Skocz do zawartości

Straż pożarna


Rubel

Rekomendowane odpowiedzi

I cały ten ład burzy badanie VAT. :evil:

 

...fakt. Dobra, może odpuśćmy temat z cennikiem, bo przepisy są takie precyzyjne, że już nawet nie ma co gadać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • michal_k

    13

  • blakop

    7

  • Rubel

    6

  • Gacek

    5

Oczywiście - ale w ramach badania okresowego.

Tylko czy aby na pewno, skoro;

 

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

 

4) sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17–22, § 38–42 i § 52 rozporządzenia o warunkach technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejmuje też sprawdzenie danych pojazdu ze stanem faktycznym. Natomiast w przypadku uprzywilejowanego nie ma takiej adnotacji w DR, więc i nie ma czego porównywać. Ale wykonywanie corocznie DBT to absurd, bo DBT z "definicji" nie jest badaniem powtarzanym okresowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to powód, żeby tego prawa nie przestrzegać?

 

Ale prawo nigdzie, absolutnie nigdzie, nie nakazuje wykonywania DBT okresowo. To są badania "jednorazowe", a okresowe wykonuje się w wyznaczonych odstępach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale prawo nigdzie, absolutnie nigdzie, nie nakazuje wykonywania DBT okresowo.

A wystarczyłoby się umówić (zapisać w rozporządzeniu), że DBT polegające na sprawdzeniu spełnienia (nowo powstałych) warunków technicznych, wykonane jednorazowo, zakończone wpisem w adnotacjach w DR (na wzór Hak-a) nie podlega opłatom podczas OBT,,,

 

Nie potrafią, czy nie chcą tego zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to absurd

 

Dużo mamy absurdów w prawie, zarówna na skp jak i w wk... czy to powód, żeby tego prawa nie przestrzegać?

Cytat:

"Mnie, jako katolika, prawo nie obowiązuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Miałem ostatnio taki sam problem jak autor. Strażacy przyjechali aby nową Skodę Octavię osobową zrobić na specjalny(bo wtedy 8% VAT jest ponoć tylko nie wiem na co).

Wyposażenie dodatkowe - radiostacja i kogut z głośnikiem.

Wg nich to powinien być Specjalny - Inny - Pożarniczy. Powoływali się na Polskie Normy PN-EN1846-1 1846-2. W internecie znalazłem tylko opracowania i tam był podział samochodów pożarniczych, a w nim:

Samochód pożarniczy - samochód używany do zwalczania pożarów i/lub ratownictwa.

(wg PN-EN 1846-1)

Samochód dowodzenia i łączności − samochód o zabudowie pożarniczej wyposażonej

w środki łączności i sprzęt niezbędny

do prowadzenia działań dowódczych.

 

PS. Jaka to jest zabudowa pożarnicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard w powoływaniu się na tą normę. U mnie ostatecznie to wyjaśniłem i już więcej w Poznaniu z takimi wnioskami nie startowali. Ale domyślam się, że w innych WK jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się mało znam i poproszę mi wyjaśnić czy ten wóz Straży Pożarnej nie musi być wpierwej pojazdem uprzywilejowanym, a patrząc na poniższe to mamy takie warunki dla samochodów strażackich:

§ 27.

1. Pojazd samochodowy straży pożarnej – pożarniczy, z wyjątkiem pojazdu wymienionego w ust. 2, powinien mieć barwę czerwieni sygnałowej, błotniki zaś i zderzaki – barwę białą. Dopuszcza się pojazd pożarniczy o barwie khaki, również w odniesieniu do błotników i zderzaków.

 

2. Samochód osobowy operacyjny straży pożarnej z nadwoziem zamkniętym powinien być oznakowany pasem wyróżniającym barwy czerwieni sygnałowej. Po obu stronach pojazdu powinny być umieszczone napisy „STRAŻ” barwy białej lub czerwonej. Na dachu pojazdu może być umieszczony świetlny napis „STRAŻ” barwy czerwonej na białym tle.

 

3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą pojazdu wojskowej straży pożarnej.

- i teraz meczy mnie to pod dwa, czy taki i tylko taki pojazd może zostać operacyjnym wozem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i teraz meczy mnie to pod dwa, czy taki i tylko taki pojazd może zostać operacyjnym wozem?

 

Nie tyko, ale jeśli to osobowy to musi spełniać takie warunki jak zawarte w tym ust. 2. Gdyby to był samochód ciężarowy to już go to nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg nich to powinien być Specjalny - Inny - Pożarniczy.

