Skocz do zawartości

Zaświadczenie po badaniu OBT + GAZ


petrys17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio przeglądając w pracy rejestr przeprowadzonych badań zauważyłem, że w zależności od diagnosty uzupełniają zaświadczenie na 2 sposoby.

Jedne zaświadczenia mają tylko w uwagach zaznaczony gaz a w drugiej pozycji puste całkiem lub nie dotyczy. Inni diagności wpisywali: Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla pojazdu przystosowanego do zasilania gazem. Dopytałem diagnosty który nic nie wpisuje i powiedział, że to pole uzupełnia się w przypadku badań dodatkowych a podczas OBT go to pole nie dotyczy. Ja osobiście zawsze myślałem ze należy wpisać,że spełnia i analogicznie dla haka. Chociaż okresowe to i tak że spełnia warunki dla haka (nie pobieram opłaty). Jak widać są dwie racje, która słuszna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Grzegorz Łódź

    11

  • kpininski

    8

  • biker100

    8

  • Paprock

    7

Objaśnienia do zaświadczenia z badania.

 

"8)

Należy wpisywać przekroczone parametry administracyjne w zakresie mas, wymiarów, nacisków oraz ich wartości, ustalone dane

niezbędne do rejestracji pojazdu, stwierdzone niezgodności z warunkami technicznymi pojazdów, stwierdzone usterki wraz z podaniem numeru z kolumny pierwszej, odpowiedniego opisu usterki z kolumny trzeciej, oraz oceny z kolumny czwartej załącznika

nr 1 i/lub 2, ograniczenia przy zezwoleniu na używanie pojazdu i jego termin, a także: informacje dotyczące wyposażenia pojazdu

w zamontowane urządzenie techniczne z podaniem numeru i daty wystawienia protokołu i decyzji dopuszczającej urządzenie do

eksploatacji wydanej przez właściwy organ dozoru technicznego oraz zapis informujący o braku w dowodzie rejestracyjnym miejsca

przeznaczonego na odpowiedni wpis oraz inne uwagi.

9)

Niepotrzebne skreślić oraz wpisać potwierdzenie przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne lub spełnienie dodatkowych warunków technicznych. W przypadku badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt 7 ustawy, należy

wpisać odpowiednio: jeden z punktów wymienionych w: ... "

 

Ja osobiście w każdym badaniu, który ma dodatkowe warunki, uzupełniam pole 8, np. Gaz LPG. Prot. i dec. Nr TDT- .... itd., a w punkcie 9, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym dla pojazdu przystosowanego do zasilania gazem.

Analogicznie z taxi, L, hak.

 

Również znam takiego, co nic nie wpisuje i dobrze jest...

Wychodzi na to, że jak nie zrobisz będzie dobrze, tak to u nas działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja petrys17!

Już kiedyś pisałem, że zaświadczenie z badania to takie świadectwo pojazdu potwierdzające stan samochodu na badaniu lub konkretnym badaniu jak i zakres wykonanych czynności lub konkretnych czynności. Bez względu na to czego bym nie robił to zawsze w zaświadczeniu te wszystkie dodatki zaznaczam. Czyli po prostu kopiuję zapiski z adnotacji urzędowych dowodu rejestracyjnego do zaświadczenia/rejestru. Według mnie niczemu to nie przeszkadza i nie mylić, że przy dodatkowym badaniu na L instalację LPG, TAXI lub HAK sprawdzam, albo na odwrót.

 

[ Dodano: 13-11-2016, 13:47 ]

Dopytałem diagnosty który nic nie wpisuje i powiedział, że to pole uzupełnia się w przypadku badań dodatkowych a podczas OBT go to pole nie dotyczy.
- a ten GiGancik choć decyzję z protokołem sobie winszuje czy podobnie w tej sprawie jest poza prawem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wychodzi na to, że jak nie zrobisz będzie dobrze, tak to u nas działa.

 

Nie do końca...

