Skocz do zawartości

Urzędnicy za łapówki zarejestrowali 180 kradzionych aut


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

Urzędnicy za łapówki zarejestrowali 180 kradzionych aut

 

Stołeczni policjanci rozpracowali grupę przestępczą związaną z nielegalną rejestracją kradzionych samochodów w warszawskich wydziałach komunikacji. Zarzuty usłyszały 33 osoby, w tym dwóch urzędników z Woli i Ochoty. W zamian za łapówki zarejestrowali nielegalnie 180 aut o wartości 10 mln zł.

fot. Norbert Litwiński/Onet

fot. Norbert Litwiński/Onet

 

Policjanci wydziału do walki z przestępczością samochodową Komendy Stołecznej Policji wraz z Centralnym Biurem Śledczym, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzili od pewnego czasu śledztwo w sprawie rejestracji pochodzących z kradzieży samochodów na podstawie sfałszowanych dokumentów.

 

Zatrzymano 33 osoby, podejrzane o popełnienie 400 czynów dotyczących m.in. kradzieży aut, paserstwa, oszustwa, fałszowania dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy przy rejestracji pojazdów, przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników wydziałów komunikacji oraz wręczania łapówek.

 

REKLAMA

 

Funkcjonariusze ustalili, jak przebiegał cały proceder. - Podejrzani dorabiali zestaw sfałszowanych dokumentów do skradzionych wcześniej samochodów, w których zostały przerobione numery identyfikacyjne nadwozia i silnika. To miało uwiarygodnić legalne pochodzenie aut – tłumaczy Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

 

Następnie tak przygotowane pojazdy wraz z dokumentacją były rejestrowane w wydziałach komunikacji. W tej sprawie zatrzymano dwóch urzędników z tych wydziałów – z Woli i Ochoty. – Te osoby wiedziały, że przedstawiane im dokumenty są fałszywe, a mimo to rejestrowały pojazdy. W zamian przyjmowały korzyści majątkowe – mówi Onetowi Dariusz Ślepokura, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

Skorumpowani urzędnicy legalizowali auta na dane osób, które w rzeczywistości nie były ich właścicielami. W dalszej kolejności samochody były sprzedawane przy pomocy tzw. słupów, najczęściej na giełdach samochodowych i w autokomisach.

 

- Zatrzymane osoby uczyniły sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu. Jak ustalili policjanci w trakcie prowadzonego śledztwa , nielegalna legalizacja od 1999 do 2001 roku dotyczyła 180 pojazdów o wartości około 10 milionów złotych – informuje Edyta Adamus.

 

W sumie 84 zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych usłyszeli dwaj wspomniani urzędnicy, trzem osobom przedstawiono 81 zarzutów za wręczenie łapówek. Poza tym 18 osób odpowie za nabycie w złej wierze pojazdów pochodzących z kradzieży, a 11 usłyszało 54 zarzuty za sfałszowanie dokumentów służących do zarejestrowania skradzionych samochodów.

 

Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec trzech podejrzanych tymczasowy areszt. Dziewięciu zostało objętych dozorem policji. Na pozostałych nałożono poręczenie majątkowe i mają zakaz opuszczania kraju.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/urzednicy-za-lapowki-zarejestrowali-180-kradzionyc,1,5501404,region-wiadomosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    17

  • blakop

    16

  • Grzegorz Łódź

    7

  • michal_k

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Funkcjonariusze ustalili, jak przebiegał cały proceder. - Podejrzani dorabiali zestaw sfałszowanych dokumentów do skradzionych wcześniej samochodów, w których zostały przerobione numery identyfikacyjne nadwozia i silnika. To miało uwiarygodnić legalne pochodzenie aut – tłumaczy Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

 

Ciekawe, fałszowali i dokumenty i VIN :D Jak do tej pory to się szukało rozbitka jako dawcę VINu i dokumentów :x

 

Ale najciekawszy jest tytuł, urzędnicy, tak jakby byli szefami gangu. Ale tylko tak można zainteresować czytelnika.

 

I musiały to być całkiem ciekawe samochody, każdy średnio ponad 50 tysi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te daty... 1999 rok?? I w 2013 w końcu kogoś zatrzymali?? :razz:

To nawet jakby mi teraz odzyskali ten kradziony samochód to nie bardzo wiem co miałbym z nim zrobić... Przecież tu na dobrą sprawę dla niektórych aut upłynęło 14 lat - to nawet po dokumentacji urzędowej można szukać wiatru w polu.

Jak dla mnie wydźwięk artykułu jest żenujący - właśnie z uwagi na okres...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale przyciąga czytelnika, czyż nie?

 

Pokazuje się że czystki robi się wśród nieuczciwych urzędników, że państwo dba o swoją wiarygodność ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale przyciąga czytelnika, czyż nie?

