Skocz do zawartości

Rozp. ws warunków technicznych pojazdów Dz.U.2016.2022 v.22.12.2020


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Diagnosta to jest fachowiec i ma wiedzieć o wszystkim co dotyczy badań technicznych. I tak, mając PP i wpis o kolizji wie jaki zakres czynności obowiązuje. Jest hak, gaz itp. i spełniają wymagania to w odpowiednich miejscach zaświadczenia to potwierdza. Jest w PP wpis tylko o usterce to i zakres czynności jest znany do wykonania. Są zamontowane dodatkowe "gadżety" a zakres nie obliguje do ich sprawdzania, to w uwagach zaświadczenia wpisuje się że one i tyle. 

P.S. Nie ma dla mnie dylematu w sprawie KP - jest nieważna, nie dokonam na jej podstawie badania i żadne filozofowanie o nieważności zagranicznych dokumentów, bronieniu się itp. nie są przedmiotem mojego zainteresowania. Amen. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Jasiu24 napisał:

W aplikacji mObywatel zapis HAK, gaz jest dostępny 

Co z tego że w tej aplikacji jest dostępne ? Psu na budę taka dostępność diagnoście.

Osobiście, od poniedziałku, też nie wykonam badania na podstawie KP, Skoro to niby wybiórczo, trudno.

Każdy ma swój punkt widzenia w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jasiu24 napisał:

Jak ktoś robi na nieważnym dowodzie, ale nie robi na nieważnej karcie pojazdu to traktuje ten przepis wybiórczo, co mu akurat pasuje

Zapis o nieważności KP jest i nie trzeba wskazywać gdzie, proszę mi natomiast wskazać gdzie jest wpis w obowiązującym akcie prawnym, że dowód staje się nieważny, wtedy odszczekam to co wyżej pisałem i jeszcze sobie głowę popiołem posypię, i przyznam że postępuję wybiórczo. :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz przekreślony dowód francuski, niemiecki z tzw datą wymeldunku, albo holenderski z odciętym rogiem, o PC po terminie nie wspominając, to jest to ważny dokument na którym możesz swobodnie się poruszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem klienta, który podjechał na OBT z KP i niestety odbił się od bramy. W zeszłym roku był też u nas na KP ale co ja będę się podkładał, jak psa się chce uderzyć to i kij się znajdzie. W końcu może klient weźmie się do roboty i albo znajdzie DR albo wyrobi nowy. Niech ludzie się wezmą trochę do roboty a nie tylko DIAGNOSTA ma być ten , który się ma gimnastykować to przed urzędnikiem a to znowu przed klientem. A odnośnie 

16 minut temu, Jasiu24 napisał:

A jak masz przekreślony dowód francuski, niemiecki z tzw datą wymeldunku, albo holenderski z odciętym rogiem, o PC po terminie nie wspominając

przecież kreska na DR nie przeszkadza, no chyba , że nieczytelny jest, oj tam odcięty róg w czym przeszkadza? Kiedyś pojazdy z zagranicy robiło się na Umowie kupna i jakoś nikt nie płakał a teraz data PC przestażała i problem. A gdzie w ustawie jest że nie może być pojazd wymeldowany, że nie może być adnotacji urzędowej na ichnym DR, czy ucięty róg na jakimś plasticzku. Jak będzie w Ustawie taki zapis to wtedy faktycznie lepiej nie robić na takich dokumentach badania. Więc ja na KP nie robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literka H w Pozwoleniu czasowym, która mówi wprost o ważności też nie wiesz co oznacza?

Co do aktualności danych, to w rozporządzeniu jest napisane, że w przypadku karty pojazdu, dane sprawdzamy łącznie z zapisami w centralnej ewidencji pojazdów w zakresie danych technicznych i cech identyfikacyjnych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jasiu24 napisał:

jest to ważny dokument na którym możesz swobodnie się poruszać?

Kolego, mnie nie interesuje swoboda poruszania, mnie interesuje wiedza w sprawie badań tech. w celach dokształcania się.

Powtórzę, wskaż przepis prawny, że dowód rejestracyjny traci ważność. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cezary napisał:

wskaż przepis prawny, że dowód rejestracyjny traci ważność.

Zagraniczny DR z wpisem "ungultig" czy jakoś tak, jest ważny? Albo taki, który w polu H ma datę, która już minęła?

