Skocz do zawartości

nieważne pozwolenie czasowe


ddaro

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy jak na to patrzy Twój WK. Zadzwoń do nich bo zdania są podzielone. Mój Wydział każe nam robić.

 

Dokładnie tak zrób żeby klienta nie naciagać na koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadzwoniłem do WK we Wrocławiu gdzie było wydane to PC, pani powiedziała mi: że w żadnym wypadku nie moge zrobić , prosze przysłać klijenta po tablice czasowe, bo jeżeli pan zrobi to my tego nie przyjmiemy, dokument stracił ważnośc w lipcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wydziały, przyjęły spokojnie nie jedno zaświadczenie z takiego badania,

Po pierwsze, każdy przypadek można rozpatrywać inaczej z różnych względów, po drugie jeśli już przyjęli będziesz im to wypominał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeterminowane PC jest niebezpieczne dla diagnosty tylko w przypadku, gdyby WK w międzyczasie z jakiegoś powodu odmówił rejestracji stałej, dlatego warto spytać u źródła,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu pisałem, ale mi post usunięto hehe Ale czy to pierwszy raz? :evil:

 

Na sprawę można patrzeć różnie, ale może popatrz tak - bez żadnego dokumentu (PC, DR) zrobiłbyś OBT? Chyba nie - prawda?

A przecież przeterminowane PC nie dopuszcza już pojazdu do ruchu. Mało tego - zgodnie z PoRD po upływie ważności powinno być zwrócone do WK. Skoro gość tego nie zrobił, tylko dalej się tym posługuje, to jawnie łamie konkretny przepis prawa. A diagnosta robiący na tym badanie niejako przyklepuje takie bezprawie - nieprawdaż? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprawę można patrzeć różnie, ale może popatrz tak - bez żadnego dokumentu (PC, DR) zrobiłbyś OBT? Chyba nie - prawda?

Prawidłowe pytanie ...

 

Dla przypomnienia stanowisko BRD KGP w sprawie nieważnego Pozwolenia Czasowego:

 

Kierowca zostaje zatrzymany do kontroli drogowej nie mając ważnego przeglądu technicznego samochodu lub upłynął termin ważności pozwolenia czasowego, co w takim przypadku?

 

 

Odnosząc się do powyższego pytania należy wyraźnie rozgraniczyć wskazane przykłady. Stwierdzenie, że pojazd nie został poddany badani technicznemu w wyznaczonym terminie, jednakże jego stan techniczny nie wskazuje na to, aby nie spełniał on warunków, o których mowa w art. 66 p.r.d. daje podstawy do warunkowego dopuszczenia go do ruchu na okres nie dłuższy niż 7 dni.

Przepisy przewidują jednorazowe wydanie pokwitowania za zatrzymany dowód rejestracyjny a tym samym jednorazowe warunkowe dopuszczenia pojazdu do ruchu na określony czas. Dopiero po upływie tego okresu i nieusunięciu przyczyny zatrzymania dowodu, pojazd należy uznać, jako niedopuszczony do ruchu.

 

Jeśli chodzi o pływ terminu ważności pozwolenia czasowego należy stwierdzić, ze dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu jest dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe. Przypadki, w których policjant zatrzyma jeden z powyższych dokumentów zostały enumeratywnie wymienione w art. 132 ust. 1 PORD i tylko w tych sytuacjach czynność ta będzie dopuszczalna. Zatrzymanie nieważnego pozwolenia czasowego w oparci o podstawę płynącą z art. 132 ust 1 pkt 1 lit. b ustawy PORD w ocenie Biura Prawnego Ruchu Drogowego KGP nie znajduje uzasadnienia. Należy podkreślić, że przepis ten dotyczy oceny stanu pojazdu. Zgodnie z treścią tego przepisu podstawę zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu lub pozwolenia czasowego stanowi stwierdzenia lub uzasadnione podejrzenie, że pojazd zagraża porządkowi ruchu. W rzeczy samej odnosi się więc do stanu technicznego pojazdu(jego sprawności technicznej, wyposażenia w wymagane elementy itp.). Tym samym upłynięcie terminu ważności pozwolenia czasowego nie oznacza jeszcze, że sam pojazd zagraża porządkowi ruchu.

Także analiza pozostałych przypadków zatrzymania dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego nie daje podstaw do łączenia dokumentu ze stanem pojazdu (gdyby miało być inaczej, bezcelowym byłoby wskazanie przez ustawodawcę jako podstawy zatrzymania dokumentu niepoddania pojazd badaniom technicznym w wyznaczonym terminie). Należy również mieć na wadze art. 38 p.r.d. w którym stwierdza się, że to kierujący pojazdem powinien mieć przy sobie i okazywać do kontroli określone dokumenty, a nie że to pojazd powinien być w takie dokumenty zaopatrzony.

 

Zgodnie z art. 71 ust. 1 i art. 74 ust 1 p.r.d. pozwolenie czasowe jest dokumentem potwierdzającym czasową rejestrację pojazdu, a więc czasowe dopuszczenie pojazdu do ruchu. Upływ terminu ważności pozwolenia czasowego oznacza, że decyzja administracyjna o czasowym zarejestrowaniu pojazdu z mocy prawa utraciła swoją moc obowiązującą. Tak więc pozwolenie czasowe przestało spełniać swoją funkcję i nie stanowi już dokumentu upoważniającego do używania pojazdu.

