Skocz do zawartości

Badanie Vat w nowym roku


Bratus2000

Rekomendowane odpowiedzi

Co z pojazdami specjalnymi - sklep,bar -pogrzebowy. spełniają ust9 pkt2?

9. Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:

1) ...

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń

i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

Dotychczas wszystkie specjalne mogły odliczać VAT. Teraz ma być że tylko wybrane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • IVVO

    30

  • Grzegorz Łódź

    26

  • Fredek

    22

  • mirek.g

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Co z pojazdami specjalnymi - sklep,bar -pogrzebowy. spełniają ust9 pkt2?

9. Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:

1) ...

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń

i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

Dotychczas wszystkie specjalne mogły odliczać VAT. Teraz ma być że tylko wybrane.

Dalej można odliczać od nich VAT ze względu na przeznaczenie
4. Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9. Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części

przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń

i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących

przeznaczeń:

a) agregat elektryczny/spawalniczy,

b) do prac wiertniczych,

c) koparka, koparko-spycharka,

d) ładowarka,

e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

f) żuraw samochodowy

– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem

specjalnym.

10. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 9:

1) pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową

stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego

pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań; .

Nie przekonałeś mnie .Ust 9 odwołuje się do ust 4 ,gdzie masz wyszczególnione poszczególne pojazdy jakie to mają być. Specjalne też są wymienione.

Te które wymieniłem wyżej

-sklep,bar

-pogrzebowy i pare innych

nie ma w/w wykazie. Zatem też powinny ubiegać się o zaświadczenie od nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprowadzajmy wszystkiego do kratki. W Ustawie "podatkowej" Dz.U. poz. 312 z 2014r. mowa jest o ścianie lub trwałej przegrodzie. W ścianie jak to w ścianie mogą być drzwi i okna (przynajmniej nie znalazłem zapisu, że nie może) a przegroda może być pionowa (kratka) ale również częściowo pionowa i częściowo pozioma. byle była trwała.

No nie wiem. Raczej powinno sprowadzać się do "kratki", bo dalej stoi, że pojazdy te są klasyfikowane na podstawie prawa o ruchu drogowym jako wielozadaniowy i van, a co jest charakterystycznym elementem wyróżniającym taki właśnie pojazd - po mojemu owa "krata" o warunkach przez bikera100 podana.

------------------------------------------------------

Co do przepisu o "kracie"...

3. Samochody ciężarowe objęte świadectwem homologacji typu pojazdu wydanym zgodnie z dyrektywą

Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającą ramy dla homologacji

pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych

do tych pojazdów (Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.)

i zarejestrowane po raz pierwszy po dniu 29 kwietnia 2009 r. mogą nie spełniać warunku, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 7.

Na pierwszej stronie znalazłem jedno zdanie:

(5) W celu umożliwienia producentom dostosowania się do nowych, zharmonizowanych procedur powinien zostać przewidziany dostatecznie długi okres dostosowawczy, po upływie którego wspólnotowa homologacja typu pojazdu stanie się obowiązkowa dla pojazdów należących do kategorii innych niż M1, produkowanych w jednym etapie.

No i mam na tapecie taki pojazd z dyrektywy: ciężarowe Bravo (N1) o nadwoziu (F0 Furgone), które konstrukcją "kratki" odbiega od rozporządzenia, a numer homologacji (NAN8321) niewiele ma wspólnego (po mojemu) z numerem unijnej homologacji.

No nic... takie kwiatki.

Fotki w temacie "Pojazd ciężarowy, a kratka."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote

Nie przekonałeś mnie .Ust 9 odwołuje się do ust 4 ,gdzie masz wyszczególnione poszczególne pojazdy jakie to mają być. Specjalne też są wymienione.

Te które wymieniłem wyżej

-sklep,bar

-pogrzebowy i pare innych

nie ma w/w wykazie. Zatem też powinny ubiegać się o zaświadczenie od nas.

 

A jakie to zaświadczenie chciałbyś mu wystawić w tej sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to zaświadczenie chciałbyś mu wystawić w tej sprawie

Dzisiaj żadne (wszystkie specjalne mogą se odliczać VAT). Po pierwszym kwietnia się okaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie specjalne wymienione w Dz.U. będą mogły rozliczać VAT,pozostałe niestety nie.

Ale poczekamy ,zobaczymy.

Ps. Dziś już miałem telefony od dwóch księgowych z pytaniem jak to będzie i co ja prosty diagnosta miałem powiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Dziś już miałem telefony od dwóch księgowych z pytaniem jak to będzie i co ja prosty diagnosta miałem powiedzieć :)
że będę sprawdzał zgodnie z poz. 996 bo ta mnie obowiązuje na SKP :x, a w 996 nikt jeszcze nie zmienił odnośnie badania "VAT" :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie specjalne wymienione w Dz.U. będą mogły rozliczać VAT,pozostałe niestety nie.

Dlaczego ?

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń

i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

Pkt2 nic nie mówi ,że ma to być samochód ciężarowy (inny niż osobowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj żadne (wszystkie specjalne mogą se odliczać VAT). Po pierwszym kwietnia się okaże :)

 

A nawet po 1 kwietnia odnośnie pojazdów specjalnych żadnych zaświadczeń wystawiać nie będziemy gdyż to ma wynikać z innych dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nawet po 1 kwietnia odnośnie pojazdów specjalnych żadnych zaświadczeń wystawiać nie będziemy gdyż to ma wynikać z innych dokumentów.
Z innych dokumentów ma wynikać tylko dla niektórych pojazdów specjalnych (te wymienione to nie są wszystkie).
pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących

przeznaczeń:

a) agregat elektryczny/spawalniczy,

b) do prac wiertniczych,

c) koparka, koparko-spycharka,

d) ładowarka,

e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

f) żuraw samochodowy

– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem

specjalnym.

A co z niewymienionymi nie zabrania się pozostałym jak spełniają pkt 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rurek777 to jeszcze nic. Obiło mi się o uszy, że TDT szykuje interpretacje, że jak przyjedzie karawan na taki przegląd to musi mieć w środku "pacjenta", a my musimy spisać z niego wszystkie numery... :twisted: No bo jak inaczej udowodnić, że auto z powiększoną budą to karawan? :mrgreen:

kost.JPG.c534d28bf305a7f8e31af4b238ae772d.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zaraz , to w karawanach też ma być jeden rząd siedzeń ? :) a noszowi gdzie ? a może żle czytam ?

pojazdów specjalnych nie będziemy sprawdzali pod kontem VAT-u na stacjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zaraz , to w karawanach też ma być jeden rząd siedzeń ? :) a noszowi gdzie ? a może żle czytam ?

Jeśli chodzi o ten projekt to jest wybór

"jeden rząd siedzeń albo ich DMC jest większa niż 3 tony"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ten projekt to jest wybór

"jeden rząd siedzeń albo ich DMC jest większa niż 3 tony"

i jeszcze bankowozy, ten projekt powiększa katalog pojazdów które będą mogły odliczać cały VAT bez konieczności wykonywania badania dodatkowego na OSKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile jest karawanów powyżej 3 t.?

gdzie ty znalazłeś karawany powyżej 3t?

Ten projekt rozszerza katalog pojazdów które będą mogły odliczać cały VAT bez konieczności wykonywania dodatkowego badania na OSKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra niech nie robią badań ale te warunki mają spełniać , tak :)

 

[ Dodano: 20-03-2014, 12:24 ]

może czegoś nie rozumiem to pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.