Skocz do zawartości

Pomoc Drogowa ,a Przewóz Pojazdów


szombi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • danielg539

    15

  • Grzegorz Łódź

    13

  • blakop

    9

  • michal_k

    7

Ale w jakim sensie? Przerobić go na samochód specjalny?

Gdyby tak na stałe do dużego ciągnika rolniczego zamontować "widelec" do holowania ciężarówek. Jak można by sklasyfikować taki pojazd? Czy można by uznać go za samochód specialny, czy dalej musiał by być sklasyfikowany jako ciągnik rolniczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można by uznać go za samochód specialny, czy dalej musiał by być sklasyfikowany jako ciągnik rolniczy?

 

Pomocą drogową może być tylko pojazd specjalny. Zostaje więc samochód, bo nie ma "ciągnika rolniczego specjalnego".

 

Albo pozostanie zwykły ciągnikiem bez przeznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz przeglądam przepisy i doszedłem do wniosku że ciągnik rolniczy może mieć "koguty" ale wcale nie oznacza to,że jest przystosowany do wykonywania czynności na drodze (o ile w ogóle może) ale

§ 47

.

.

2) dopuszcza się wyposażenie w światła:

a) obrysowe zamiast pozycyjnych - pojazdu wolnobieżnego i przyczepy specjalnej o asymetrycznej

konstrukcji,

b) o których mowa w § 38 - pojazdu silnikowego o szerokości przekraczającej 2,55 m albo ciągnącego

przyczepę przekraczającą tę szerokość,

c) robocze, przeznaczone do oświetlenia miejsca pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszedłem do wniosku że ciągnik rolniczy może mieć "koguty"

Może i wiele nowych ciągników w wyposażeniu standardowym je posiada.

ale wcale nie oznacza to,że jest przystosowany do wykonywania czynności na drodze (o ile w ogóle może)

Może, bo wystarczy, że podepniemy do takiego ciągnika zamiatarke czy pług do odśnieżania i juz jest wykorzystywny do wykonywania czynności na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, bo wystarczy, że podepniemy do takiego ciągnika zamiatarke czy pług do odśnieżania i juz jest wykorzystywny do wykonywania czynności na drodze.

Chodzi mi czy literalnie może :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik rolniczy nie może być pojazdem pomocy drogowej

Dlaczego nie może? On tylko nie musi spełniać warunków z rozdziału 9.

Twierdzisz, że pojazd pomocy drogowej nie musi spełniać warunków rozdziału 9. Ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym dlatego nie będzie spełniał wymagań zawartych w tym rozdziale, więc pomocą drogową być nie może. I tak jak michal_k napisał, ciągnik rolniczy nie może być pojazdem specjalnym z definicji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat. Czyli ciągnika rolniczego z kogutami nie kasujemy z poz.7.2?

Masz piwo za spostrzegawczość,,,

Myślę jednak, że w par. 38 jest (nie pierwszy i nie ostatni) błąd i na pewno ustawodawca nie miał zamiaru zabronić ciągnikom rolniczym wykonywania czynności na drodze ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym dlatego nie będzie spełniał wymagań zawartych w tym rozdziale, więc pomocą drogową być nie może.

Czym więc będzie ciągnik rolniczy z zamontowanym na stałe widelcem do holowania ciężarówek? Po zamontowaniu takiego wyposażenia ciągnik przestaje odpowiadać definicji ciągnika rolniczego i wówczas jakim pojazdem się staje, skoro twierdzisz, że nie jest to pojazd samochodowy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym więc będzie ciągnik rolniczy z zamontowanym na stałe widelcem do holowania ciężarówek? Po zamontowaniu takiego wyposażenia ciągnik przestaje odpowiadać definicji ciągnika rolniczego i wówczas jakim pojazdem się staje, skoro twierdzisz, że nie jest to pojazd samochodowy???

 

Tym samym, co motorower osiągający prędkość np 60 km/h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pomoc drogowa to powiedzmy może troszkę naciągany temat i niszowy, ale już powiedzmy traktorek z pługiem i jakimś tam "rozpylaczem" do pisaku typu "pisakraka" ;) to za moment będzie temat codzienny na wielu drogach. Taki traktor z takim "uzbrojeniem" w zadzie staje się pojazdem specjalnym zimowego utrzymania dróg (z pewnością będzie też miał żółte koguty). W sumie jakby się uparł, że chce to rejestrować na specjalny, to co??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jakby się uparł, że chce to rejestrować na specjalny, to co??

 

W samochodzie kiera musi być po lewej a nie po środku, ciągniki nie mają innych norm Euro?, brak zderzaków - szczególnie z tyłu.

Ciągnik nie spełni warunków samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale już powiedzmy traktorek z pługiem i jakimś tam "rozpylaczem" do pisaku typu "pisakraka" ;) to za moment będzie temat codzienny na wielu drogach. Taki traktor z takim "uzbrojeniem" w zadzie staje się pojazdem specjalnym zimowego utrzymania dróg (z pewnością będzie też miał żółte koguty)

A ja się zastanawiam czy w ogóle może takie "uzbrojenie" posiadać :?

Według mnie gryzie się to z definicją ciągnika w uPoRD:

 

44) ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy , którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to w końcu kasujecie go wtedy za te warunki dodatkowe (żółte koguty), czy nie??

 

Nie, dlatego, ze ciągnik z definicji nie jest przeznaczony do wykonywania czynności na drodze. Wiem, wiem... jeżdżą kosiarki, ale czy do końca legalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie - takie odśnieżanie??

Według mnie na dzień dzisiejszy cięgnik rolniczy nie może być wykorzystywany do czynności na drodze. Ale to tylko moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A według mnie może tylko trzeba to miejsce odpowiednio oznaczyć.

Co pisarz miał na myśli - jeżeli na autostradzie są prowadzone prace pielęgnacyjne (koszenie trawy) to wyłącza się ten pas drogi z ruchu.

Czy w związku z tym są to czynności na drodze, czy nie :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodzie kiera musi być po lewej a nie po środku,

 

A to skąd wziąłeś? Nie może być po prawej, a poza tym ciągnik nie przekracza 40 km/h, czyli w sumie może być nawet po prawej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a poza tym ciągnik nie przekracza 40 km/h,

Chyba jednak może-UPoRD (na końcu załącznik 2-kategorie pojazdów)

 

5) kategoria T5: ciągniki kołowe o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej przekraczającej 40 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak może-UPoRD

to raczej na polu

 

a na drodze musi przestrzegać

Art. 20.

6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi

1) ciągnika rolniczego (również z przyczepą) - 30 km/h;

 

samochody osobowe konstrukcyjnie osiągają zdecydowanie więcej niż dopuszczalna na autostradzie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.