Na corocznej kontroli każą sobie wydrukować listę badań, za pewien okres i sprawdzają zapisy, uwagi itd. na "skróconym rejestrze badań" (tak się to chyba nazywa)

Jeśli było zaznaczone badanie okresowe + gaz, a nie ma w uwagach wpisanego tdt lub że spełnia (czy nie) warunki dla gaz, abo też i odwrotnie. Brak wyznaczonego terminu następnego BO, itp. Żądają pisemnego wytłumaczenia zaistniałego faktu, (błędu) wraz z podjętymi działaniami 'na przyszłość", i na tej podstawie póżniej podejmują decyzję, o ukaraniu lub nie diagnosty (ów).

 

Przynajmniej tak robią na moim terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytałem diagnosty który nic nie wpisuje i powiedział, że to pole uzupełnia się w przypadku badań dodatkowych a podczas OBT go to pole nie dotyczy

Żenada

 

4) Pozycje 1, 2 po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania. W przypadku potwierdzenia przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu pozycje 1 i 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej stronie zaświadczenia

 

Jak widać są dwie racje, która słuszna?

Jest tylko jedna racja

9) Niepotrzebne skreślić oraz wpisać potwierdzenie przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne lub spełnienie dodatkowych warunków technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze badanie okresowe z LPG nie w kazdym zaswiadczeniu i moze tez nie w kazdym rejestrze (programie) odfajkowywane jest jako z LPG. :x

Pomijam kwestie oplat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odfajkowywane jest jako z LPG.

Dokładnie, w patronacie jako badanie okresowe, w zaśw. odpowiednie wpisy, i kasiorka pobrana 1.2,1.15 i cep jeśli trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze Regan55, tylko idzie o to, że jak w systemie nie wypełnisz rubryczek o gazie, protokole, decyzji, to z samego rejestru się nie dowiemy czy auto posiadało instalację, czy nie. To tak do tego o czym Mecher wspomina.

Podobnie z windami/platformami. Nie wpiszesz do zaświadczenia/rejestru to nikt nic nie wie o wyposażeniu pojazdu w urządzenie załadowcze (do czasu).

Nie zaznaczysz, że auto ma HAK to w rejestrze też cisza na ten temat.

I nikt tego GiGanta z pierwszego posta nie zmusi do skrupulatnego odptaszkowywania okienek w programie/systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pracowałem na innym programie ale jakoś ten mi nie pasuje.
a czemu nie pasuje?Ja pracowałem na dwóch innych,teraz na tym i do każdego można się przyczepić.Ten dodaje tabelkę do gazu ,ale pod warunkiem wybrania odpowiedniej pozycji z cennika,prawda?Każdy program ma sowje plusy i minusy,ale to My je obsługujemy i nawet najlepszy z najlepszych nie zwalnia z myślenia.Zupełnie inną inszością są sprawy personalne,no i support w razie W,ale na szczęście nie musiałem z niego jeszcze korzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję na tym programie 10 lat i jeszcze nigdy nie miałem problemu w przeciwieństwie do innych (DEKRA, NORCOM). Jeżeli przy OKRESOWYM zaznaczysz w cenniku poż. 1.2 i 1.15 to robisz badanie z gazem. Następnie wyświetla się tabelka w której wpisujesz daty wystawienia i numery protokołów i decyzji oraz nr. zbiornika i datę ważności decyzji. Gdy tej tabelki nie wypełnisz to program nie puści dalej i upomina się o uzupełnienie. Gdy mimo wszystko uda ci się przejść dalej to na końcu pojawiała się formułka "Nie wykonywano czynności związanych z badaniem GAZ". Dawniej tak to było, teraz nie sprawdzałem, bo nie muszę. Co się tyczy UWAGI w części drugiej to zależy co masz w słowniku wpisane i co zaznaczysz. Czy odpowiada, czy nie odpowiada i taki wydruk będziesz miał. U nas na kontroli sprawdzają czy jest zaznaczone, że odpowiada bądź nie odpowiada GAZ, HAK, NAUKA JAZDY, PRZEWÓZ MATERIAŁÓW NIEBEZPIECZNYCH, TAXI. To samo należy zaznaczyć w ADNOTACJACH DO REJESTRU i na skróconym wydruku dziennym wszystko jest widoczne. Temat jest tak stary, że zapomniałem, że ktoś może mieć problemy, bo temat ten jest sprawdzany przez Starostwo z TDT około 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze Regan55, tylko idzie o to, że jak w systemie nie wypełnisz rubryczek o gazie, protokole, decyzji, to z samego rejestru się nie dowiemy czy auto posiadało instalację, czy nie. To tak do tego o czym Mecher wspomina.

