Skocz do zawartości

Zmiana Kabiny


grales1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Jestem nowy na forum i jeśli popełnię jakiś błąd przepraszam . Mam volkswagena LT z 83 roku wywrotkę kabina już nadaje sie na złom zastanawiałem się o zmianie na kabinę z innego samochodu. Kolega mam w stodole starego ziła i myślałem żeby przełożyć do Lt.

Pytanie czy to będzie zgodne z przepisami i czy nikt się nie b będzie czepiał.??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega mam w stodole starego ziła i myślałem żeby przełożyć do Lt.

/quote]

To przeróbka z takiego na takiego?

Powodzenia życzę! 8)

113885009_3_1000x700_vw-lt-55-1989r-do-35t-wywrotka-_rev006.thumb.jpg.afa5acf6f83fefec8fe4b4886107f421.jpg

5ae1a60f9d257_Zi130.jpg.980fb8127d0055c2effe860c07028e51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przeróbka z takiego na takiego?
nie, Marku odwrotnie :evil: z takiego jak na zdj. nr 2 na takiego coś jak na zdj. 1 ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwrotnie :evil: z takiego jak na zdj. nr 2 na takiego coś jak na zdj. 1 ;)

Ja to myślę, że to się w żadną stronę się nie da.... :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakbyś przekładał kabinę z innego LT (niech by i tam nawet model był nieco inny) to pal licho. Ale coś takiego? Dla mnie to byłby SAM albo składak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAM albo składak.
z przewagą na składak
Ja to myślę' date=' że to się w żadną stronę się nie da.... :]
:ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę prawo tego nie zabrania, ponieważ numery w tych pojazdach znajdują się na ramach więc teoretycznie można to wykonać. Pozostaje kwestia jak wówczas określić markę, typ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje kwestia jak wówczas określić markę, typ.

 

Podstawowe założenie takiego pojazdu to rama + kabina (no + zabudowa oczywiście).

Jeśli weźmiemy ramę z jednego samochodu, a kabinę z innego całkowicie, to jak dla mnie mamy pojazd złożony poza wytwórnią - czyli SKŁADAK. Bo sorki, ale jak to nie jest składak, to co nim będzie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli weźmiemy ramę z jednego samochodu, a kabinę z innego całkowicie, to jak dla mnie mamy pojazd złożony poza wytwórnią - czyli SKŁADAK.

Prawo nie zabrania wymiany kabiny. Jak zdejmę swoją kabinę od LT i "przeklepię" blachany, swoje blachany, upodabniając na 100% do Ziła to nie będzie składak - dostanie z powrotem swoją kabinę tylko nieco zmieniony kształt. Natomiast z zewnątrz będzie to Ził, co z nim zrobić dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z nim zrobić dalej?

 

Postawić w ogródku, bo dla mnie te Twoje składanie to już SAM (nadwozie konstrukcji własnej wypełnia definicję sama).

Ale tu nie o tym mowa. Tu właściciel mówi wprost - składam jeden pojazd z dwóch różnych. Dla mnie to składak i dopóki mi ktoś z organu odwoławczego nie powie inaczej to tego bym się trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co z nim zrobić dalej?

 

Postawić w ogródku, bo dla mnie te Twoje składanie to już SAM (nadwozie konstrukcji własnej wypełnia definicję sama).

Ale tu nie o tym mowa. Tu właściciel mówi wprost - składam jeden pojazd z dwóch różnych. Dla mnie to składak i dopóki mi ktoś z organu odwoławczego nie powie inaczej to tego bym się trzymał.

 

Dokładnie.

 

Jeśli weźmiemy ramę z jednego samochodu, a kabinę z innego całkowicie, to jak dla mnie mamy pojazd złożony poza wytwórnią - czyli SKŁADAK.

Prawo nie zabrania wymiany kabiny. Jak zdejmę swoją kabinę od LT i "przeklepię" blachany, swoje blachany, upodabniając na 100% do Ziła to nie będzie składak - dostanie z powrotem swoją kabinę tylko nieco zmieniony kształt. Natomiast z zewnątrz będzie to Ził, co z nim zrobić dalej?

 

Podobnie można by klepać Seicento, Octavię czy Sprintera tylko czy wtedy również nie będziesz widział problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podobnie można by klepać Seicento, Octavię czy Sprintera tylko czy wtedy również nie będziesz widział problemu?

