Skocz do zawartości

przegląd anglika


kostan48

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • adam1501

    16

  • Paprock

    13

  • blakop

    12

  • kostan48

    11

Witam w niedzielne przedpołudnie;

Dyskusja toczy się wokół tematu,który zapodałem,a ja nic z tego nie rozumiem,albo nie chcę rozumieć.Gdzie ma być ten wpis M-1 w dowodzie?. i czy to coś zmieni w mojej sprawie?

Przypominam,że w moim samochodzie jest VIN 12-to znakowy i światła wszystkie nie posiadają homologacji europejskiej. Diagnosta OSKP działającej na moim terenie twierdzi,że

z tym nie przejdzie.Chodzi mi oto czy on ma rację czy może czegoś nie rozumie .

Dlatego pytam na tak szerokim gremium.Dziękuję,za podjęcie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d) Kierownica umieszczona z prawej strony w pojazdach o liczbie kół

większej niż trzy, których prędkość jest większa niż 40 km/h, innych niż

pojazdy zabytkowe i pojazdy, o których mowa w § 9 ust. 2a i 3

rozporządzenia o warunkach technicznych.

 

„2a. Dopuszcza się umieszczenie kierownicy po prawej stronie pojazdu w pojeździe kategorii M1 o rodzaju

samochód osobowy, nowym objętym świadectwem homologacji typu WE pojazdu, albo uprzednio zarejestrowanym

na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, pod warunkiem, że pojazd jest wyposażony

w:

 

Objaśnienia do zaświadczenia (kategoria pojazdu):

2) O ile dane są dostępne i zostały ustalone na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu (pozwolenia

czasowego), świadectwa zgodności WE, świadectwa zgodności, wyciągu ze świadectwa homologacji typu

pojazdu, odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji typu pojazdu,

dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu, świadectwa

dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.

 

o ile wcześniej "przyjmie" ją diagnosta.

A jak ma ją przyjąć tak ,żeby było zgodnie z objaśnieniem do zaświadczenia?

 

[ Dodano: 22-11-2015, 11:45 ]

Odniosłem się do

Podaj proszę podstawę z rozporządzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kostan - ale Ty już odpowiedź dostałeś na początku. Czego nie rozumiesz?

Tak - diagnosta jak najbardziej ma racje.

 

VIN - sprawa prosta - albo wykażesz, że pojazd był rejestrowany gdzieś tam przed 1996 rokiem, albo musisz pisać do naszego ministra transportu o odstępstwo.

 

Światła - idź pokaż je swojemu Diagnoście, czy przejdą z takimi oznaczeniami jakie masz.

 

A to o czym piszemy dalej to również inne kruczki, które mogły umknąć Twojemu Diagnoście, czyli:

- czy w dowodzie pojazdu jest zapis, że jest to samochód osobowy kategorii M1 - bo tylko takie pojazdy można w Polsce rejestrować

- czy lusterka są zgodne z naszymi przepisami (chodzi o pole widzenia)

- czy licznik jest wyskalowany w km/h (a nie milach)

- czy tylne światło przeciwmgłowe jest po dobrej stronie

 

Bo na tych punktach też możesz się wyłożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi oto czy on ma rację czy może czegoś nie rozumie .

No ale z angolami jest pod górkę w niektórych przypadkach. Tak jak w temacie. Toyota ma za krótki numer nadwozia/karoserii po japońsku.

I tu już odpowiedź padła, że krótki numer uzna stacja pod warunkiem wykazania rejestracji auta wcześniej niż obowiązek umieszczania siedemnastu znaków.

Co do oznakowania reflektorów/lamp to ja się nie wypowiadam. Nie potrafię, nie umiem odszukać jakby w przepisach wskazania, ani do homo, ani do przytoczonego wyżej Regulaminu nr 48 EKG ONZ. Koledzy jakby też nie kwapią się do odpowiedzi. A pytałem, co nie.

Co do tej magicznej kategorii [M1], to byłoby wspaniale żeby w angielskim dowodzie to [M1] było podane w rubryce oznaczonej kodem [J].

Najlepiej dowód na forum zapodać.

