Skocz do zawartości

Uszkodzenia pokolizyjne - gaz - jak robić


seba

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jak pojazd sprowadzony nie ma butli z krajowym dozorem to w ogóle nie przystępujesz do badania.

2. Jeśli już jednak przystąpiłeś no to wynik N

3. Jeśli ma już krajowy dozór/butlę to normalne badanie z gazem i taka opłata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to też istotna prawda, bo takowy zapis, choćby w formie symbolu zasilania/paliwa być musi. No ale pytanie stricte tego nie dotyczyło, to zakładam, że pytający zdaje sobie z tego sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seba napisał:

Gdzie dodatkowo mogę zadać pytanie dotyczące 1 rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy z zamontowanym gazem, lub o tym poczytać - chodzi o sytuację, gdy pojazd taki ma zamontowany gaz np z Niemiec i klient nic nie zmieniał - czy w takiej sytuacji daje się negatywa na 1 rejestracji, (chyba że klient o tym wspomni przed badaniem wtedy odsyłam z informacją), oraz gdy już ma założoną nową butle z decyzją TDT, ale całą resztę z tych Niemiec i mogę przeprowadzić badanie z wynikiem pozytywnym, oraz jaką wówczas pobiera się opłatę - za 1 rejestrację + gaz

 

Przypomnę, bo zapomniałem, gdzie już podobnie klikałem.

Kolego! Nie musisz ze mnie przykładu brać, bo nie musisz. Ale ja to robię mniej więcej tak, bez różnicy czy auto ma gaz lub inne urządzenia, wyposażenie lub sprzęty wpływające na rodzaj badania a tym samym na opłaty powiązane z tymi czynnościami. Przepis mówi jasno: 

§ 1a  Badanie techniczne przeprowadza się po pobraniu z centralnej ewidencji pojazdów danych identyfikujących badany pojazd, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 ustawy, oraz po ustaleniu rodzaju badania technicznego pojazdu, z tym że:

I tą wzmiankę o ustaleniu rodzaju badania wykorzystuję aby sobie pogadać z klientem, co auto ma, a czego nie ma. Ewentualnie samemu rzucić okiem na samochód, żeby uniknąć rozczarowań co do opłat i wyniku.

 

Ceny, cóż. Przeanalizuj budowę tabeli opłat i zobaczysz, że kwota za specjalistyczne badanie jest przyporządkowana w kolumnie dotyczącej badań okresowych. A na tapecie mamy właśnie badanie okresowe, z tym, że pojazdu sprowadzonego w instalację gazową wyposażonego. Czyli należy pobrać 98 + 63 złote razem. To jest jedno badanie powiązane dwoma opłatami, przy którym pobiera się tylko jedną jedyną złotówkę opłaty ewidencyjnej.

Wiem, że sprytniejsi ode mnie wystawiają najpierw rachunek = pobierają opłatę = fiskalizują transakcję, a potem się pałują, bo pogmatwali sprawę z gazem co do dokumentów, szczelności i temu podobnych wytycznych obowiązujących przed przystąpieniem do właściwego sprawdzenia. Już mniejsza o to czy klient maczał w tym palce, czy nie. W każdym razie BADANIE, to działka diagnosty w pierwszej kolejności, a klient czasami może okazać się li tylko pomocny.

Podsumowując: rzucić okiem na auto, ewentualnie właściciela dopytać, żeby wiedzieć za co, kiedy, jak i za ile się brać!

Edytowane przez Paprock
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Paprock napisał:

Nie musisz ze mnie przykładu brać (...)

A ja biorę ! :wink:

I jak na razie dobrze na tym wychodzę. :cool:

A tu do poczytania  " porazpierwsze zagazowane " :

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/377-gaz-dokumenty-przy-pierwszej-rejestracji-i-badaniu-ponowny/

 

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/4037-badanie-techpojazdu-z-gazem/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
W dniu 9.11.2019 o 08:50, wrc69 napisał:

Napiszę wprost.

Jeśli klient ma na pokwitowaniu napisane "pojazd po wypadku", "kolizji", "zdarzeniu drogowym" , czy jakaś inna radosna twórczość policyjna z której by wynikało że to jest pojazd po wypadku, to robię badanie powypadkowe i żądam protokołu z badania doraźnego zbiornika.

