mnie jest zgodnie z przepisami. Zatrzymując kierującego motorowerem pierwszy raz w dzień, który posiadał zakaz kategorii ...... przy czym zaistniało stwierdzenie WSZELKICH POJAZDÓW MECHANICZNYCH oparło się o Sąd Rejonowy i kontakt z prezesem. Zgodnie z prawem został puszczony wolno bez konsekwencji prawnych.

 

Powoli ta sytuacja się zmieni gdyż motorower to kategoria AM.

 

====

 

Jeśli uważasz, że wszystko co ma silnik jest mechanicznym to co w przypadku jadącego wózkiem inwalidzkim z SILNIKIEM po ulicy nawalonej osoby kalekiej. Też sąd u Ciebie da mu zakaz na wózki? A hulajnoga z silnikiem?

 

Zastanów się nad tym. !

 

====

 

Nie zrozum mnie źle. Motorower uważam za pojazd mechaniczny, ale by odpowiadać za kierowanie wbrew zakazowi do niedawna motorower musiał być wymieniony w wyroku sądu jak dodatkowy wpis oprócz danych kategorii gdyż do niego nie było przypisanej kategorii pr.j. Ogólny wpis w postaci wszelkich pojazdów nic nie jest wart w kontekście motoroweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie może zaistnieć sytuacja w wyroku sadu, że ktoś dostaje ZAKAZ PROWADZENIA WSZELKICH POJAZDÓW MECHANICZNYCH przy czym nie określa się kategorii prawa jazdy, a z czym idzie rodzaju pojazdu.

 

Dlaczego nie może? Podaj podstawę prawną, że muszą być wymienione konkretne kategorie. Czy ten zapis nie wyczerpuje po prostu wszystkich kategorii i rodzajów pojazdów (można się tylko spierać, czy mechaniczny musi mieć silnik czy nie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj podstawę prawną, że muszą być wymienione konkretne kategorie.

Podaj podstawę, że taki zapis ogólny może być. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj podstawę, że taki zapis ogólny może być. ::hey

 

To Ty postawiłeś tezę, że zapis musi być "szczegółowy". A ja uważam, że taki ogólny wyczerpuje wszystkie możliwe szczegółowe - po prostu sąd orzeka zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu sąd orzeka zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych.

- przeczytaj uważnie mój post to zobaczysz, że to nie takie proste jest. Sąd równiez nie może o tak sobie orzec zakazu wszystkiego.

 

====

 

Panowie miałem się nie rozpisywać gdyż temat jest szeroki. Jednak w sumie jak już zabrałem głos to wyjaśnijmy sprawę do końca choć w sumie nie takie głowy nad tym dyskutowały.

 

Zaznaczam, że jest to tylko mój prywatny pogląd na tą kwestię i proszę nie brać tego jako pewnik. Nie jestem prawnikiem, jestem zwykłym policjantem, który od czasu do czasu coś tam sobie poczyta, zerknie tu i tam.

 

====

 

Zacznijmy od tego czym jest pojazd mechaniczny. Samej definicji tego nie znajdziemy. W kodeksach mamy takie sformułowania:

Art. 178a.

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

 

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,

 

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

§ 3. (uchylony).

 

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo,

 

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 87.

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

 

podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,

 

podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

 

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Natomiast tzw. biblia RD, czyli PORD nie określa czym on jest. Mamy jedynie takie sformułowania - tylko te które pod kątem zakazu musimy rozpatrzyć:

 

31) pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

 

32) pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

 

33) pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

 

34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;

 

40) samochód osobowy - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu;

 

46) motorower - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

 

47) rower - pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

 

47a) wózek rowerowy - pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

 

48) wózek inwalidzki - pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego;

 

Zastanówmy gdzie w ogóle motorower występuje jako pojazd mechaniczny. Jest jedna ustawa, która go wlicza do tej grupy, a jest to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

 

10) pojazd mechaniczny:

 

a) pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę określone w przepisach ustawy — Prawo o ruchu drogowym,

 

b) pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy — Prawo o ruchu drogowym, z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa;

Przyjęło się, że MOTOROWER jest zaliczany do pojazdów mechanicznych. W znakomitej większości jednostek Policji, a może i wszystkich popełnienie wykroczenia, przestępstwa kierowania w stanie nietrzeźwości, pod działaniem alkoholu MOTOROWEREM jest ujmowane jako kierowanie pojazdem mechanicznym.