A mnie interesuje czy te reflektory/lampy posiadają jakiekolwiek i gdziekolwiek przez producenta nadane oznakowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) O ile dane są dostępne i zostały ustalone na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu (pozwolenia

czasowego), świadectwa zgodności WE, świadectwa zgodności, wyciągu ze świadectwa homologacji typu

pojazdu, odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji typu pojazdu,

dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu, świadectwa

dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.

 

A jak ma ją przyjąć tak ,żeby było zgodnie z objaśnieniem do zaświadczenia?

 

To, że diagnosta nie miał danych, które pozwoliłyby mu wpisać w zaświadczeniu M1, nie oznacza, że pojazd nie ma kategorii M1. Każdy samochód osobowy ma "przypisaną" ustawowo taką kategorię, więc jak dla mnie - nie musi wcale być wynik "N".

 

 

Ponadto, zapytam przewrotnie - jeśli nie ma kategorii to mogę wozić dzieci bez fotelików? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię, nie umiem odszukać jakby w przepisach wskazania, ani do homo, ani do przytoczonego wyżej Regulaminu nr 48 EKG ONZ. Koledzy jakby też nie kwapią się do odpowiedzi. A pytałem, co nie.

Czytać się nie chce, co? A wystarczy przeczytać pierwszą stronę.

Regulamin 48:

- 1. ZAKRES

Niniejszy regulamin stosuje się do homologacji pojazdów silnikowych przeznaczonych do

użytkowania na drogach, z nadwoziem lub bez nadwozia, posiadających przynajmniej cztery koła i rozwijających maksymalną prędkość konstrukcyjną przekraczającą 25 km/h, oraz do ich przyczep, z wyjątkiem pojazdów szynowych, maszyn i ciągników rolniczych lub leśnych oraz pojazdów przeznaczonych do robót publicznych.

- 2.1. „Homologacja pojazdu” oznacza zatwierdzenie danego typu pojazdu w odniesieniu do liczby i sposobu rozmieszczenia urządzeń oświetlenia i sygnalizacji świetlnej.

- w dalszych punktach wymienione są wszystkie rodzaje oświetlenia zewnętrznego pojazdu, korektory, rozmieszczenie, barwa....

Jeżeli pojazd spełnia te wymagania to znaczy, że zamontowane ma na sobie poszczególne światła wykonane na podstawie oddzielnych homologacji (polecam lekturę znajdującą się w dziale download na forum OSDS) dla poszczególnych rodzajów światła.

Na nasz rynek musi to być sławetne E w kółeczku, bo jak go nie ma, to jak na stacji zweryfikować barwę światła, powierzchnię świetlną, powierzchnię emitująca światło, źródło światła, kąty widoczności geometrycznej...., a tak podchodzimy patrzymy i mamy, wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto, zapytam przewrotnie - jeśli nie ma kategorii to mogę wozić dzieci bez fotelików? :P

Nie

 

Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie jest wyraźna różnica w tych zapisach:

"W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3,......."

a ten:

"w pojeździe kategorii M1 o rodzaju

samochód osobowy,......."

Czyli krótko:

-M1 osobowy-to pojazd który taki wyszedł z fabryki.

- osobowy-to pojazd który obecnie jest taki ale z fabryki mógł wyjść jako ciężarowy (z kratką).

I według mnie o to chodzi ustawodawcy.Konkretnie odnieśli się do treści wyroku "M1 o rodzaju samochód osobowy"

 

[ Dodano: 22-11-2015, 15:55 ]

Tak na marginesie:zwróćcie uwagę na zapisy:

KATEGORIE POJAZDÓW

1. Kategoria M: pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób mające co najmniej cztery koła, w tym:

1) kategoria M1: pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy;

 

40) samochód osobowy - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu;

 

Coś się komuś zapomniało :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak podchodzimy patrzymy i mamy, wiemy.
- ale ja chcę tylko tego właśnie się dowiedzieć. Skąd, z czego wynika to podchodzenie, manie i wiedzenie.

Mam świadomość, że ustawa postanowienia z dyrektyw wdraża. Mam świadomość, że rozporządzenie o warunkach do konkretnych numerów regulaminów odprowadza.

Ale tu w przypadku braku oznaczeń E/e na lampie chcę się dowiedzieć za co pojazd na badaniu N oberwie. I nie chodzi o to co Kolega blakop klepie, że u mnie bez problemu przejdzie.