Widzę problem, bo nie wiem jaką markę wówczas określić. Natomiast literalnie prawo nie zabrania dokonania takiej zmiany kabiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

literalnie prawo nie zabrania dokonania takiej zmiany kabiny.

 

Zgodziłbym się, gdyby dotyczyło to wymiany kabiny na taką samą. Wtedy ok - można to podciągnąć jako naprawę i też powiem, że literalnie można to obronić.

 

Składanie jednego samochodu z dwóch różnych to jednak SKŁADAK.

Bo jeśli to nie jest SKŁADAK, to co nim jest Adamie - no odpowiedz mi proszę... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składanie jednego samochodu z dwóch różnych to jednak SKŁADAK.

Bo jeśli to nie jest SKŁADAK, to co nim jest Adamie - no odpowiedz mi proszę... :?

Chciałem nakierować kolegów na kwestię, luki w prawie ale nikt nie zareagował. Przepisy zabraniają na rejestrację pojazdu złożonego poza wytwórnią. Cóż natomiast uczynić z pojazdem zarejestrowanym? Zmiany konstrukcyjne nie zabraniają wymiany kabiny, więc zgodnie z przepisami można ją wymienić na dowolną w pojeździe zarejestrowanym i wszystko odbędzie się w zgodzie z prawem, czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrania się REJESTRACJI -nie pierwszej rejestracji.

 

Pamiętaj, że określenie "przerejestrowanie" to określenie potoczne. Nawet idąc "przerejestrować" pojazd składasz wniosek o rejestrację właśnie (!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet idąc "przerejestrować" pojazd składasz wniosek o rejestrację właśnie (!)

Ależ ja go nie przerejestrowuje, mam już zarejestrowany pojazd i zmieniłem mu kabinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie taki przypadek kwalifikuje się pod usterkę z pozycji: 6.2.1.d) - Kabina - niewłaściwa naprawa LUB PRZERÓBKA - czyli UI lub USZ.

Ja zakwalifikowałbym to jako USZ i Dowód rejestracyjny do WK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie taki przypadek kwalifikuje się pod usterkę z pozycji: 6.2.1.d) - Kabina - niewłaściwa naprawa LUB PRZERÓBKA - czyli UI lub USZ.

Ja zakwalifikowałbym to jako USZ i Dowód rejestracyjny do WK

Ależ kabina nie jest ani naprawiana ani przerabiana, jest założona kompletna. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ kabina nie jest ani naprawiana ani przerabiana, jest założona kompletna

 

adam1501,chyba nie twierdzisz że wszystkie mocowania, wiązki elektryczne, i całe wyposażenie tej kabiny pasowało do ramy z innego pojazdu :cool:

Taka wymiana mogła by mieć miejsce tylko w przypadku bliźniaczo podobnych aut a sprzedawanych pod innymi markami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję wykazać, że przepisy są nie precyzyjne i tak na upartego można wykonać taki zabieg i przy zwykłym badaniu okresowym nie bardzo można dać N. Próbujemy coś podciągnąć na siłę ale tak naprawdę nic nie możemy na 100% zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy zwykłym badaniu okresowym nie bardzo można dać N.

Tu się zgodzę, bo o ile masa i ilość miejsc się nie zmieniła to teoretycznie nie trzeba wykonywać zmian konstrukcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestią otwartą pozostaje tylko określenie marki takiego pojazdu.

 

Marka wynika z VIN-u i jako takiej nie należy zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję wykazać, że przepisy są nie precyzyjne

Z tym byłbym skłonny się zgodzić, jednak przepisy prawa mają to do siebie, że nie zawierają w sobie wszystkich możliwych sytuacji jakie w życiu nas spotykają.

W skrajnym przypadku to Sądy w swoich wyrokach czy postanowieniach, są zobligowane do tego aby interpretować to co w Prawie zostało zapisane.

Moim zdaniem to my (jako obywatele) próbujemy często naginać na siłę Prawo pod swoje potrzeby, uzasadniając to jego lukami bądź nieścisłościami.

A żeby wrócić do naszego tematu, to uważam, ze skoro prawo zabrania przeróbek kabiny, to tym bardziej jej wymiana na typ niezgodny z homologowanym modelem pojazdu, jest niezgodna z tym prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - ja mam wrażenie, że Ty nawet zdanie "Ala ma kota" byłbyś w stanie zinterpretować na 1000 sposobów :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.