 

Pokazuje się że czystki robi się wśród nieuczciwych urzędników, że państwo dba o swoją wiarygodność ;>

A wydawałoby się, że "propaganda sukcesu" już za nami ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydawałoby się, że "propaganda sukcesu" już za nami ,,,
a czy w parlamencie koalicja rządząca nie jest najlepszym przykładem "propaganda sukcesu"??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądacie TVP i obtrąbianie sukcesów inwestycji z pieniędzy UE?

Ja jakoś ich nie widzę w mojej okolicy a ponoć wszędzie są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo to o to chodzi, że Ty ich nie widzisz, a one są!! i Tak ma być ;)

To jak za komuny - przecież byliśmy chyba pierwsza czy drugą potęgą gospodarczą świata, a wkoło nie było tego widać... No ale skoro mówili, że byliśmy, to byliśmy!! ;)

 

A co do sprawy... Zarzuty po 13 latach... Powiedzmy sobie uczciwie - będzie nawet trudno o obiektywne zeznania na procesie :) Ciekawe jak któregoś z Was wezwą na świadków, bo się okaże że OBT robiliście :evil:

A to dopiero zarzuty... A gdzie proces i wyroki? W 2023? :) Obawiam się, że wielu podejrzanych naturalną koleją rzeczy nie doczeka ogłoszenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie uczciwie - będzie nawet trudno o obiektywne zeznania na procesie :)

Masz jeszcze nadzieję, że komuś w ogóle o to chodzi? Ważne, że będą tony akt oraz kasa z budżetu na rozprawy,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
oglądacie TVP i obtrąbianie sukcesów inwestycji z pieniędzy UE?

Ja jakoś ich nie widzę w mojej okolicy a ponoć wszędzie są ;)

Ja widzę, cieszę się, że są i w końcu mogę po mieście normalnie jeździć. To tak na przykład. Współpracuję z ludźmi, którzy siedzą w funduszach (tzn. robią coś za pieniądze z UE) i wiem, że dużo się robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądacie TVP i obtrąbianie sukcesów inwestycji z pieniędzy UE?

Ja jakoś ich nie widzę w mojej okolicy a ponoć wszędzie są ;)

 

To nie oglądaj telewizji bo kłamie!

Przyjedź do Wrocławia to Ci je pokażę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjedź do Wrocławia to Ci je pokażę...

Nie podniecaj się, spłacimy je wszystkie z nawiązką,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za zgorzkniali ludzie na tym forum. Nigdy nie jest tylko źle ani tylko dobrze. Więc piszcie co jest źle ale też piszcie co jest źle. Walczcie z poglądem Polaka smutasa i wiecznego pesymisty. Boję się takich ludzi.

 

[ Dodano: 27-05-2013, 09:01 ]

Errata

Pomyliłem się i zdanie: "Więc piszcie co jest źle ale też piszcie co jest źle." powinno brzmieć: "Więc piszcie co jest źle ale też piszcie co jest dobrze."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niepoprawni optymiści,,

Tak na marginesie :)

Co widzi niepoprawny optymista po wejściu na cmentarz?......Same plusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co widzi niepoprawny optymista po wejściu na cmentarz?......Same plusy

 

Ok, a co widzi niepoprawny pesymista ? (deszcz pada na SKP pustki :nook )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a co widzi niepoprawny pesymista ? (deszcz pada na SKP pustki :nook )

To już wolę być realistą i podczas deszczu na SKP widzieć ten plus, że na głowę mi nie kapie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze skuteczność niesamowita.

JUŻ po 14 latach złapali kombinatorów.

Czekam z niecierpliwością jak zaczną się "brać" za czasy PRL.

Ile wtedy towaru szło na lewo - cement i inne materiały budowlane, paliwa, sprzęt z Pewexu....

Tylko co poniektórych trzeba będzie chyba wykopać z ziemi żeby na sali sądowej posadzić :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, w porównaniu ile teraz idzie i ile poszło to co niektórych trzeba by zastrzelić przed urodzeniem :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
No i następny przekręt

 

Ale czyj przekręt?? Kto za niego ma niby odpowiadać??

Umieściłeś ten wpis w temacie o nieprawidłowościach w Wydziale Komunikacji. Sugerujesz, że to wina urzędu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i następny przekręt

 

Ale czyj przekręt?? Kto za niego ma niby odpowiadać??

Umieściłeś ten wpis w temacie o nieprawidłowościach w Wydziale Komunikacji. Sugerujesz, że to wina urzędu??

blakop, nie denerwuj się. Sam widzisz, że jednak urzędnicy powinni wyłapać fałszywe dokumenty, co nie zmienia faktu, że i celnicy i być może diagności też powinni to zauważyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.