 

Ja się z tym zgadzam. Jednak teraz kwestia określenia czy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi bez określenia rodzaju pojazdu-kategorii pr.j. jest prawidłowym postępowaniem.

 

Jak do tej pory podczas sprawdzeń jeszcze nigdy nie spotkałem się z wpisem o jakim mówimy: ZAKAZ PROWADZENIA WSZELKICH POJAZDÓW MECHANICZNYCH gdzie nieokreślony został rodzaju pojazdu.

 

Czy takie zapisy sa możliwe zgodnie z prawem? Wydaje się, że jednak są. Dlaczego? Po prostu zerknijmy tu:

Art. 42.

§ 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

 

§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.

 

§ 3. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

 

§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.

Jednak wypowiadając się wyraziłem swoje zdanie gdzie stwierdzam, że z takim zapisem się nie zgadzam. Nie twierdze, że jest on niezgodny z prawem, ale taka formuła nie powinna być stosowana.

 

Jeszcze jak istniały tryby przyśpieszone doprowadzałem typa do sadu, który kierował samochodem. Zapytał się on sędziego czy będzie mógł jeździć motorowerem. Sąd stwierdził, że w wyroku zostały podane kategorie pojazdów którymi nie może kierować i skoro nie został w nich wymieniony motorower to może. Jak widać z definicji PORD MOTOROWER jest oddzielnym rodzajem pojazdu. Na niego nie trzeba mieć pr.j. gdy w chwili wejścia ustawy o kierujących w życie miało sie ukończone 18lat. Sądy w moim województwie opierają sie na jakichś wytycznych i zgodnie z tym określają dokładnie jakich pojazdów nie można prowadzić.

 

Tak samo gdy zostałby wydany wyrok zakaz kierowania wszelkich pojazdów niemechanicznych. Uważacie że tak byłoby OK? Czyli jechał rowerem, a nie może teraz zaprzegiem konnym.

 

 

Wiadomo, że pomimo istnienia jednego prawa w całej Polsce, ze względu na niedookreślenie pewnych rzeczy, sformułowań powstają interpretacje. Jest tak, że w danym regionie główny sąd przyjął, że ma być tak i tak jest.

 

Podsumowując. Ogólne określenie uważam za niestosowne z tego względu, że nie istnieje definicja pojazdu mechanicznego, ale zgodne z zapisami Kodeksu Karnego. Według mnie podejście sądów w moim województwie jest bardziej życiowe i lepsze dla obywateli gdyż daje jasność sytuacji.

 

Widzę, że sami teraz stosujecie interpretację uogólniającą, rozszerzającą. Jednak pomyślcie na spokojnie. Weźcie pod uwagę zasady jakie poiwnny przyświecać regulacjom prawnym. Mówię Wam, że naprawdę dobry prawnik mógłby wybronić kierującego motorowerem, który miał zakaz ogólny w waszym rejonie.

 

To nie jest tak oczywiste jak się Wam wydaje: Wykładnia prawa – pojęcie i rodzaje wykładni

 

Dziwi mnie trochę Wasze podejście do sprawy. Myślę jednak, że - oby nie było takiej potrzeby - że w sytuacji o jakiej rozmawiamy któryś z was się znajdzie to wtedy sobie pomyślicie nad moimi słowami.

 

Być może wtedy Wasz adwokat skorzysta z np. art. 28 kk lub wprowadzi niejasność w związku z zasadami wykładni prawa.

 

Nie jest takie proste skazanie gościa jak w temacie jak Wam się wydaje. Wystarczy miec obcykanego adwokata.

