Skocz do zawartości

Zmiany mas w "L" (C)


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zapatrujecie się na ten temat?

 

We wrześniu pojawi się Wam masę klientów ze szkół jazdy na poprawki DMC (z 11990 na 12 ton, niektórzy też zapewne zmienią zabudowy na te o odpowiednich wymiarach - będzie też pewnie jakaś grupa autobusów). Wszystko w związku ze zmianami warunków technicznych dla pojazd do nauki jazdy.

Jakie pisma i jakiej treści będziecie honorować lub nie na zmianę DMC?

 

Ja wiem... Mamy miesiąc-dwa do tego tematu... Ale może warto pogadać już teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    13

  • mirek.g

    7

  • michal_k

    7

  • Grzegorz Łódź

    5

A mnie nurtuje jeszcze jedno :? Mamy wykonać dodatkowe badanie czy pojazd spełnia dodatkowe warunki przewidziane dla L.Skąd diagnosta ma wiedzieć o jaki zakres kategorii prawa jazdy chodzi.Jak na razie w DR w adnotacjach pojawia się zapis "L". Czy po zmianach będzie np. "L"-kat D lub "L"-kat D1 :?

Myślę że ta sprawa też jest jeszcze nie uregulowana od strony formalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział 13

Warunki dodatkowe dla pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania

 

4. Pojazd przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania w zakresie danej kategorii prawa jazdy powinien odpowiadać następującym warunkom:

 

 

7) autobus w zakresie kategorii D powinien:

a) być przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą,

b) mieć długość co najmniej 10 m,

c) mieć szerokość co najmniej 2,40 m,

d) osiągać prędkość co najmniej 80 km/h;

8) autobus w zakresie kategorii D1 powinien:

a) być przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą,

b) mieć długość co najmniej 5 m,

c) mieć dopuszczalną masę całkowitą co najmniej 4 t,

d) osiągać prędkość co najmniej 80 km/h;

 

Po badaniu piszę na zaswiadczeniu: pojazd dpowiada dad. warunkom do nauki jazdy i egzaminowania w zakresie danej kategorii prawa jazdy.

Takie wytyczne mamy z WK

 

Dotyczy to też kat.AM,A i pochodnych,B1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po badaniu piszę na zaswiadczeniu: pojazd dpowiada dad. warunkom do nauki jazdy i egzaminowania w zakresie danej kategorii prawa jazdy.

Takie wytyczne mamy z WK

Można i tak.Ale jak to wszystko się ma do dz.u. poz 996 :?

 

8) do nauki jazdy, pojazdu do przeprowadzania egzaminu państwowego – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych, w sposób określony w pkt 0 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 5 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

 

5. DODATKOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU DO NAUKI JAZDY I POJAZDU DO PRZEPROWADZANIA EGZAMINU PAŃSTWOWEGO 5.1. Pojazd do nauki jazdy i egzaminowania Oględziny. 1. Brak dodatkowego pedału hamulca roboczego. X 2. Brak dodatkowych lusterek wstecznych. X3. Brak koła zapasowego oraz apteczki. X 4. Nieogrzewana tylna szyba (w samochodzie osobowym). X 5. Brak wymaganego oznakowania. X 6. Brak innego szczegółowego, dodatkowego wyposażenia, w zależności od rodzaju pojazdu. X

 

Ja tutaj nic nie widzę o zakresie danej kategorii prawa jazdy.No chyba że podciągnąć to pod to co pogrubiłem :? Ale czy warunki techniczne to też szczegółowe dodatkowe wyposażenie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pisma i jakiej treści będziecie honorować lub nie na zmianę DMC?

Ja jestem zdania, że to zmiany typowo formalne i powinny być przeprowadzone w następstwie oświadczenia wydanego przez producenta lub generalnego importera, że dany pojazd był też homologowany na DMC 12000kg. Dodatkowo na potwierdzenie tej zmiany producent (importer) powinien wydawać zmienioną tabliczkę znamionową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania, że to zmiany typowo formalne i powinny być przeprowadzone w następstwie oświadczenia wydanego przez producenta lub generalnego importera, że dany pojazd był też homologowany na DMC 12000kg.