 

Witam. Podepnę się pod temat. Będę miał identyczną sytuację. Pojazd po wypadku z gazem. Klient po rozmowie zemną pojechał na badanie doraźnego zbiornika. Po kilku dniach przyjeżdża z nowym zbiornikiem i aktualnym protokołem TDT,tylko protokół jest jak na nowy zbiornik protokołem odbiorczym. Czy można uznać ten protokół za prawidlowy, jeżeli jest odbiorczy a nie doraźny? Odnośnie kolejności dat, to data wystawienia tego protokołu jest 1 dzień różnicy niż data wystawienia pokwitowania Policji. Wypadek 27.X 2021

Protokół z dn. 28X 2021

21 minut temu, kirko napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, cezary napisał:

Chronologia dat jest ok. 

Też tak myślę, tylko przypadek spowodował, że z datami ok. A jakby było odwrotnie tj data protokółu przed datą kolizji i co wtedy zbiornik nowy z pototokolem odbiorczym? 

Edytowane przez IVVO
Nie cytuj całych postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kirko napisał:

A jakby było odwrotnie

To by było niezgodne z Załącznikiem Nr 2 zakresu. 

Cytat

Brak dokumentu potwierdzającego sprawność urządzenia, wydanego po terminie wydania skierowania na badanie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak wiadomo zbiorniki leżą na półkach i może trafić się starszy, szczególnie w aucie z nietypowym zbiornikiem. Można wtedy poprosić o fakturę montażu. Jeśli na fakturze będzie napisane "zamontowano zbiornik o numerze..." i chronologia z montażem będzie się zgadzać, to też bym przepuścił.

Nie jest to literalnie zgodne z prawem. Jeden Rabin powie tak. Drugi Rabin powie nie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym przepuścił i dopisał w uwagach dlaczego tak zrobiłem... odrobina normalności w morzu głupoty nie zaszkodzi (albo zaszkodzi ale trudno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, michal_k napisał:

Na takim "przepuszczeniu" można się "wyłożyć" w razie kontroli, bo przepis mówi o dacie dokumentu dozorowego bez żadnych wyjątków.

Jak jest już tylko jeden dzień różnicy tak jak w wątku pisałem (27X2021 data w Cepik zatrzymania dowodu 

28X2021 data z protokołu TDT) 

To wszystko jest ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michal_k napisał:

Jeśli jest po terminie skierowania to spełnia wymogi.

Pisałem o daciez Cepik, ponieważ na pokwitowaniu jest nabazgrane, że może odczytać jako 27 lub 29. 

Raczej data z pokwitowania powinna być taka sama jak w Cepiku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michal_k napisał:

Na takim "przepuszczeniu" można się "wyłożyć"

Tylko w przypadku zacietrzewionego kontrolującego, który nie ma pojęcia o istocie tematu i zapisu prawnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, kirko napisał:

Raczej data z pokwitowania powinna być taka sama jak w Cepiku 

Powinna.

34 minuty temu, adam1501 napisał:

kontrolującego, który nie ma pojęcia o istocie tematu i zapisu prawnego.

Albo kontrolującego, który będzie chciał "uwalić" diagnostę w łatwy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, adam1501 napisał:

I po paru latach w sądzie

Tylko jakie to będzie pocieszenie dla diagnosty ?

Tak samo jak z pewną nauczycielką oskarżoną przez dwie czy trzy  uczennice o molestowanie. W "Uwadze" już ją mieszkańcy słownie zlinczowali. Po miesiącu wyszło, że kłamały, bo była wymagająca i jej nie lubiły. Żadnych przeprosin w TV czy od rodziców, szkoły. Kobieta już miała złamane życie, żadna szkoła nie chciała jej zatrudnić. OT życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, adam1501 napisał:

wyjdzie na nadgorliwego urzędnika.

Mimo wszystko jako diagnosta wolałbym tego uniknąć. Przepis jest przepis i albo jest spełniony albo niech szuka szczęścia gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, michal_k napisał:

Mimo wszystko jako diagnosta wolałbym tego uniknąć.

Ja również, tylko jest jeszcze człowieczeństwo i

15 godzin temu, nesiasps napisał:

odrobina normalności w morzu głupoty nie zaszkodzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.