2 godziny temu, pirat napisał:

odcięty róg w czym przeszkadza?

A jak się w Polsce unieważnia dokumenty? Właśnie poprzez obcięcie rogu.

 

Reasumując - moim skromnym zdaniem jest to niekonsekwencja. Nieważne PC i nieważny zagraniczny DR są OK, ale nieważna KP (+ dane z CEP) to już przestępstwo, zbrodnia i kryminał ;) Oczywiście nikogo nie namawiam, ale badania wykonane na KP bez problemu "przyjmę".

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy @Jasiu24 ; @michal_k

Czy nie rozumiecie pytania, czy nie chcecie zrozumieć, czy jesteście tak zafiksowani nad swoją racją, że nic nie dociera?

Proszę mi odpowiedzieć, wskazać przepis prawny, który mówi:

"Dowód Rejestracyjny, Pozwolenie Czasowe, Zagraniczny Dowód Rejestracyjny, itp"

Od dn... zostaje unieważniony, analogicznie do zapisu w ustawie o Karcie Pojazdu.

P.S. Znam przypadki unieważniania DR, ale są to konkretne zapisy w rozporządzeniu, choćby tym:

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 31 sierpnia 2022 r. (Dz. U. poz. 1849)
Załącznik nr 1

Poza tym absolutnie nie neguję zasadności wykonywania badania na podstawie KP, ani tego, która opcja jest właściwsza. 

Informuję tylko, że ja na podstawie KP badania nie wykonam. I amen na wieki w tym temacie.

:wink:

Edytowane przez cezary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cezary napisał:

wskazać przepis prawny, który mówi:

"Dowód Rejestracyjny, Pozwolenie Czasowe, Zagraniczny Dowód Rejestracyjny, itp"

Urzędowy zapis zagraniczny "nieważny" to za mało? A unijny opis pola H (analogiczny z polskim opisem w roporządzeniu) to też za mało? Czy czekasz jednak na zapis wprost "adnotacja "nieważny" powoduje nieważność" albo "upływ terminu ważności w polu H powoduje nieważność"? ;)

1 godzinę temu, cezary napisał:

Informuję tylko, że ja na podstawie KP badania nie wykonam.

I nikt Cię do tego nie zmusza, tak jak nie zmusza do wykonania badania na nieważnym PC czy zagranicznym DR - Twoje prawo :)

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Co do przepisów, to chyba już częściowo został wskazany. Jak napisałem wcześniej i powtórzył to @michal_k literka H, w pozwoleniu czasowym, czy dowodzie rejestracyjnym zgodnie z Dz.U. 2017 poz. 2355 załącznik numer 3, oznaczenia kodów cytuję :"H - okres ważności dowodu, jeżeli występuje takie ograniczenie".

Co do zagranicznych dokumentów, to ciężko będzie znaleźć polski akt prawny, regulacji trzeba by szukać w państwach, które je wydają. Ale na zdrowy chłopski rozum, jak masz coś wykreślone, przekreślone, przecięte to praktycznie wszędzie na świecie będzie to rozumiane jako unieważnione, anulowanie lub uszkodzone, zniszczone, a w każdym razie nieaktualne. Jak masz skreślony zapis "HAK", to co? Szukasz tego ukrytego haka bo nie wiesz co ta magiczna kreska na tym zapisie oznacza? Czy rozumiesz, że wpis został unieważniony. Jeżeli przekreślisz umowę kupna sprzedaży samochodu to zarejestrujesz na niej samochód? Powiesz Pani/Panu w okienku żeby Ci przedstawiła definicję prawną anulowanej umowy? Będzie ona jakimś dokumentem w ewentualnym postępowaniu sadowym, ale na pewno nie w postępowaniu administracyjnym. Wyślij przekreślony PIT do US i poczekaj na ich interpretację prawną. Taki przekreślony dowód rejestracyjny nie spełnia Art. 71.1 Ustawy o prawo ruchu drogowym gdyż nie potwierdza zgodnie z ust. 2 tego artykułu zarejestrowania pojazdu. Sama nazwa Dowód rejestracyjny wskazuje na potwierdzenie rejestracji pojazdu. Jak więc można w ogóle mówić o ważnym DR wyrejestrowanego pojazdu.  Oczywiście dalej jest to Dowód rejestracyjny, tyle że nieważny, na podstawie którego urząd wnosi. że dany pojazd był wcześniej gdzieś tam zarejestrowany, tak jak np. ZUS na podstawie "zielonego dowodu" stwierdza, że ktoś kiedyś, gdzieś tam pracował i tyle.

