Skocz do zawartości

13.03.2014 Egzamin teoretyczny- pytanie opisowe.


marcov

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dzis pytanie opisowe brzmiało : Opisz szczegolowo budowe i zasade dzialania ogracznika predkosci.

 

Pierwsza mysl- super, proste. Druga mysl- za proste. Wynik oczywiscie negatywny.

 

Moja odpowiedz brzmiala mniej wiecej tak.

 

Ogranicznik ma za zadanie ograniczyc predkosc pojazdu to takiej, jaka wymagana jest przepisami badz wynika z warunkow ekonomicznych firm transportowych, jednak nie moze byc wyzsza niz ta, podyktowana przepisami. Ograniczniki dzisiaj stosowane sa ogranicznikami elektronicznymi, ktore po przekroczeniu predkosci ustawionej ograniczaja moc silnika poprzed dawke wtrysku paliwa (nie rozpisywalem sie glebiej poniewaz kazdy producent ma swoja zasade dzialania). Wspomnialem rowniez, ze dawniej stosowano ograniczniki mechaniczne ktore ingerowaly w dzialanie przepustnicy lub ciegno pedalu przyspieszenia.

 

 

Nie pytano o dokumenty, o to w jakich pojazdach ogranicnziki sa wymagane- tylko budowa i dzialanie. Bylem pewien na 100% pozytywnego wyniku ale sie rozczarowalem.

 

Ktos pomoze wskazac bledy w mojej odpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział ograniczników/mechaniczny,elektroniczny/, skąd czerpie impuls/ABS Tacho/, działa przy włączonym biegu, odcina dopływ paliwa do silnika /nie ogranicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem, ze ograniczniki sa elektronicze a dawniej stosowano mechaniczne. Skoro ogranicznik jest realizowany za pomoca sterownika silnika to nie jest bezposrednio spiety z czujnikami ABS- dostaje jedynie informacje o predkosci z ABS po szynie CAN.

 

[ Dodano: 13-03-2014, 16:56 ]

odcina dopływ paliwa do silnika /nie ogranicza/

 

 

Chyba jednak ograniczna doplyw paliwa na tyle, aby pojazd sie nie rozpedzal ale utrzymywal predkosc. Po odcieciu paliwa samochod by zwolnil- a to nie jest zwalniacz.

 

działa przy włączonym biegu

 

Sadzilem, ze skoro mamy ograniczyc predkosc pojazdu to musi sie on znajdowac w ruchu, czyli miec wlaczony bieg i nie musze wspominac o takich elementarnych sprawach. Rownie dobrze moglbym jeszcze napisac, ze musi byc odpalony silnik, kierowca w srodku, napompowane kola i inne bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempomat ma za zadanie utrzymac zadana predkosc, ogranicznik ma zapobiec jej przekroczeniu.

 

Ale odbiegamy od tematu. Czyli zabraklo informacji o sposobie odczytania predkosci przez ogranicznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zabraklo informacji o sposobie odczytania predkosci przez ogranicznik?

 

Raczej tak oraz o tym,że musi być "wbity" bieg. Trzeba bardzo ostrożnie żonglować słowami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niezla bzdura. Nastepnym razem napisze o szynie CAN, o GPS - ale znow egzaminator moze nie wiedziec o czym czyta....

 

Jestem wsciekly bo mam czasami doczynienia z ogranicznikami w dostawczakach i programuje predkosc graniczna.

 

Gdzie jest napisane, ze ogranicznik dziala, gdy jest wbity bieg? To raczej oczywista oczywistosc, ze na luzie nie ograniczy predkosci. Idac dalej- ktory bieg ma byc wbity? Malo precyzyjna sprawa z tym biegiem w mojej ocenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bylo mowy w pytaniu o to, jakie musi spelniac wymagania, nikt tez nie pytal w jakich pojazdach ma byc zamontowany- dlatego o tym nie wspominalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktore po przekroczeniu predkosci ustawionej ograniczaja moc silnika

A może chodziło o jedno słowo?

 

 

Nierozumiem, rozwin mysl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis producenta prod. ograniczniki

 

"Elektroniczny ogranicznik prędkości działa na zasadzie kontroli dopływu paliwa do silnika po osiągnięciu wymaganej prędkości - ograniczając jego dopływ. Zastosowanie tego rowiązania nie powoduje wzrostu zużycia paliwa przez pojazd. Ogranicznik prędkości posiada homologacje."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odcina do zera a za chwile znow wznawia doplyw w 100% po zmiejszeniu predkosci ponizej ogranicznika tak jak przed odcieciem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak przed odcieciem?

 

Tak to działa. W niektórych pojazdach jest jeszcze połączony z zaworem /klapą/ na wydechu i z zaworami dekompresującymi w silniku np Actros w celu zwiększenia wydajności układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli samochod wtedy gwaltownie przyspiesza, znow przekracza predkosc, ogranicznik znow odcina do zera i tak w kolko? No chyba nie- chyba jednak ogranicznik ogranicza moc w celu utrzymania maksymalnej, dozwolonej predkosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz odwołanie do TDT Warszawa. Znam osobiście przypadek, że Warszawa zmieniła wynik egzaminu na pozytywny jeśli chodzi o pytanie opisowe.

Nic nie tracisz spróbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja na szczęście dziś mam wszytko do przodu. Też miałem wrażenie po napisaniu opisówki przed ogłoszeniem że za proste to pytanie i będzie czegoś brakować, ale było ok.

Ja rozpisałem się o zasadzie działania ogranicznika. Napisałem o ograniczniku przy pompie wtryskowej oraz w nowszych wozach np na układzie CR. Na początku jedno zdanie do czego wogóle służy ogranicznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem, ze ograniczniki sa elektronicze a dawniej stosowano mechaniczne. Skoro ogranicznik jest realizowany za pomoca sterownika silnika to nie jest bezposrednio spiety z czujnikami ABS- dostaje jedynie informacje o predkosci z ABS po szynie CAN.

 

Może właśnie o tym trzeba było się rozpisać o CAN o informacji z ABS o ECU i tym podobnych pierdołach

 

Teraz cwaniakuję bo po tej opisówce teorię mam zaliczoną w całości :D:D:D:D

 

Acha ja napisałem jeszcze , że często ogranicznik współpracuje z tachografem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy odwołując się od wyniku egzaminu ustala mi w razie "W" kolejny termin... jak wiadomo czas od zdania podstawy leci...

 

Czy osoby którym zaliczono dziś opisowke pisały o czujnikach abs?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.