 

Skoro nieważne pozwolenie czasowe przestało spełniać swoją funkcję należy mieć na uwadze art. 128 ust 2 pkt 8 lit d p.r.d. zgodnie z którym policjant jest uprawniony do uniemożliwienia kierowania pojazdem przez kierującego nieposiadającego wymaganych dokumentów uprawniających do używania pojazdu. W tym przypadku tę kompetencję należałoby traktować jako obowiązek. Jednocześnie zachodzi przesłanka określona w art. 130a ust 2 pkt 1 lit b(kierowanie przez osobę nieposiadającą przy sobie dokumentów uprawniających do używania pojazdu), zatem zasadnym jest usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu w inny sposób. Zatrzymanie pozwolenia czasowego przez policjanta w żadnym razie nie może być uzasadnione celem zmobilizowania posiadacza pojazdu do uzyskania dowodu rejestracyjnego. Poza niemożliwym do zweryfikowania w warunkach kontroli drogowej oświadczeniem kierującego pojazdem, nie ma żadnej praktycznej możliwości ustalenia rzeczywistego powodu nieposiadania przez niego wymaganego dowodu rejestracyjnego. A powodem tym przykładowo może być zarówno nieodebranie już przygotowanego w urzędzie rejestrującym dokumentu, jak i niedostarczenie do tego urzędu w wyznaczonym terminie określonych dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu. Zatrzymanie takiego pozwolenia również nie może być tłumaczone "wymuszaniem" spełnienia obowiązku określonego w art. 74 ust 5 p.r.d. tj. zwrotu pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych.

 

W ocenie BRD KGP prowadzenie pojazdu przez kierującego posiadającego przy sobie pozwolenie czasowe, które utraciło ważność stanowi wykroczenie określone w art. 94$2 kw także wówczas, gdy posiadacz pojazdu po prostu nie odebrał dowodu rejestracyjnego z urzędu rejestrującego. Odebranie dokumentu od organu administracji jest ściśle powiązane z odebraniem decyzji administracyjnej, czyli wypełnieniem przez organ obowiązku, o którym mowa w art. 109KPA. Dopiero od tego moment, ewentualnie od momentu jej ogłoszenia, organ wydający jest tą decyzją związany(art. 110 KPA). Jedną z cech aktu administracyjnego jest jego zewnętrzny charakter. W orzecznictwie jak i w doktrynie jednoznacznie podnosi się, iż od momentu wydania decyzji do chwili jej doręczenia, nie wywołuje ona żadnych skutków prawnych. Choć już istnieje w określonym kształcie, to jednak nie wyszła na zewnątrz, poza organ administracji. Nie odebranie decyzji będzie zatem skutkowało tym, iz pojazd pozostaje niezarejestrowany, a tym samym nie spełnia warunków o których mowa w art. 71 ust 2 prd. dopuszczających go do ruchu.

 

Odrębna kwestią pozostaje zatrzymanie nieważnego pozwolenia czasowego i wydanie pokwitowania umożliwiającego używanie pojazdu. Taka sytuacja może rodzić uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 231 $ 1 KK. Niewątpliwie bowiem policjant jako funkcjonariusz publiczny dopuszcza do używania pojazdu wbrew ustawie(a więc przekracza swoje uprawnienia), a przy tym działa na szkodę interesu publicznego, którym w tym przypadku jest udział w ruchu drogowym tylko pojazdów spełniających określone wymagania także formalne.

 

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego ma na celu wyeliminowanie z ruchu pojazdu do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Uznając zatem, że w omawianej sytuacji pojazd jest niedopuszczony do ruchu, w ocenie BRD KGP bezprzedmiotowym będzie zatrzymanie pozwolenia czasowego w oparciu o inne podstawy prawne aniżeli wskazane w PRD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak na to patrzy Twój WK. Zadzwoń do nich bo zdania są podzielone. Mój Wydział każe nam robić.

Ty łódzkie i ja łódzkie, ty robisz, a ja nie, ot interpretacje. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne jest żeby najpierw zapytać, bo du.. zawsze można dać , a potem tłumaczyć się dlaczego to zrobiłem, nigdy nie wiem gdzie to trafi, czy ktoś zauważy czy nie, po co mam się martwić jak to póżniej odkręcac

 

[ Dodano: 31-01-2014, 10:38 ]

poza tym dlaczego ja mam kombinować teraz skoro od lipca 2013r ktoś nie miał czasu na odebranie DR, we wrocku powiedzieli w WK, że jeżeli takie zaświadczenie z badania i PC było by przyjęte to tylko poprzez niedopatrzenie ,a konsekwencje wyciągane wyłącznie w stosunku do diagnosty który wykonal OBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz skoro od lipca 2013r ktoś nie miał czasu na odebranie DR,

To kierowca/właściciel ma jakieś obowiązki, musi się stosować do czegoś takiego jak prawo? :shock::x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.