 

=====

 

Oczywiście macie prawo się nie zgadzać z moim zdaniem, możecie rozpatrywać sytuację podług Waszego regionu. Możecie i nikt Wam tego nie zabroni jak i mi wyrazić swojego zdania. Podkreślam swojego przy czym oparte jest ono na pewnym doświadczeniu. Trafiali się różni, z różnych regionów Polski, ale nigdy nie trafił mi się taki ogólny wyrok.

 

Sądzę, że dość się napisałem, wskazałem wiele niejasności prawa i to wystarczy. Nie reprezentuję Instytucji, nie reprezentuję Policji. Mówię sam za siebie i takie moje zdanie jest.

 

====

 

I takie coś na koniec. Sąd nie może ot tak sobie zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów dla zwykłego pijaczka co mu się zdarzyło. Musi wziąć pod uwagę różne czynniki, a w większości takich przypadków nie mamy do czynienia z tymi SZCZEGÓLNYMI OKOLICZNOŚCIAMI. To, że taka jest praktyka sadów w Waszych rejonach to w sumie nic mi do tego. Konsekwencje ponoszą niedouczeni sprawcy:

 

16. Decyzja o tym, jak szeroko zakreślić zakaz prowadzenia pojazdów "określonego rodzaju", a także decyzja o wyborze pomiędzy dwoma formami zakazu w § 2, uzależnione są od szeregu okoliczności. SN wskazał, że znaczenie mają tu okoliczności towarzyszące wypadkowi, cechy osobowości sprawcy, częstotliwość nadużywania przez niego alkoholu, kwalifikacje zawodowe sprawcy, doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych itp. [ uchwała Pełnego Składu SN z dnia 28 lutego 1975 r., OSNKW 1975, z. 3-4, poz. 33].

 

Za szerokim zakreśleniem zakresu przedmiotowego zakazu prowadzenia pojazdów powinno przemawiać naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa lub ich rażące naruszenie [R.A. Stefański, glosa do wyroku SN z 10 czerwca 1991 r., II KRN 57/91, PS 1994, nr 3]. Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych powinien być

orzekany wobec tych osób, ze strony których istnieje poważne zagrożenie związane nie tylko z prowadzeniem pojazdu mechanicznego określonego rodzaju, ale każdego pojazdu, bez względu na strefę ruchu, np. wobec osób nadużywających alkoholu [uchwała Pełnego Składu IK SN z dnia 28 lutego 1975 r., OSNKW 1975, z. 3-4, poz. 33].

 

Niewątpliwie zakaz powinien obejmować ten pojazd, przy którego użyciu doszło do przypisywanego sprawcy przestępstwa [ wyrok SN z dnia 10 czerwca 1991 r., II KRN 57/91, Lex, nr 22067 wraz z glosą R.A. Stefańskiego, PS 1994, nr 3, poz. 83].

 

17. W razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów sąd przesyła odpis wyroku odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego. Jeżeli skazany prowadził pojazd, wykonując pracę zarobkową, o orzeczeniu sąd zawiadamia ponadto pracodawcę, u którego skazany jest zatrudniony ( art. 182 k.k.w.). Przesyłając odpis wyroku, w którym orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów albo zawiadomienie o wymierzeniu zakazu, sąd podaje na

podstawie treści wyroku datę początkową, od której należy liczyć okres wykonywania tego środka ( art. 184 k.k.w.).

 

====

 

Jak widzisz BLAKOP mój guru o tym samym mówi ;D::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wskazałem wiele niejasności prawa

:ok

 

[ Dodano: 01-05-2013, 15:14 ]

Zacznijmy od tego czym jest pojazd mechaniczny. Samej definicji tego nie znajdziemy. W kodeksach mamy takie sformułowania

 

Ustawodawca leci sobie w "kulki". Skoro nie zdefiniował określenia "pojazd mechaniczny" to

dlaczego go stosuje :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.