Proszę wskazać przepis, że za brak tych konkretnych ho-mo-lo-ga-cy-jn-ch oznakowań na lampie wynik N się należy.

To tyle.

Przypomnę, że może to być podobnie niezrozumiałe zagadnienie jak zasadność identyfikowania pojazdów na dodatkowych badaniach. Prawda. Mówię o sobie. I znów nie unosić się ładnie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-M1 osobowy-to pojazd który taki wyszedł z fabryki.

 

A dla mnie to po prostu osobowy. Musieli dodać to "osobowy", bo M1 może być również specjalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej brak kategorii M1 uwidocznionej w dowodzie może być poważną przeszkodą w rejestracji.

 

Jak poradzić sobie z tym nr VIN już wiadomo. Lampy do kontroli na stacji i Diagnosta sam oceni, czy je puści z tymi oznaczeniami, czy nie.

 

A z tym M1 zapytał bym w urzędzie czy problemów przy rejestracji nie będą robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie posty,które naprowadziły mnie na drogę do zrealizowania mojego marzenia od 7-miu lat ,czyli zarejestrowania mojej "Lucidy" na polskie blachy.

Będę wracał do tego tematu,za każdym razem kiedy coś osiągnę. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu w przypadku braku oznaczeń E/e na lampie chcę się dowiedzieć za co pojazd na badaniu N oberwie.

Za to:

"...4.1.4. Zgodność z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych - Kontrola organoleptyczna

i sprawdzenie działania - a) Brak zgodności z wymaganiami pod względem typu światła, miejsca montażu, barwy wysyłanego światła lub jego natężenia..."

Nie mając oznaczeń homologacyjnych na oświetleniu zewnętrznym, nie wiesz z jakim światłem masz do czynienia, a co za tym idzie nie wiesz jakie warunki ono spełnia. Oznaczenia homologacyjne określają rodzaj i typ danego światła - co oznacza, że nie musisz badać warunków technicznych światła, bo masz pewność, że zostało wyprodukowane zgodnie z danym oznaczeniem. To, że dane światło jest duże i białe nie oznacza, że może być używane jako światło mijania lub drogowe..., a Ty na SKP nie jesteś w stanie zbadać tego i stwierdzić, że na mijania się nadaje a na drogowe już nie. To dlatego każda ingerencja w lampę, lub zastosowanie innego źródła światła, powoduje utratę homologacji - czyli dopuszczenia do użytkowania na drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...4.1.4. Zgodność z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych - Kontrola organoleptyczna
No i gdzie w tej całej organoleptycznej kontroli wynik N za brak E/e stoi?

O jaką zgodność, o jakie wymagania, o jakie rozporządzenia konkretnie się rozchodzi?

Gdzie w zakresowej tabelce jest ten cały regulamin?

:hah:

 

W jednym rozporządzeniu zwanym zakresem wszystko jest opisane przecież!

Podobnie w drugim o warunkach technicznych pojazdów, wszystko co trzeba w temacie świateł opisane!

I ani w jednym, ani w drugim rozporządzeniu nie trafiłem na odniesienia do przywoływanego regulaminu, ani żadnych informacji o znaczkach E/e umieszczanych na kloszach czy też na obudowach elementów oświetlenia.

Przypomnę: w temacie mowa o aucie Toyota Previa z japońskimi korzeniami pochodzenia.

Proszę wskazać konkretnie usterkę, że brak oznaczeń E/e skutkuje wynikiem N.

Dziękuję, dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wskazać konkretnie usterkę, że brak oznaczeń E/e skutkuje wynikiem N.

Bez oznaczenia nie wiesz z jakim światłem masz do czynienia. Skoro nie wiesz co to jest, to jak masz sprawdzić warunki techniczne, które dane oświetlenie ma spełniać.

Te duże białe z przodu to co to jest? Pozycyjne? Mijania? A może kierunkowskaz? Jak nie ma oznaczenia z dopuszczeniem, to ten pojazd nie ma danego rodzaju oświetlenia. A zgodnie z warunkami technicznymi ma je mieć, jako wyposażenie obowiązkowe.