 

A w/g mnie osobowy - przeznaczenie operacyjny straży pożarnej, czy jakos tak... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg nich to powinien być Specjalny - Inny - Pożarniczy.

Wg mnie to oni mogą chcieć u siebie w kiblu. Ciekawe które "wg" jest ważniejsze. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoływali się na Polskie Normy PN-EN1846-1 1846-2.

Pytanie do kolegów biegłych w prawie. Czy powoływanie się na Polską Normę ma jakiekolwiek znaczenie? Co stanowi w Polsce prawo? Wiadomo, że Ustawa i Rozporządzenia ale Polska Norma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawa oparła się o werdykt ministerstwa. Ministerstwo przyznało mi rację, że znacząca jest definicja ustawowa, a PN nas nie dotyczy. Sprawa dotyczyła pojazdów rejestrowanych na Szkołę Aspirantów PSP.

 

Sprawa jest dla Straży znacząca z uwagi na stawkę podatku VAT - inną dla pojazdów pożarniczych, inną dla wszelkich pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się zastanowić czy ta Skoda to pojazd spełniający definicję pojazdu specjalnego czy tylko używanego do celów specjalnych?

art. 2 PORD

36) pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;

37) pojazd używany do celów specjalnych - pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną;

 

No i czy zamontowanie sygnałów błyskowych i dźwiękowych oraz radiostacji nie spełnia bardziej tej definicji:

38) pojazd uprzywilejowany - pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego;

 

Dz.U.UE.L.2011.185.30

 

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 678/2011

 

2.2. Pojazdy specjalnego przeznaczenia

2.2.1. "Pojazd specjalnego przeznaczenia" oznacza pojazd należący do kategorii M, N lub O posiadający specyficzne właściwości techniczne w celu wykonywania funkcji, która wymaga specjalnego dostosowania lub wyposażenia.

W przypadku pojazdów niekompletnych, które mają zostać objęte podkategorią pojazdów specjalnego przeznaczenia, do litery i numeru oznaczających kategorię pojazdu dodaje się jako sufiks literę "S".

Różne typy pojazdów specjalnego przeznaczenia są zdefiniowane i wymienione w sekcji 5.

 

Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o to samo po co diagnosta ma wpisać nowy rodzaj pojazdu? Opisał to znakomicie Blakop:

Sprawa jest dla Straży znacząca z uwagi na stawkę podatku VAT - inną dla pojazdów pożarniczych, inną dla wszelkich pozostałych.

 

Czyli jak się obudzi Minister Finansów tak diagnosta ma zmieniać rodzaj pojazdu - to się nazywa swoboda działalności gospodarczej, w którą niektórzy wierzą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się nad tym zastanawiamy Boguś. Więc wyzbądź się wrodzonej dyplomacji i doradź coś od siebie wprost :) Bo samo stwierdzenie, że temat jest do "dyskusji" to już choćby z samego faktu jego założenia wynika :) A może inaczej - jak jest to rozwiązane w Bydgoszczy?? Tzw. wozy dowódców akcji są specjalne, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym tego publicznie nie pisać, ale znaleźliśmy rozwiązanie na wozy dowódców.

Delikatnie to sugerowałem w jakimkolwiek specjalnym wyposażeniu tylko nie lampa błyskowa niebieska :-)

Mało tego można taki nowy pojazd zarejestrować bez homologacji końcowej bądź dopuszczenia jednostkowego, gdyż słynne artykuły 70 zwalniają straże pożarne z posiadania takich dokumentów.

 

Powiem tak to tak jak by diagnosta napisał, że pojazd stał się sanitarny, bo ktoś napisał na nim AMBULANS i zamontował cyt. pewien zapis kiedyś "belkę koguta". I tak już za dużo powiedziałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego to taka tajemnica?

Za dobrze to nie świadczy...

Poza tym nie dotyczy to tylko wozów dowódców, ale np. również autobusy straży pożarnej i inne pojazdy.

 

A lampę błyskową w pewnych pojazdach to ja kwestionowałem na tym forum przed Tobą Szanowny Kolego... Dziwiąc się, że jako nie-diagnosta jako pierwszy zauważyłem ten problem w tych pojazdach 8)

 

To, że pojazdy straży pożarnej podlegają zwykłym OBT przed I rejestracją jest myślę powszechnie wiadome...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.