Odwracam pytanie. Wskaż przepis, gdzie literalnie jest zakazane wykonywanie identyfikacji pojazdu zgodnie z paragrafem 2 ust 1 1) "identyfikację pojazdu: .... .... -karcie pojazdu dla pojazdu zarejestrowanego, o ile została wydana, łącznie z danymi i informacjami, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt1 i 13 ustawy" aktualnego rozporządzenia ws. zakresu i sposobu wykonywania BTP. 

 

@michal_kmnie ubiegł :)

Swoją, drogą przy KP mamy obowiązek sprawdzać zapisy w CEP, a przy dowodzie rejestracyjnym już nie :)

Słuchajcie, tak na marginesie, ministrowi zapomniało się pewnie wykreślić tego zapisu z rozporządzenia. Powstała swego rodzaju luka prawna, a Wy jak szeryfowie, zamiast się cieszyć, że ludzie z byle powodu nie będą latali po urzędach i coś jest po prostu prostsze to stoicie na straży bezsensownego prawa. Jaki wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego ma na podstawie czego będziemy robić identyfikację pojazdu w dobie internetu i  CEP'a. Nawet samo wyjaśnienie do ustawy likwidującej  karty pojazdu, było takie, że są niepotrzebne gdyż cała historia pojazdu i dane techniczne jest w internecie.

Edytowane przez Jasiu24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wtrącać, bo widzę rozbijanie g... w wentylatorze na atomy idzie w najlepsze, ale czy przypadkiem nie należy tutaj stosować hierarchiczności aktów prawnych?

Ustawa jest wyżej niż rozporządzenie, więc jeśli ustawa coś zmienia, a rozporządzenie dalej tkwi w starym porządku, to na mój prostacki rozum należy stosować się do zapisów ustawy.

Poza tym, w ustawie napisane jest, że KP wraca do WK, albo zostaje w dyspozycji właściciela. Skoro wraca do WK to logiczne wydaje się być, że jako dokument nie przedstawia już żadnej wartości (czyt. nikomu się już do niczego nie przyda) i BT na niej wykonywać nie należy.

Gdybym dziś miał wykonać jakiekolwiek BT na podstawie KP, to odesłałbym klienta z kwitkiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Czolgista napisał:

Ustawa jest wyżej niż rozporządzenie,

Ustawa mówi też o ważności rejestracji czasowej czyli PC.

9 godzin temu, Czolgista napisał:

to odesłałbym klienta z kwitkiem.

Na nieważnych PC też odsyłasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rurek777 napisał:

dzwoniłem do swojego nadzoru , powiedzieli mi o wyższości ustawy nad rozporządzeniem

A pytałeś również o nieważne PC albo zagraniczne DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, mimo "wiekuistego amen" jednak zapytam Kolegę @michal_k- czy na obecny stan prawny petent załatwi w WK jakąkolwiek sprawę związaną z badaniami technicznymi na podstawie KP  i czy nie załatwi żadnej sprawy z nieważnym PC lub ZDR ? :wink:

Z góry dziękuję za informację. 

Edytowane przez cezary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cezary napisał:

czy na obecny stan prawny petent załatwi w WK jakąkolwiek sprawę związaną z badaniami technicznymi na podstawie KP

Moim zdaniem tak, ale zdania będą na pewno podzielone - jak na forum. Inna sprawa, że urzędnik nie będzie koniecznie wiedział, czy badanie było na KP.

3 minuty temu, cezary napisał:

nie załatwi żadnej sprawy z nieważnym PC lub ZDR ?

PC już się nie zwraca, więc nie ma żadnego znaczenia. A unieważnione ZDR są przyjmowane, bo "tak się przyjęło".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, cezary napisał:

czy na obecny stan prawny petent załatwi w WK

W moim WK załatwi nawet za 10 lat. Zwłaszcza jak jest handlarzem wchodzącym na zaplecze WK jak do siebie...

 

Z innej mańki dobrze mi się wydaje,  że w nowym wzorze DR została rubryka na nr unieważnieniego dokumentu (KP) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.