To, że czegoś nie napisali w rozporządzeniu w sposób, taki jakbyś chciał, nie oznacza, że nie obowiązuje. Ty jako diagnosta masz znać poszczególne warunki jakie dotyczą pojazdu. To, że właściciel nie ma pojęcia to jemu się nie dziwię, ale diagnoście tłumaczyć elementarz? Wybacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty jako diagnosta masz znać poszczególne warunki jakie dotyczą pojazdu.
- mógłbyś wskazać z czego to wynika, mógłbyś wskazać gdzie są poszczególne warunki do świateł. Bo tam gdzie ja patrzyłem o żadnym regulaminie nr 48 nic nie ma, to jaki sens go przywoływać.

Bez urazy, ale tyle mam wiedzieć ile w rozporządzeniach zapodali. I mogę, ale nie muszę nic więcej.

Sprawa dla mnie jest prosta i nie ma co teorii naciągać. Zakres w parze z Warunkami dokładnie zamyka temat świateł.

Gdyby komuś zależało na oznaczeniach, to stałoby podobnie jak w przypadku szyb – ocechowane.

Gdyby komuś zależało na oznaczeniach, to podaliby podobnie jak w przypadku angielskich zwierciadeł - oznakowane w widoczny sposób zgodnie z regulaminem EKG ONZ nr 46 seria poprawek 02 lub wyżej albo dyrektywą 2003/97/WE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- świateł i urządzeń sygnalizacji świetlnej: niewłaściwe rozmieszczenie, niedziałające lub niekompletne zgodnie z dyrektywą Rady 76/756/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do rozmieszczenia urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach (Dz. Urz. WE L 262 z 27.09.1976, z późn. zm.) lub równoważnym Regulaminem EKG ONZ Nr 48.
:oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK. Dzięki ketiw38 za wskazanie. Przyznam, rzadko kiedy zaglądam aż na sam koniec tabeli i nie wiedziałem. Poza tym zasadności łączenia tego zapisu z pojazdem tu przedstawionym jest bezzasadna. Nie wiem czy jest potrzeba temat homo-symboli męczyć dalej. No bo jak niedomagania z cytowanej "usterki" mają się mieć do wyniku N za brak znaczków E/e?

Że też zmuszają mnie tak zawiłe teksty maglować. Też mi Koledzy... u-foh00.gif

OK. OK. Zgoda! Piwo!

:piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odnośnie problematycznego samochodu i tych dwóch przywar,które posiada(chyba tylko dla polskiego prawodawstwa)nasunęła mi się taka myśl;

przecież to nie jest samochód przywieziony na lawecie,tylko legalnie zarejestrowany w Anglii

w kraju członkowskim i jeżeli tam przechodził badania techniczne to dlaczego by nie u nas.

Może w tej materii jest jakiś kruczek prawny?.

Co Panowie na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym zasadności łączenia tego zapisu z pojazdem tu przedstawionym jest bezzasadna.

Jest jak najbardziej zasadna. Ponieważ masz zastosować warunki techniczne, które wymieniają poszczególne rodzaje świateł. Nie mając oznaczenia, które wynika pośrednio z reg 48, a szczegółowo w pozostałych regulaminach, dla poszczególnych rodzajów świateł, nie wiesz jaki rodzaj oświetlenia jest zamontowany w tym pojeździe. Skoro nie wiesz z jakim rodzajem oświetlenia masz do czynienia, to jak chcesz stwierdzić i dać wynik P dla poszczególnych świateł. To, że coś jest białe, duże i zamontowane z przodu to wcale nie oznacza, że jest to światło np. mijania. Wg Ciebie, jeżeli jest to światło mijania, to jak chcesz potwierdzić wszelkie warunki fotochromatyczne, rozsyłu świateł, barwy... w warunkach SKP, nie mając potwierdzenia homologacyjnego?

tylko legalnie zarejestrowany w Anglii

w kraju członkowskim i jeżeli tam przechodził badania techniczne to dlaczego by nie u nas

Dlatego, że każdy kraj ma swoje szczegółowe warunki. Jak sobie wyobrażasz wdrożenie Twego auta do ruchu prawostronnego bez zmiany reflektorów? Przecież przeszedł BT w Anglii. To po co u nas sprowadzone auta trzeba przebudowywać i sprawdzać dodatkowe warunki? Tu nie ma żadnych kruczków, tak wygląda życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.