Skocz do zawartości

Żuk ciężarowy 6 osobowy


misiek0000

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli kogo uważa się za producenta pojazdu zgodnie z PoRD... :?

Producentem konkretnego typu pojazdu jest ten ktoś, kto posiada świadectwo homologacji typu. Natomiast wszyscy pozostali robią tylko zmiany konstrukcyjne i nie można ich "wcielić" pod producenta, który domontuje coś tam. Jak cytowano we wcześniejszych postach jeżeli producent (czyli ten kto posiada świadectwo homologacji typu pojazdu) nie przewidział dla danego typu takiego mocowania siedzeń to nie może go zrobić Kowalski w garażu i powiedzieć, że wszystko jest w porządku, bo prawo twierdzi inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to nikt się nie odniósł też do tego co ja napisałem. Czyli kogo uważa się za producenta pojazdu zgodnie z PoRD... :?

Ja mam nieco odmienne zdanie na ten temat niż adam1501, i za producenta uważam podmiot dokonujący zabudowy pojazdu czy podmiot dokonujący zmian w pojeździe z tą tylko uwagą, że w mojej ocenie musi być to przedsiębiorca a nie osoba fizyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producentem konkretnego typu pojazdu jest ten ktoś, kto posiada świadectwo homologacji typu.

 

Adam - ale tego w przepisach nie ma, a o tym co ja piszę zawsze było i jest. Podmiot dokonujący zabudowy pojazdów = producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiot dokonujący zabudowy pojazdów = producent.
- dotyczyło i dotyczy pojazdów nowych.

 

 

Było:

Art. 68.

1. Producent lub importer nowego pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru, tramwaju lub przyczepy oraz przedmiotów ich wyposażenia lub części jest obowiązany uzyskać dla każdego nowego typu tych pojazdów, przedmiotu ich wyposażenia i części świadectwo homologacji wydane przez ministra właściwego do spraw transportu.

5. Za producenta, o którym mowa w ust. 1, uważa się również podmiot dokonujący montażu lub zabudowy pojazdów.

 

Jest:

Art. 70zk.

Prawa i obowiązki producenta, o których mowa w: ...

1) stosuje się do podmiotu dokonującego zabudowy nowego pojazdu;

2) stosuje się do podmiotu wprowadzającego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nowy pojazd oraz nowe przedmioty wyposażenia lub części.

 

No, albo mroczki niedowidzące dopadły mnie po lekturze li tylko artykuliku jednego przecież.

u-imbir.gif

Albo poproszę o wskazanie w ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moge sprawdzić kiedy auto zostało zarejestrowane jako ciężarowe? Data pierwszej rejestracji to 1994 ale wtedy to jeszcze było auto specjalne...

 

ps. sprawdziłem aktualne mocowanie foteli. Przykręcone do desek :D Jakkolwiek tego nie zrobie będzie lepiej niż taka prowizorka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producentem konkretnego typu pojazdu jest ten ktoś, kto posiada świadectwo homologacji typu.

 

Adam - ale tego w przepisach nie ma, a o tym co ja piszę zawsze było i jest. Podmiot dokonujący zabudowy pojazdów = producent.

Zgadza się, tylko sprowadza się to do tego, że "...3. Producent pojazdu skompletowanego wprowadzający zmiany w przedmiocie wyposażenia lub części, które były objęte procedurą

homologacji typu na wcześniejszym etapie kompletacji pojazdu, jest odpowiedzialny za uzyskanie świadectwa homologacji typu WE przedmiotu wyposażenia lub części albo świadectwa homologacji typu EKG ONZ oraz za zapewnienie zgodności produkcji w zakresie dokonanej zmiany..." jak wspominałem wcześniej, producent to ktoś, kto posiada świadectwo homologacji, każdy następny robi już tylko zmiany konstrukcyjne czyli nie spełnia wymagań dla producenta typu pojazdu. Mocowania muszą być zgodne z typem danego pojazdu, czyli przewidziane przez producenta (tego co posiada świadectwo homologacji) a nie Kowalskiego z garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Przy okazji tego tematu miałbym dwa pytania:

1. Czy jak montuje się w starym pojeździe nowe siedzenia to trzeba spełniać wymagania z tamtych lat czy z obecnie obowiązujące ?

2. Czy soba prywatna może sobie zamontować fotele i wprowadzić oficjalnie te zmiany ? Powstaje pytanie czy diagnosta jest na tyle biegły aby ocenić czy montaż siedzeń spełnia wymagania. Bo wiadomo, że nikt dla jednego autka badań nie będzie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy jak montuje się w starym pojeździe nowe siedzenia to trzeba spełniać wymagania z tamtych lat czy z obecnie obowiązujące ?
Obowiązują wymagania dla daty pierwszej rejestracji. Chociaż interpretacje są różne.
2. Czy soba prywatna może sobie zamontować fotele i wprowadzić oficjalnie te zmiany ?
Może' date=' bo takie mamy przepisy.
Powstaje pytanie czy diagnosta jest na tyle biegły aby ocenić czy montaż siedzeń spełnia wymagania.
Powinien być na tyle obeznany z tematem, żeby sobie poradzić. W razie trudności może zażądać opinii rzeczoznawcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któryś z projektów przewidywał zdaje się określenie, że po zmianach pojazd ma spełniać warunki właściwe dla dnia wprowadzanych zmian, ale chyba to nie przeszło. Nie pamiętam gdzie to było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej jest mała szansa na taka zmianę, bo zakres i termin dokonania zmian musiał by widnieć w DR, bo niby jak inaczej można by było ocenić poprawność konfiguracj podczas kolejnych okresowych badań technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.