 

U mnie by nie przeszło. Przepis dotyczący oświadczenia producenta ma zastosowanie jedynie w przypadku zmiany określonych w przepisach warunków technicznych, czyli przy zmianie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (np. zmiana DMC z 16 na 18 ton samochodu dwuosiowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 11990 na 12 ton

 

Po zmianach konstrukcyjnych DMC nie może się zwiększyć.

 

Ja jestem zdania, że to zmiany typowo formalne i powinny być przeprowadzone w następstwie oświadczenia wydanego przez producenta lub generalnego importera, że dany pojazd był też homologowany na DMC 12000kg. Dodatkowo na potwierdzenie tej zmiany producent (importer) powinien wydawać zmienioną tabliczkę znamionową.

 

Też tak uważam.

 

U mnie by nie przeszło.

 

Uważam też, że najwyższa pora znowelizować przepisy, aby na to zezwalały, bez naginania prawa przez diagnostów lub WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianach konstrukcyjnych DMC nie może się zwiększyć.

 

Nie może powyżej pierwotnej wartości - taka mała różnica.

 

Uważam też, że najwyższa pora znowelizować przepisy, aby na to zezwalały, bez naginania prawa przez diagnostów lub WK.

 

:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Po zmianach konstrukcyjnych DMC nie może się zwiększyć.

 

 

Nie może powyżej pierwotnej wartości - taka mała różnica.

Ale jaka była ta wartość, to wie tylko producent pojazdu i bez jego oświadczenia ze 100% pewnoącią nie można tego sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że to nie zmiana DMC na 20 t.

Dopiero by producenci się namęczyli żeby Polakowi zmienić Tabliczkę.

I będzie miał taką wymienną - Jak na autostrady niemieckie to 11 990 kg, a jak do nauki jazdy będzie używał to 20 000 kg. :nook

Specjalnie przesadziłem :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero by producenci się namęczyli żeby Polakowi zmienić Tabliczkę.

Bo Polak nie mógł pomyśleć pisząc ustawę o kierujących stosując widełki mas dla nauki jazdy ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Polak nie mógł pomyśleć pisząc ustawę o kierujących stosując widełki mas dla nauki jazdy

Ale o sznurowadłach pomyślał . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie żaden ośrodek nie ma dziś aut 12t - wszyscy śmigają na 11990...

 

Inna sprawa, że SKP pewnie i tak tego nie wyłapią... Więc może nie będzie tak źle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, że SKP pewnie i tak tego nie wyłapią... Więc może nie będzie tak źle??

I znów szukanie "osła" - od kiedy to SKP ma kontrolować OSK czy na prawidłowych pojazdach szkolą kierowców?

Znów pomieszanie .................... kompetencji.

My mamy sprawdzić czy dany pojazd jest bezpieczny, a nie czy OSK prowadzi naukę na kategorię C pojazdem np T4.

To co w ośrodkach instruktor nie wie czym ma nauczać i co spełnia wymagania? Potrzebny do tego diagnosta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co w ośrodkach instruktor nie wie czym ma nauczać i co spełnia wymagania? Potrzebny do tego diagnosta?

 

A przepraszam - diagnostę już Dz.U.32 nie obowiązuje i jak widzi "L" w DR ciężarówki to nie wie co sprawdzać??? No słucham??? Bo o takie przypadki mi chodzi. A że wyłapię po wrześniu elkę "C" z masą 11990 to jestem w stanie się założyć. Ty też? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widzi "L" w DR ciężarówki to nie wie co sprawdzać???

Dz.U.poz 996

 

5. DODATKOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU DO NAUKI JAZDY I POJAZDU DO PRZEPROWADZANIA EGZAMINU PAŃSTWOWEGO 5.1. Pojazd do nauki jazdy i egzaminowania Oględziny. 1. Brak dodatkowego pedału hamulca roboczego. X 2. Brak dodatkowych lusterek wstecznych. X3. Brak koła zapasowego oraz apteczki. X 4. Nieogrzewana tylna szyba (w samochodzie osobowym). X 5. Brak wymaganego oznakowania. X 6. Brak innego szczegółowego, dodatkowego wyposażenia, w zależności od rodzaju pojazdu. X :x

Pisałem już wcześniej że coś tu jest nie tak :?