Podobnie z windami/platformami. Nie wpiszesz do zaświadczenia/rejestru to nikt nic nie wie o wyposażeniu pojazdu w urządzenie załadowcze (do czasu).

Nie zaznaczysz, że auto ma HAK to w rejestrze też cisza na ten temat.

I nikt tego GiGanta z pierwszego posta nie zmusi do skrupulatnego odptaszkowywania okienek w programie/systemie.

O tym pisałem, że badanie należy wykonać uczciwie, bo był czas gdy niektórzy w celu pozyskania "taxiarzy" wykonywali tylko badania okresowe w rejestrze bez TAXI i GAZ chociaż wszystko było w samochodzie. No i opłaty były niższe, ale to ich problem i nadzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie bardzo rozumie nad czym ta debata

- Jak program ma myśleć za diagnostę co ma robić-jakie badanie,co wpisać itp.

- czy raczej jak obejść program... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając na myśli, że nie odpowiada mi ten program miałem na myśli inne jego funkcje takie jak nieszczęsny "kalkulator do haka" (temat poruszany na forum) oraz informacje katalogowe do DIPu. W pracy czytałem wątki z forum i sprawdzałem wasze dane z danymi dostępnymi u siebie i O2 nie zgadzało sie w 90% przypadków tam każde auto O2 mniej niż G/2. Też mam problem z zaświadczeniami (tylko nie wiem co jest winne) daje drukuj, ilość 2 wydrukuje zawsze 1. I jeszcze parę spraw mi w nim nie odpowiada ale tak jak wcześniej kolega napisał trzeba się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przy OKRESOWYM zaznaczysz w cenniku poż. 1.2 i 1.15 to robisz badanie z gazem.

Następnie wyświetla się tabelka w której wpisujesz daty wystawienia i numery protokołów i decyzji oraz nr. zbiornika i datę ważności decyzji. Gdy tej tabelki nie wypełnisz to program nie puści dalej i upomina się o uzupełnienie.
Myśle ze jest wszystko i na temat napisane... :ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z zaświadczeniami (tylko nie wiem co jest winne) daje drukuj, ilość 2 wydrukuje zawsze 1

 

§ 6. 1. W przypadku gdy w pojeździe nie stwierdzono żadnych usterek lub stwierdzono usterki drobne, uprawniony diagnosta określa wynik badania technicznego pojazdu jako pozytywny i:

1) zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy zamieszcza odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;

2) wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu

 

10. Na wniosek posiadacza pojazdu uprawniony diagnosta zatrudniony w stacji kontroli pojazdów wydaje na podstawie rejestru duplikat zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

 

OBJAŚNIENIA DO WZORU:

1) Numer zaświadczenia jest identyczny z numerem z rejestru badań technicznych (załącznik nr 8 do rozporządzenia). W przypadku wydania duplikatu zaświadczenia, do wcześniej nadanego numeru zaświadczenia dodaje się „W”, co oznacza „wtórnik”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co dalej się dzieje z tym wystawionym zaświadczeniem z punktu 2 skoro klientowi wolno wnioskować tylko o duplikat? :x:hihi:

 

[ Dodano: 16-11-2016, 07:30 ]

Też mam problem z zaświadczeniami (tylko nie wiem co jest winne) daje drukuj, ilość 2 wydrukuje zawsze 1.
- może w ustawieniach samej drukarki trzeba coś poprzestawiać. Moja ustawień domyślnych nigdy nie pamięta, że oryginał i kopię faktury ma drukować na osobnych kartkach. Zawsze pironica wydrukuję kopię oryginałowi na plecach. A podobno papier mam oszczędzać. :hah:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.