Może czekają nas znowu jakieś zmiany :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już tylko 996 nas interesuje? To co w 32 nic a nic??

Nie chodzi mi o to tylko o bałagan jaki zapanuje.Zmienili 32, a gdzie zmiana 996,rozporządzenia w sprawie rejestracji....Do tej pory pisaliśmy tylko że pojazd spełnia......dla "L" i sprawa prosta.Teraz jak doszło rozróżnienie w zależności od kategorii prawa jazdy co WK będzie pisał w adnotacjach DR.Też tylko "L" :? Bo jak na razie nie przewidziano innego skrótu :?

 

Taki przykład:

 

5) samochód ciężarowy w zakresie kategorii C powinien:

a) mieć dopuszczalną masę całkowitą co najmniej 12 t,

b) mieć długość co najmniej 8 m,

c) mieć szerokość co najmniej 2,40 m,

d) osiągać prędkość co najmniej 80 km/h,

e) być wyposażony w skrzynię biegów z co najmniej 8 przełożeniami w jeździe do przodu,

f) posiadać skrzynię ładunkową zamkniętą o szerokości i wysokości co najmniej takiej samej jak kabina,

g) mieć rzeczywistą masę całkowitą co najmniej 10 t;

 

6) samochód ciężarowy w zakresie kategorii C1 powinien:

a) mieć dopuszczalną masę całkowitą co najmniej 4 t,

b) mieć długość co najmniej 5 m,

c) osiągać prędkość co najmniej 80 km/h,

d) posiadać skrzynię ładunkową zamkniętą o szerokości i wysokości co najmniej takiej samej jak kabina;

 

DMC pojazdu to 11990kg.

Skąd diagnosta ma wiedzieć o jaką kategorię prawa jazdy chodzi.Nie łapie się na C ale na C1 czemu nie.I teraz spełnia warunki dla "L" czy nie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już tylko 996 nas interesuje? To co w 32 nic a nic?? :razz:

 

A co to już instruktora OSK "32" nie interesuje tylko to co ma w DR zapisane?

 

Bo jak bedzie miał napisane w DR - pojazd przeznaczony do "L" - to już nie będzie wiedział co z nim zrobić?

Czyli samochodem osobowym będzie nauczał do kategori "C" - bo było w DR że można nauczać :-P

 

Ale jak będzie miał zapisane w DR samochód przeznaczony do nauki jazdy na kategorię C - to będzie wiedział co już robić :evil: .

 

Tylko nie zapominaj, że powstanie następny problem :twisted: - Jak będzie trzeba przeprowadzić kurs na kategorię "E".

To właśnie przez takie rozumowanie dochodzimy do paranoi :x

 

[ Dodano: 31-07-2013, 15:01 ]

(...)

a w dow. rej to co ,pisze jakiej kat. jest pojazd? :)

Ale niedługo urzędy będą miały obowiązek zamieszczać w DR jaką kategorię prawojazdy należy mięć, aby tym pojazdem kierować :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - nie zmienia to faktu, że Ci instruktorzy, którzy będą świadomi będą chcieli zmienić dane. Co wtedy? Jak do nich podejdziecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niedługo urzędy będą miały obowiązek zamieszczać w DR jaką kategorię prawojazdy należy mięć, aby tym pojazdem kierować

Właśnie do tego zmierzam.Powinno być to wszystko uregulowane prawnie a nie na zasadzie wytycznych z WK.Na razie mamy tylko "L" i żadnego podziału na kategorie prawa jazdy.(chodzi mi o wzory zaświadczeń,DR)

 

[ Dodano: 31-07-2013, 15:17 ]

Owszem - nie zmienia to faktu, że Ci instruktorzy, którzy będą świadomi będą chcieli zmienić dane. Co wtedy? Jak do nich podejdziecie??

Ciężkie pytanie.Tak się zastanawiam czy w ogóle nas diagnostów to dotyczy :? Może oświadczenie producenta,nowa tabliczka znamionowa i WK :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.